Maniak (1980)

Psychoanalýza zakomplexovaného maniaka sbírající ženské skalpy. Maniac je dost krvavá záležitost, která má několik vrcholových momentů; viz. zde již zmiňovaná záchodová scéna. V centru dění je takřka po celou dobu vrah, u něhož máme možnost sledovat myšlenkové pochody a veškeré dějové rezervy jsou kompenzované ve změti gore efektů. Bezesporu nekompromisní jízda s výbornou závěrečnou scénou.

Černé Vánoce (1974)

Klasika. Nejvýstižnější slovo pro tento atmosférický slasher, jenž se stal jedním ze stěžejních pilířů v tomto subžánru. Nejzajímavější je rok vzniku, jelikož o čtyři roky předchází Carpenterův 'HALLOWEEN'. Black Christmas je čistá filmařina s evidentní snahou o realistický podtext (není vůbec na škodu). Ačkoli tempo není výrazné, tak neuspává. Samotná zápletka kolem děsivých telefonátů od šíleného maniaka mi přišla více než uspokojující. Chybí snad jen ikoničtější vrah, který by si zasloužil trochu více prostoru. Ale to se dá pochopit, neboť v Black Christmas hrají vraždy až druhý sled, jelikož v popředí je atmosféra opředená o duchaplný děj. Jednoduše klasika žánru, která nenechá diváka chladným především svou inteligentní formou pojetí.

Silent Night, Deadly Night (1984)

Prvotřídní vánoční slasher, který navíc v jednom ohledu své bratříčky předčí. Nejedná se totiž pouze o bezmyšlenkovitou one-man killer show, nýbrž svou pozornost si získá nadprůměrnou zápletkou, jež je na svůj žánr špičková. Ujistěte se, že sledujete UNCUT verzi, která obsahuje všechny gore efekty a posouvá snímek do jiné dimenze. Vrah je převlečen do kostýmu Santa Clause a vzhledem k traumatu, které si v dětství prožil, se rozhodne naporcovat pár těl. Vraždy nepostrádají nápad a celková variabilita užití zbraní potěšila. Například sekera, luk nebo paroží. Gore scény jsou na špičkové úrovni, navíc podpořené o dobrý hudební motiv až několikrát zamrazí. Silent Night, Deadly Night mohu jedině doporučit!

Pekelná noc (1981)

Povedený slasher založený na jednoduché, ale zábavné zápletce. Mohlo se odpustit od zbytečně dlouhé stopáže, která zapříčiňuje pomalý rozjezd, ale poté, co se děj přesune na strašidelné sídlo, začíná ta pravá atmosféra. Partička teenagerů zjišťuje, že nejsou jedinými obyvateli sídla, ale že tam s nimi ještě někdo je. Milá návštěva to však není - zmutovaný zaostalec. Kupodivu tu nejsou vraždy stěžejním prvkem, ale je jím atmosféra ponurých interiérů a permanentní napětí z neznáma. Ono těch vražd zas tolik nebylo, ale když už dojde na nějaký mord, tak působí zajímavě. Rozhodně slušná zábava.

Noční můra v Elm Street 2: Freddyho pomsta (1985)

O poznání slabší než jednička. Zachraňuje to vlastně jen Freddy, který si udržel šmrnc a autobusová scéna. Jinak je tu nudných míst jako máku. Víc jak dvě ušmudlaný hvězdy dát nemůžu.

Mlha (1980)

Ač Carpentera jako režiséra uznávám a o jeho režisérských kvalitách nelez pochybovat, tak Mlhou si můj obdiv nezískal. Děj sám o sobě je velmi jednoduchý a postrádá svižnější tempo. Což je celkem škoda, protože úvod se povedl, dokonce i několik slušných lekaček proběhlo. Očekávat však nelze výrazné gore, ačkoli námořníci s hákem k tomu slibovali. Díky aspoň za tu atmosféru a hudbu, která částečně kompenzuje mé výhrady a převážně závěr, který svou nedomyšleností bije do očí.

Páter Thomas (1980)

Páter Thomas je přesně jeden z těch filmů, který po zhlédnutí rychle vyšumí. Snad jediná scéna, která mě tak trochu vzala je ta s vrtákem. Jinak jsem po celou dobu nabýval dojmu, že se dívám na změť tak nějak poskládaných scén, a i když vím, že Fulci se zaměřuje na detaily, tak tady mi to na rozdíl od The Beyond vadilo. Spirituální linka mi přišla až příliš odbytá, ale ještě víc mě zarážela inteligence obětí, která se rovnala nule. Aspoň to syrové násilí, jak u Fulciho bývá zvykem, je na té nejvyšší úrovni. Nebylo to sice špatné, ale zase ne tak dobré, jak bych očekával. Naprosto typický příklad čistého průměru.

Narušitel (1989)

Béčko jak se patří. Intruder je zasazen do supermarketového prostředí a přináší sebou vše, co takové béčko má obsahovat. Samotný začátek je vcelku nezáživný a není dobrou předzvěstí, že by se snad mohlo jednat s nabývajícími minutami o slušnou zábavu, jenže ejhle, druhá polovina je doslova vizuální výstavka kvalitního gore a o to víc vynahrazuje nepříliš povedenou úvodní část. Chybí tu snad jen charismatičtější vrah a celkové rozuzlení, přesto jsou vraždy natolik kvalitní, že tohle se přejde. Rovněž se nedá upřít snaha o zasazení humoru, který trochu odlehčuje úvodní dění. Intruder je slasher dvou zcela rozdílných polovin, a snad i díky velmi dobré druhé polovině se mi zalíbil.

Smrtící spona (1984)

Tohle, že natočil Fulci? Suverénně nejhorší film, jaký jsem od něho viděl. Už samotný název Smrtící spona hovoří sám za sebe. Příběh je takřka nulový, i když se snaží být opředen detektivní zápletkou. Samotné vraždy jsou trapné a provedení za pomocí spony mi přišlo dost komické. I mistr Fulci se někdy utne a bohužel tento film je smutným důkazem. Takřka celou stopáž filmu jsem protrpěl.

Halloween 5 (1989)

Nastavování kaše pokračuje. Přímé pokračování na čtvrtý díl nenabízí v podstatě nic nového, tedy aspoň ne to, co by jej pozvedlo. Snaha udělat telepatické spojení mezi malou Jamie a Michaelem, s nímž měli autoři úmysl vnuknout mu mysteriózní podtext, se nepovedla. Naopak plní opačný efekt a celý snímek znehodnocuje. Daleko lépe bych si dokázal představit přímé brutální vyvražďování, které by sice nebylo nic zázračného, ale pořád by to ve výsledku dopadlo lépe. Atmosféra je nulová a aby toho nebylo málo, přichází vlna nelogičností, což je poslední střípek do už tak špatného dílu.