Poslední dům nalevo (2009)

Veľké prekvapenie na poli hororu, aj keď nejde úplne o horor. Skôr je to mrazivý thriller, ktorý vás niektorými svojimi scénami vážne šokuje. Minimálne scéna znásilnenia a scéna s drvičom odpadkov sú naozaj drsné a v iných súčasných amerických hororoch určite nič podobné nenájdete. Film stále udržiava napätie a smeruje veľmi rýchlo do finále, ktoré svojou mrazivosťou a neskutočnou reálnosťou asi dlho nič neprekoná. Do sledovania tohto filmu sa mi veľmi nechcelo, o to väčšie bolo moje prekvapenie po jeho skončení. Výborný remake!

Noc v muzeu 2 (2009)

Ben Stiller a exponáty z múzea opäť v akcii! A musím povedať, že to tentokrát nedopadlo horšie ako prvý diel a už to je v dnešných "časoch nevydarených pokračovaní" obrovský úspech. Všetky známe postavičky z prvej Noci v múzeu sa vracajú a pridávajú sa nové, väčšinou veľmi podarené (Napoleon, Al Capone, Ivan Hrozný, Faraón...), z ktorých práve postava Faraóna v podaní Hanka Azariu je v origináli slovami nepopísateľný zážitok :) Kopa gagov - extrémne podarených (paródia na 300..) , dobrých (Bôžikovia lásky..) ale aj nevydarených a trošku trápnych (Fackovanie s opicami..) posúva príbeh pomaly až k veľkej finálovej bitke v ktorej si to rozdajú Faraón s nočným strážcom :) Shawnovi Levymu sa na počudovanie podarilo namiešať rovnako chutný koktejl ako v prvom filme a tak zostáva len konštatovať, že Noc v múzeu 2 je presne taká, aká mala byť. P.S.: V záverečných titulkoch je skrytý jeden z najlepších fórov celého filmu :)

Na odstřel (2009)

Skvele obsadený thriller (Russell Crowe, Ben Affleck, Jeff Daniels, Rachel McAdams, Helen Mirren...) z novinárskeho prostredia dokáže byť naozaj napínavý a ani na chvíľu nezľaví z veľmi hustej atmosféry a pomerne rýchleho tempa. V napätí vás udrží od začiatku do konca bez akýchkoľvek problémov a s prehľadom sa radí medzi najlepšie thrillery roka. Poznámka na záver: V tomto filme je Ben Affleck asi prvýkrát vo svojej kariére znesiteľný :)

Terminator Salvation (2009)

Jeden z naočakávanejších filmov roka 2009 dopadol podľa môjho názoru výborne! Ústredná dvojica Christian Bale a Sam Worthington je prvotriedna a na veľké prekvapenie - hlavne druhý menovaný podáva naozaj brilantný výkon. Najväčšiu pochvalu si však zaslúžia dokonalé akčné scény, ktoré sú jednoznačným vrcholom minimálne tohto roka. Úžasná post-apokalyptická atmosféra a dychberúca akcia natočená väčšinou na jeden záber, bez strihu, vyzerá naozaj monumentálne. Zlatým klincom je potom naháňačka s Mototerminátormi, ktorá pre mňa osobne predstavuje najlepšiu akčnú scénu roka!!! Dejovo však nový Terminátor neprináša veľa nového, lenže tomu sa ani nemožno čudovať, keďže v rukách režiséra McG, sa z Terminátora definitívne stal letný popcorn. Zarytý fanúšik, ktorý pozná všetky časové posuny naspamäť a vyzná sa v terminátorskom svete, bude možno čiastočne sklamaný, ale aj toho po chvíli presvedčí neutíchajúca perfektná akcia a ohromujúci vizuál. Atmosférou asi úplne inde ako predchádzajúce filmy, letný blockbuster však takmer 100%-ný :)

Okrsek 13: Ultimátum (2009)

Nadupané pokračovanie francúzskej adrenalínovej bomby ponúka naozaj chutnú porciu: Cool hlavných hrdinov, rýchly dej a neskutočné množstvo výborne natočených súbojov a naháňačiek. Všetko funguje presne tak ako má a tak treba uznať, že Okrsok 13: Ultimatum je jedným z najlepších pokračovaní poslednej doby. Prinesie síce viac-menej to isté čo jednotka, akurát v zelenom, ale práve to je jeho najsilnejšou zbraňou. Film sa totiž na nič nehrá a divák dostane presne to, čo od neho očakáva!

Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů (2009)

Celkom zábavné pokračovanie veľkého animovaného hitu prináša opäť slušnú porciu zábavy. Tentokrát je ale celý film koncipovaný tak, aby si ho užili hlavne tí, ktorí budú sledovať 3-D verziu. Množstvo scén vôbec nevyznie ako bolo plánovaných, ak máte k dispozícii iba klasickú 2-D verziu. To však nemení nič na tom, že tretia Doba ľadová je rovnako vydarená ako predchádzajúce 2 diely a v originálnom znení ponúka neskutočné množstvo slovných hračiek a zaujímavých a vtipných tvarov, ktorými ovplýva jedine angličtina. Veľké množstvo gagov je navyše naozaj vydarených a tak nezostáva nič iné ako uznať, že tvorcovia tejto animovanej série ešte stále majú nápady a aj keď veľa kreslených filmov poslednej doby je kvalitatívne vysoko nad Dobou ľadovou, tá si stále drží svoju vôbec nie nízku úroveň. P.S.: Pri scéne v jaskyni s "jedovatým" dymom - schválne - ako dlho ste vydržali s vážnou tvárou? :)

Jezdci Apokalypsy (2009)

Úbohý pokus o ďalši mysteriózny thriller v štýle "Sedem"! Jedinou zložkou filmu, ktorú môžem považovať za ako-tak podarenú, je výber hlavnej postavy - Dennis Quaid je v hlavnej úlohe celkom presvedčivý a občas vo filme zaznie naozaj slušný hudobný podmaz,ale to je naozaj všetko. Zvyšok je neskutočná nuda korunovaná vyslovene debilnou pointou!

Kámoš k pohledání (2009)

Zdá sa, že rok 2009 je na inteligentné komédie bohatý. Po skvoste menom Hangover je tu ďalšia v ktorej neuvidíte žiadne telesné tekutiny a nevtipný trápne naťahovaný humor. Paul Rudd v hlavnej úlohe je totálne uvoľnený a s postavou, ktorú hrá, si robí doslova čo len chce. To pravé orechové,ale začne až vo chvíli, keď sa na scéne objaví Jason Segel. Ten v tomto filme hrá postavu, ktorá síce nemá nič spoločné s jeho Marshallom z How I Met Your Mother, ale znova dokazuje, že je všestranným komikom, ktorý dokonale zahrá akúkoľvek úlohu. Atmosféra pri natáčaní musela byť skvelá a herci sa určite kráľovsky bavili, pretože z niektorých scén je cítiť, že neboli vopred plánované a vznikli čisto vďaka improvizácií. Aby som to záverom zhrnul, I Love You Man je výborná moderná komédia plná inteligentného nesileného humoru s totálne uvoľnenou atmosférou, v ktorej nečakajte žiadny fyzický humor - žiadne pády, údery medzi nohy, nárazy do stien - ale perfektne vypointované ostré dialógy. Bodaj by vznikalo viac takýchto komédii :)

Štvanec IRA (2008)

Podľa môjho názoru veľmi slabé, nudné a príliš ukecané. Jednoznačným plusom sú ale dve veci: 1. výborný Jim Sturgess v hlavnej úlohe, 2. nenapodobiteľný írsky prízvuk :) Ale to je tak všetko, pretože film nemá takmer žiadny poriadny dej, kvázi-akčné scény sú príliš chaotické,aby ste si ich mohli užiť a nezachráni to ani nálepka "Nakútené podľa skutočnej udalosti". Jednoducho povedané....nudil som sa!

Pařba ve Vegas (2009)

Dokonalá komédia od hlavy až po päty nabitá neskutočným množstvom gagov, bláznivých situácii a zábavných postavičiek. Ústredná štvorica zložená z prakticky úplne neznámych hercov nemá ani tú najmenšiu chybičku a dovolím si tvrdiť, že ich čaká veľká komediálna kariéra. Film naviac po celý čas udržuje strhujúce tempo a všetko sa deje rýchlo, bez akejkoľvek možnosti nudiť sa. Osobne si navyše myslím, že z tejto komédie sa postupom času stane kultový film, nasvedčuje tomu úplne všetko. Vyzdvihnúť treba aj výborný soundtrack a neuveriteľne vydarené záverečné titulky. Stopercentná zábava!!!