Loupež po italsku (2003)

Začátek vcelku nuda, ale závěrečná loupež je natočena skvěle - režie, střih, hudba, herci - vše poplatné akci, a to je dobře. Charlize Theron okouzlující, Donald Sutherland si moc nezahraje, ale jeho postava je i díky zápletce a myšlence pomsty přítomná celý film - a to je známka toho, že si svých dvacet minut odehrál skvěle - protože na tak výrazně hrajícího pána nemůžete hned zapomenout. Nakonec je to ale celkem konvenčně vystavěný akčňák a přihlíčejíce k dobrému zpracování nedávám tři, ale horší 4*.

Láska krvácí (2008)

Příjemné béčko, které nijak nenadchne a neohromí, ale ani neurazí. Dobře se na to kouká i díky tomu, že děj je jednoduchý a předvídatelný, ale závěr ukáže, že to zas taková romantická povídánka o zamilované dvojici hledající svoje štěstí není. Akční scény mají spád a i když to není žádná palba, jsou slušně zrežírované. Prostě průměr se vším všudy - jednou na odreagování a víckrát ani ne - ale odreagování nabízí dobré.

Pouta války (2004)

Perfektní válečná jatka. Po idylickém úvodu začíná to pravé peklo, které skončilo zhruba v půlce filmu, kdy se děj přesune z válečného pole do města a řeší se tam vztah obou bratrů a přítelkyně jednoho z nich (sorry, na korejská jména nemám zrovna dobrou paměť). V tu chvíli jsem začal pochybovat o pěti hvězdičkách, ale návrat do bitvy a závěrečná scéna boje obou bratrů (pravda, trochu vykonstruovaná) mě utvrdily v tom, že je to řemeslně mistrovský kousek doplněný navíc skvělou hudbou. Scénáristé si s originalitou nedělali příliš hlavu a to snímku ubírá, jinak ale u mě po SPR druhý nejsilnější emocionální zážitek u sledování válečného filmu a první nejopravdovější emocionální zážitek u sledování válečného filmu (pochvala zúčastněným, zahráli to opravdu s citem a na mě nepůsobili jen jako herci, ale jako skuteční lidé).

Můj život idiota (2007)

Ničím nezajímavý film, který nezachrání ani slušně, i když nikterak výjimečně, hrající S. W. Scott. Docela banální zápletka o ovlivnění života mladého muže mladou slečnou, která má také svoje problémy... ale aspoň se na ně nevymlouvá. Docela mě štvou filmy, které se snaží vyvolat divákovy emoce kvůli hlavní postavě retardovaného člověka, který je okolí na obtíž, a protože on za svoji retardaci nemůže, je třeba ji litovat. Navíc když někdo takový skutečně žije, je příběh o to uvěřitelnější, že... vlezdoprdelkovatost... Celý příběh ale končí trochu jinak než ve filmu Václav (http://www.csfd.cz/film/230528-vaclav), a to je dobře, protože jeho jsem chtěl skoro vraždit, zatímco Jeffovi jsem na konci fandil. Filmařsky je ale Můj život idiota více než průměrný - komedie to moc nebyla a drama taky ne.

Robot-monstrum (1953)

Už z úvodních titulků se dovídáme, že kromě herců, "Associate Producer", "Property Master", "Make-up", "Wardrobe" a "Script supervisor" (přičemž při následném sledování filmu pochybujete, že někdo takový na place byl) se filmu účastní také "Automatic Billion Bubble Machine... N.A. FISHER CHEMICAL PRODUCTS". Dále se dovídáme, že postavu Ro-mana hranou Georgem Barrowsem namluvil někdo jiný, konkrétně John Brown. Též nevíme, kdo hrál Ro-manova šéfa, což naznačuje Barrowsovu dvojroli. Elmer Bernstein se snaží, ale jeho hudba spojená s obrazem vyznívá jako výkřik do tmy, jež se rozprostírá nad skutečně obludnou žumpou. "Is there a choice between a painless surrender death, and the horror of resistance death?" Co na tohle odpovědět? U tohoto filmu možná zažijete hororovou smrt plnou bolesti způsobené smíchem, kterému se nebudete moci ubránit. Některé scény jsou úchvatné - třeba jak jakási lidská ruka mává v mlze modelem vesmírné stanice napíchnutým na tyčce nebo "INTERMISSION" kdesi uprostřed filmu, svatba mladíka, který si na to sundá tričko a potom si ho zas obleče, a potom to udělá ještě několikrát, bojující dinosauři na Plutu nebo krokodýl s nalepenou hřbetní ploutví - tyto záběry vidíme ve filmu dokonce dvakrát! Vše je prostřídáno záběry na chlupatou kouli s potápěčskou přilbou a anténkama škrábající se po stráni neznámo kam - nutno ale říct, že toto nedělá pořád - často taky vysílá na jakési zkrabacelé krabici. Jako komedie je to úchvatné, ostatně jako romantický film s prvky porna také... Obraz, jak Ro-man vychází z jeskyně do oblaku bublinek, mě bude pronásledovat coby noční můra opravdu dlouho - však jsem ho viděl během filmu asi dvacetkrát... :-)

Den poté (1983) (TV film)

Film těžící pouze z námětu samotného - co by se stalo, kdyby... To je samo o sobě šokující i v roce 2010, kdy už konflikt USA a SSSR nehrozí, avšak na vzestupu jsou další země s jaderným programem... Po filmařské stránce by se dalo více přitlačit na pilu - scénář před výbuchem je poměrně chabý a ukázky z rodinného života zbytečně natahované, trikové efekty samotného výbuchu u leckoho vyvolají smích, ale co se odehrává potom, je peklo, které nutí k neustálému přemýšlení. Poselství filmu je zcela konkrétní a stále aktuální. A nakonec, čí lístek budete házet do volební urny? Jsou to ti, kteří jsou schopni jadernému konfliktu zabránit? Malé činy určují ty velké - a naše planeta je tak malá...

Valčík s Bašírem (2008)

Animace zajímavá, nápad vytvořit animovaný dokument (s rezervou, prosím) nestandardní, kvalitní hudba, psychologická rovina, historická rovina, morální rovina. Jak to, že jsem se u toho nudil, zíval a usínal? To jsem tak otupělý? Možná, a proto se mě to nijak nedotklo. Ale aspoň jsem se dověděl o masakru, o kterém jsem doteď nevěděl zhola nic.

Casino (1995)

Na tomto filmu je nejlépe vidět práce režiséra - každý záběr promyšlený, výborně vedení herci, takže ani pod drobnohledem nevidíte jakékoli zaváhání při práci všech zúčastněných. Co by se dalo filmu vyčíst: přílišná délka a brilantní vybroušená dokonalost, která však působí dojmem odtaženosti - ohromí, ale nedojme. Děj je zde upozaděn před reportážním popisem prostředí Las Vegas a tento sledovat skoro tři hodiny je zkouška udržení pozornosti - a to i přesto, že film vyloženě hluchá místa nemá. Ve výsledku mě mistrný výtvor nikterak nevzal, s ohledem na jeho umělecké kvality však hodnotím průměrnými čtyřmi.

Smrt čeká všude (2008)

Říká se, že kdo hledá, najde. Jenže kdo bude hledat děj u tohoto snímku, nenajde zhola nic. Jde totiž o sled bojových misí, které řeší Jeremy Renner a další členové pyrojednotky. Renner zde slušně hraje slušného závisláka, kterého nedostatek adrenalinu ze zneškodňování bomb nutí k návratu do Iráku tak silně, že je schopen kvůli tomu opustit i partnerku a dítě. Za zpracování bych dal 4*, jenže absence děje, roztřesená kamera a dialogy typu "What the fuck!" "Fuck!" "Go! Go! Go!" mě nenaplňují. A zkuste zvážit, do jaké míry se na atmosféře podílí filmařská práce, či zda náhodou veškeré napětí a pocity tísně nevyplývají pouze z toho, že se film odehrává ve válce a hlavní aktéři mají mimořádně riskantní zaměstnání... Zůstala snaha o realističnost zachycení konfliktu a jedna hlavní myšlenka. To je ale málo na to, abych se na film kouknul někdy znovu nebo hodnotil lépe. Btw. jaký smysl měla ve filmu epizodka výlet do domu pana profesora?

Zkrocená hora (2005)

Hezké obrázky, zajímavý scénář, pevná režie, kvalitní herectví Gyllenhaala i Ledgera a stylově vybraná hudba, ale pod tímto naleznete prachbídnou zápletku a prakticky nulový děj. Téma homosexuálů (nebo jsou to bi?) hledajících lásku a oporu v sobě navzájem a neustále se vracejících na "ono první" místo jde mimo mě. Za filmové zpracování má u mě film palec nahoru, jenže ten kvůli výše uvedeným nedostatkům musím zdvihat z velké hloubky... Slabé tři a dejte mě už pokoj s přihřátcema, kteří jsou teď u scénáristů v kurzu... Gyllenhaal mi od začátku připadal přihřátě (a to jsem dopředu vůbec nevěděl, o čem tenhle film je), naopak jak jeho vizáž téměř nemůžu vystát, tak s tím knírkem vypadal lépe než v jakémkoli dalším jeho filmu, kde jsem ho viděl.