Lesní vrah (2024)

Zvláštní, zajímavé, ale neznám asi nikoho, koho bych na to poslal do kina. Profil zločince z pohledu jeho samotného. Žádné vyšetřování, žádné krimi. Sledujeme člověka, jehož motivace jsou velmi nejasné (snad se nepletu, ale ani skutečný pán toho o sobě moc neřekl). Možná i z toho důvodu jsem i v těch 78 minutách cítil dost „vaty“. Povinné, známé věci jako třeba připomenutí „policejní“ kariéry, nebo soutěž (ta se fakt nepovedla). Nicméně, na Michala Balcara se mi pěkně koukalo a lehce znepokojivě mě to bavilo, ale na celovečerák do kina? 60% (( půl bodík nahoru za Kladno :-) ))

Abigail (2024)

Horor není můj žánr, to musím přiznat hned na okraj. Viděl jsem jich sice hodně, ale ty nové kusy mi splývají dohromady, že je raději ani nehodnotím (nebavím se o ikonách a o aktuálně zhlédnutých filmech). Mám z minulosti zážitky po kterých mi dobře nebylo, ale co se teď vydává za hororový snímek je až směšné. Děj, příběh? Uff, před 30ti min jsem vyšel z kina a už vlastně nevím... Partička náhodných kriminálníků se snaží vydělat na únosu mladé slečny jménem Abigail (není to samotné vlastně spoiler?). Dobře, očekávané se stane a pak se to ještě zamotá do velmi, ale velmi hloupé zápletky. Nefunguje to a já si málem ukroutil hlavu. Má to dvě hodiny… Horor jako Abigail má dvě hodiny? Úmorné, natahované, nevtipné, v žádném případě strašidelné.. Nicméně, natočené je to dobře a dokázal jsem si tam najít pěkné pasáže u kterých jsem se celkem bavil. Bylo jich ale trestuhodně málo. 30%

Mission: Impossible - Národ grázlů (2015)

Po Ghost protocol se vracíme k atmosféře prvního dílu. Akční nářez, ale vytratil se humor a bere se to hrozně vážně. To mi asi nesedlo. Syndikát, tajemná organizace se snaží změnit světový řád. Na IMF padne stín, a tak musí na vlastní pěst obelstít všechny a všechno. Na mě to dohromady nějak zvláštně nefungovalo. Záporák mě nebavil, nevtáhlo mě to a řadím to na druhé místo od konce série (stále o patro výše než M:I-2). V každém případě je to audiovizuální pecka, Některé scény si rád pustím znovu. M:I-5 rozhodně převyšuje většinu žánrových filmů, ale v kontextu série M:I mě to nestrhlo. 60%

Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011)

Pro mě asi zatím nejlepší díl série. Skvělá volba záporáka, který má „komplex Tanose“ a Ethan, stále ve výborné formě, se snaží zabránit globální jaderné katastrofě. Příběh jako ze starých bondovek, jednoduchý, ale zábavný a navíc skvěle natočený s vynikající akcí. Je to mnohem vtipnější než předchozí díly a dokonce si Cruise udělal v jedné scéně legraci i ze své „výšky“ (což bych od „vořešpruta“ jeho typu nečekal). Oceňuji vtipný odkaz na Die Hard. Moc jsem si to užil a s ohledem na celou sérii jdu na 90%

Rebel Moon: Druhá část – Jizvonoška (2024)

Říkal jsem si, že to přeci musí být lepší, než první díl. Naiva. Prvních dvacet minut jsem vlastně stále v prvním díle a pěkně mi 2x znovu představí postavy. Pak jsem pět minut koukal na sklizeň a zpracování obilí a dalších pár minut výcvik vesničanů, kteří jsou velmi talentovaní a vše jim jde na první dobrou. Do toho všeho kolem pobíhá úchylný robot s podivným mesiášským komplexem. Následuje snaha o ty „Star Wars“ a máme tu bitvu, která se střídá se sólo záškodnickou akcí. Ubíjející. Snažilo se mě to zapojit do děje, ale jak moc se to snaží tlačit na pilu, tak moc to nefunguje. Pokračuje už vážně totálně směšný audiovizuál, nezábavné postavy, nefungující příběh.  20%

Mission: Impossible III (2006)

Pěkně nahoru, dolů a teď zase nahoru jde série M:I. Ethan Hunt se vrací z „důchodu“ a jde zpět do akce. Nechá se přesvědčit k „poslední“ misi, aby zachránil svou žačku. Úkol se ne zcela podaří a Hunta to vrací zpět do hry. Skvělý záporák P.S.Hoffman je rozhořčen, že jeho plány nejdou tak jak by si přál, a tak se chce Huntovy pomstít. Akce střídá akci a já se skvěle bavil. Krásně to šlape, procestujeme svět, není to ani zdaleka tak hloupé jako M:I-2 a i když to má 2 hodiny, což je na akčňák hodně, moc jsem si to užil. Silných 80%

Občanská válka (2024)

V USA zuří občanská válka, lid se snaží svrhnout prezidenta Spojených států. Kirsten Dunst je ošlehaná válečná reportérka a se svým parťákem vezmou pod křídla začínající novinářku, aby se vydaly udělat interview s prezidentem. Nalákalo mě to, ten koncept je velmi zajímavý a sledovat to pohledem válečných reportérů je fajn nápad a to mě bavilo. Nicméně, zvláštně to nešlape. Chvíli to fakt baví, ale častěji nudí. To se párkrát vystřídá a pak finále, kde je sice pěkná akce, ale to „poselství“ na mě moc nefungovalo. Nápadité, ale úplně mě to nestrhlo. 60%

Mission: Impossible II (2000)

Tom Cruise jako Pigeonman? Nebo je to parodie na první díl? Já tenhle film asi nepochopil.. Tuctová zápletka oproti M:I, nudná, až směšná akce a hudba jak z Gladiátora, nebo třeba Pravdivé romance. A holuby, spoustu holubů.. V kontextu prvního dílu, tohle není ani průměr. 30%

Apocalypto (2006)

Na srdcebol není lepší lék, než sledovat, jak je jiným srdce vyrváno z těla. Skvěle odvyprávěný a nádherně natočený, syrový příběh, který nás ve své realističnosti zavede do doby rituálních obětí, zániků civilizací a neustálého boje o přežití. Příběh je jednoduchý a velmi přímočarý, to filmu malinko ubližuje. Silnější zajme slabšího a slabší se pokouší utéct. Příběh ovšem nahrazuje skvostný audiovizuál, který se dnes už málo vidí. Výpravné, epické, strhující. Jen to na mě bylo strašně dlouhé a být to o 30-40 minut kratší, zhuštěnější, šel bych na 5*. Takhle jsem si užil krásné obrázky a 70%

Čelisti (1975)

Jak jednoduše to vypadá, Žralok, útok, politikaření, řešení a naprosto strhující rybolov, přesněji parybolov. Snadně to vypadá, ale náhodou znám genezi tohoto mistrovského díla (doporučuji MovieZone Live Speciál: Čelisti na YT) a Spielberg tu předvedl svou jedinečnost. Jednoduché, ale naprosto brilantní a pro mě dokonalé. 100%