Gamer (2009)

Neviem čo kto čakal od Crankových postpubertálnych bratov Neveldine&Taylor s.r.o., ale riťolezeckých Náhradníkov určite nie, aj keď tí majú isto „sofistikovanejší“ scenár so snahou tváriť sa ako nejaké vychytené Á-čko. Gamer očividne scenár nemá a ak aj bol kdesi voľne pohodený, niekto si s ním vytrel polky a to mu ešte kus chýbalo, pretože bol nielen stupídny, ale navyše aj krátky. (Mimichodom scenár ku Crankovi obsahoval len dve slová: „Statham beží.“). Normálne uvažujúci Hommo gamerens, teda človek, ktorý má okrem papierov na hlavu aj schopnosť nonstop drviť multiplayer, klátiť, masturbovať a čítať veľké tlačené, považuje za samozrejmosť, že z N&T s.r.o. vypadne len ďalší B-čkový ohňostroj hustej akcie, zadkov a ritiek, kôz a kozičiek a hi-tech vychytávok a to za účasti pološialeného strihu a dobrej hudby. Stathama vystriedal Butler a je tiež cool.70%.

Paranormal Activity (2007)

Odolať reklame na tento film je prakticky nemožné, hype je až hmatateľný, počasie na dve veci a tak, keďže nie som žiadny buran, aktívne si sadám k Paranormálnej aktivite presne podľa pokynov. Čas 10:30 PM pri zhasnutom svetle a vykrútených žiarovkách (pre istotu). Divák obdarovaný primeranou dávkou empatie a trpezlivosti sa presvedčí, že to, čo nevidieť, iba počuť, vydesí človeka viac ako potoky umelej krvi. Za málo peňazí celkom dobrá dupáreň.

Zombieland (2009)

Áno, tak husté úvodné titulky tu už dávno neboli a spolu s celkom slušne našlapaným úvodom to celé vyzeralo na natrhnutie bránice spojené s defekáciou spojenou zas s natrhnutím možno aj posledného otvoru. Tempo a nápady sa však časom vytratili ako predvolebné sľuby a po akcii s BM (fakt to nie je Bob Marley, ani BatMan, ani Brooks Mel či Brando Marlon) film prakticky stál na mieste bez nápadu a ten pr.ser nevyriešila ani záverečná povinná jazda v lunaparku. Za Woodyho v prvej polovici dám tých 70.

Město Ember (2008)

Nenáročná rodinná fantasy, natočená v retro štýle, ktorá vzhľadom na jednoduchý dej a mizerné triky zaspala dobu minimálne o 20 rokov. Vzhľadom na skutočnosť, že divák (a to nemusí byť žiadna liška Bystrouška) už na začiatku filmu pochopí, čo sa bude diať na konci, má popri sledovaní čas si zrekapitulovať udalosti nielen dňa ale aj celého týždňa a v neposlednom rade popremýšlať o lokálnej anestézii, účinkoch lymfodrenáže po dvanástom sedení a o nekontrolovanej kastrácii domácich miláčikov. Dnes má film presne toľko percent, koľko si zaslúži. Šesťdesiat lomeno sto.

Mongol - Čingischán (2007)

Už pár dní sa pripravujem na projekciu tejto historickej drámy. Aby ma film nepristihol nepripraveného, poctivo zbieram info o Mongoloch. Predvčerom som na Wikipédii natrafil na vynikajúci článok, ktorý mi mnohé o tomto národe objasnil. Dovolím si citovať:“....... bojoval v Asii s kmenem zákeřných Mongolů, kteří bydlí na koni, vaří na koni, spí na koni a když mají chvilku volno, jedou se projet na koni, v důsledku čehož je stačí z koně sundat a máte je na lopatě, protože začnou bloudit.“

Staří a neklidní (2009)

Pologramotná komédia s výborným hereckým obsadením, vhodná ako príloha k ťažkým jedlám. Neskorý zber, ktorý neocení divák poznačený fetišom akčnej akcie a ktorý doporučujem hlavne milovníkom umenia v čase vysielania negramotných programov typu Pošta 4U a Superstar hľadá Československo. Wilko(Gumy)Macík, Guten Morgan Freeman, či Krištof Walken Weselý sú vo svojich úlohách skvelí a skvelá je aj pani Hardenová Plastiková Nošteková a iba (a len) pre ich výkony je táto naozaj jemná komédia pozerateľná. Scenárista, tuším sa volá Mišo LeSieur, sa buchať do pľúc určite nemá za čo. 60%.

Nevinná (2008)

V prípade, že by bolo v podtitule tohto filmu napísané „Natočené na základe skutočných udalostí“, zjedol by som to autorom aj s chlpami. Frantíci to s krimi drámou vedia a tento kúsok netočili žiadni profesionálni amatéri. Od strhujúceho úvodu divákovi nedoprajú ani jeden timeout, pričom veľkú poklonu si zaslúži viac než skvelý Vincent Lindon. (Odchod na toaletu sa nezaobíde bez použitia tlačidla play/pause). Nebyť príliš „filmového“ záveru, tak spokojnosť nadobudne až obludné rozmery. Neostáva nič iné, len doporučiť. Štyri diamantové hviezdy.

Vzhůru do oblak (2009)

Najskôr som tu asi po dva dni vetral štyri hviezdy bez komentára, ale dnes som sa k filmu vrátil a prikročil k amputácii jednej hviezdy. Rozhodol som sa totiž, že budem, na rozdiel od nášho boľševického premiéra, bohatým brať a chudobným dávať. Pixar má hviezd viac než dosť a Vzhůru do oblak mi po dvoch dňoch prišiel skôr ako Pád do ticha a je rozhodne to najslabšie, čo z Pixaru doteraz vypadlo. Sympatie si získal jedine supervták Kevin a žvatlajúcich psíkov som mal po chvíli plné zuby. Miešanie nostalgie so zábavou jednoducho nevyšlo.

Moon (2009)

Ak toto dielko vystrúhali za 33 dní, tak to teda išlo určite o plodné dni. Stačilo pár, pre neskutočných zvedavcov presnejšie 5 miliónov peňazí, k tomu zodpovedne hrajúceho Samka Rockwella a je na svete pozerateľných 97 sci-fi minút. Pokiaľ si milostivo a mierumilovne spomínam, naposledy ma takto vesmírne zaujal Sunshine. Aj napriek pomerne ľahko čitateľnej zápletke a (podľa môjho neskromného názoru) nehodiacemu sa záveru, musím siahnuť po deviatke z desiatich možných.

Reset (2009)

Už asi tri roky máme doma čierneho kocúra. Jeho obľúbeným programom je Animal Planet, no nepohrdne ani dobrým hororom a ani béčkom, pokiaľ v ňom hrá Jason Statham. Predvčerom som mu pustil Hardwired a asi tak v polovici projekcie sa z ničoho nič vyzvracal rovno doprostred obývačky. Najskôr som si myslel, že toho chudáčiska trápia chlpy, ale keď vzápätí si demonštratívne odbehol vyvaliť sa na stoličku v chodbe, vytušil som, že takto sa vyjadril ku kvalite tohto filmu. Plne s ním súhlasím.