• Pohádka

Looper: Nájemný zabiják (2012)

Když jste mladý a blbý, vidina hromady stříbrných a zlatých cihel za vraždění pro mafii nepohodlnejch osob (a to v čase, kterej už proběh) se vám může zdát fajn, přestože víte, že až přijde správná chvíle, jednou z těch osob budete i vy. Hloupý je, když z tý blbosti vyrostete, jenže v tý chvíli si pro vás přijdou a pošlou vás do minulosti, aby vás tam vaše mladý já zabilo. Takže vymyslíte plán, jak to zařídit, aby celá ta mafie se zabijáky v čase, který se chcete pomstít, lehla popelem už před tím, než ten největší velkej boss vyroste (a vy jste přitom ideálně přežili). Trochu na obtíž je, že jste ten plán museli říct vašemu mladýmu já, který vás ale stále hodlá zneškodnit, protože na rozdíl od vás, kdo jste se už sám odprásk a pak si užíval 30 let nerušenýho utrácení, jemu z toho, že jste mu zdhrnul, kápla akorát tak možnost blízké smrti. // Tenhle film je vlastně hrozně násilnej. Ale jeho ústřední myšlenka je: láska hory přenáší. //-> BE AT RIX je nápis, u kterého jsem málem zapomněla dejchat.

Holka s prknem (2011)

Vyšlo to před dvanácti lety. Tehdy jsem to tak nějak viděla poprvý a byla jsem z toho nadšená, jednak kvůli tomu, že jsem začínala jezdit na snowboardu (tohle byl důkaz, že je to cool a že i já můžu v tomhle sportu dosáhnout velkejch věcí :)), a druhak samozřejmě kvůli ultimátní lovestory chudý holky bez maminky a zadanýho bohatýho frajírka s matkou, která ji nemůže vystát, přestože byla kdysi v její kůži. Ale včera to dávali v telce a... bylo to i po těch letech furt stejně dobrý! Nejen kvůli tomu humoru, kterej je overall nadprůměrnej, i když je tam pár vtípků trapnejch, ale i pro to, že je tam na malý ploše nahuštěno spoustu citově podnětných momentů. Ten, kdo to psal, to prostě uměl dávkovat, a ten, kdo vybíral herce, prostě věděl, jaký vybrat. :)

Souputníci (2023) (seriál)

Jestli máte rádi morálně šedý postavy (zahraný Mattem Bomerem!!!), tohle se vám bude líbit. Protože Hawkins "Hawk" Fuller je svině, co se neštítí zničit vlastně cokoliv: šanci na lásku ženě, kterou si vezme, vysněnou kariéru člověku, kterého miluje - i životy lidí, s kterýma spal (anebo o kterých ví, s kym spali). Ale to nejlepší na tom je, že to všechno dělá jenom kvůli tomu, aby přežil ve skříni, takže i když se vám ze třetiny hnusí, ze třetiny ho litujete... no a z toho zbytku si nemůžete pomoct a říkáte si, s jakou grácií a bez mrknutí oka ty sviňárny umí provádět. Druhá hlavní postava, Tim "Skippy" Laughlin, je křehkej kluk s brejličkama, co miluje Boha a chce být duchovním. Jenže má smůlu a zamiluje se i do někoho jinýho, shodou okolností někoho, kvůli komu skončí v pekle, jestli to místo existuje. Ale přesto mu to za to stojí - všechno to schovávání (který mu je vlastně proti srsti), vědomí, že nemůže očekávat absolutně nic (protože si je vědom toho, že Hawk se pokaždý vrátí ke svý rodině), i několik zlomenin srdce (ať už Hawk napíše nebo ne). Protože na rozdíl od Hawka, kterej se celej život snaží nedávat v sázku víc než je nutný, Tim, když něčemu věří, tak je za to ochotnej riskovat úplně všechno. Nějakou shodou náhod se stane, že má Tim míň štěstí než neprůstřelnej Hawk - a nakazí se AIDS, což je vlastně podnět k jejich poslednímu setkání, co vyvolá vzpomínky na všechno, co prožili. ...A je to prostě silný ("She's my wife." "But I had you."), ten zosobněnej pohled na tragédie v historickém kontextu boje za práva.

Láska na první pohled (2023)

Oliver a Headley potřebují k tomu, aby si padli do oka, jen jednu malou náhodu (která se potom periodicky vrací v různých uniformách, aby pomohla vyvrátit zákon pravděpodobnosti). No a mně tohle k tomu, aby mi z oka skápla slza (nebo 2 jednotky slané vody v kubících), stačilo. Suchých  tedy zůstalo přesně 0 očí z celkových dvou, které se nachází na mé jedné hlavě, nad dvěma rameny trupu s dvěma rukama a dvěma nohama (i když existovala 0,00něco šance, že se narodím bez končetin) - a jestli vám tahle věta přišla otravná, jistě po shlédnutí filmu pochopíte, proč v mém hodnocení pátá hvězda chybí. //PS: Normálně nesnáším, když je ve filmu rakovina jako doják, ale tady mi přišla, že měla smysl, protože obě postavy si díky ní projdou jakousi katarzí pohledů. //Překvapilo mě to, tak dobrý jsem to nečekala.

Roboti (2023)

No... takhle: jakožto někdo, kdo má rád Cimrmana, můžu říct, že humor zde přítomný nesahá tomu, který uznávám, ani po kotníky. Ale na druhou stranu: jakožto někdo, kdo četl R.U.R. opakovaně, můžu říct, že ta zápletka je boží (a líbil se mi i závěr, přestože by o něm leckdo klidně mohl tvrdit, že byl jen jedním velkým klišé... a měl by vlastně pravdu). Herci si za mě docela sedli. A hlásat, že to bylo špatně zahrané, by byla lež. Bohužel ale nelze hlásat ani to, že to bylo zahrané skvěle. Anebo že to mělo peckovej scénář - byl prostě průměrnej, i když potenciál to mělo rozhodně větší. Přesto, že jsem několikrát během sledování odešla od obrazovky a promarněné úseky mi pak absolutně nechyběly, si ten nápad v jádru nějak vysloužil 3 hvězdy (asi ne celé, ale 2 by byly málo). Doporučila bych ke shlédnutí všem, co jim naskočí husina, jen když si přečtou název filmu.

The Matchmaker's Playbook (2018)

LOL!!! Hlavní postava, kluk s dokonalým penisem (toto info vám o sobě SÁM prozradí během první scény), co si vydělává tím, že zoufalkám pomáhá balit chábry, mrká asi tak desetkrát za minutu, aby byl ještě víc sexy, než ho dělaj jeho perfektní lícní kosti se super cool účesem a metroušským vousem (aby si jako nikdo nevšim, že neumí hrát). Se svou femme fatale, pannou, co je zamilovaná do jiného hocha a která má bejt jakože divná (kvůli tomu, že nosí páprdovský papuče a vytahaný mikiny), se poprvé setká, když vyjde nahý ze sprchy. No a samozřejmě, že se nejdřív nemůžou vystát a že ty její papuče a mikiny i jeho způsob obživy mají deep důvody! ...Chechtala jsem se jako blázen při každém hrdinově tiku v oku... vlastně i těm hereckým výkonům a creepy wattpadovým scénám - tzn.: nonstop. A vlastně to bylo super.

Milenec (1992)

Tenhle film je jako déšť. Když se na něj díváte, je na pohled krásnej a poetickej. Když se nad ním zamyslíte, je něčím magickej, aniž víte, čim. Ale v tý chvíli, kdy se nad váma protrhne mrak, jste během pár minut mokrý jak zmoklá slepice, a pak déšť nepřestane a pořád leje a ani směr větru se nezmění... prostě vás štve. //Herci toho typu, kdy, pokud by někdy někdo náhodou dostal ten nápad udělat remake, lepší nebude, ani kdyby provedl rituální obřad pálení starých DVD, protože se tihle pro své role narodili přesně v tomto složení. Práce se světlem a závěsy proti komárům navodí velmi umně atmosféru dusna (tropického i erotického). Ale v jádru si nemůžu pomoct - bylo to prostě nadprůměrný PWRP (=porn with rádoby plot). Jednou z jeho chyb bylo dle mého i použití vypravěčky, jakoby se snažící v kritických momentech ždímat atmosféru (navozenou obrazem) i slovy. Za mě to mělo opačný efekt než bylo pravděpodobně účelem. // Vlastně mě napadá ještě jedno přirovnání: je to jako báseň, která, když si jí přečtete, vám je čímsi hrozně blízká. Ale přesto se vám nelíbí, protože není napsaná veršem, jak vy to máte radši.

U tebe nebo u mě? (2023)

Já nevím, co to s těmi moderními rom-comy je, ale prostě se mi nelíběj. Snaha o vtipnost mi přijde nucená až nepříjemná (viz zcela vynechatelné postavy potrhlého zahradníka či cynické matky dvojčat závislé na kofeinu - ale třeba i ta hádka na letišti (ano, správně, kde mohlo být klišé dovedeno do extrému, tam taky bylo): nevím, protisměry na jedoucích pásech mi tedy komické ani nepřipadaly), a přestože Reese a Ashton jsou mí oblíbení herci a párkrát jsem se zasmála, nestačilo mi to, abych mohla říct, že až to někdy budou dávat v TV, tak to raději nevypnu. Strakatě a nevkusně ofáborkovaná jednoduchá myšlenka, kdy scénárista neumí vytěžit to hezký právě z ní.