Dětská hra 3 (1991)

Jedno z nejzbytečnějších pokračování.

Dětská hra (1988)

Když jsem se na vraždící panenku Chucky díval jako malej, tak mi to přišlo strašidelné a měl jsem o strach postaráno na několik dnů dopředu. Teď s odstupem času přeci jen záběry na plastikového Chuckyho s nožem v ruce vyvolávají spíš úsměv, než pocit strachu. Přesto z nostalgie nemohu jít pod čtyři *, jelikož na svou dobu to byl celkem zajímavý koncept se slušnou vizuální stránkou.

Lesní duch (1981)

Po zhlédnutí Evil Dead se ani nedivím, že se tahle hororová perla stala kultem. Sam Raimi dokázal vytěžit z minima maximum a navodil parádní hororovou atmosféru plnou násilností a gore, která s každým záběrem krystalizuje do jednoho děsivého zážitku. Sice jsou s odstupem času vidět technické nedostatky, ale ani dnes film neztrácí na své působivosti. Výborná práce s kamerou, která nabízí pohled všudypřítomného zla, v doprovodu nepříjemných zvuků, byla prostě paráda. Jednoduše precizně odvedená řemeslná práce, kterou jsem určitě neviděl naposled.

Jason X (2001)

Jason v budoucnosti na vesmírné lodi? Ale to snad už ne. Takto zprznit hororovou legendu, i když upřímně řečeno 'JASON GOES TO HELL' bylo ještě horší. Sérii Pátků Třináctého miluji a i proto jsem tímto dílem zklamán. Mnou milované pobíhání v lese je pryč. Je jasné, že Jason X nedosahuje takových kvalit, jako jeho předchůdci, ale pořád se na něj dalo dívat. Zejména vyzdvihuji scénu se spacákem, u které jsem se pořádně bavil, nebo také počítačová scéna, jak Jason vstoupil do virtuální reality. Takže aspoň za dvě hvězdy.

Braindead - Živí mrtví (1992)

Brainded - synonymum pro šílenou řezničinu. Peter Jackson brilantné kloubí černohumorné scény s těmi vyloženě splatterovými. Rozehrává se řádně promíchaný koktejl, jehož hlavní ingrediencí je kýčovitá love story a sebe parodující hororové scény. Jakkoli film není žádným uměleckým dílem, není mnoho věcí, které by se mu dali vytknout. Ani nevím, co mi přišlo více po chuti, jestli „pomalejší“ první polovina nebo vyloženě bláznivá druhá polovina, kde se kečupem rozhodně nešetří. Jackson věděl co dělá a náležitě ukázal svůj režisérský um. Výtečná zábava!

Halloween II (1981)

Plnohodnotné pokračování pod režisérskou taktovkou Ricka Rosenthala, které dokázalo se vší pompou navázat na první díl. Znovu se tedy roztočil kolotoč brutality Michaela Myerse, který už nepůsobí tak stereotypně, je krvavější a vynalézavější. Na výbornou je znovu hudební motiv, který už sice nezní tak často, jako ve snímku prvním, naproti tomu je však zasazen pouze v momentech, kdy to daná situace vyžaduje, což jsou obzvláště atmosférické chvilky. Právě atmosféra dělá Halloween Halloweenem. Rick Rosenthal se s pokračováním nemohl vypořádat lépe, využil ty nejlepší prvky z prvního dílu a ani po tolika letech neztrácí nic na své mrazivé působivosti.

Hellraiser III: Peklo na Zemi (1992)

Neměnná zkušenost, že s počtem pokračování klesá i kvalita, platí i v tomto případě. Trojka je oproti prvním dvou dílům slabší, naštěstí však stále dost dobrá, balancující někde na hranici průměrnosti. Atmosféra už je dávno v tahu, což se kompenzuje ve spádu a v soustředění především na jatka. Nejpamětihodnější je asi scéna z kostela a vůbec celá druhá polovina filmu zachraňuje částečně dost velkou nudu z poloviny první.

Hellraiser II: Svázaný s peklem (1988)

Bezesporu horší díl, než první, ale stále nadprůměr. Navázání na děj se celkem povedlo, více peněz přineslo i kvalitnější zpracování, které se snaží být brutálnější a zvrhlejší, než jeho starší brácha, akorát atmosféry trochu ubylo. Takže není o čem. 4/5

Hellraiser (1987)

Jednoznačná oldschoolovka, která perfektně vykresluje temnou atmosféru. Netradiční námět, hezký vizuál „onoho“ světa za zdmi a kvalitní gore. To už je dost silná kombinace na vytvoření výtečného zážitku. Hellraiser nepochybně obohatil žánr a řadím ho k nejlepším hororům.

Horizont události (1997)

Sci-Fi film mísící do sebe prvky hororu. Na svou dobu perfektní vizuální koncert podpořen o dobrou zvukovou složku. Nicméně se neubráním srovnání s Vetřelcem, kterého mi tento film do své druhé poloviny připomínal. Bohužel s příchodem druhé poloviny vykrystalizuje do čisté akční podoby a uštědří nám několik nelogických kopanců. Nevyhnulo se ani tradičnímu problému - nikdo nedostal dostatečně velký prostor, tudíž sžití s postavami neexistuje. Konec je pak udělán až moc lacině, což je škoda, protože po povedeném startu pokazit takto druhou polovinu, která vyústí do béčkového finále, zamrzí. Zůstala jen atmosféra, která Horizont události udržela v průměrných vodách.