Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Animovaný
  • Dobrodružný

Recenze (2 625)

plakát

Zlo s lidskou tváří (2019)

Slušné drama. Bez detailních informací by divák možná mohl tápat, jak to ve skutečnosti bylo a jak film dopadne. Závěrečné titulkové scény ze skutečných líčení a rozhovorů jsou zajímavé z toho pohledu, že nejméně uvěřitelné monology jsou ve filmu právě doslovně podle skutečnosti. Zacovi všechny polohy postavy věřím, ač uznávám, že ne každému musí sedět.

plakát

Ponyo z útesu nad mořem (2008)

Ponjo je snad dokonce lepší než Cesta do fantazie (2001). Sice v hlavní roli opět děti, ale hodně dospělé vyprávění. Jak moc nemusím japonskou animaci a přijde mi rušivá, tak zde musím ocenit tu míru detailů v animaci. Na pozadí i popředí se míhají různá mořská stvoření, které jen dokreslují obraz. Příběh není nic moc, ale děj - to je síla. Hlavně díky tomu, že Japonci i do animáku narvou cokoliv, jsme trnul každou chvíli, kdy se stane něco tragického.

Zygote (2017)

Na 23 minut je kromě atmosféry a nechutný potvory v Zygotě hodně málo. Skoro mi až přijde, že Blomkamp ty nechutnosti točí spíš samoúčelně.

Viník (2021)

Remake po třech letech? Říkám si proč sakra? originál jsem ale neviděl, tak nemohu soudit a hodnotím tak Viníka bez ohledu na originál. A podívaná je to hodně atmosférická. Až na impulsivnost hlavního hrdiny a jeho některá rozhodnutí nebo vyjednavačské schopnosti jsem se nechal nést zkušenou vypravěčskou rukou režiséra. Finální zvraty byly hodně silné a není překvapením, že takový závěr udělá z průměrného filmu něco víc.

plakát

Papírový dům (Netflix verze) (2017) (TV seriál)

1. série mi moc zábavná nepřišla. Většina postav nepříjemná. Sympatie si nezíská takřka nikdo na žádné straně barikády. Většinou se jen povede udržet diváka zdánlivě lákavým koncem epizody. Na konci série jsem si ale i tak pořád notoval čao, čao, čao a hned jsem se musel vrhnout do další řady. 2. série nenabízí po většinu času takřka žádný dějový posun. A tak má divák čas přemýšlet nad blbostma, kterých je seriál plný. U poloviny dílů jsem chvíle kroutil hlavou, jaké voloviny někdo nerozmluvil scénáristům. Oblíbené (respektive normální) postavy jsou mrtvé, vykrádačka má svůj konec, tak co další série? Přijdou mi zbytečné, ale třeba někdy zkusím.

plakát

Vládci vesmíru: Odhalení (2021) (TV seriál)

Každá druhá výtka je na adresu odklonu od schématu padouch+hrdina=epická bitva. Já bych naopak právě tento odklon nejvíce ocenil. Jasně daní padouši a záporáci jsou vlastně hrozně nudní. Kevin Smith se nebál nabídnout pokračování, které ctí legendu, ale současně nabídne něco navíc. Vztah Orca se Skeletorovou přisluhovačkou jsou tím nejzdárnějším příkladem. Stejně tak Teela a její otec. Spousta prostoru pro emoce a možnost vidět mnohem hlouběji do postav, které by se v jednoduchém epickém schématu tolik neotevřely.

Bezva finta (1985)

Bezva finta mě nikdy nechytla a nestalo se tak ani po letech. Sice trochu zajímavý, trošku vtipný, ale až na lehce poblázněné výlevy klauna či převlečeného důchodce je Belmondo již tím drsnějším JÁ, které směřovalo k rolím zatvrzelých poldů. Které jsem rád neměl. Víc než klaun mě tu bavil jeho parťák a bývalý spoluvězeň Luca, který zloděje stále pronásleduje. No a v závěru se objeví oblíbený tlouštík (taxikář), který si také všechny scény ukradne pro sebe.

Eurotrip (2004)

Tady není co řešit. Prostě srdcovka. Kterému evropanovi a navíc Čechovi se nemůže Eurotrip nelíbit? Zábavný je víc než běžné teenage komedie. Výpravný je ohromně, a ještě díky za to, že naším směrem. Herecké obsazení hlavní čtyřky je fajn (hlavně ženské obsazení), ale ty vedlejší role? To byla neskutečná paráda. Od "miskůzí", přes rozjetýho kamioňáka, britské fanoušky po hoteliéra Táborského. Prostě boží.

plakát

Zaklínač: Vlčí sen (2021)

Od první minuty krvavá řež. Příběhově skvělé. Ale pro nefanouška předlohy možná o ničem. Fanoušek si užije vysvětlení minulosti, které bylo dosud pouze zmiňováno. Útok na Kaer Morhen. Mágové na Kaer Morhenu. Všechno super, ale Vesemirova milá z dětství byla nečekaným a možná o to větším zážitkem. Jejich vztah, jejich shledání, jejich konec. Paráda.

plakát

Major Grom: Morový doktor (2021)

Docela vystilizovaná záležitost. Kamery, barvy, efekty, ale pořád je tu ta ruská mentalita. Humor, příběh, to je všechno tak jalový. Hrozná škoda. I když ono asi nešlo čekat nic moc extra. Prostě něco jiného je tuctový komiks ze západu navazující na dlouholetou tradici komiksu. A něco jinýho snaživá záležitost spíchnutá na koleni.