You're Next (2011)

Úderný krvavý masakr, který proťatými hrdly zasviní doslova celý barák. You're Next vykresluje hysterii a úzkost v té nejryzejší podobě, navíc je zařezána stejně hluboko, jako ostří v těle hlavních aktérů. Pocítíte to takřka od prvních minut, třebaže nutná seznamovačka nechybí. Nicméně situace se vyostřuje opravdu rychle a je radost sledovat masakrální kousky a lehký načernalý humor v pozadí. Potěší i logické chování postav a zejména hlavní hrdinka je výbornou protiváhou pro maskované zabijáky. Rozhodně se jedná o našlapanou "Home Invasion", která nepoleví od začátku do konce.

Open Grave (2013)

Probudit se v jámě plné mrtvol s bouchačkou, zapalovačem a klíčema není vůbec hezké zjištění, a pokud se k tomu přidá ztráta paměti, tak už je to pořádnej průser. Za sebe musím říct, že Open Grave je příjemné překvapení, ze kterého doslova sálá znepokojivá atmosféra. Velký podíl na tom má především zručná kamera a perfektní casting, díky čemuž jsem si příběh, vsazený do krajiny s tuctem mrtvol a nakažených, užíval. V každém případě jsou to zasloužené čtyři hvězdičky.

Světová válka Z (2013)

V uplynulých několika letech si do nás kousnuly desítky zombie filmů a přesto nemáme dost. Apokalypsa, města plná oživlého masa a houževnatost posledních přeživších, je součástí takřka každé nemrtvé zábavy. Ani World War Z na to nejde jinak. Zombíci jsou všude, mají hlad a pro jeden kusanec udělají cokoli. Akční scenérie se povedly, jsou v obrovském tempu a za rozmanitost prostředí dávám taky plusové body. Obzvlášť masakr v Jeruzalému byl prvotřídní. Snad jen zamrzí absence výraznějších hororových prvků a závěr samotný, což se ale vzhledem k nízkému ratingu dalo předpokládat. Naštěstí se však podařilo vyhnout výraznějším propadům a tak můžu být spokojený, jak to nakonec všechno dopadlo.

Lesní duch (2013)

Na každém plakátu v kinech byl Lesní Duch prezentován jako nejděsivější film, jaký kdy uvidíte. Popravdě, tady se autoři spletli. Avšak pokud vaši pozornost vzbuzuje spojení brutální, krví nasáklý horor, kde žádná končetina nebude ušetřena, pak nešlápnete vedle. Ostatně krev je základní pilíř a nutno dodat, že jsou to hotové žně, pod kterými se ztratí veškeré nelogičnosti. Navíc mám poměrně slabost pro lesní prostředí a tak jsem si tuhle jízdu uprostřed depresivního lesa užíval. Jasně, na originál to nemá ani v nejmenším, ale v dnešní záplavě remaků zdařilé.

Mama (2013)

Precizní horor zahalený v duchařském hávu, pod kterým se kromě Mamy schovají i dvě vlčí děti a perfektní lekačky. Dnes už asi nikoho nepřekvapí, že tuhle pecku vyprodukovali Španělé, současní králové hororu, a ani tentokrát nezklamali! Přestože jde Mama víceméně po žánrových kolejích, dokáže navodit temnou atmosféru a znepokojivé momenty jen tím, že ve svůj prospěch využívá úhly kamery, osvětlení a hudbu. Převážně lekacích scén je opravdu hodně, a tady musím jen chválit, je to nejsilnější stránka filmu. Samotné ztvárnění bubáka se mi líbilo, ale je jen škoda, že se digitálními triky trochu víc nešetřilo, což je patrné převážně v závěrečné třetině, kdy Mamu máme takřka neustále na očích a celé se to zvrhne v běsnící skrumáž. Nicméně to lze velkoryse odpustit, jako celek jde o nadprůměrný horor, u kterého mě veškerá dávka děsivosti bavila.

Sinister (2012)

Dům s jednou promítačkou, znepokojivou minulostí a démonem, jehož přístup se obejde téměř bez krve, o to jsou však ambice strašení vyšší. S chutí jsem zatlačil do dveří domu a nechal se ofouknout okultní atmosférou, která svým minimalistickým přístupem zalézá až za nehty. Sinister je ukázkovým příkladem, že i ohrané zápletce lze vštípit vitalitu, která baví, děsí a pomalu odkrývá pozadí vražedné hrůzy. Lekačky také fungují a přes všechny zvukové i vizuální vjemy je prostor k nudě nulový. Na své si přijde opravdu každý a rozhodně jde o hororovou pecku tohoto roku, na kterou se vyplatí zajít do kina.

Neviditelné zlo (2006)

Zručně vyfrézovaný slasher ve špinavých kulisách starého hotelu. Prostředí temných chodeb a zákoutí poskytuje ideální podmínky pro pořádnou naháněnou a rozhodně si s tím autoři dali velkou práci, což dotvářelo už tak ponurou atmosféru. Zabiják je mohutný psychopat, jehož zálibou je vydloubávání očí, lámání kostí o zeď mu také není cizí a zdejší škodnou loví převážně hákem připevněným na řetězu. Pro své oběti tak připraví několik bolestivých zabití a pro diváka super zábavnou vyvražďovačku.

Blood Night (2009)

Zdařilá šablonovitá vyvražďovačka, která vtiskla trochu životnosti rozpáraným teenagerům. Blood Night je pořádnej krvavej flák, který má překvapivě šťavnatý způsoby zabití, líbivé aktérky a několik slušnejch hlášek. Tahle kombinace si umí vydupat vskutku dobrou zábavu a dokáže omluvit i celkovou předvídatelnost v ději. Každopádně se na to dobře dívá a všichni, co mají tyhle naháněčky rádi, nemají nad čím váhat.

Masakr na holčičím večírku 3 (1990)

Třetí díl vrtačkového slasheru, který svou kvalitou navázal na výbornou jedničku. Po opravdu shitovní dvojce se vrátilo vážnější vyznění, vrah má zpočátku masku, i když jeho identita je brzy vyzrazená, a rozhodně je v daleko lepší formě než v předchozích dílech. To se projevilo i na krvavých scénách, kterých je tu asi nejvíce z celé série. Samozřejmě nechybí ani nahota a nějaká ta rocková vypalovačka. Tuhle sérii jednoznačně doporučuji.

Zasvěcení (1984)

Podhodnocený slasher z prostředí studenské koleje, ze kterého se zhruba v polovině stane parádní vyvražďovačka v obchodním centru. Už za samotné prostředí u mě plus, objeví se i polonahé dívky a počet vražd se zastavil na desítce. Nebyly extra krvavé, ale technicky dobře odvedené. Zabíjí se hlavně ručním kultivátorem, ale jako raritka je tu použit i luk. Za mě určitě jeden z těch lepších slasherů s dobrou osmdesátkovou atmosférou a se závěrečným překvapením.