Poslední dům nalevo (2009)

Veľké prekvapenie na poli hororu, aj keď nejde úplne o horor. Skôr je to mrazivý thriller, ktorý vás niektorými svojimi scénami vážne šokuje. Minimálne scéna znásilnenia a scéna s drvičom odpadkov sú naozaj drsné a v iných súčasných amerických hororoch určite nič podobné nenájdete. Film stále udržiava napätie a smeruje veľmi rýchlo do finále, ktoré svojou mrazivosťou a neskutočnou reálnosťou asi dlho nič neprekoná. Do sledovania tohto filmu sa mi veľmi nechcelo, o to väčšie bolo moje prekvapenie po jeho skončení. Výborný remake!

Na odstřel (2009)

Skvele obsadený thriller (Russell Crowe, Ben Affleck, Jeff Daniels, Rachel McAdams, Helen Mirren...) z novinárskeho prostredia dokáže byť naozaj napínavý a ani na chvíľu nezľaví z veľmi hustej atmosféry a pomerne rýchleho tempa. V napätí vás udrží od začiatku do konca bez akýchkoľvek problémov a s prehľadom sa radí medzi najlepšie thrillery roka. Poznámka na záver: V tomto filme je Ben Affleck asi prvýkrát vo svojej kariére znesiteľný :)

Terminator Salvation (2009)

Jeden z naočakávanejších filmov roka 2009 dopadol podľa môjho názoru výborne! Ústredná dvojica Christian Bale a Sam Worthington je prvotriedna a na veľké prekvapenie - hlavne druhý menovaný podáva naozaj brilantný výkon. Najväčšiu pochvalu si však zaslúžia dokonalé akčné scény, ktoré sú jednoznačným vrcholom minimálne tohto roka. Úžasná post-apokalyptická atmosféra a dychberúca akcia natočená väčšinou na jeden záber, bez strihu, vyzerá naozaj monumentálne. Zlatým klincom je potom naháňačka s Mototerminátormi, ktorá pre mňa osobne predstavuje najlepšiu akčnú scénu roka!!! Dejovo však nový Terminátor neprináša veľa nového, lenže tomu sa ani nemožno čudovať, keďže v rukách režiséra McG, sa z Terminátora definitívne stal letný popcorn. Zarytý fanúšik, ktorý pozná všetky časové posuny naspamäť a vyzná sa v terminátorskom svete, bude možno čiastočne sklamaný, ale aj toho po chvíli presvedčí neutíchajúca perfektná akcia a ohromujúci vizuál. Atmosférou asi úplne inde ako predchádzajúce filmy, letný blockbuster však takmer 100%-ný :)

Okrsek 13: Ultimátum (2009)

Nadupané pokračovanie francúzskej adrenalínovej bomby ponúka naozaj chutnú porciu: Cool hlavných hrdinov, rýchly dej a neskutočné množstvo výborne natočených súbojov a naháňačiek. Všetko funguje presne tak ako má a tak treba uznať, že Okrsok 13: Ultimatum je jedným z najlepších pokračovaní poslednej doby. Prinesie síce viac-menej to isté čo jednotka, akurát v zelenom, ale práve to je jeho najsilnejšou zbraňou. Film sa totiž na nič nehrá a divák dostane presne to, čo od neho očakáva!

Kámoš k pohledání (2009)

Zdá sa, že rok 2009 je na inteligentné komédie bohatý. Po skvoste menom Hangover je tu ďalšia v ktorej neuvidíte žiadne telesné tekutiny a nevtipný trápne naťahovaný humor. Paul Rudd v hlavnej úlohe je totálne uvoľnený a s postavou, ktorú hrá, si robí doslova čo len chce. To pravé orechové,ale začne až vo chvíli, keď sa na scéne objaví Jason Segel. Ten v tomto filme hrá postavu, ktorá síce nemá nič spoločné s jeho Marshallom z How I Met Your Mother, ale znova dokazuje, že je všestranným komikom, ktorý dokonale zahrá akúkoľvek úlohu. Atmosféra pri natáčaní musela byť skvelá a herci sa určite kráľovsky bavili, pretože z niektorých scén je cítiť, že neboli vopred plánované a vznikli čisto vďaka improvizácií. Aby som to záverom zhrnul, I Love You Man je výborná moderná komédia plná inteligentného nesileného humoru s totálne uvoľnenou atmosférou, v ktorej nečakajte žiadny fyzický humor - žiadne pády, údery medzi nohy, nárazy do stien - ale perfektne vypointované ostré dialógy. Bodaj by vznikalo viac takýchto komédii :)

Odpor (2008)

Režisér Edward Zwick je človek, ktorý zatiaľ všetky svoje filmy zvládol na výbornú a Odpor sa medzi ne môže s kľudom zaradiť. Geniálna voľba Daniela Craiga a Lieva Schreibera do hlavných úloh len posilní silný zážitok z výbornej vojnovej drámy, ktorá sa na tematiku 2. svetovej vojny pozerá tentokrát z pohľadu Židov - partizánov. A zrejme práve to ju robí tak zaujímavou a pútavou, až vám pri viacerých scénach bude tuhnúť krv v žilách. Prekvapením pre mňa bol aj fakt, že film má špičkovo natočené prestrelky a akčné scény, aj keď na nich vôbec nestojí. Ak sa filmu vyhýbate mysliac si, že pôjde o ďalšiu z nekonečného množstva stále rovnakých vojnových drám, dajte mu šancu....budete možno až šokujúco prekvapení...

Až tak moc tě nežere (2009)

Po dlhom čase naozaj veľmi ambiciózna a súčasne veľmi príjemná romantická komédia s až prekvapivo hviezdnym obsadením - Jennifer Aniston, Ben Affleck, Jennifer Connelly, Bradley Cooper, Scarlett Johansson, Drew Barrymore, Justin Long a ďalší vám predvedú všetky podoby problémov, ktoré vznikajú kvôli tomu, že sú muži a ženy od seba tak odlišní. Veľakrát sa vo filme nájdete, veľakrát si poviete, že týmto ste si prešli aj vy, veľakrát si poviete: Áno, je to presne tak a je to tak správne. Maximálne príjemní herci, podarený soundtrack (hlavne Somewhere Only We Know od Keane a Friday Im In Love od The Cure) a naozaj uvolnená atmosféra spôsobujú, že filmom doslova prebehnete a ani na chviľu vás nebude nudiť. Pochváliť treba aj fakt, že je rozprávaný originálnou formou a aj keď je romantický, nie je presladený až natoľko ako väčšina jeho žánrových kolegov.

Proroctví (2009)

Nicolas Cage konečne vo forme! Po toľkých márnych a nepodarených pokusoch je dobré vidieť Nicolasa Cagea opäť v úlohe, ktorá mu naozaj sadne a v ktorej sa nemusí trápiť. Tentokrát hrá presvedčivo, no ešte presvedčivejší je výkon režiséra Alexa Proyasa. Vďaka skvelému scenáru a jeho režisérskemu umu, sa divák ani na chvíľu necíti tak, ako sa v poslednej dobe cítil pri filmoch ako Day the Earth Stood Still alebo Happening, tzn. akoby si z neho tvorcovia robili srandu. Všetko šlape ako má, film má slušné tempo, záhady sa vyjasňujú a naviac film ponúka neskutočným spôsobom natočené katastrofické scény, aké sa pri bežných katastrofických filmoch jednoducho nevidia a diváka svojou priamosťou doslova šokujú. Film naviac ponúka netradičný záver, ktorý sa bude páčiť všetkým, ktorých už nebavia nekonečné happy-endy v amerických filmoch a nepáči sa im, že podobne ladené katastrofické filmy majú všetky takmer totožný záver. Tvorcovia to tentokrát skúsili trochu inak a vznikol výborný mysteriózny sci-fi thriller so skvelou pointou!

Prison Break: The Final Break (2009) (TV film)

Jednoznačne to najlepšie,čo 4.séria Prison Breaku ponúkla! Človeku sa tomu až nechce veriť, a ja osobne som v to už nedúfal, že atmosféra 1.série na nás ešte môže dýchnuť tak silno ako práve tu. Väzenské prostredie je proste to, čo k PB patrí a bez neho to nie je to pravé. Naviac ženská väznica je neopozeraná a naozaj zaujímavá. Samotný plán úteku je tentokrát trošku prehnaný,ale hlavné je, že Final Break je celých 90 minút napínavý a nestavia na kvázi šokujúcich zvratoch typu: On je tvoja mama, ja som jeho otec, ty si svoj syn....! Ponúka to, čo ponúkala aj 1.séria - čisté napätie,ktoré vzniká pri tvorbe plánu a jeho realizácií. Všetky postavy si to ešte poslednýkrát užívajú a celé to ujde (oproti zvyšku 4.série) veľmi rýchlo. Zábava zaručená! A ak sa niekomu príliš nepáčil koniec seriálu, tento záverečný film, myslím si, poskytne záver, ktorý uspokojí naozaj všetkých. Aj keď sĺz a smútku nebude o nič menej ako pri záverečnej scéne seriálu. Práve naopak....Najlepšie možné zakončenie výborného seriálu!

Imigranti (2009)

Pôsobivá dráma Wayna Kramera ponúka klasický pohľad na niekoľko rôznych postáv, ktorých osudy sa postupne popreplietajú v tých najmenej očakávaných okamihoch. Už veľmi dávno som vo filme nevidel také silné obsadenie - Harrison Ford, Ashley Judd, Ray Liotta - všetko herci, ktorí vás nikdy nesklamú , a aj tu odvedú obrovský kus práce. Minimálne rovnaký kus ako sám režisér, ktorý drží celý film pevne a s istotou v rukách po celý čas. Výbornú réžiu podporuje aj skvelá kamera a celkovo má film naozaj silný a veľmi zaujímavý vizuál. Niekomu sa môže zdať, že film má pomalšie tempo, ale to v tomto žánri nie je prekvapením ani nevýhodou. Ako by som teda Crossing Over zhrnul jednou vetou? Ide o silný príbeh so skvelými hercami plný emócií, v štýle filmov 21 gramov alebo Crash a pre všetkých ktorí obľubujú tento žáner, je jasnou voľbou :)