Hledaný psanec si rád hraje na kočku a myš a jeho pronásledování dovede texaského lovce odměn daleko za mexickou hranici. Skutečná krysa se ovšem ukrývá mezi americkou smetánkou. Věhlasný lovec odměn Jonathan Corbett (Lee Van Cleef) by své řemeslo rád pověsil na hřebík a místo toho bránil právo a spravedlnost v senátu. Bohatý podnikatel Brockston mu nabídne finance na kampaň, ovšem pod dvěma podmínkami: v senátu Corbett podpoří jeho plány na mezistátní železnici a než odloží kolty, dopadne Cuchillo Sancheze (Tomás Milián) obviněného ze znásilnění a vraždy dvanáctileté dívky. Hledaný mexický psanec ale odmítá dát svou kůži lacino a při každém jejich setkání Corbett zbytečně plýtvá kulkami nebo přichází o koně. Klikaté pronásledování napříč texaskou prérií nakonec končí v mexickém vězení a tam Corbettovi dochází, proč se mu na celém případu něco nezdálo. A proč se musí vrátit na začátek... Velká přestřelka (1966) italského režiséra Sergia Sollima musela při svém uvedení do kin soupeřit s dalšími dvěma legendami spaghetti westernů, Leoneho filmem Hodný, zlý a ošklivý a Corbucciho Djangem, a tak v divácké paměti mírně zapadla. Dnes se ovšem Sollimova westernová trilogie, s Velkou přestřelkou jako uvozujícím dílem, řadí k základním kamenům italského žánru – se všemi náležitostmi, včetně nezapomenutelné hudby Ennia Morriconeho. (Česká televize)

kkarx

Milian hraje takového mexického rošťáka, co má být obětním beránkem. Cleef jako lovec odměn se za ním pro peníze vydává, časem ale zjišťuje, že Mexičan asi nebude tak špatný. Je to dobře natočené a hudba od mistra Morriconeho je opět vynikající. Konec filmu mi přišel hodně uspěchaný a špatně vygradovaný. Jelikož se záporaci na plátně moc nevyskytovali, závěrečný souboj, ačkoliv se snažil být co nejepičtější, mě nechal úplně chladným a skoro působil jako by ani do filmu nepatřil. ()

odpadlik123

Fascinující Sollimovo dílo, vlastně ne tak úplně western, ale pozoruhodný dobrodružný film, který by se mohl klidně odehrávat jindy i jinde, a ne jen na divokém západě, a stále by měl tu myšlenku, kterou má. Charakterní lovec zločinců Corbett čili Lee se na popud Waltera Barnese vydává po stopě vraha a násilníka, zde vlastně debutujícího, Cuchilla čili Tomase Miliana. Pozoruhodné charakterové vykreslení postav dospěje k překvapivým výsledkům a neomylný lovec lidí si sám zkusí, že není všechno takové, jak na první pohled vypadá. Hrdinové (vlastně dva najednou a proti sobě) jsou skutečné postavy, Milian hrající domorodce, který se vyválí snad ve všem, zakusí na sobě pokryteckost okolí, a přesto je připraven svému pronásledovateli přichystat nejedno nepříjemné překvapení si vlastně určil, že v budoucnu bude ztvárňovat takovéto lidové hrdiny a Lee podle mě ve své nejlepší a nejzajímavější roli opatřené satirickým pohledem na svět jen dokázal, jaké že je eso. Amerika zřejmě pochopila přílišnou charakternost osob a sebemenší náznak lidskosti u hrdinů vystřihla (jakožto i závadné postavy typu opilého Camardiela), jakoužto verzi samozřejmě přebrala naše televize. Jediné pravé Vyrovnané účty jsou tedy ony kompletní. Každý i v malé roli nezapomenutelný (i Fernando Sancho či Nieves Navarro), skvělý příběh, nepopsatelný závěr a můj nejoblíbenější Morricone. Tenhle film nemá chyb (snad by jen mohl být o cca 3 hodiny delší). A úplně jiné, než Leone. ()

GMVajgl

Díky čt2, že každý týden pouští jiný western a rozšiřuje obzory. Kdo by řekl, že ten žánr může být tak rozmanitý? Není jen Clint Eastwood, Tenkrát na západě, Vinetou a John Wayne. On se pod jedním blbým slovem, může skrývat horor nebo komedie a určitě i nějaká romantika. To se můžou marvelovky jít klouzat, já jdu radši do minulosti. Jak totiž zpívali Beatles: There's nothing you can see that isn't shown ()

Rathalos

Western ako sa patri,klasika v hlavnej ulohe s Lee Van Cleefom,ktory sa urcite nezabudnutelne zapisal do historie tohto zanru,film ma fajn pribeh,cele to ma smrnc,nemam co vytknut...:-) ()

strikeman

Dějově uspěchaný western s jednoduchoučkou zápletkou a nedostatečně propracovanými charaktery postav zachraňuje Van Cleefovo charisma, ale hlavně Morriconeho hudba, která jako by chtěla zastřít jeho béčkovost ... 65% ()

Evander

Velká přestřelka je nepochybně nadprůměrným počinem v rámci svého žánru. Lee Van Cleef je super jako vždy, překvapením pro mě je krásná Nieves Navarro v roli náruživé a velmi dominantní majitelky malého ranče. Příjemná je též Morriconeho hudba. Co však film dost kazí, je postava hlavního hrdiny Cuchillo Sancheze, který je jednak značně nesympatický a druhak je jeho postava opravdu velmi hloupě napsaná. 68% ()

Rawar

Famózní Western, skvělý Van Cleef a sympatický mexičan Tomas Milan aka Cuchillio který je neustále na útěku před nemilosrdnou mašinérií, už v té době zkorumpované, společnosti. Po stopách mu jde drsný a zkušený pistolník Corbett, odhodlaný ho zastřelit, nebo předvést před spravedlnost. Jak děj plyne, vychází najevo že Cuchillio možná přece jenom nebude zodpovědný za to, z čeho je obviněn a že se tady někdo snaží zamaskovat otřesný a zavrženíhodný zločin. A protože Cobertt není jenom nástroj ale především inteligentní a bystrý člověk, první se ptá a potom až střílí, konečná scéna vede k jeho prozření a rozuzlení celé zápletky. Mluvíme li o velkém finále, je to skutečně Finále s velkým F, dva emotivní duely za melodie Morriconeho a závěrečný souboj na pušky Vám dodá pocit jistoty, že jste právě shlédli poctivý a jistojistě nadprůměrný western. Pět hvězdiček a zařazení mezi top 10 filmů z divokého západu je na místě ()

Adiemus

Po doplňování znalostí o žánru (leckdy nepřesně) označovanému western a po hlubokém zklamání ze zpackaných Hustonových Stopařů jsem si Velkou přestřelku užívala. Pravda, musela jsem překousnout, že Cuchillio Sanchez v podání Tomáse Miliana značně připomíná poněkud přitroublého vesničana z Passoliniho filmů, ale nešť. Chuchillio se na jednu stranu chová jako dement, ale vzápětí projevuje značnou dávku prozíravosti, zkrátka žádné ořezávátko. Baron von Schulenberg (Gerard Herter) se chová zrovnat tak odporně, jak vypadá. Výkon Leeho Van Cleefa nemůžu objektivně hodnotit; jeho charismatickému pohledu jednoduše nelze odolat. Pokud jde o hudbu, nadchl mě motiv Pro Elišku jako doprovod při baronově přestřelce s Jonathanem Corbettem. A proč přesto dávám pouhé čtyři hvězdičky? Inu proto, že se mi nepovedlo zhlédnout nezkrácenou verzi, která si je podle všeho zaslouží. Snad se v ní objasňuje, jak to, že postřelený Corbett je vzápětí jako rybička a může odrajtovat na koni za dalším úlovkem. ()

subic

Jejda, zdejší hodnocení mě překvapilo. Jak už jsem psal mockrát, nejsem fanda westernů a ani tento mě zrovna neohromil. Násilnický týpek si vzal dcerku milionáře, co staví železnici do Mexika. Jenže se jednou tak opije, že znásilní a potom zabije malou holku. A to se musí ututlat, takže je obviněn jeden mexikánec, kterého se snaží všichni nahnat. To ještě podtrhuje dost divoká hudba. 58% ()

ostravak30

Velká přestřelka je film o lovci odměn a jednom nesprávně odsouzeném. Na rozdíl od Corbetta, mě na tomto filmu něco nesedělo od počátku. Předně mě zaujalo, kterak si Jonathan C. dost často nechává Cuchilla Sancheze utéct. Myslím, že v jednom případě mu dokonce skočil na špek. Na konci říká, že mu na případu od počátku něco nesedělo, přesto se za Mexičanem pustil a nad ničím příliš neuvažoval. Rozhodně se netvářil, že by mu něco nesedělo a že by vůbec nad případem uvažoval. Pak najednou jako by lovci blýsklo a mění názor. Není to špatný western co se soubojů týče, ale nic výjimečného taky ne. Podle mě se jedná o lehce nadprůměrnou záležitost, kterou ale kazí od počátku nelogicky vymyšlený příběh, jež se někde na konci láme a překlápí na jinu stranu. V kontextu jiných westernů dávám tři hvězdy. ()

D.o.D

Jelikož je Lee Van Cleef můj oblíbenec, nemůžu tento film hodnotit špatně. Nádherná hudba, lokace, příběh, herecké výkony. Prostě pastva pro oči a uši. ()

bravo1

Lee Van Cleef, napadá mne ještě Lino Ventura - jen jejich účinkování v daném filmu stačí k tomu, aby daný film měl automaticky (až na nepatrné výjimky:) minimálně 4 hvězdy. 4,5 hvězdy. ()

Gig

Už to tu někdo zmínil. Nebýt Leoného, je to jeden z nejlepších špagety westernů. Na druhou stranu nebýt Leoneo, nejsou asi špagety westerny. Ještě doplním nebýt Leoneho a Corbucciho.... No a opět krásně uřvaný Morricone. Výborné ženské vokály.... a originální hudební scéna, když přijíždí němec a do toho Beathoven ve stylu westernového střetu... Skvělé. Onu pasáž nedávno použil Tarantino v Hanebných parchantech opět, když přijíždí "lonely" němec. No a co se týče westernových herců? Co dodat "zlý" Lee Van Cleef tentokrát "dobrý". Walter Barneas u nás hlavně známý z řady Vinnetouvek, si tu zahral hlavního padoucha..... ()

calculus

Výborný film. Mnohem méně známý, než "dolarová trilogie", se kterou má Lee Van Cleef také hodně společného. Sollima natočil "špageťák" se skvělým nadhledem, vše mimo tradiční westernová klišé. A přitom to je stále western se vším, co by takový film měl mít. ()

John Dunbar

Pozdější režijní vůdce Černého korzára a Sandokana si na svém prvním westernovém výletě s příchutí špaget počínal nadmíru dobře. Nejen, že se zde neztratil ve stínu svého slavnějšího jmenovce Sergia Leoneho, ba dokázal oproti "Dolarovkám" i z méně slavným hereckým obsazením dopravit špageťáckým fanouškům z Texasu a z Mexika (ve skutečnosti ze španělské Andalusie) stejně dobrou pochoutku. Ennio Morricone si připravil pro tento film spoustu kvalitní muziky, která v závěrečné půlhodince není k zastavení a to částečně i proto, že stupňující se dějové rozuzlení to prakticky zakazuje. ()