Balada o Busteru Scruggsovi (2018)

Nemá cenu hodnotit to jako jeden film. Samotné příběhy spolu nijak nesouvisí a nesdílejí žádné společné téma nebo něco takového. První dvě povídky a ta o zlatokopovi se mi líbily. Obzvlášť ta první byla fakt super s dost povedenými hudebními čísly.  Předposlední povídka je kompletně průměrná a skoro ani nestojí za řeč. No a ty zbylé dvě byly naprosto otřesné a zvlášť ta poslední byla teda totální ztráta času. Celkově dávám tři hvězdičky. Ty dobré části skutečně stojí za to, ale když pár kapitol přeskočíte tak absolutně o nic nepřijdete.

Predátor: Kořist (2022)

Průměrný akčňák s přiměřenou stopáží. Nebýt té neskutečně otravné hlavní hrdinky a jejího tradičního girl boss příběhu o tam jak porazila patriarchát dal bych tři hvězdičky, ale takhle je to spíš na dvě. Ale i tak se na to celkem dá koukat a ve srovnání s těma sračkama co tahle série už vyprodukovala je to celkem velký krok správným směrem.

Imigranti (2009) odpad!

Za mě teda totální bizár. Film se nám snaží přiblížit životy ilegálních imigrantů v Americe tím, že je vyobrazuje v tom nejhorším možném světle. Na výběr tu máme mladíka který s gangem vykrade sámošku a zavraždí prodavače, kurvu která s k úspěchu hodlá prošukat, vousáče který zavraždí svojí sestru aby ochránil čest rodiny, jeho bratra který mu pomůže stopit důkazy a podvodníka který se snaží obelhat židovskou komunitu. Troufnu si říct, že takhle nízké mínění o imigrantech nemá snad ani ten nejzarytější volič SPD. Film to ale hraje naprosto seriózně a snaží se vám hrát na city, jak se patří. Výsledek je celá řada spíše humorných scén. Mladá dívka loučící se se svou rodinou se slzami v očích a smutnou muzikou na pozadí nefunguje, když ta samá holka na začátku filmu otevřeně podporovala sebevražedné atentátníky, považuje vraždu nevinných civilistů za naprosto legitimní formu politického protestu a sama přemýšlí nad tím, že se pro svou výru odpálí. To se těm Američanům nedivím že tuhle holku ve své zemi nechtěj. Fakt nechápu, o co se scénárista snažil.

Tři mušketýři: D'Artagnan (2023)

Další z řady adaptací známé knihy. Slovo adaptace tady používám dost volně, protože se jedná o akčňák který si z původní knihy vzal akorát tak jména postav a se zbytkem si vytřel prdel. To že takhle adaptují klasiky Američani mě nijak nepřekvapuje, ale od Francouzů jsem teda čekal o dost víc. To co Američané ztrácejí na příběhu většinou dotáhnou rozpočtem což se tady skutečně říct nedá. Naprosto otřesný casting. Jediný herec, který jakž takž sedí je Atos. Zbytek by potřeboval kompletně vyměnit. Nejhůř jsou na tom Aramis a D'Artagnan. Laciné kostýmy. D'Artagnan na začátku vypadá jako bezdomovec a na konci jako Van Helsing. Směšné efekty. Zastřelený pták ve filmu vydává Wilhelm scream. Slabá akce. Ubíjivé tempo. No a ten totálně dementní příběh. Troufnu si říct že adaptace z roku 2011 byla o dost bližší originálu, a to tam Buckingham lítal na vzducholodi. Nechápu, co se na tom všem tak líbí. Z mého pohledu je to nekoukatelná blbost.

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Film kompletně postavený na nostalgii šedesátých let v Americe. Možná to bude tím že jsem v té době ještě nebyl na živu ale nijak zvlášť mě to neoslovuje. Tarantino vždycky točil hodně epizodní filmy ale i tak tam byla ta tenká zápletka která vše spojovala v jeden celek. Ta tady ale kompletně chybí. Samotné epizody jsou různé. Ty, ve kterých vystupuje hlavní duo se celkem daj, ty ve kterých vystupuje Sharon Tate jsou akorát tak nudné. Obecně nechápu, o co se s ní a kultem Manson Family Tarantino snažil a ve filmu akorát tak marní čas. Jinak vizuálně a herecky je to dobrý a spousta scén působí dost autenticky, jenom je škoda toho příběhu. Koukat se na to dá ale Tarantino umí o dost líp, a to jsem se nikdy nepovažoval za jeho fandu.

Krakatit (1948)

Na rozdíl od Hordubalů, tady je vidět alespoň pokus o adaptaci původní knihy. Bohužel je to skutečně jen pokus. Krakatit je naprosto neskutečně pomalý a nudný film, který kompletně stojí na výkonu Karla Högera. Ten ale nepředvedl nic světoborného a docela dost přehrává. Jednu hvězdičku dávám čistě za snahu.

Hordubalové (1937) odpad!

Po shlédnutí jsem byl přesvědčen že scénárista původní knihu buď vůbec nečetl nebo nepochopil. Pak jsem otevřel čsfd a obočí mi div neodletěla na Mars. Tohle psal sám Čapek? Nemůžu tomu uvěřit. Vždyť tu z původní knihy jsou jen jména. Hlavním hrdinou tentokrát není Juraj ale jeho bratr Michal a Polana se Štěpánem ve filmu skoro nevystupují. Soudní proces, kde všichni podezírají Michala, ale pak se Polana z ničeho nic prořekne z mého pohledu přímo odporuje původní knize. Fakt nechápu, jak tohle mohl Čapek napsat.

Výměna (2008)

Začne to jako detektivní thriller, pak je z toho policejní drama, pak zase kritika institucí pro mentálně choré, a tak se to neustále střídá až do konce. Jednotlivé části jsou sice zvládnuty velmi dobře, ale jako celek je to neskutečný mišmaš všeho možného. Jinými slovy, je důvod proč Přelet nad kukaččím hnízdem trvá dvě hodiny a sebelepší dvacetiminutová sekce se mu nikdy nemůže vyrovnat. Chápu, že je to podle skutečného příběhu, který se tak opravdu odehrával, ale od toho je tu sakra scénárista. Jinak natočené je to pěkně. Eastwooda mám rád a ani tady nezklamal. Zkrátka solidní části, které ale do sebe nezapadají a vytvářejí pouze lehce nadprůměrný celek. Dávám ještě čtyři hvězdy, ale je to dost na pomezí.

Zodiac (2007)

Film o vyšetřování nevyřešeného případu s naprosto neskutečně přepálenou stopáží. Samozřejmě fakt že vraždy do dneška nejsou objasněné filmaře nezastavil, a tak nás celou dobu přesvědčují že to všechno totálně udělal nějakej borec jehož jméno jsem zapomněl. Tak doufejme že to fakt udělal, protože jinak by tenhle film byl úplně o ničem.

Smrt čeká všude (2008)

Chudák lampasák tvrdej chleba má. Když on tak miluje střílení pasáků koz a zneškodňování výbušnin. Nic jiného ho na tom světě vlastně nebaví. Mějte trochu soucitu.