Hellraiser (1987)

Ne, opravdu neverim tomu, ze by si Hellraiser sam o sobe se svymi kvalitami zaslouzil existenci v me TOP 10, uznavam, ze to ani neni nejlepsi horor, ba dokonce pochybuji, jeslti se vubec jedna o nejlepsi dilo Hellraiser serie. Tento skvost mistra hororu Clivea Barkera to ale vsechno zapocal a vytvoril moji jednoznacne nejoblibenejsi filmovou postavu vsech dob - "The Angel of Suffering", "The Prince Of Darkness" - PINHEAD. Kdykoliv se tenhle S/M buh objevi na scene mam husi kuzi, jakmile promluvi jakoukoliv ze svych ultimatnich hlasek husi kuze se zacina transformovat v orgasmus. Nikdo a tim myslim NIKDO ve filmove historii, nema tolik genialnich hlasek jako prave Pinhead zahrany fantastickym Dougem Bradleym. Nikoho jsem ve sve hudbe nevysamploval tolikrat jako Pinheada. Skvely je i soundtrack Chrise Younga, bohuzel se nehrabe na puvodni soundtrack, ktery byl slozen legendarnim projektem Coil, ale ve finalni fazi zamitnut. Jejich music Barker odmitl s tim, ze je demonictejsi nez samotny film a strhavala by na sebe prilisnou pozornost. Skoda, tak mohl byt Hellraiser jeste kultovnejsi."Explorers in the further regions of experience. Demons to some. Angels to others." 9/10

Taxikář (1976)

Dokonalost. Scorseseho jednoznacne nejlepsi pocin, jehoz kvalitam se uz v prubehu sve kariery nikdy nepriblizil a jeden z nejlepsich filmu vubec. Napoprve existuje moznost lehkeho zklamani, precijen, kazdy o tom mluvi jako o kultu, ale krasa taxikare spociva v jeho ultimatni replayabilite a absorbaci nocni atmosfery a depresivnich pocitu. Je to jeden z tech filmu, ktere se nevyplati videt jednou nebo dvakrat, ale treba 10x s tim, ze je to cim dal lepsi. Jedna vychytanejsi scena nez druha v cele rozhovorem mezi De Nirem a Scorsesem v taxiku o tom co asi tak udela magnum s zenskou vaginou. De Niro v roli Travise Bickla vali svoji zivotni roli. Nezbytnou soucasti celeho masterpiecu je posledni hudebni opus Bernarda Herrmanna. Muj oblibeny nemuzu-spat-a-vsechno-me-stve film. "Listen, you fuckers, you screwheads. Here is a man who would not take it anymore." 10/10

Blade Runner (1982)

Ridley Scott natocil pravdepodobne nejlepsi a nejzasadnejsi sci-fi film. Seriozni sci-fi film, pohadky typu Star Wars se nepocitaji. Otazkou zustava, zda-li je to Blade Runner, nebo jeho dalsi masterpiece Alien. Alien ale brousi spise do sfery hororu a potreboval jsem do TOP10 umistit alespon 1 nefalsovane sci-fi, k cemuz je vhodnejsi Blade Runner. Fantasticka atmosfera futuristickeho noir velkomesta, neskutecne sympaticky hlavni hrdina v podani H. Forda, replikanti a jejich artificial touha po zivote. Analyza sily vlivu technologie na spolecnost se zamerenim na samotnou lidskost, ktera nemusi byt cizi ani geneticky "vyrobenym" bytostem. Dojemna lidsko-roboticka cyborg romance mezi Deckardem a Rachel v podani hypnoticke Sean Young. Interakce a prima konfrontace cyborg forem se svym lidskym tvurcem. Bez ceho by ale tento film byl polovicni a co tomu celemu dodava tu nejpusobivejsi stavu je naprosto famozni a dnes jiz absolutne legendarni synthesizer soundtrack Vangelise. "All those moments will be lost in time... like tears in rain... Time to die. " 10/10

Spalující touha (1999)

"No dream is ever just a dream. " Stanley Kubrick je genius, o tom zadna. Jeho kariera mela navic neskutecne vzkvetajici tendenci a prestoze mnozi povazuji za jeho vrcholna dila 2001, nebo Clockwork Orange, je to naprosty nesmysl. Nejlepsi filmy Kubricka jsou jeho posledni 2 - Full Metal Jacket a tato finalni labuti pisen, ktera je ze vsech jeho del pravdepodobne nejsofistikovanejsi a celkove nejkompaktnejsi. Eyes Wide Shut je jednoznacne nejsmyslnejsi a nejerotictejsi film, ktery kdy vznikl. Neni to vyjadreno ani tak explicitne na platne (samozrejme s vyjimkou jiste sceny), ale vsechno se to odehrava v temnych zakoutich divakovi mysli, stejne tak jako v psychice a sexualnich predstavach hlavnich postav, na kterou je cely film primarne zameren. Cele je to navic neskutecne sympaticky pochmurne dark a atmosfericke, coz je vrazedna kombinace. Napeti je v nekterych castech filmu vypumpovano na maximum a mnohdy to zachazi az do sfery hororu. Eyes Wide Shut je skutecne chytre a promyslene vymakany kousek, ktery presne vi jak to podat, jak a v jakou chvili vygradovat. Ke vsemu v hlavnich rolich moji oblibeni Nicole Kidman a mnohymi zatracovany, ale presto specificky zde skvely Tom Cruise. Co cely film dostava do jeste vyssich sfer je predevsim hudba - v napinavych pasazich minimalisticke dark piano touches, ale hlavne, to co se zacne odehravat pri obradni scene za church organ masterpiece okorenen o rumunske choraly reverzovane pozpatku v kombinaci s Kubrickovou vizualni mystickou extazi to je neco neskutecneho. "I have seen one or two things in my life but never, never anything like this." 10/10

Hra (1997)

Cistokrevnej Fincher temer v plne forme. Problem The Game spociva v tom, ze mela holt tu smulu byt sendvicnuta mezi Se7en a Fight Club, tedy nejen jednoznacne nejlepsi Fincherovi filmy, ale zaroven obrovske pojmy celkove kinematografie. The Game kvalit svych sourozencu nedosahuje, to je jasne, ale znamena to, ze je to spatny film? Vubec ne. Ve skutecnosti se jedna hned o dalsi Fincherovo dilo v kvalitativnim poradi. Je zde vse, fantasticke a inovativni zabery, uzasna dramaticky ponura hudba Howarda Shorea, depresivni a paranoidni atmosfera, Michael Douglas v jedne ze svych nejlepsich roli a hlavne, promysleny scenar se skvelym twistem na konec. Bohuzel to funguje jen na poprve a zatimco treba Fight Club muze clovek videt klidne 30x a nenudit se, Hra je spise jednorazova zalezitost, proto se na 5* nedohrabe. 8/10

Klub rváčů (1999)

"This is your life and it's ending one minute at a time. " Pravdepodobne nejlepsi kousek filmove historie. Film, ktery na me opravdu zapusobil, donutil me zamyslet se a prinesl jiste zmeny do me nazorove sfery. Film, ktery jsem videl minimalne 30x, v cemz ho nemuze trumfnout ani muj oblibeny nocni kousek Taxi Driver. Absolutni vrchol Davida Finchera, ktery uz asi nikdy neprekona a ukazkovy priklad filmoveho a rezijniho mistrovstvi. Dechberouci pribeh a scenar zalozen na nemene kvalitni knizni predloze Chucka Palahniuka. Film s velmi silnym psychologickym podkladem a mentalnim poselstvim. Fantasticky odehrane obe hlavni role v podani Brada Pitta a Edwarda Nortona. Obcas se v dobrem filmu objevi legendarni scena, Fight Club je ale jedna velka sequence mnoha legendarnich scen za sebou. Film s jednim z nejpusobivejsich twistu ever. Kolekce nezapomenutelnych hlasek. Muj oficialni Top 1 movie. "It's only after we've lost everything that we're free to do anything. " 10/10

Ples upírů (1967)

Polanskiho vize upirske sfery. Super mix urcite formy napeti a komedie. Komedie sice v tomto mixu silne prevazuje, coz ale vubec neni spatne. Prvni cast filmu v hospode se zameruje na faktor zabavnosti, ktery druha pulka lehce ztraci, nicmene zde je zase kladen vetsi duraz na vizualni krasu. Sceny jako ples upiru, nebo rozhovor s hrabetem Krolockem na cimburi jsou oku lahodici. Sharon Tate je extremne beautiful, skoda ze ji Manson podriznul. Polanski jako herec zde ale narozdil od "Najemnika" prilis neexceluje. Tresnicka na dortu je pak excelentni hudba Komedy. 8/10

Macbeth (1971)

Shakespear je neskutecnej loser. Jeho dila maji v podstate jeden spolecny element - nudu. Kdykoliv jsem Shakea cetl (to se stalo nastesti jen jednou) umiral jsem nudou, kdykoliv sem na nem byl v divadle (to se bohuzel stalo uz 2x), umiral jsem nudou a kdykoliv jsem videl nejakou filmovou adaptaci (coz se stalo asi 4x), umiral jsem nudou. U filmu nastesti existuji i jiste zachytne body, ktere to muzou tak nejak podrzet, hudba, herci, lokace, coz se tady do jiste miry delo, coz ale nemeni vubec nic na tom, ze jsem u toho stale umiral nudou a nezachranil to ani Roman Polanski, muj TOP5 director, ktery ma nepopiratelne kvality, ale prave s nudou se i on sam cas od casu potyka skrze celou svoji filmografii. Co na Macbethovi ocenuji, ze to melo koule, nebalo se to brutality a Roman si to po brutalni vrazde sve zeny spravne daval. Dost skoda, ze tuhle smrtelnou naladu nevyuzil v nejakem poradnem hororu, takhle potencialne velmi nadejnou formu vyplytval na naprosto zbytecnem a predem ztracenem projektu. 4/10

Čínská čtvrť (1974)

Filmy Romana Polanskiho se v podstate rozdeluji na 2 sekce, na velmi dobre az genialni a na ty extremne spatne. Chinatown nastesti patri do prvni skupiny, nejedna se sice o Polanskiho masterpiece jak se mnozi snazi domnivat, ty zeji uplne nekde jinde (9th Gate, Rosemary, Tenant), ale stale je to vyborny zanrovy snimek. V tomto pripade oldskool detektivka s noir feelingem. Na poprve jsem byl z Chinatownu relativne zklaman, k cemuz napomohl prave obecne hlasany hype o nejlepsim Polanskiho dile, coz je blbost. Kdyz jsem se pres to ale s odstupem casu prenesl a podival se na to v klidu podruhe, konecne jsem to mohl dukladne docenit. V prvni rade fantasticka polanskiho rezie, kamera a super lokace vyprahleho 30's LA. V druhe rade uzasny soundtrack Jerryho Glodsmithe, ktery byl povolan na posledni chvili a cele to slozil behem 10ti dni, genius. Ve treti rade velmi schopny scenar, ktery pro podobne filmy byva klicovy. V posledni rade kvalitnich atributu velmi solidni Jack Nicholson, ktereho sice nejak zvlast nemusim, ale tady pusobil velmi profesionalne a krotil i sve typicke extro amoky. Bohuzel se to cele obcas kapku tahne a tempo rozhodne neni buhvijak strhujici. Nekde uprostred filmu to byla citelna nuda. Faye Dunaway ma navic smulu, ze patri mezi ty herecky, ktere se mi od srdce hnusi, takze prestoze nepodala nijak vyrazne spatny vykon, na snizeni hodnoceni ji to stacilo. Chinatown ma nastesti velmi dobry konec, ktery mi z pochopitelnych duvodu udelal radost. Celkove Chinatown pusobi velmi kompaktne a Polanski si tak muze spachat dalsi zarez v sekci vytvorenych skvelych filmu. Forget it, Jake. It's Chinatown. 8/10

Tess (1979)

Polanskiho epicka vesnicka nuda. Z tohohle filmu jsou kravy i citit. Opet dalsi z filmu Polanskiho filmografie, kde vazne nechapu o co mu slo. Co uz vubec nechapu, je velmi vrele hodnoceni nejen zdejsi ale i pozitivni prijeti Tess obecne ve svete. Nastassja Kinski je roztomila, ale to je tak vsechno. Zbytek hercu odpovida prostredi, banda nevyraznych buranu. Natocene je to hezky a prostredi je, pokud pominu onen famarsky feeling, docela pekne, ale takhle nudny film jsem uz dlouho nevidel. Navic je to udajne podle kvalitni knizni predlohy? Jak proboha nekdo muze neco takoveho cist? Tady se aspon muzete "kochat" v ramci moznosti venkovskym exterierem a poslouchat dojeni krav pokud jste toho fanousci, coz ja bohuzel nejsem. Ale cist to, to bych se z nudy sel obesit. Zajimave je prirovnani k Barry Lyndonovi, pokud na tohle prirovnani pristoupim, pak Kubrick svou genialitou ukazal jak s vesnicany nalozit. Polanski se svou distortovanou genialitou, ktera se obcas zvrtne v neco uplne jineho, naopak ukazal, jak natocit nefalsovanou venkovskou kravinu ovsem s nadechem epickych rozmeru. Neda se rict, ze by ten film byl uplne zbytecny, ale rozhodne se ten cas dal vyuzit mnohem efektivneji, jak na me, tak na Polanskiho strane. 4/10