Mluv (2004)

Především díky Kristen Stewart je tohle neskutečně osobní film, který se musí dostat pod kůži každému divákovi, který má otevřenou duši a dokáže pochopit duši mladé znásilněné středoškolačky. Kristen není hned od prvního pohledu nádherná slečna, ale to, co a hlavně jak hraje, ji vrhá do zcela jiného světla - do světla, které je namířeno na budoucí oscarovou herečku. A doufám, že jsem se nespletl - mě prostě tahle čtrnáctka dostala. No ale film má i spoustu dalších devíz - počínaje solidně napsaným scénářem, přesnou režií, slušných výkonů některých vedlejších rolí i výtečnou práci se světlem ve scénách. Po dlouhé době film, který se emocionálně dostal přímo do mě.

Mikrokosmos (1996)

Krásné obrázky, kdy jen zíráte, jak toto mohli kameramani natočit - a obidvujete jejich trpělivost, které bylo zcela jistě zapotřebí velké množství. Na druhé straně scénáristé se nepředvedli - naprostá absence děje; vzhledem ke stopáži filmu to ale lze přehlédnout. Snímek je ale nadčasový a jeho umělecké kvality zaujmou i po letech (2010). A to nejen lidi, kteří ho už kdysi viděli (já), ale i středoškoláky při výuce biologie.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

V opravdovém dramatu není malých rolí. Ve světové kinematografii není lepšího filmu ze soudního prostředí (minimálně já jsem lepší neviděl) a je jen málo podobně geniálně napsaných. Vždyť je to černobílé! Ale jděte... tohle je ještě film ze staré školy - odkojený divadlem. Komorní, ale s o to větším důrazem na prokreslení charakterů postav. Ojedinělý, jiný, prostě naprosto výjimečný zážitek.

Tenkrát na Západě (1968)

To se táááhne jak dehet. Hudba je notoricky známá, i scénu s podpíráním věšeného bratra si vybavuji, že jsem ji někdy zahlédl, ale nikdy jsem neviděl film v kuse a de facto jsem ani nevěděl, o čem je. Až dnes jsem ho viděl v kuse, ale stále nevím, o čem je. Děj? Nula... Chápu, proč je hodnocen tak pozitivně, ale až tolik uchcáváníhodné mi to nepřišlo. Například některé motivy chování postav se racionálně nedají vysvětlit - snad jen "once upon a time...", tedy pohádkovým bylo nebylo... Na západě, jak si ho vysnili tvůrci, bylo možné toto, ale popravdě, je mi to jedno... Takovou nudu jsem nezažil už dlouho... asi po dvou hodinách jsem jaksi přistoupil na tempo filmu a hned se to sledovalo příjemněji - jenže na úkor pozornosti, kterou nic nenutilo být absolutně na vrcholu. Hudba: je profláklá, bez filmu nedává takový smysl, avšak pan Morricone má smůlu, že jsem několik hodin před tím, než jsem si film v klidu pustil, poslouchal Mahlerovu druhou symfonii - ve světle tohoto zážitku se "génius Ennio" jeví jako břídil. Žánr westernu nemusím a i když jsem jich neviděl tolik, vím, že tenhle není nejlepší. Bylo nebylo, na západě to tenkrát byla docela zívačka. P.S.: Poblil jsem tu nedotknutelnou modlu? A možná jich bude ještě víc, protože s filmy to vzdát nehodlám, novotene. Jo a sorry, že jsem si s projekcí počkal až do svých 23, kdy už můžu s klidem prohlásit, že už mám něco zkouknuto a viděl jsem tucty lepších filmů a hlavně že nejsem ovlivněn vzpomínkami jak jsem na tohle koukal za mlada. Oblíbené komentáře: všechny s hodnocením 3 a méně, které se zároveň za něco se vší vážností neomlouvají (to moje "sorry" výše byl sarkasmus). Takových je pomálu. Přitom proč? Pokud je vám u toho na usnutí, tak je vám u toho na usnutí!

Statečné srdce (1995)

Hollywoodsky přibarvené historické drama o událostech, které se tak téměř staly. Filmu to neubírá na zajímavosti, výprava, kostýmy, scénář, režie, herci... všecko tu funguje skvěle, téměř dokonale, ale jako celek mě to nicméně tolik nezaujalo. I přes dlouhou stopáž jsem se příliš nenudil, což je pozitivum, ale jak jsem řekl - jako celek... 4*

Match Point - Hra osudu (2005)

Skvěle napsaná směs. Ze všech žánrů bylo však pro mě drama tím nejvýraznějším - neboť poslední půlhodina filmu byla vskutku strhující a tepová frekvence se mi znatelně zvýšila. Ztotožnil jsem se s hrdinou a do krve se mi začal vylévat adrenalin, protože provozoval spoustu adrenalinových zábav - podváděl ženu, lhal jí i své milence, připravoval dvojnásobnou vraždu a krádež, zahlazoval stopy, byl u výslechu... opravdu hutná atmosféra. Postava J. R. Meyerse mě neskutečně štvala, chlapy jako on bych fackoval od rána do večera, ale bez jeho slabošství (ale i odvahy) by nemohl celý příběh vůbec vzniknout. Štěstí holt přeje občas i těm špatným a někdy - i když se zdá, že míček spadne na vaši polovinu - to nakonec může dopadnout i dobře, protože štěstěna zasáhne jinde. Zezačátku jsem byl poněkud rozezlen z artovosti, která vyzněla spíš jako parodie na art, ale postupem času se to zlepšovalo (hlavně díky zesílení dramatické linky). No ale na pět hvězd za výborný filmový zážitek to není.

Hodiny (2002)

Tak nevím, co mi uniká, ale o čem tohle vlastně je? Triviální (až nulový) děj ve všech třech časových osách, ve všech také lesbická láska již zralých žen, hledání pocitů, touha žít nebo zemřít a když už ne smrt, tak alespoň pokus o sebevraždu. Tohle rozhodně není epický film a civět na nerozhodnost, tápání a pocity marnosti po celé ty dvě dlouhé hodiny mě nijak nenaplnilo. Za vyzdvihnutí stojí výkon zejména Julianne Moore, ale i Meryl Streep a Nicole Kidman si odehrály svoje. Poslední věc: nikdo k tomuto snímku nemohl napsat lepší hudbu než Phillip Glass - autor, který nikdy nevynalezl kloudnou melodii a libuje si v opakování jejího náznaku a vlastně se s ním stejně nikam nedostane. Zcela jako tenhle film... Že chci všechno doslovně? Vůbec ne... Že nemám emocionální kapacitu na to, tenhle film pochopit? Možná... Že nemám chuť se koukat na film znova, číst předlohu od M. Cunninghama či předobraz od V. Woolfové? Ano, ano, ano. P.S.: Proč mi přijde čtení románu Paní Dallowayová paní Brownovou ve druhé a fakt, že je matka sebezavražděného spisovatele ve třetí časové lince, jako oslí můstek? Je to tak geniální, nebo jen tak plytké? Ale chápu, že nějak jsme tam tu současnost museli připlácnout.

Honba za diamantem (1984)

Zábava tam byla - i napětí - rozhodně Zemeckis, Douglas, Turner (i Silvestri) odvedli dobrou práci - jenže je to smrdutě osmdesátkové (zvlášť hudba - i když uznávám kvality a oceňuji, jak dobře zapadá do filmu, prostě mi smrdí). No a stejně víte dopředu, jak to skončí - proto trochu zíváte a jen tupě sledujete děj až do samotného konce, kdy padouši jsou potrestáni a ústřední dvojice odjíždí na vysněnou cestu kolem světa na jachtě zakoupené za drahokam (není to diamant, jak se praví v nepřesném českém názvu filmu). Zemeckis ukázal, že dokáže vytvořit kvalitu, avšak jeho nejlepší kousky měly teprve přijít... Komentář: Djkoma.

Dokažte mi vinu (2006)

Svižná Lumetova režie, Vin Diesel jak ho neznáte - s vlasy a oblekem a hrajícího charakterní postavu, film navíc skvěle doplňuje hudba (není jí moc, ale všimnete si jí, neboť celkově dotváří vyznění filmu). I když jsem místy ztrácel pozornost, protože dialogů zde bylo více než obvykle, po skončení filmu jsem se cítil odpočatě. Film bych možná přirovnal k čerstvé, lehké, svěží, příjemné, nikterak závažné, avšak osobité a charakterní whisky ze skotských Lowlands. Komentář: Radek99.

Luther (2003)

Jako Čech film asi hodnotím trochu jinak než Němec, nicméně: z toho, co si pamatuju z dějepisu, historická fakta sedí. Jako historický životopisný film zřejmě věrohodné. Pochválit musím výpravu, kostýmy i snahu o autentičnost (i když pohled na Pernštejn s popisem Worms mě rozesmál). Pochválit ale nemůžu jakési adorování Luthera, který určitě nebyl takto černobílý hrdina, jak je ve filmu popisován. Další věc - hudba - do hodně scén mi vyloženě neseděla a celkově mi přišla taková monotónní a bez nápadu. Místy špatně uvěřitelný Fiennes coby Luther nicméně podává dobrý výkon, Peter Ustinov ve své poslední roli ovšem výkon výtečný. Filmu poněkud došel dech a ajfr a druhá polovina se změnila v jakýsi sled epizod, kde děj plyne jaksi méně souvisle než v té první a jednotlivé scény na sebe tak těsně nenavazují (neškodil by sem tam letopočet...). Poněkud zkratkovitě byl vylíčen vztah s Lutherovou ženou, ze kterého se dalo vyždímat víc - a ještě lépe by to vykreslilo charakter reformátorův. Celkově: hodně odvedené práce kvalitně, ale mezery tu byly -> Silnější tři.