The Return of Frank James (1940)

Rok po neslaném nemastném snímku Jesse James přichází sequel, jehož autorem je slavný režisér Fritz Lang. V pokračování se vrací Henry Fonda jako Frank James a John Carradine jako Bob Ford. Čekal jsem, že se bude jednat o revenge western a v podstatě to tak bylo, ale pouze v první hodině. Posledních třicet minut se mění v komediální drama ze soudní síně a celý film je prošpikován nevýraznou, nedotaženou a nijak nerozvinutou romantickou zápletkou. Děj je opět neslaný a nemastný jako u předchozího filmu, ale bavilo mě to o trochu víc. Hlavní plus je asi to, že si prostě tvůrci zasadili dvě skutečné postavy do zcela fiktivního příběhu a nesnažili se to vydávat za film podle skutečných událostí jako tomu bylo u prvního dílu. Jinak ale postavy jsou stále klasicky černobílé - Frank James, přestože je to bandita, tak je to klaďas a čestný člověk až na půdu a Bob Ford je naopak slizský grázl, jakému není rovno. Parťáka Franku Jamesovi dělá nesympatickej teenager, kterýmu jsem po celou dobu filmu chtěl dát pěstí. :-) Dávám slabší tři hvězdičky, protože mi to přece jenom přišlo lepší než první díl.

Muž, který zastřelil Liberty Valance (1962)

Liberty Valance je zřejmě nejodpornějším padouchem v dějinách filmového westernu a na scénu, kde ho zastřelí jsem se těšil celej film. __ Tento western byl natočen černobíle, což je v 60. letech už trochu nezvyklé, ale zase jsem z toho aspoň trochu cítil atmošku starých Fordových filmů ze 30. a 40. let. No a co se herců týče tak se nám tu na plátně poprvé a naposledy setkávají dvě westernové legendy John Wayne a Jimmy Stewart. Oba pánové by sice v realu mohli být otci postav, které hráli, ale nebyl problém (u Wayna trochu jo) na to zapomenout a užívat si jejich výkony. Z dalších herců stojí za zmínku hlavně Lee Marvin, kterej si zahrál onoho nechvalně proslulého Liberty Valance a John Carradine, který ke konci zazáří v malé roličce teatrálního majora Starbuckla.

Stopaři (1956)

Drsný pistolník Ethan Edwards, který je sice v jádru dobrák, ale většinu času se chová docela jako hajzl, je jednou z nejzajímavějších postav Johna Waynea. Po zkušenostech z kavaleristické trilogie, kterou spolu Ford a Wayne spáchali na konci 40. a začátku 50. let jsem moc nečekal, ale líbilo se mi to hodně, i když na pět hvězd to není (a nejlepší western do příchodu Leonneho nebo dokonce vůbec, jak tu někteří tvrdí, už tuplem ne). Zajímavý příběh se odehrává v Monument Valley (u Forda už asi posté) a celé je to natočeno v krásných barvách, které dávají filmu vyniknout.

Ranč zločinců (1952)

Slušný napínavý western s božskou Marlene Dietrich a dalšími sympatickými herci (v malé roli se objevil také Superman George Reeves).

U řeky (1952)

4,5 Tak už jsem viděl snad všechny westerny, co spolu Mann se Stewartem natočili. Všechny jsou strašně vyrovnaný. Myslím si, že vede Winchester a Muž z Laramie (těm jsem taky dal 5) a tenhle bych zařadil těsně za ně. Ten příběh samotný zase nijak extra není ale má to hloubku a skvěle napsaný postavy. Barva a krásné exteriéry jsou u Manna v 50. letech už samozřejmostí. __ A na závěr si neodpustím takovou malou poznámečku, která je zřejmě lehce mimo a jedná se jen o můj dojem. (!!!SPOJLÉR!!!)Nicméně když jsem viděl, jak tam ke konci pronásleduje ty ukradené vozy a likviduje ty vagabundy jednoho po druhém (mimo obrazovku), tak se nemůžu zbavit dojmu, že mohl posloužit jako určitý předobraz akčním hrdinům moderních filmů typu Smrtonosná past :-D (!!!KONEC SPOJLÉRU!!!)

Vzdálená země (1954)

Další silný westernový příběh dvojice Mann - Stewart. Jimmy hraje tentokrát sobeckého zlatokopa, dobrodruha a pistolníka, který nemá rád lidi, přestože oni by chtěli mít rádi jeho. Skvělá postava, skvěle zahraná. Příběh se odehrává ve dvou městech na hranicích USA a Kanady. Hodně se mi líbila nestrojená drsná atmosféra zasněžených hraničních měst, kde zákon neplatí. Jenom si myslím, že to mohlo být o trošičku kratší a mít větší tempo.

Kdybych byl králem (1938)

Skvělá dobrodružná komedie, která mi svým vyzněním maličko připomínala Cech panen kutnohorských ze stejného roku. Film baví od začátku do konce nejenom díky skvělému vtipnému scénáři ale především díky bezchybným výkonům ústředního dua Colman - Rathbone. Zatímco Colman si střihl bouřliváka Villona, Rathbone se s neuvěřitelnou grácií zhostil role francouzského krále. Jeho vychcaný Ludvík XI. s nezaměnitelným ďábelským smíchem je nezapomenutelná postava a pro mě rozhodně nejlepší Basilova role.

Odhalená stopa (1953)

Při chytání uprchlého vraha se náhodou setká zajímavá partička - zkrachovalý rančer, kterému žena prodala majetek, když byl ve válce, starý neúspěšný zlatokop, který nikdy nic nenašel a voják, co byl bez cti propuštěn z armády. Společně vraha dopadnou, ale teď nastávájí problémy. Musí ho dopravit zpátky a on se rozhodně využít své šance a chytře se je neustále pokouší rozeštvat proti sobě. ____ Mann westerny zkrátka uměl a tenhle se mu taky moc povedl. James Stewart válí (vždycky jsem ho znal v rolích hodných hochů a teďka takovýhle noirový pistolník :-)), ostatní herci jsou taky výborní. Lepší čtyři hvězdičky.

The Big Trail (1930)

3,5 The Big Trail trpí neduhy raných zvukových filmů, které se ještě ne zcela oprostily od některých znaků němého filmu (např. mezititulky, zrychlené záběry přijíždějících indiánů, někteří herci nevěrohodně přehrávají), ale rozhodně se mu nedá upřít kvalita Walshovy režie, poměrně velká výpravnost, zábavnost a docela dobrý a zajímavý příběh, který by však lépe vyniknul při menší délce. John Wayne jako mladý ale zkušený zálesák je super.

Tom a Jerry - Neviditelná myš (1947) (epizoda)

Klasický Tom a Jerry, tentokrát ala Invisible Man, a pro mě další nostalgická vzpomínka na dětská léta a jednu ohranou VHS, kde jsem měl nahrány skoro všechny epizody, co tenkrát na TV Prima dávali.