• Krátkometrážní

Orel přistává (1976)

Hrozně rozpolcené. Politickým náhledem ukotvené někdy v 60. letech (co není rudé, je dobré), filmařsky zase nesmírně moderní řemeslo, jakým se pyšnili jen ty nejlepší akčňáky let osmdesátých. Hvězdné obsazení zase podtrhují bizarní castingové volby (vyhublý Sutherland jako suverén numero uno, jemný Pleasence si střihl Himmlera). Hudba vybrnkává cosi mezi Morriconem a pochodovým Williamsem. Celkové dojmy ale míří rozhodně k plusu.

Morgiana (1972)

Chybí větší konfrontace hrdinek i charakterističtější klaustrofobičtější interiéry. Z nestydatě používaného rybího oka se kufr jen nadzvedává, z nudného finiše s doktorskou vysvětlovačkou už ale zvracím okamžitě. Snad ta dovolená byla pěkná.

Ponyo z útesu nad mořem (2008)

I když už zubatá brousí kosu, Miyazaki tu s námi bude pořád. Je zamlčovaným faktem, že divák, ať už jakkoliv zainteresovaný do kinematografie, upřednostní (nejen) v trpkých chvílích svého života něco pozitivně laděného a stravitelného před depresivním galimatyášem. A Miyazaki je ukázkový mistr "veselého", bezstarostného a přesto bohatého vypravěče.

Star Wars XXX: A Porn Parody (2012)

Naprostá špička svého druhu. Žádný suchý role-play polotovar, ale staré známé dobrodružství - od lapení princezny po dekoraci hrdinů. Do opusů Digital Playground sice chybí lepší pacing, jenže ti se nepotýkají s nepůvodní předlohou. Tahle parodie "má koule" nejen citovat, ale taky měnit, skutečně přetvářet legendu ve vtipné a nápadité scény (Han střílí PRVNÍ, rychlost Millenium Falconu se NEMĚŘÍ v parsecích a z Obi-Wana je občasný pijan, co zanechá po své smrti jen placatku, nejgeniálnější je ovšem alternativní zničení hvězdy smrti). Dosud nejupřímnější a nejlepší počin Axela Brauna. Těším se na další díl.

Železná lady (2011)

Lloydová se ještě jako režisérka evidentně hledá, tudíž nechápu, proč si jako svůj další projekt vybrala ožehavý životopis tak kontroverzní (a žijící) osobnosti, jakou je Thatcherová. Neztrácel jsem se v průhledných politických záležitostech, ztrácel jsem se přímo ve filmovém pásu. Chaos v interiérových scénách zapříčiněný zbytečnými rakursy, nesmyslným použitím ruční kamery a kombinováním archivních záznamů (roztěkaná ruční kamera má asi působit jako volný přechod, ale akorát přidělává vrásky) stvořil nesmírně neuspořádaný sled scének, kterým přirozeně vévodí hyperrealisticky namaskovaná Streepová. Všichni víme, kam tím míří.

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Skvostná detektivka, pro někoho majstrštyk, pro Finchera výplňový projekt, zastávka mezi stanicemi. P.S.: Žeru Cronenwethův "piss filter", duo Reznor/Ross tentokrát už tolik ne. P.P.S.: Enya troufale ironizuje a scénu obohacuje o zcela nový náboj!

Tajemství Lisabonu (2010)

Zatímco dnes si stopáž ke třem hodinám můžou dovolit jen nejambicióznější rodinná fantasy, Tajemství Lisabonu, původně určené jako minisérie pro televizi, nikam nespěchá a absolutní kostýmní drama tlačí přes celé čtyři hodiny. Rozmáchlá soap opera připomene jedny z nejváženějších kinematografických počinů historie, Wellesova Občana Kanea (takřka investigativní vyšetřování minulosti, retrospektivní vyprávění mnoha postav) a Pravidla hry Renoira (přesný pohyb herců v několikaminutových záběrech), to vše bez jakéhokoliv parazitismu na jejich odkazu, Ruiz je pečlivý a detailní auteur s výjimečným talentem "stlačit" vše potřebné před kamerou bez potřeby pohybu či přeostřování. To ovšem neznamená, že se nedočkáme neuvěřitelných tanců postav s objektivem, při jistých chvílích padá čelist na zem téměř samovolně. Mistrovské dílo, labutí píseň, opomenutý klenot.

500 dní se Summer (2009)

Jako horoskop - nelze se v tom nevidět, třebaže (nebo protože) pracuje s univerzáliemi. "Hipsteři", jakými Levitt a obzvlášť Deschanelová bezpochyby jsou, mají kyselou generační výpověď.

Děti moje (2011)

Payne potvrzuje pověst filmaře vyplňujícího klasické šablony výjimečně nešablonovitým materiálem. The Descendants přímo vybízejí ke kýčovitému zpracování, leč ruka scénáristů vždy v poslední chvíli zasáhne a zasadí diváckému očekávání nějakou pozoruhodnou podpásovku (příklad za všechny - návštěvy u smrtelného lóže naruby). ___ Nejlepší Clooneyho herecký výkon v kariéře - konečně vyvážená syntéza postavy a herce, v níž nepřevažuje ani jeden. Oscar (ne)bude zasloužený.

Gutterballs (2008)

Nejlepším kouskem ďábla bylo, když dal teenagerovi do rukou kameru.