Tatínek (2004)

Zdeňka Svěráka mám rád, a to se zřejmě promítá do mého hodnocení, nicméně i bez subjektivních brýlí lze zahlédnout hřejivou pohodu a "obyčejnost", která z tohoto člověka sálá. Dokument není jen vršením faktů a závěrů, ale vizitka člověka s možností udělat si svůj názor, což podle všeho část diváků příliš nezvládá...

Hlasujte pro mne! (2007)

Co to mělo být? Ukázka toho, že se Čína demokratizuje? Nebo snad demonstrace toho, co s lidmi dělá vidina funkce? Obžaloba demokracie, ze které vychází jen manipulace, spekulace či korupce? Jestli jsou pro někoho legrační děti v pionýrských šátcích, které "svobodně" volí třídního vůdce, tak pro mě tedy ne. Ale snad jsem to jen nepochopil.

Konformista (1970)

Škoda invece na mírně vyčpělý příběh, který má postupem častu stále méně a méně co říci. Dějovou lini však naprosto upozaďuje skvělá kamera a vizuální experimenty (kosé záběry srovnané do roviny otvíráním brány mě úplně dostaly), kvůli kterým rozhodně není shlédnutí tohoto Bertolucciho filmu ztrátou času.

Pražský duet (1998)

Snímek, který místy vypadá jako reklama na Pražské památky, chvílemi se brodí romantickým bahnem, aby dospěl k "šokujícímu" odhalení. Až na zamerikanizované scénky (tatínek se synkem a novou maminkou si hrají v parku s míčem), jde o celkem atraktivní film, obsahující spoustu více či méně korektně zapracovaných Českých reálií. Plusové body jsou i za Ginu Gershon a její roztomilou češtinu.

Ghetto No. 1 (2007)

Zajímavý dokument, předkládaný téměř Mooreovským způsobem. Tendenčnost si však autor uvědomuje a v pravou chvíli upouští od jednostranných tezí. Hořce působí paní, která si Chanov chvalí, jak tam lidé drží při sobě - jako za komunistů. I autor nakonec dochází k názoru (ohánějíce se dokonce futuristickými myšlenkami Stephena Hawkinga), že tato rovnice, jejímiž činiteli jsou téměř stoprocentní nezaměstnanost, 10ti milionové dluhy, sociální dávky atd., nemá prozatím řešení.

Frida (2002)

Nelze přehlédnout vizuální krásu, skvělou hudbu i poutavý námět, ale zpracování drhne. Přílišná glorifikace a vytváření dojmu, že se celý svět točí kolem Fridy je až demagogický. Jak tu někdo psal, příběh je poameričtěný a značně mu to ublížilo. Přehnané a nedůvěryhodné scénky uplácávají bezesporu zajímavý příběh do patvarů, jen aby byly efektní. Tato prvoplánovost mě hodně zklamala.

Babí léto (2001)

"Je tam i tvoje parte, tak se na něj podívej, jestli je v pořádku."

Povodeň (1958)

Na podmáčených základech stavěná atmosféra ju kopodivnu pevná a stabilní. Slabší je příběh, který je dost naivní, ale na druhé straně vše vyrovnávají skvělí herci a charakteristická režie Martina Friče.

Vrahův polibek (1955)

Je to trošku na sílu šroubované, ale Kubrick věděl co chce a tak to prostě dal do kupy. Skvěle nasnímaný boxérský zápas, výborné komorní a industriální záběry a na durhé straně slabší herci a příběh. Díky krátké stopáži však u mě převládají velmi kladné dojmy.

Jedinečný (2001)

Kdo by nechtěl odprásknout své druhé já v paralelním vesmíru? Nápad docela dobrý, ale konečná realizace nic moc. Ačkoliv začátek nabírá dobré tempo, časem film ztrácí dech a začíná vařit z vody.