Hledaný psanec si rád hraje na kočku a myš a jeho pronásledování dovede texaského lovce odměn daleko za mexickou hranici. Skutečná krysa se ovšem ukrývá mezi americkou smetánkou. Věhlasný lovec odměn Jonathan Corbett (Lee Van Cleef) by své řemeslo rád pověsil na hřebík a místo toho bránil právo a spravedlnost v senátu. Bohatý podnikatel Brockston mu nabídne finance na kampaň, ovšem pod dvěma podmínkami: v senátu Corbett podpoří jeho plány na mezistátní železnici a než odloží kolty, dopadne Cuchillo Sancheze (Tomás Milián) obviněného ze znásilnění a vraždy dvanáctileté dívky. Hledaný mexický psanec ale odmítá dát svou kůži lacino a při každém jejich setkání Corbett zbytečně plýtvá kulkami nebo přichází o koně. Klikaté pronásledování napříč texaskou prérií nakonec končí v mexickém vězení a tam Corbettovi dochází, proč se mu na celém případu něco nezdálo. A proč se musí vrátit na začátek... Velká přestřelka (1966) italského režiséra Sergia Sollima musela při svém uvedení do kin soupeřit s dalšími dvěma legendami spaghetti westernů, Leoneho filmem Hodný, zlý a ošklivý a Corbucciho Djangem, a tak v divácké paměti mírně zapadla. Dnes se ovšem Sollimova westernová trilogie, s Velkou přestřelkou jako uvozujícím dílem, řadí k základním kamenům italského žánru – se všemi náležitostmi, včetně nezapomenutelné hudby Ennia Morriconeho. (Česká televize)

majo25

Český názov bohužiaľ zavádza. O žiadnu väčšiu prestrelku sa vo filme nejedná, napriek tomu má čo ponúknuť. Tým najväčším kreditom je opäť vynikajúci Van Cleef, ktorý si tu strúhne okrem tradičných rýchlostreleckých súbojov aj jeden-dva päsťtiarske. Ako lovcovi ľudí mu to zo zbraňami ide znamenite, kým sa mu do cesty nepripletie Mexičan (mne osobne Milian extra nevonia). Po vystredaní sa niekoľkých odchytov, kedy je hl. hrdina striedavo hore i dole, nuda strieda komediálne prvky, dej sa opozeráva a začne nudiť. Našťastie vďaka dobre premyslenej pointe sa má divák v závere znova na čo tešiť. No a Morriconeho hudba opäť presviedča o svojich kvalitách. ()

andrii

Prchej před zlou lstí, ať ji neschytáš. Už má nabito, nadbíhá ti. Roztáčí zásobník jako ruletu.Tady ani jedna kulka nebude lelky chytati. Polibky smrti zasypou pány, klauny klanu. Uzavřením přátelství stvrdí bratrství. Oplatí barbarství na člověku. ()

Johnnas

Další důkaz toho, že Solima je vynikající režisér. Westerny v jeho podání to je opravdu radost. Během filmu člověk slyší další skvělý Morriconeho počin, to filmu dodává punc. Navíc Van Cleef to je klasa! ()

Mrkvič

Viděl jsem až druhou polovinu a spíš jen tak pro zajímavost, že ten western neznám. A jak jsem byl rád, že jsem film dokoukal, když se v závěru rozezvučí dvě z nejslavnějších westernových skladeb. Asi i bez nich by byl film fajn, ale díky nim je (alespoň závěr) pecka. ()

Kmotr76

Slušný spaghetti western. Ale nebýt posledních dvaceti minut, asi bych byl nucen dát jen 3 hvězdy. Do té doby mi to přišlo celkem monotónní, místy nudné. I Morriconeho hudba mi přišla málo výrazná. To vše se ale mění v závěrečné sekvenci. Ta je skutečně skvělá. Kromě svižné honičky za doprovodu super hudby se můžete těšit na nečekaný zvrat. Přestřelka (spíš přestřelky) je napínavá a do poslední minuty jsem netušil, jak může dopadnout. Ale ruku na srdce, Leone je přeci jenom někde úplně jinde. ()

JohnSmith

Tenhle western mě nijak zvlášť nenadchl. Čekal jsem velkou přestřelku a ono nic. Ještě že alespoň mistrova hudba byla fajn. ()

blackJag

Naivní, nudný western bez vlastní identity. Zoufalá snaha vtisknou příběhu nějaký přesah vyznívá skoro směšně. 40% ()

Autogram

Zopár vecí mi vo filme dejovo a logicky nesedelo, a kým som sa z toho spamätal, už prišla ďalšia. Medzi zvláštne momenty patrila aj osamelá nymfomanka ovládajúca celú mužskú bandu alebo strelenie hlavného kladného hrdinu hneď na začiatku. Dojem celý čas vylepšovala hudba, takže nakoniec sú z toho tri priemerné hviezdy. –––– Vám by jeden chlap nestačil. Jste jako včelí královna. ()

Šakalík

Velmi typický spaghetti western s úžasným Lee Van Cleefem v hlavní roli. Na první pohled tomu filmu opravdu nic nechybí – jednoduchá zápletka, spousta přestřelek, krásné ženy, sem tam špetka humoru. A na závěr tři famózní souboje – kolt vs. nůž, kolt vs. kolt a puška vs. puška. A do toho zní jedna z nejkrásnějších filmových melodií. No co víc by si divák mohl přát..? Jenomže když se v tom začneme trochu vrtat, zjistíme, že příběh je i na western dost přitažený za vlasy, jednotlivé scény jsou poslepované tak nějak nedbale a nelogicky a Lee Van Cleef za celý film kromě pár ohraných replik v podstatě nic kloudného neřekne. Velká škoda je také nevyužitého potenciálu postavy Barona von Schulenberga – kromě toho závěrečného střetu je tam ten Rakušák do počtu a přitom kdyby s Corbettem na sebe byli bývali měli pifku už dříve, mohl být ten jejich vzpomínaný souboj daleko vyostřenější. Přes všechny zápory je tenhle film ale třeba chápat jako absolutní klasiku westernového žánru a přitom nepříliš známou a tím pádem neokoukanou. Já proto přidávám jednu hvězdu navíc. ()

Maynard.

Páč teď téměř každej večer sjíždím všechny Star Wars, potřeboval sem se trošku vrátit nohama na zem a tak sem to rovnou vzal přes starej dobrej špageti western. Asi nejvíc mě lákala hudba božskýho Ennia a hlavní herec, se kterým se dobře znám z Good, bad (to je von) and the ugly. Rejža se křestním jménem jmenuje Sergio, takže asi proto sem měl příliš velký očekávání. Tohle je spíš takový westernový béčko, kde sice řádí jeden bláznivej mexikánec, ale jinak celkem obyč film. Původně sem zamejšlel, že bych si střihnul celou trilogii, ale do toho nepůjdu, páč si nemyslím, že by na mě v dalších dílech čekalo něco víc. Teď už se zase s klidným svědomím můžu vrátit k mezigalaktickým lapáliím :o) ()

Hanys_

Sollima ten (už) otřepaný twist tají do poslední chvíle, ale zdatný divák ho uhodne po pár minutách, navíc Leoneho westerny jsou fakt jiný level. Tohle rozhodně není špatné. Jen to prostě není film, který bych měl někomu doporučovat, nebo si ho chtěl třeba za pár měsíců třeba dát znovu..Jen dobrá žánrová rutina. ()

Mikino00

Naprosto excelentní hudba, jinak nadprůměrný western, v rámci spaggetti žánru velmi dobré, se zajímavým příběhem. ()

MR007

Westerny s Lee Van Cleefem jsou většinou nadprůměrné, tento není výjimkou, navíc za podpory Ennia Morriconeho. ()

jilda

Nesdílím nadšení, průměrný western s nadprůměrnou hudbou mistra Morriconeho. Milian mi do westernu prostě nesedí a Lee Van Cleef to už na víc než průměr nevytáhne. ()

reich odpad!

Předně nechápu, tak vysoké hodnocení. 75%? Jako vážně? Buď jsem viděl jiný film nebo nechápu. Lee Van Cleef sice hraje slušně, ale je pouze tahákem do filmu. Tomas Milian si drží svůj standart a přesvědčivě hraje do poslední chvíle grázla, než se zjistí, že je grázl, který ale nevztáhl ruku na mladou dívku a zjišťuje se, že to byl nějaký boháč, kterého diváci mohli vidět na konci a začátku. Tudíž je to chudáček, ale stále grázl, který chtěl podpálit bordel. Opět dochází k vykrádání westernových snímků, souboj pistol a nože je známý díky filmu Sedmi statečných. Samozřejmě film se nevyhne ani skrytého záporáka v podání Waltera Barnese (známý z filmů podle Karla Maye jako je Vinnetou aj.), který hraje toporně a v podstatě dosti nepřesvědčivě a celé osazenstvo pak doplňuje trapný se sklíčkem na oku, baron v podání německého herce Gérarda Hertera. Snaha o nějakou psychologii postav je marná, jelikož postavy nemají vyloženě nějaký prostor na utvoření a ve výsledku je Velká přestřelka bohužel za mě slátanina několika scén, které ve výsledku vůbec nedávají smysl. Scéna s rančem, býkem, je zbytečná, navíc, aby se natáhl čas. Bohužel ani hudba Ennia Morriconeho film nezachrání a ve výsledku se nedá hodnotit jinak než odpadem. Shlédl jsem alternativní verzi, která je asi dost prostříhaná, ale nevěřím, že by původní stopáž 110 minut nějak film změnila. Odpad a nikdy více.  ()

Klajnik

Je to scénáristicky funkční, poctivě natočené, tudíž jsem si to užil navzdory tomu, že příběh má průhledný vývoj a Lee Van Cleef nehraje natolik zajímavou ani zábavnou postavu, aby si to s ní divák užíval tak jako u konkurence (Viz Eastwoodův blonďák nastupující na 4 pistolníky s tím, že by se měli jít omluvit jeho koni. Viz ošklivý Tuco. Viz Newmanův charismatický Butch Cassidy. Viz Hoffmanův Malý Velký Muž. Viz psychologicky zajímavý Robert Ford nebo Peckův civilizovaný James McKay). Velká přestřelka dostojí svému názvu a samotný závěr je ikonický jak svině. Kdyby to bylo trochu tematicky hutnější a mělo to výraznější protagonisty s výraznější vzájemnou dynamikou, byl bych radši, ale naprosto to zapadá do svého žánru, jehož příběhy tematizují témata spravedlnosti a cti. Příběh: První hodinu se zdánlivý hrdina a zdánlivý padouch přechcávají, aby pak hrdina zjistil, že nekoná v zájmu spravedlnosti a obrátí se tak proti svému zaměstnavateli, čímž dostojí své cti. ___Pokud čtenář hledá po Leonem jiné špageťáky, jenž za to stojí, tak tento lze určitě doporučuji. ()