• Krátkometrážní

Enid (2009) (TV film)

Profesně pěkný film o jedné pokrytecké, falešné, necitelné, sobecké krávě.

Stroszek (1977)

Vlastně se v tom film zdánlivě nic moc neděj. Až později si člověk uvědomí, že se v něm přepadla banka, šikanovaly nevěstky... Ale Stroszek si jde dál svým tempem (velmi pomalým), svým životem a je ztělesnění optimismu, který mu i v jeho mizérii musí jeden závidět.

Šerifská hvězda (1957)

Tak má vypadat western svého žánru a své doby. Už jenom koukat se na Henryho Fondu je požitek.

Prezident Blaník (2018)

Je to trochu chaotické, občas nevtipné a sem tam i trapné. Ale jindy zase opravdu skvěle trefené - jak herecky, tak ve scénáři. Ale co mě na tom nejvíc medí: před pár lety by film skončil v trezoru (nejspíš by se ani nenatočil) a protagonisté v kriminále (i kdyby se nenatočil).

Rommel (2012) (TV film)

Pěkný film o sváru politiky a vojáctví. Trošku si zde Němci svého Rommela idealizují - jak neměl tušení o vyhlazování, o koncentrácích, o zrůdnosti ideologie, do jejichž služeb vložil svou vojenskou genialitu. Možná kdyby se autoři ponořili hlouběji do psychiky člověka, který zasvětil svůj život svým geniálním vojevůdcovským schopnostem, ale byl natolik inteligentní, že také musel vidět i to, že nejde jen o řemeslo, ale také o mravnost, mohl to byl silný film. Takhle je to spíše prosté vyprávění o vojenském umění a cti.

Najal jsem si vraha (1990)

Jakoby zasněný film téměř bez dialogů se pohybuje na hranici mezi zasněním a skutečností. Těžko odhadnout, kam se vyprávění bude v příští minutě ubírat, nicméně jakmile se děj posune, má člověk dojem, že jinak to ani pokračovat nemohlo. Originální, netypické dílko.

Oko bere (2008)

Hráčské závislosti - daří-li se - nelze odolat. Další film na toto téma s chytře napsaným scénářem a s body plus za atraktivní prostředí Las Vegas. Děj má spád, několikrát přešmodrchaná pointa má vkus a přináší uspokojení. Velmi příjemné podívání.

Bratr (1997)

Na snímku je nejzajímavější pohled na Rusko 90-tých let. Ona všude přítomná špína, nepořádek, bezuzdné pití, zmar, zbytečnost a národní hrdost, přičemž není na co. Sám příběh je pohádka amerického typu o spravedlivém, nezranitelném (v tomto případě ruském) supermanovi, který lehce a s převahou bez pomoci práva a policie vítězí nad všemi bídáky, aby nakonec jako ten nejlepší zůstal sám.

Rooster Cogburn (1975)

Variace na klasické westernové schéma tentokrát obohacené a o střet mužského a ženského principu. Oba protagonisté jsou už trochu staří a oba trochu přehrávají, ale mám westerny rád, tak filmu tou 4-tou* trochu přidávám.

Mrtvý úhel (2017)

Krajně nesympatický chlápek dělá nevypočitatelné a nepravděpodobné kroky a kiksy, a to všechno z důvodu, který se v závěru ukáže jako banální a stokrát ohraný.