Doktor Strange (2016)

Po první půlce jasně nejlepší origin celého MCU. Pak se ale začne zatápět pod kotlem, měnit se dimenze a světy, cestovat časoprostorem, mlátit se s astrálními těly a celá pečlivě vybudovaná první půlka najednou sklouzne do naprosto generického a schematického bordelu o záchraně světa. Je to škoda, Cumberbatch je skvělý a často je to i zábavné, ale jakmile jde o akci, zájem diametrálně klesne. Jako představení nového hrdiny a možností však v rámci MCU výborný tah a kvituji i střízlivou stopáž. [Přesná stopáž: 115 min]

Pustina (2016) (seriál)

Ponuré, depresivní, temné, špinavé. Seriál, kterému nálepku "český" těžko věřím, ale rád ji vyslovím. Český True Detective a Jarda Dušek se Zuzanou Stivínovou jsou neskuteční. Díly režírované Zachariášem mi přišly o chlup vymazlenější (viz 5. díl, což byla těžká depka a atmosféra jak lusk).

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Přetáčky evidentně byly a dost to filmu imho ublížilo. Edwards byl zřejmě nekompromisnější, ale to se Disneymu nehodí do krámu, a tak se z toho mermomocí snažil udělat co nejvíce family friendly událost. Výsledkem je jako vždy kompromis. Díky bohu se nejedná o splácaninu typu Suicide Squad. Star Wars je totiž pořád hýčkaná značka a takový průser si hlavouni studia dovolit nemůžou. První půlka filmu je přesto celkem wtf (slizoun čtoucí myšlenky? vážně?) a expozice je o ničem (skáče se z planety na planetu a z postavy na postavu). Od jistého úmrtí a začátku plánování krádeže plánů Hvězdy smrti to ale nabere slušné obrátky a graduje to až do orgasmického konce s jednou z nejlepších scén v historii celé ságy (která to celá vyzdvihla na 4*). To, že spousta důležitých postav zařve ale jaksi sráží ta diletantská práce s postavami. Jedině prokreslený vztah je mezi Jyn a Galenem. Ostatní jsou vážně jen do počtu a o jejich backgroundu se nedozvíme zhola nic, což je v kontextu nabídnutého příběhu hrozná škoda. Mohla to být pecka s emocemi, takto je to "pouze" jen prvotřídní blockbuster se skvělou akcí a luxusním fan servisem...a jednou opravdu špatně digitálně vloženou postavou...

The Escape (2016)

Po letech pokračování BMW série kraťasů. Stejně jako předtím i tady tvůrce otiskl něco ze svého rukopisu, ale každopádně hlavní je souboj Owen vs. Bernthal, který má koule a baví. Škoda jen, že honička na dálnici mohla být delší a plnokrevnější. Carnahanův nebo Ritchieho příspěvek zůstane nepřekonán.

Westworld (2016) (seriál)

Nolan, Abrams, Hopkins, Harris...seriálová tvorba nám panečku nabírá velká jména a velkou produkci. Geniálně využitý potenciál zapadlého námětu Michaela Crichtona ze 70. let, skvělý audiovizuál, přesní herci...Na začátku jsem se nabažil fungováním celého světa, dál jsem čekal na zajímavější zápletku a čím dál víc mě zajímaly osudy postav v současnosti než ve westernovém světě...pár dílů celkem hluchých, ale od luxusního twistu až do konce dechberoucí jízda. Mít to takových 7-8 dílů, je to dokonalé. Každopádně se těším, až si to někdy příští rok zopakuji celé znovu a budu pátrat po detailech a náznacích.

X-Men: Apokalypsa (2016)

Ve své podstatě souhlasím s tím, co píše Isherwood. Je to předigitalizované, umělé a nemá to vlastní ksicht, protože se až příliš jede na budování dalšího univerza/světů podle marvelovské šablony. Jsem rád, že Singer končí a předává štafetu. Z X-Men Apocalypse totiž čiší únava z materiálu. Na druhou stranu po podprůměrných trailerech příjemné překvapení. S postavami se totiž pořád dobře pracuje, má to nějaký dramatický oblouk a všichni (až na noname mladé hrdiny) mají charisma a dobře hrají. Zasazení do 80s jsem si náramně užil, ale bylo to přesně takové, jako film. Postavy se dívají na Knight Ridera, paří Pac-Mana a diskutují o nových Star Wars. Tedy máme tu akční vložku Quicksilvera, Magneto opět nerozhodný, Raven v centru dění a do toho pár hlášek a akce...a k uzoufání nudný záporák. P.S. o nejlepší (až eRkovou) scénu se zasloužil Jackmanův nasraný Wolverine, který příkladně navnadil na svou poslední sólovku. Do té doby nechci o X-Menech nic slyšet. [Přesná stopáž: 144 min]

Ant-Man (2015)

Castingová trefa do černého a hrozně pohodová podívaná, která se nebere moc vážně a vedle Strážců Galaxie se opět shazuje celý koncept MCU (závěrečná bitka). Paul Rudd není vůbec otravný a Michael Peña je jeden z nejlepších sidekicků v MCU. Kromě klasického šablonovitého záporáka a zobecněných témat o hrdinství se jedná o živou vodu v celé sérii. [Přesná stopáž: 117 min]

Avengers: Age of Ultron (2015)

Na celém MCU se mi líbí, že se berou v potaz důsledky činů všech postav a každá z nich má své niterné pocity, cíle a motivace, které se jako nit táhnou všemi filmy. Po druhém zhlédnutí je to i zde mnohem více vidět. Na druhou stranu kde potěšil vývoj postavy (Hawkeye), tam zamrzely určité podzápletky (Black Widow + Hulk) či průměrní noví hrdinové (Quicksilver ani zdaleka není tak cool jako v X-Menech). U Age of Ultron jde vidět, že se tvůrcům celá zápletka sype pod rukama a potřebovali by aspoň půl hodiny navíc, aby vše dovysvětlili a zdárně odargumentovali. Postavy mizí a vrací se na scénu jak režisér potřebuje, akční sekvence jsou rutinní (vrcholem je Hulk vs. Hulkbuster po hodině filmu) a ani ten záporák není tak zajímavý, jak se původně jevil. Pokud je nejlepší scénou ta, jak se přiopilí Avengers snaží zvednout Thorovo kladivo, pak je něco špatně. [Přesná stopáž: 141 min]

Jupiter vychází (2015)

Film, ve kterém přežije Sean Bean, nemůže být už z principu dobrý...

Jurský svět (2015)

Velmi dobře zvládnutá reinkarnace již polomrtvé značky, která dobře rozpracovala vynikající námět (fungující park a hraní si s genetickými mutacemi) a pouze občas zaškobrtla. Nejvíce oceňuji super casting (včetně dětských rolí), velkou dávku sebeuvědomění a práci s nostalgií. Jakožto letní blockbuster to šlape suprově, některé zkratky jsou prostě nutné (nahánění se na ostrově, opodstatnění motivací postav) a efekt již viděného se zde chtě nechtě musí přebít něčím over the top. Asi takto: správný směr a provedení, jinak to zřejmě udělat nešlo. Pouze hůř, MNOHEM hůř.