corona

okres Trenčín
miestny historik

<< předchozí 1 2 3 4 8 11 14
    • 19.5.2020  10:55

Eastern pod taktovkou tchajvanského národného baletu. Predstavenie je občas úplne zbytočne prerušené pokusom o dialóg, ktorý pozostáva z maximálne dvoch viet, prostredníctvom ktorých si ten dobrý a zlý predpovedajú skorú smrť.

• 15.4.2020  14:26

Timur a jeho družina sa zahrá na štyroch tankistov a miesto Šarika zoberú do tanku uvedomelú komsomolku (čo je celkom pochopiteľné, čo so psom v tanku?). Rusi aj s obrovským rozpočtom, jednoducho nedokážu natočiť jeden normálny, historicky aspoň trochu uveriteľný vojnový film

• 15.4.2020  14:02

Podľa filmu by neznalý divák nadobudol dojem, že jazda Orient Expresom z Istanbulu, prebiehala cez Karakoram, Andy a havaroval v Himalájach, v srbskej dedinke, kde slúžil černoch ako policajt. Príbeh je tak chronicky známy, že ani táto verzia, okrem Herculových veľkorysých fúzov nič nové nepriniesla.

• 29.12.2019  09:30
    Marie Terezie II (TV film) (2019)

Chvíľami som si myslela, že sledujem konečne sfilmovanú Gričskú čarodejnicu a nie najnovší film o "pýche dynastie" Márii Terézii. Hadikovi vďačíme za termín "husársky kúsok" a nie za nemanželskú dcéru MT, ich spoločná aféra bola nedôstojná, zbytočná a hlavne vymyslená.. Pani Mirka nech už nepíše ďalšie pokračovanie, nedokážem si predstaviť, kam sa môže pri svojej tvorivej invencii dopracovať.

• 27.12.2019  23:17
    Delukse (TV seriál) (2019)

Riskujúc úplné intelektuálne znemožnenie som udelila až 2. Seriál považujem za totálny úlet, ktorí tvorcovia nemysleli vážne a občas som sa celkom dobre zabavila. Za najlepší diel považujem ten s Idou Rapaičovou a ženským spolkom.

• 25.12.2019  14:11
    Čarovný kamínek (TV film) (2019)

Režisérka rada pozerá videoklipy od Enigmy a pravdepodobne uznáva pseudoochranára Lukáča a tak natočila túto hlúposť. Kiež by sa finančné prostriedky vynaložili radšej na ochranu prírody. Úroveň rozprávky zhodnotil už v úvode ten ušatý chlapec, keď povie: "celé zle". Keď akákoľvek postava v rozprávke povie súčasnú hlášku celé zle, tak je to fakt celé zle. Pavel Kŕíž ma vo filme takmer vždy poteší ale tu bol úplne zbytočný a jeho prítomnosť si dokážem vysvetliť jedine tým, že sa jedná o koprodukčnú rozprávku a potrebovali obsadiť českého herca. Dávať hviezdičku za exteriéry nemá zmysel, veď nehodnotím prírodu ale film.

• 18.6.2019  09:20

Teší ma, že csfd je databáza plná antických filozofov, ktorí od filmu, kde jedno digitálne monštrum mláti druhé digitálne monštrum, očakávajú úvahy minimálne na úrovni Cogito, ergo sum. Postavy sú nesympatické a jednajú dementne, veď jedinou sympaťáčkou má byť Godzilla. Ak sa chcete zabaviť, vypnúť mozog a nie ste epileptik, tak choďte do kina, Godzillu a spol. treba určite vidieť na veľkom plátne v pôvodnom znení a nikto nevie tak krásne vysloviť Godzilla ako Japonci.

• 17.6.2019  14:25
    Trhlina (2019)

Trhlina je malý slovenský pokus o kinder horor pre deti 1. stupňa ZŠ (druhostupňáci letia na iných hororoch). Už prvé informácie, ktoré sa zjavili o Tríbeči tuším okolo r. 2000 boli čistá fabulácia a kde nič nie je, tajomné svetlá a divné zvuky na vyvolanie strachu nestačia. 8. diel 1. rady Knihovníkov z r. 2015 sa točí okolo toho istého, čo Karikova kniha, teda trhlina v časopriestore v lesoch pri Nitre, tajomný dom so zmenenou dispozíciou... atď. a "bála" som sa pri ňom určite viac. Tým pádom si treba položiť otázku, kto koho vykradol, odpoveď si každý dokáže nájsť sám.

• 30.12.2018  08:43
    Kouzelník Žito (TV film) (2018)

Väčšinou ľudia pozerajú filmy, lebo sú dobré, túto rozprávku si ľudia púšťajú najmä preto, aby sa presvedčili, či je až taká zlá. Je. Bratia, už toľko nehejtujte pána režiséra, lebo Vás k budúcim Vianociam poteší pokračovaním s názvom Kúzelník Žito vracia úder, prípadne Kúzelník Žito, apokalypsa pokračuje.

• 26.12.2018  09:06

O statečném kováŕi po 35 rokoch? Nie celkom ale po Johane, Zázračnom nose a Láske na vlásku ma táto rozprávka príjemne prekvapila. Má to čo sa v súčasných rozprávkach nevidí a to sympatického, neopozeraného hlavného hrdinu, znesiteľný humor, rozumnú stopáž a priamočiary dej, bez zbytočných odbočiek (aj keď sa scenárista občas inšpiroval u iných, slávnejších vianočných filmov). Princeznú s menom Michaela (WTF, nabudúce môžeme čakať princeznú Emmu, Ninu alebo Vanesu?), hrá, teda ehm, skôr predstavuje bývalá finalistka Miss. Bebjakov dvorný herec Maštalír by vzhľadom k svojmu veku, mohol už konečne v sebe nájsť aj inú hereckú polohu. Bolo by trúfalé porovnávať Vaculíka s akýmkoľvek čarodejom z LOTR, mne skôr pripomínal kinder verziu otca Fourasa.

• 15.11.2018  13:06
    Alfa (2018)

Vždy ma potešia pri filme z praveku komentáre typu: takto to predsa určite nebolo, či takto tá krajina určite nevyzerala a som rada, koľko archeológov so zameraním na gravettien a s úzkym dôrazom na domestifikáciu psa tu hodnotí. Máloktorá téma dáva takú možnosť popustiť uzdu fantázii. Filmy z B.C. mám veľmi rada a jej ich neskutočne málo, tak im mnohé prepáčim. Hlavne, pekných pár rokov mi doma úspešne ničia nervy zdegenerovaní, mierne retardovaní potomkovia Alfy, takže nie je podstatné ako ale že sa to "veľké dobrodružstvo" vôbec stalo.

• 14.11.2018  19:45
    Medik (TV film) (1983)

Chalan po maturite chce operovať slepáčiky a žlčníky, lenže potrebuje k tomu takú nepodstatnú vec, vyštudovať medicínu. Miesto učenia na prijímačky robí všetko možné a tak tie skúšky aj dopadnú, takže mu zasa zostane len utierať, ehm, však vieme čo. V hlavnej úlohe "hviezdi" bývalá markízácka hviezda (prečo mám pocit, že to znie ako nadávka?) Andy Timková, v jednej zo svojich posledných úloh tu hrá aj detského kúzla definitívne zbavená Katka Zatovičová.

• 5.10.2018  15:16
    Jason Bourne (2016)

Bournova sága mala definitívne skončiť 3. dielom. Každé ďalšie pokračovanie je zbytočné ako šmolková zmrzlina. Žiaľ, nestačí vymeniť Bournovu kamošku zo CIA za trocha mladšiu a trocha krajšiu, je úplne zbytočné vymýšľať temnejšiu minulosť a hrozivejšie vládne programy a točiť úmorné naháňačky s jasným koncom aj tak je to jedna veľká nuda.

• 5.10.2018  14:23

China girl alebo slabší, austrálsky odvar Mužov, ktorí nenávidia ženy. Námet je celkom zaujímavý ale žiaľ pod režisérsku taktovku ho mal dostať asi chlap, gender negender. Takmer všetky postavy (najmä ženské, policajti a lekári), sa chovajú, ako mierne a občas aj ako ťažko retardované. Hereckému obsadeniu jednoznačne kraľuje Kidmanka, neviem, čo urobila, či si vytrhala "švíky" a vytlačila botox ale tak dobre už dávno nevyzerala a dokonca, sa jej vrátila mimika a pristali jej aj šediny. Gwendoline Christie hrá opäť Brienne z Tarthu. Do postavy otca Mary mali určite obsadiť staršieho herca, inak to vyzerá, že v Austrálii povoľujú adopcie neplnoletým, beztak z toho vyšla krajina protinožcov ako miesto, kde sa normálny človek bojí vstúpiť (čo určite nie je pravda).

• 2.9.2018  20:01

Bart The Bear tých medveďov zahrať vie len škoda, že jeho potenciál zostal nevyužitý. Inak sa jedná o priemernú vyvražďovačku obsadenú na počudovanie na tento typ béčka, s celkom dobrými hercami. Dej a preživší sú jasný od začiatku, záverečné zúčtovanie je obohatené o jednu WTF OMG scénu (ohnivý kruh).

• 20.6.2018  10:15
    L'ombre de l'épervier (TV seriál) (1998)

Ten pocit, keď takmer náhodne objavíte seriál, ktorý hľadáte 10 rokov. 13-dielny seriál, pod názvom Tieň krahulca, vysielala STV1 od októbra do decembra 1999.

• 8.3.2018  20:43

Celý čas som mala pocit, že sa pozerám na skupinu kamošov, ktorí sa vo voľnom čase hrajú na orkov, elfov.., a teraz si jeden prečítal knihu o stredoveku a pre deti a povedal: "chalani, ideme sa hrať na Vikingov" a jeden z nich dostal výnimku a zobral zo sebou aj kamošku. Rozdelili sa na dobrých a zlých a začali behať po krajine (tá bola fakt nádherná) a najväčší castingový omyl GoT len dokázal, prečo bola jeho výmena nutná,

• 28.2.2018  20:56
    Kavka (TV film) (1977)

Príbeh o ničom, Nagyová sa v hnusnej parochni (dúfam, že to bola parochňa, ani v 77 snáď neboli mladé baby ostrihané ako chovanec psychiatrického ústavu), chová ako úplná hus. V inscenácii boli pekne zobrazené rodinné archetypy tej doby: mama sa venuje ručným prácam a tato číta noviny, dnes by mama sedela za svojím počítačom a tato za svojím. Alfréd Swan mal ale také úžasné tričko s fragmentami zo starých vedút zo 16.-17. st., keby som také niekde videla, tak si ho hneď kúpim.

• 28.2.2018  20:31

Objektívne tak 3,5 - najslabší diel oddelenia Q (a najviac som sa naň tešila). Vrah je odhalený hneď v úvode a keby aj nebol, Hagen je chodiaci spoiler, pri hercovi jeho výzoru by som síce predpokladala iný typ postáv ale na druhej strane, dementov, mafiánov a psychopatov vie zahrať dobre. Vyšetrovanie nič moc, najlepšou časťou filmu zostali určite nábožensko-filozofické debaty medzi Carlom a Assadom.

• 21.1.2018  11:24
    La La Land (2016)

Netuším, čo bol La La Land myslený ako pocta muzikálom z dávnych dôb ale zo žiadnym z nich sa nemôže zrovnávať. V starých muzikáloch museli vedieť herci hrať, spievať a hlavne perfektne tancovať, boli plné ľahko zapamätateľných pesničiek, z ktorých sa mnohé stali hitmi svojej doby. V La La Lande som si žiaľ nezachytila jedinú, trocha peknú melódiu, Gosling vie síce hádzať pekné psie oči ale spevák a tanečník nie je, Emma Stone spieva o trocha lepšie ale aj napriek tomu, by ju v 50. rokoch určite nechali prespievať lepšou speváčkou. Takže je nakoniec dobre, že Oscara dostal len omylom.

• 1.1.2018  19:14
    Amundsen versus Scott (TV film) (2014)

Pri hodnotení oboch výprav si treba v prvom rade položiť otázku: s kým by som šiel ja? Každý normálne uvažujúci človek by si určite zvolil Amundsena, aj popri tom, ako nekompromisne, politicky, genderovo, rasovo a neviem ešte ako vytvoril a viedol svoju výpravu, južný pol dosiahol, ako je teraz zaužívané, "alpským štýlom". Pre mňa bolo novým zistením, že vo výprave bol pôvodne aj Johansen, áno ten Nansenov Johansen a ako nešťastne chudák dopadol (potom čo prežil v Arktíde, by ho Amundsenovo vylúčenie tak zlomilo?).

• 30.12.2017  13:11
    Marie Terezie (TV film) (2017)

Kolegovia z historického ústavu, detašované pracovisko csfd sa už vyjadrili, tak si dovolím prispieť ako tu čítam, do celkom rozporuplného mlyna. V prvom rade, nejedná sa o dokument, takže odchýlky (a že ich bolo, nebojte sa, nejdem ich vypisovať) od historických reálií a faktov sú dovolené. Na druhú stranu, ľudia v mojom okolí diela s historickou tematikou v podvedomí vnímajú ako podanie určitej pravdy a potom sa ma pýtajú čo bola pravda a čo nie a často sú nemilo prekvapení a pýtajú sa : a prečo to tam bolo? Mária Terézia určite nebola z historického hľadiska taký prúser ako Bathory, na druhej strane pýcha habsburskej dynastie, osvietená a zvrchovaná panovníčka, ktorá sa bojí bezvýznamnej dvornej dámy, WTF? Pri avizovanom hereckom obsadení ma tak, ako asi každého súdneho diváka striaslo od hrôzy. Nakoniec mi vadila len Polnišová (neviem kto ju obsadil ale nebol to dobrý nápad) a Pauhofová (zbytočná, nereálna, zle zahraná postava). Kotek ako cisár zanechal celkom dobrý dojem a na počudovanie, mi nevadil ani Bárta ako český kancelár Kinský, dokonca, neverím, že to píšem, bol zo slovenského kastingu najlepší. Samozrejme Mária Terézia zďaleka nedosahuje úroveň britskej Viktórie ani ruskej Jekateriny ale pekné 3 si zaslúži a keby nezdehonestovali najväčšieho rakúskeho vojvodcu a vynechali nereálnu linku s Esterházim (záležitosti Uhorska riešil palatín a miestodržiteľ, Mikuláš Esterházi ním v danej dobe nebol ale nevadí), tak strelím 3,5 aj keď sa to nedá.

• 30.12.2017  08:35

S hodnotením mám tak trocha problém.Film, pri ktorom po 10 minútach viete ako skončí a ktorý je plných toho najhoršieho klišé (právnik potrebuje narýchlo zohnať náhradnú matku, prvá žena, ktorú osloví je slobodná, nemôže mať deti a má smolu na chlapov, nevyjasnený vzťah s otcom.., atď). Na druhej strane to režisér (dokonca aj scenárista) neskutočne dobre natočil a Vetchému, či hrá kráľa, pána, blbca či inteligenta, postavu vždy verím.

• 29.12.2017  08:55

Česká odpoveď a výbornú, poľskú https://www.csfd.cz/film/315260-noc-plna-zazraku/komentare/? Určite nie, obyčajný nudný film o vzťahoch bez jedinej troška sympatickej postavy, kde sú Vianoce len zbytočnou kulisou.

• 13.12.2017  20:19
    Pravda o Pearl Harboru (TV film) (2016)

Dokument bol zrejme natočený so snahou obhájiť admirála Kimmela. Z podaných faktov však bolo jasné, že práve on niesol hlavnú vinu na fiasku. Hlúpe výhovorky typu: bolo zlé počasie, niekto jazdil na koni, škaredý rukopis, kamoš mi to nezavolal, len poukazujú na jeho neschopnosť niesť zodpovednosť za vlastné činy. Mal málo ľudí a zbraní? Čo urobil s tým čo mal? Absolútne vôbec nič, za celý čas, čo bol na Havaji, asi na dovolenke nevybudoval žiadny obranný systém. Že ho útok zaskočil a očakával ho ho inde? Aj našich cestárov vždy zaskočí sneh v decembri a nie sú naň pripravený, už dlho pred útokom bolo jasné, že Japonci zaútočia, a ako sa pripravil? Nijako, čo robil počas útoku netuším ale čierny kuchár urobil aspoň niečo. Jeho vnuci síce plačú pekne, možno aj na správnom hrobe ale mali by si uvedomiť, že keby deda súdili v Nemecku, tak je mu nariadená samovražda a keby v ZSSR, tak je mu aj vykonaná. Našťastie už do ďalších udalostí vojny v Pacifiku nezasiahol, na jeho miesto prišli íní.....,ale to už sú iné príbehy.

• 13.12.2017  16:34
    Creed (2015)

Stará téma v novom šate, snáď aj pre mladšie publikum. Film ma žiaľ už nedokázal ničím zaujať a dávať z nostalgie vysoké hodnotenie len preto, lebo je to starý Rocky a mladý Creed asi nemá význam.

• 16.9.2017  21:32
    V tieni vlkov (TV seriál) (1971)

Podobný seriál by v súčasnosti určite nevznikol, nenašiel by sa režisér, scenárista a určite by sa nenašlo v dnešnej dobe toľko dobrých hercov. Kvitujem tvorcov, že za hlavnú postavu si zvolili odbojárku Helenu, ktorá by sa v odvahe, duchaprítomnosti a šarmu mohla rovnať dnešných filmovým agentom a ešte viac ich obdivujem, že seriál nezahltili jej milostnými pletkami a čo ma celkom prekvapilo, je obsadenie tej neznámej herečky do hlavnej úlohy. Jediné, čo by som vytkla, je nezvládnutie kostýmov a make-upu takmer všetkých žien, tie presne korešpondovali s dobou vzniku, keď chce Helena preniknúť do brlohu nacistov, tak si natupírovanú čiernu parochňu vymení za ešte natupírovanješiu blond z chemlonu.

• 3.6.2017  08:01
    Past (1950)

Dobovo naivné ale človek musel tým odbojárom, zahrávajúcimi sa s gestapom ako mačka s myšou, držať palce. Chramostová bola neskôr určite dobrá herečka ale tu bola najslabším článkom.

• 22.11.2016  17:20
    Les animaux après l'Eden (TV seriál) (2015)

Je hrozné vidieť vychudnutého ľadového medveďa, ktorý si kvôli topiacemu ľadu nedokáže nájsť dostatok potravy. Rovnako hrozné je aj počúvať stupídny komentár, ktorý do nevinných papuliek zvierat vložili tvorcovia a ktorý s témou klimatických zmien, nemal vo väčšine nič spoločné.

• 9.9.2016  16:31
    Angelika (2013)

Na novej Angelike je vidieť, ako bola dobre natočená stará verzia, aj so všetkým, čo jej bolo kedy vyčítané. Novej verzii chýba baroková pompéznosť, ľahkosť, dobrodružstvo, krásne kostýmy a romantika. Hlavná predstaviteľka je možno pekná baba, je však mizerná herečka, v úvode nasadí výraz: pozor mám silný predmenštruačný syndróm, koniec dohrávala v zúfalom kŕči. Zvyšok kastingu rovnako zúfalý, Joffrey má cez 60 rokov, Nicolas čo mal byť prvý, krásny a hlavne mladý, okolo 50 rokov! V "starej" Angelike ju oslovia jej titulom možno 2x, tu sa to hemží "pani grófkou" viac ako v Sissi "Vaším veličenstvom".

<< předchozí 1 2 3 4 8 11 14