Blade Runner (1982)

Dobytek mě ve svém komentáři upozornil na několik verzí, tak jsem si sehnal fakt directors cut "Prostě Blade runner má končit tim, že se zavřou dveře od výtahu a padnou titulky." No a když jsem shlédnul tuhle prý nejlepší verzi, nemohu skrýt zklamání - totální a absolutní. Co film vyvyšuje nad průměr, je herecký výkon Rutgera Hauera v roli nejdéle "žijícího" (i když, kdo vlastně žije, že... 8-)) replikanta a částečně Forda a též hudba Vangelise, která ovšem, podobně jako celý film, jaksi postrádá myšlenku a je jen otrokem obrázků, které byly zamýšleny jako poutavé. Zkuste si schválně poslechnout jen soundtrack - je to věc vkusu, jasně - ale aspoň mně to nic nedává. A co film ponižuje pod průměr je všechno ostatní - a to je fuj, takže slabé dvě. P.S.: Johnny Walker Black Label zůstal a tu lahev, ze které si nalívá H. Ford, bych v roce 2019 uvítal ;-).

60 sekund (2000)

Pokud máte rádi nádherná fára, nevadí vám Nicolas Cage a milujete Angelinu Jolie, dáte jistě 5*. Nádherná fára bych rád měl, Cage mi nevadí a z paní Jolie nijak zvlášť neuchcávám, takže hodnocení nižší. I když ne jen kvůli ní, ale taky kvůli průměrnému zpracování akčních scén, průměrným dialogům, absenci odlehčujícího humoru a jisté nevyrovnanosti napětí během krádeží. Podobné jako Skála - dobré, ale vidět vícekrát to zase nemusím.

Vítejte v džungli (2003)

Film plný nelogičností, nevtipného a předvídatelného scénáře a rádoby napínavé a efektní filmařiny (rychlé, oddalující se záběry, opakování výbuchu z různých úhlů kamer, rychlý střih se střídáním detailu a širokého úhlu atp.). Příběh - nula, zápletka je blbost a netuším, jak se scénáristům povedlo z něčeho tak ničemného vytvořit spektákl dlouhý hodinu čtyřicet. Hudba je taky hovadina, snad jen ty dudy měly úroveň :-). Bóže, děti, cožpak vám nezbylo ani za nehet dobrého vkusu? Ale věřím, že kdo zrovna nechce používat mozek a chce si oddychnout, najde povyražení bohaté, byť bohapusté.

Phoebe v říši divů (2008)

Poněkud neuspořádaný sled scén, kostrbatě k sobě přiklížených, někdy za uši tahající idalogy a téma, které mě až tolik nezaujalo (navíc jsem Alenku v říši divů nečetl). To vše přebíjí výborné herecké výkony Elle Fanning i Felicity Huffman i slušné výkony dalších herců. Zajímavě zpracované fantastické světy, myslím však, až příliš jasně odlišené od reality (snesl bych, kdybych musel více přemýšlet a tyto dva světy obtížněji rozeznávat). Škoda, že se scénář držel převážně hlavní představitelky, filmu by prospěla větší komplexita rolí a jejich chování. Ale dalo se na to koukat - jako na nenáročný TV film na středeční odpoledne...

První sníh (2006)

Poměrně předvídatelný závěr, poněkud filosofický začátek a k němu se obloukem vracející konec (známý trik pro zvýšení estetické hodnoty výtvoru, užívaný téměř všude), ale ten prostředek byl poměrně nudný. Když nemáte kvalitní scénář, horkotěžko se z toho vytváří něco lepšího - Marcu Fergusovi se to v rámci možností podařilo, nicméně film zůstal u průměru - bez nosné myšlenky, báječných hereckých výkonů i výborného celkového zpracování (taky hudba nic moc) a taky bez osobního dopadu na mě. Škoda, nápad (co udělat před svou smrtí) sice ne nový, ale pojatý pro mě novým způsobem, což je dobře, ale o hodně větší dramatičnost by neuškodila. Slabší tři.

Tajemství (2006)

Jako filmařina moc neobstojí, ale informační hodnota a přínos je tak zásadní, že nemůžu dát jen průměr. Při sledování zažívám zcela specifické pocity, jaké mi nenabídl žádný jiný filmový výtvor jakéhokoliv žánru. Podnětné, inspirující a hlavně - prospěšné. Tady totiž nejde jen o uspokojení z filmového zážitku - je to návod, jak nacházet uspokojení v průběhu celého života. Ale někdo to holt nepochopí. (...) Pročetl jsem vesměs všechny komentáře tady a říkám: zdejší přispívající se dají rozdělit na dvě skupiny - ty, kteří chápou obsah a rozumí mu, a ty, kteří nechápou obsah, nerozumí mu a s jejich postojem k věci, zabedněnou hlavou a neoblomným názorem na new age, náboženství, sektářství, kapitalismus, ohlupování lidí a vymývání mozků nikdy rozumět nebudou. Dále každá z těchto skupin přistupuje k filmu bez výhrad a s výhradami. Dohromady zde máme 2×2 skupiny a poslední, pátou, co nehodnotí. Zajímavé je, že ti, co pochopili obsah - když už - tak kritizují formu, zatímco ti obsah nepochopivší kritizují pouze ten. No a nebo to zajímavé vůbec není... kdo by to totiž u těch zabedněnců čekal jinak... Ale nechme jim jejich pravdu, my si ponechme tu svoji a pojďme jim svým myšlením, chováním, konáním a následně výsledky ukázat, jak hluboká je jejich mýlka v odůvodnění toho, proč si historie pamatuje především ty, kdo Tajemství znali a využívali. Jedině tak si možná potom někteří z nich začnou drbat hlavu.

Italské prázdniny (2003)

Jejda, to je tak blbé a předvídatelné až se těžko hledá přívlastek jako co vlastně... Ale vyloženě blbě to zase neuráží, svou stopáží je akorát, herci kdovíjak nepřehrávají a celkově je to příjemné... Je to málo, ale někdy jsem schopen přimhouřit oči i nad zjevnými logickými nedostatky. Slabší **, možná bych dal i odpad, ale to bych to musel sledovat celé od začátku od konce a plně se na to soustředit. Mezi přepínáním jiných programů a spánkem mi z toho holt vyšlo tohle.

The Making of 'Amadeus' (2002)

Doporučuji všem, kteří se chtějí seznámit s přípravami a se zákulisím natáčení jednoho z nejúspěšněších filmů historie (alespoň co se cen akademie týče). Klasický film o filmu, který nepostrádá množství informací - ať již faktických či "jen" veselých příhod z natáčení. Jako bonus k tříhodinovému Director's cut ideální. Vřele doporučuji. (...) Přesně jako bonus jsem si to pustil a přesně jak říká tady ve FoF už nevím kdo, samotný film Amadeus nějakým způsobem donutil lidi zajímat se o Mozarta, zpívat si jeho hudbu apod. Nejinak tomu bylo i (k mému překvapení) u mě. A to mě dříve Mozart poměrně nudil - navzdory (právě kvůli?) tomu, že jsem jeho tvorbu znal napříč žánry - průřezově - poměrně dobře; vlastním kolekci kompletního Mozarta od Brilliant Classics i od Phillipsu.

Krvavé housle (1998)

Myslím, že se z tématu dalo vytřískat více, ale jakási roztříštěnost příběhu (různé lokace a období) jednoho mistrovského nástroje nepřeje souvislé vyprávěnce, a tak na dramatičnosti přidává pouze výborný sled střihů jednak kartářky předpovídající budoucnost a druhak koupěchtivých lidí na aukci. Těm (SPOILER!) nakonec stejně vypálí rybník Samuel L. Jackson, který v této roli vypadá obzvláště povedeně. Jak to asi s tímto v pořadí šestým majitelem dopadne? Hudba výtečná, po právu oscar. Nejlepší hudební nápad je podle mě ve scéně, když chlapec vychovávaný mnichy přijíždí do Vídně (záběr na kočár) - vše ostatní jsou jen variace na již slyšené - od Bacha až po Paganniniho. To ale na kvalitě neubírá! Film je film, ale soundtrack mi zůstane na disku...

Intimní tajemství (2007)

Zubatá vagína aneb kterak ze zajímavého námětu udělat naprostou kokotinu. Film je jednoduchý, má rádoby dobře a nápaditě vypadající kameru, do jednotlivých skečů rozpadlou dějovou linku, kdy některé postavy se objeví a zase zmizí v podstatě bez vlivu na děj. Některé scény (Weixler ve vaně) mají nápad - jenže právě vedle těchto vypadá ten zbytek velmi nepovedeně... Navíc zrovna ona, která by měla být přitažlivá, mi ve filmu přitažlivá nepřijde... Proč se ve filmu vyskytuje několik záběrů na komíny elektrárny, když barva kouře z nich vycházejícího nic neznamená (nebo znamená a já jsem na to jen nepřišel)? Nevyužité záběry a celý film je u mě jen nefungující slátanina, tfuj...