• Krátkometrážní

20.000 mil pod mořem (1997) (TV film)

Verne by se neměl domýšlet a dodělávat. Jestli se filmařům jeho román nelíbí nebo nezdá pro ně dost dobrý, tak ať si natočí jiný film.

Osmý den (1996)

Mnohokrát ohraná varianta na téma, jak mentálně postižení mohou obohatit život "normálním". K úplné zdařilosti chybí udržení vyprávění v jedné úrovni poetiky. Jsou chvíle, kdy se hraje zcela realisticky, a na to přijdou okamžiky, kdy se všechno vznese do roviny naprostého nereálna. Díky tomu jsem se nedokázal do příběhu zcela dostat, a pořád jsem ho prozoroval chladným pohledem zvenčí.

Bílá stuha (2009)

Možná to mohlo být ještě lepší, možná se mohlo, zejména v závěru, ještě více přitlačit, ale i tak je to mrazivý film o vzniku a přetrvávání zla, který při zřejmé fabulaci je veskrze opravdový. A černobílý kabát mu nadmíru sluší.

Čtyřicet pušek (1957)

V dobách, kdy western byl jeden z králů, tenhle film mu k tomu dopomáhal. Ještě po létech je pořád dramatický, s několika překvapivými obraty v ději a se situacemi, ze kterých scénárista našel východisko, ačkoliv se do poslední chvíle zdály neřešitelné. Nad průměr žánru navíc vystupuje jeho ve všem přítomná inteligence.

Šplhající profesor (1992) (TV film)

Skvělá malá inscenace poskytující prostor pro herecký koncert zejména Viktora Preisse. Dílko má zajímavý příběh, napětí, humor, atraktivní interiéry i kostýmy, zkrátka pochoutka. Drobně vadí podcenění některých drobností v rekvizitách - čajová konvice, pytlík na tabák, skleničky, ale rozhodně mi to nekazilo dojem natolik, abych ubral hvězdičku.

Kulka v hlavě (1990)

Woova další pro něj tradiční óda na mužské přátelství s jeho typickými dějovými uzlíky a zvraty a s typickým přeceňováním nesmrtelnosti hlavních postav a nekonečnosti zásobníků jejich zbraní.

Zatmění (1962)

Film se mi zdá jakousi průpravou na Zvětšeninu.Co mu chybí hlavně, je drama, napětí. Příběh se prakticky neposouvá, hlavní hrdinka se jen tak nelogicky bloncá událostmi, které ji v životě potkávají, moc se jí nedá rozumět, protože zřejmě ani ona sama naprosto neví, co by měla chtít. A chybí-li příběh, nastupuje nuda. Zkrátka do Zvětšeniny ještě pár let chybělo.

Dědička (1949)

Naprosto brilantní film. Jako by byl natočen včera. Vynikající herecké výkony jsou v takto kvalitním scénáři bezmála samozřejmostí. Příběh běž zcela logicky, jako by opisoval ze života, ale přitom není minuta, kdy byste mohli s jistotou říct, co bude následovat. Stejně tak konec je prakticky jediný možný, ale po závěrečných titulcích se vám honí hlavou, jestli to mělo opravdu skončit právě takhle.

Ruy Blas (1979) (TV film)

Victor Hugo to napsal samozřejmě dokonale, výprava je na televizní inscenaci výtečná. Jen ti herci kdyby pořád neřvali jak tygři, kdyby každé jejich "dobrý den" nemělo patos Dia Hromovládného.

Žluté nebe (1948)

Klasický western ze silného období tohoto žánru. Příběh je poměrně originální a Gregory Peck byl ještě štíhlounký mladíček.