Scary Movie: Děsnej biják (2000)

Na poprvé jsem to ani nedokoukal do konce a to díky nechutným vtipům s učitelkou s koulema či hlavou propíchnoutou ehm... vy-víte-čím... na podruhé (asi po osmi letech, s plným břichem a flaškou piva v ruce) jsem to konečně dokázal. Nechápu proč to tolik lidí tak uctívá a používá polovinu hlášek, vždyť snad jen 25% vtipů tam je skutečně vtipných, zbytek je buďto trapný rovnou a nebo má neskutečně zkur**nou pointu. Fuj, znovu už jen ve stavu silné opilosti či pod vlivem smrtiček.

REC 3: Počátek (2012)

Achjo... předchozí díly uchvátili hlavně svou kamerovou autentičností, kdy to tvůrci zvládli na jedničku(Blair witch se mohl jít bodnout a zakopat), ale zde dokumentární kameru vystřídala klasická filmová kamera, takže je z toho další standartní zombie vyvražďovačka. Ano, pár pěkných či mrazivých záběrů tam je, ale to na vyšší hodnocení vážně nestačí... A udělat z hlavní postavy novou Alici z Resident Evil, akorát ve svatebních šatech, to byl po realisticky pojatých předchozích dílech skutečně krok vedle... a kde je slibované vysvětlení toho viru?

Iron Sky (2012)

Nic podobného jsem vážně ještě neviděl. Neskutečná kravina a slátanina, ALE velmi výrazně parodující a satirující dnešní svět a hlavně USA. Řekl bych, že někdy až příliš výrazně, ale aspoň to každý pochopí. A na druhou stranu i ty slátaninové prvky jsou vlastně dobré. No řekněte, nacisti z měsíce, vesmírné Zeppeliny, nezničený MIR upgradovaný na bojovou stanici, černoch, který je bílý a byl na Měsící, ale už tam není? Vím, šílené, ale skvělé. A závěrečná scéna nezapomenutelná, jak vizuelně a zvukově, tak myšlenkově.

Útěk z MS-1 (2012)

Tak tohle nebylo vůbec špatné! Není to sice nejlepší film Guye Pearce, ale za to je to rozhodně jeho nejlepší role, neboť co věta, to hláška a jak vidno, rozhodně ho tenhle drsňák bavil a za zmínku stojí i postava šíleného vězně, který byl skutečně šílený(Joker získal slušnou konkurenci). Vizuál hodně dobrý (až na úvodní honičku na dálnici, tedy) a vůbec to celé mělo spád, jako vesmírná stanice řítící se do atmosféry.

Dragon Age: Blood Mage no seisen (2012)

Krom toho, že hlavní hrdinka, sic v těžké zbroji, zřejmě bude velmi dobře cvičeným rytířem Jedi, tak nemám co vytknout. Bál jsem se animace, tak je ale dobrá, místy dokonce skvělá (draci a jiná havěť), příběh neoslní, ale je protkán výbornými souboji(ruce a hlavy létají, krev cáka) ve správném poměru. Potěšilo i to, že stylizací se film zasekl někde mezi prvním a druhým dílem Dragon Age (bál jsem se, že to bude kompletně DA2 stylizace, která je upřímně nic moc). Někoho snad akorát možná zklame, že se ve filmu podíváme na místa, o kterým se ve hře jenom mluvilo a o místech, které jsme navštívili ve hře se zase mluví pouze zde. Lepší 4*.

Vetřelec (1979)

Tenkrát to byl průlom, nyní je to kult. Ale co naplat a hlavně proč se divit? Mnozí režiséři by se z tohoto desítky let starého filmu mohli učit i dnes, jak vystavit proklatě drsnou, stísněnou a mrazivou atmosféru. Jak nahnat divákovi strach (ano, poprvé to pro mě bylo skutečně strašidelné, mrazivé, lekací, příšerné), to tenkrát Ridley skutečně věděl. A ještě jedna maličkost, aneb kterak poznat dobrý film: je-li hluboká noc a vy si pouštíte film s tím, že na jeho začátku jste skutečně ospalí a máte pocit, že zanedlouho odpadnete, ale během sledování filmu se ospalost ztratí a vám se najednou spát nechce... pak jste zřejmě viděli dobrý film. A věřte mi, tuhle magickou schopnost sposuta filmů postrádá. :)

Prometheus (2012)

Po shlédnutí (i během něj) jsem byl mírně rozčarován, snad i zklamán. Ale přisuzuji to vypiplanému preview v Pevnosti, které zvedlo má očekávání do výšky většího bráchy Mount Everestu. Ale buďme upřímní, je to po dlouhé době konečně opět pořádné a hlavně TEMNÉ a drsné scifi. Loď vypadá úžasně a ozvučení bylo také skvělé, atmosféra hutná, herci na jedničku, ale ta hudba... nebyla vyloženě špatná, ale zazněla pouze jedna zapamatovatelná skladba, jinak zbytek hudby vyšuměl do prázdna. Co bych filmu také vytknul by bylo naznačování tajemství a úmyslu je dlouhodobě objevovat a pak celé očekáváné rozuzlení smáznout jednou větou, která vše objasní. Stejně tak hororové a vyvražďovací prvky, které spočívají v tom, že obluda či mutant někoho sežere, "zakyselinuje" a tak podobně a onoho mimozemšťana hned následně rozstřílí, upálí, rozmačkají, takže pak chybí ono očekávání, že příšera čeká někde za rohem. A vlastně i nádherné pohledy na planety a vesmírnou loď mohly být daleko delší (obvzvláště v rámci vychutnání si 3D). Tak, samá kritika a téměř žádná chvála... proč tedy vlastně 4*? Protože ač je to film nedokonalý, rozhodně není nudný, špatný a zavržení hodný, a v rámci Vetřeleckého universa je to konečně po dlouhé době film skutečně více než koukatelný. A ***SPOILER ALERT*** i pro ty kdo, se těšili na vetřelce na konci filmu čeká překvapení, které potěší.***END OF SPOILER*** Edit: Neoficiální prodloužená verze ještě o něco lepší, neboť některým postavám dává větší hloubku a lepší smysl jejich chování. Zároveň při třetím shlédnutí mi dávalo to mnohem větší smysl a všiml jsem si i více těch méně patrných odkazů na Vetřelce.

Daybreak (2012) (seriál)

Po třech dílech hodnotím kladně, akční a povídací pasáže jsou dávkovány a kombinovány ve správném poměru, takže zatím žádný díl nenudil ani na chvíli. A co víc, Bear Mccreary odvedl opět skvělou práci při skládání hudby, takže jsou akční pasáže i řádně napínavé. Možno sledovat zde: http://www.bearmccreary.com/#blog/other/daybreak/

Kocour v botách (2011)

Říkal jsem si, že bez oslíka bude film ze Shrekova universa o dost nudnější. Mýlil jsem se... Postava vajíčka Valdy byla skvělá i skvěle nadabovaná a postarala se(společně s kocourovými akrobatickými kousky) o veškerou zábavu.

Hněv Titánů (2012)

De facto to samé jako díl první (objeví se padouch, je třeba najít něco, čím ho zničit, závěrečný souboj + výplach mezi tím)... snad jen tady to nevypadá tak trapně, když už se nejedná o remake. Hudba nezklamala, ale ani nepřekvapila a tak snad jediné, co je tu na špici je fantastický vizuál.