Vrah Rosemary (1981)

Perla ve slasher žánru, jež svým přímočarým způsobem pojetí rozhodně boduje. Žádné dlouhé vykecávání a přehršel dialogů, ale hned ze začátku se jde pěkně zostra. Vražedným nástrojem vidle? Super nápad! Potenciální využití je užito do puntíku a tak není divu, že přijde pořádná kill jízda s vynikajícím gore. Žádná laciná poprava prasat, ale oběti, které se nevzdávají a bojují o život dokud to jen jde. Ve finále pak přijde šokující odhalení vraha. Oldschool jak se patří a nebojí se přitlačit na pilu (vidle).

Šílenec (1981)

Další z řady osmdesátkových slasherů. Madman má šablonovitý scénář, u kterého asi nikoho nepřekvapí, že na nějaké odbočky nebo zvraty tu není prostor. I proto je hlavním vodítkem atmosféra a celkem dobře natočené vraždy, i když jich není mnoho. Ty má na svědomí hromotluk Madman Marz, který se svojí sekerou dokáže nebývalé kousky. Pro budování atmosféry zde slouží slušná hudba, gradující ve správných momentech, a také relativní neznámo, neboť Madmana není moc vidět. Nejlepší scéna je asi schovka v lednici, nicméně scén, které si vás dokážou získat, je tu víc.

Všechno nejlepší k mým narozeninám (1981)

Další z řady slasher movies. Happy Birthday to Me má v rámci subžánru úctyhodný scénář, hezkou kameru a výtečný závěr. Navzdory poměrně dlouhé stopáži je hluchých míst minimum. Děj se podařilo i přes některé skutečnosti ukočírovat a samozřejmě nechybí vydařené vraždy, přestože krve příliš neteče. Hlavním lákadlem však zůstává vypointovaný závěr, na svou dobu poměrně šokující. Happy Birthday to Me, Happy Birthday to Me…

Freddy versus Jason (2003)

Dvě hororové ikony osmdesátých let proti sobě? Proč ne… Jason s Freddym jsou sami o sobě dost velcí tahouni a tak není divu, že selekce toho nejlepšího nabízí nadupanou zábavu. Je zvolen klasický koncept: zabití několika desítek teenagerů. A ač se snímek drží žánrových hranic, není nudnou podívanou. Jason si klestí cestičku mačetou a kosí co mu přijde do cesty, zatímco Freddy mu sekunduje svými hláškami. Pomyslnou třešničkou je neskutečně dynamické cool finále, jenž nabízí bitku mezi Jasonem a Freddym a že je na co se dívat. Takto má vypadat pocta dvěma legendám.

Dětská hra (1988)

Když jsem se na vraždící panenku Chucky díval jako malej, tak mi to přišlo strašidelné a měl jsem o strach postaráno na několik dnů dopředu. Teď s odstupem času přeci jen záběry na plastikového Chuckyho s nožem v ruce vyvolávají spíš úsměv, než pocit strachu. Přesto z nostalgie nemohu jít pod čtyři *, jelikož na svou dobu to byl celkem zajímavý koncept se slušnou vizuální stránkou.

Braindead - Živí mrtví (1992)

Brainded - synonymum pro šílenou řezničinu. Peter Jackson brilantné kloubí černohumorné scény s těmi vyloženě splatterovými. Rozehrává se řádně promíchaný koktejl, jehož hlavní ingrediencí je kýčovitá love story a sebe parodující hororové scény. Jakkoli film není žádným uměleckým dílem, není mnoho věcí, které by se mu dali vytknout. Ani nevím, co mi přišlo více po chuti, jestli „pomalejší“ první polovina nebo vyloženě bláznivá druhá polovina, kde se kečupem rozhodně nešetří. Jackson věděl co dělá a náležitě ukázal svůj režisérský um. Výtečná zábava!

Hellraiser II: Svázaný s peklem (1988)

Bezesporu horší díl, než první, ale stále nadprůměr. Navázání na děj se celkem povedlo, více peněz přineslo i kvalitnější zpracování, které se snaží být brutálnější a zvrhlejší, než jeho starší brácha, akorát atmosféry trochu ubylo. Takže není o čem. 4/5

Návrat oživlých mrtvol (1985)

Povedený přírůstek se zombie tématikou, jenž se nesnaží být ani tak hrůzný, jako spíš nápaditý a vtipný. Hned na první pohled je vidět, že Návrat oživlých mrtvol se nebere příliš vážně. Námět vlastně není nikterak složitý, ale za to dokáže dobře objasnit danou problematiku. Navíc splatterový humor z filmu doslova čiší. Vážně..., co slovo to perla, což dohromady tvoří sebeparodický korpus, který nenechá diváka ani na chvilku nudit. Zombíci zde mluví, běhají a náramně umocňují celou koncepci, která na zvedená klišé nepřihlíží. I když na první pohled vypadá Návrat oživlých mrtvol jako béčkový film, je tomu právě naopak. Ve výsledku parádní crazy jízda s výborným hudebním doprovodem.

Valentýnská pomsta (1981)

Prvotřídní kanadský slasher, u něhož je nutnost vidět UNCUT verzi. Vše se točí, jak už název napovídá, kolem svátku sv. Valentýna v městečku Valentine Bluff, kde se stala zrovna tragédie. Zasazení do tohoto časového úseku se povedlo, jelikož jde o přímou konfrontaci sladkých srdíček a parádních gore scén. Opravdu vydařený je i vrah, jehož tvář zahaluje plynová maska a v ruce svírá pořádnej krumpáč. Prostředí dolů přidává na děsivosti a samotné vraždy jsou také parádní. Kupodivu mne nezklamaly ani herecké výkony, což je u slasheru docela výjimka. Rozhodně jeden z nejlepších slasherů, který dokáže konkurovat, jak 'HALLOWEENU', tak 'FRIDAY THE 13TH'. Pro fanouška nutnost, pro mě srdcovka.

Uvnitř (2007)

Alexandre Bustillo a Julien Maury složili svůj debut na výbornou. Ze začátku jsem měl strach, zda může jednoduchá zápletka s minimální možností odbočení unést celou stopáž celovečerního filmu. Odpověď zní: ANO! À l'intérieur je brutální gore jízda s naprosto vynikajícím hudebním doprovodem, která nenechá diváka vydechnout. Je vidět, že stále kvalitnější hororové přírůstky přicházejí právě z Evropy.