Harley Davidson a Marlboro Man

• USA Harley Davidson and the Marlboro Man

Dva motorkáři, říkající si Harley Davidson (Mickey Rourke) a Marlboro Man (Don Johnson), chtějí pomoci svému starému příteli zachránit jeho majetek a přepadnou bankovní vůz. Domněnka, že rychle vezmou peníze a zmizí se však ze vteřiny na vteřinu mění ve zcela odlišnou realitu - auto je naplněno drogami. Tím se oba stávají nepřítelem číslo jedna zkorumpovanému řediteli banky, který na ně kvůli ukradeným drogám posílá nemilosrdné a chladnokrevné zabijáky. (Kubesz)

Lonelybiker

Předevčírem jsem ty dva borce skouknul asi po 15 letech a musím přiznat, že ten film vidím dnes úplně jinak, než jako teenager. Trochu těm dvěma frajerům závidím a naprosto chápu jejich postoj k životu. Místy hodně zábavný film, ale jen průměrný. ()

Ghedina

"Řekneme mu náš návrh a pokud řekne ne,tak ho sejmeš" --- "Já ? ... proč ne ty?" --- "Došly mi náboje" Tuctový příběh,kdy se nakonec dva rebelové už nesnaží získat pro sebe balík peněz,ale jdou za pomstou pro své mrtvé kámoše.V době natáčení asi vděčný scénář.Dnes by asi napadlo každého,že s takovými parchanty si nemá člověk zahrávat a když už se podaří vyjít z první schůzky živý,navíc s balíkem peněz,měl by si je přehodit do svého báglu a sledovačku hodit do oceánu.Sdílím myšlenku,že Baldwinové by měli trpět a pěkně pomalu s výjimkou Aleca v "ponorce" a toho nejmladšího,kterého nakonec sundal Keyser Soze.Tom Sizemore má v roli šéfa šmrnc,ale tak samo i v Heat jako tuctový člen bandy,takže mě to jen utvrdilo,že ten člověk je prostě nedoceněný.A nakonec dva důležité fakty,které mě utvrdili v tom,že to není jen obyčejný akčňák.Baldwinovo "nezmrtvýchvstání",po tom co dostal pár kulek do své nagelované hlavy a hlavní bod programu:HARLEY DAVIDSON ()

Thoman

Když se na tento film podíváte v tom správném rozpoložení, je to super. Poslední osmdesátkový akčňák se všema klišé, co k tomu patří. "Lepší umřít jako frajer, než žít jako srab..." Mě to prostě bavilo! ()

janisricos

Tenhle film jsem viděl na VHS jako náctiletý a pro mě to byla pecka, která měla takovej jižanskej feeling. Motorky, bouchačky, drsnej herr Rourke. Pro mě to je v seznamu velefilmů se Segalem, Arnoldem, Slyem a jinejma ultimativníma svalovcema. Howgh ()

Volt_cz

Ano, je to Béčko. Skvělý soundtrack a naprosto úžasná atmosféra z tohohle Béčka udělala film, na který se koukám několikrát do roka. Jde o to nasát atmosféru. Ten film je něčím zvláštní. Zkuste si pak stáhnout soundtrack. Najednou máte chuť podívat se znovu. Myslím, že je tam silnější podtext než si kdo myslí. Možná i sen chlapů být jako Micky nebo Don. A hlavně je to nadčasový. Tak bacha, "Jdou sem a hodně utrácej!". ()

A161729

viděl jsem ho před lety a pamatuju si scénu jedna rána jeden dolar a co dělají tamti jdou sem a hrozně utrácejí. ()

Jirkacek

Psal se rok 1992 a já se vydal s kamarády do letního kina v mém rodném městě Šternberk, kde se zrovna promítal americký film Harley Davidson a Marlboro Man. Koupil jsem si lístek, posadil se na dřevěnou lavičku v areálu hradu, kde s kino nacházelo. Měl jsem čerstvě po vojenské službě, lehkou práci a tak jsem v poklidu pokuřoval cigaretky a popíjel pivko, přičemž jsem sledoval 92 minutový akční film, který se mi vryl do paměti. Vždycky když jsem si na něj někdy později vzpomněl, okamžitě mi v hlavě vyvstala pohodička letního večera a žádné starosti, protože jsem bydlel u rodičů, peněz moc nebylo a žádnou holku jsem neměl. Uplynulo skoro 28 let, když jsem se rozhodl podívat se na tento film podruhé, přičemž se tak stalo v zimě, doma, už jsem nekouřil, měl ženu a dvě děti a tak zůstalo jen to pivko. Byl jsem zvědav, jak se mi toto dílo bude líbit po tolika letech a jaký na něj budu mít názor, vždyť se člověk s léty mění a starší oči vidí věci jinak. A tak se jednoho večera objevil na obrazovce naší televize muž na motorce jménem Harley Davidson (Mickey Rourke), který se vracel z Texasu do Burbanku v Kalifornii, aby se znovu spojil se svým starým přítelem Robertem Andersonem, kterému každý říkal Marlboro Man (Don Johnson). Když se znovu potkali, zamířili spolu do Rock N 'Roll Bar & Grille, kde měli spoustu přátel. Jeden z nich byl Jack Daniels (Big John Studd), který nesnášel Harleye za to, že mu svedl jeho holku, zpěvačku v baru a současnou manželku Lulu (Vanessa Williams). Od té chvíle uběhly dva roky, bar těžce upadl a banka vyhrožovala majiteli Jilesovi (Julius Harris) uzavřením. Chtěla zbourat bar, aby na jeho místě u letiště postavila mrakodrap. Harley a Robert přesvědčili Jacka a další kamarády, aby jim pomohli přepadnout jedno z obrněných vozů banky, aby shromáždili finanční prostředky potřebné k zaplacení nájmu za bar. Loupež se jim vskutku povedla, ale trio kamarádů vzápětí přepadla skupina bezpečnostních agentů banky, před nimiž jen tak tak utekli. Po útěku zamířili na vrakoviště letadel, které ve filmu vytvořilo několik netradičních a charakteristických scén. Zde si chtěli rozdělit kořist, kterou ukradli z dodávky, ale vaky neobsahovaly peníze, ale novou experimentální drogu zvanou „Crystal Dream“. Vedoucí ochranky z banky Alexander Alexander (Daniel Baldwin) dostal od generálního ředitele Chance Wildera (Tom Sizemore) nařízeno, aby získal ukradené drogy a zabil zloděje. Mezitím byl Robert zatčen za překročení rychlosti při jízdě na motorce řidičkou policejního motocyklu, ze které se vyklubala jeho milenka Virginia Slim (Chelsea Field). Oba spolu strávili noc, během níž se Robert dozvěděl, že je zasnoubená. Do jejího domu ráno přijel Harley, jenž vzal Virginii na snídani do kavárny, během které mu řekla, že Crystal Dream je 100% návykový a způsobuje trvalé neurologické poškození a nakonec smrt. Když se dvojice vrátila do domu, tak Robert, vzteklý kvůli plánované svatbě jeho milenky, ukradl motocykl jejího snoubence. Spolu s Harleyem se pak vydali do centrály banky a telefonicky si promluvili s Wilderem. Výměnou za drogy požadovali 2,5 milionu dolarů. Wilder souhlasil s tím, že výměna brzy proběhne na hřbitově letadla. Následně se tam objevili muži oblečení do dlouhých černých lesklých kabátů, což byla bankovní ochranka, kterou vedl Alexander. Ten přinesl peníze a výměnou dostal zpátky drogy. Po úspěšné výměně se všichni setkali v zadní místnosti baru, aby dobrý obchod oslavili, ale Marlboro se obával, že celá akce byla až moc jednoduchá. Najednou se objevil Alexander s jeho muži, který zabil černošského majitele a pak se otočil a rozstřílel zrcadlo, za kterým byli ostatní schováni. Harley a Marlboro byli jediní, kteří zůstali naživu a jejich kamarádi byli zabiti. Oba utekli na nedaleké letiště a schovali se v zavazadlovém prostoru letadla, kterým odletěli do Las Vegas. Ubytovali se v hotelu i kufříkem plným peněz, ale opět je vystopoval Alexander. Oba unikli z pokoje na hotelovou střechu a odtud skočili do bazénu. Harley zjistil, že byli sledováni pomocí zařízení skrytého jednodolarové minci, kterou jim dal Alexander. Po vyřazení sledovacího zařízení cestovali nákladním vlakem na východ, ale Marlboro se rozhodl vrátit zpět, aby pomstil své mrtvé přátele. Harley odmítl jít a Marlboro vyskočil z vlaku sám a vrátil se do Los Angeles. Zanedlouho se tam objevil také Harley a společně naplánovalo nové setkání s Alexanderem tím, že opět zapojili sledovací zařízení v minci. Alexander je tak našel vrakovišti letadel, kde spolu s kumpány přiletěl vrtulníkem. Muži v černém vzápětí našli kufřík a dolarovou mincí uvnitř a pak se již na scéně objevili naši dva hrdinové. Rozpoutal se úchvatná několik minut trvající přestřelka, přičemž Marlboro zabil dva muže, ale pak Alexander chytil kovboje a držel ho jako rukojmí. Harley se pokusil zastřelit Alexandra, ale místo něj trefil Marlbora. Nicméně nakonec se Harley poprvé v životě trefil a pak Alexandra oba rozstříleli. Vzápětí nasedli do vrtulníku a zaplatili pilotovi, aby je vzal do Wilderovy kanceláře. Po příletu do výškové budovy vrátili Wilderovi jeho peníze zpět a požadovali, aby změnil nájem baru. Wilder to nechtěl udělat a v tom se v kanceláři objevili dva muži v černých kabátech, kteří měli naše hrdiny zabít. V tom ale přiletěl vrtulník a pilot zahájil palbu skrze prosklená okna. Rozstřílel tak zařízení kanceláře a zabil také dva muže z ochranky. Wilder však přežil a pak v rozhovoru urazil Marlborova mrtvého otce a tako ho kovboj začal mlátit. Byla to snadná práce, neboť Wilder nebyl na rvačky zvyklý, jenže když ho kovboj trefil pěstí do obličeje, ocitl se bankéř na okraji rozbitého okna a držel se boty svého soka. Už to vypadalo, že oba spadnou dolů, když mu pomohl Harley a Wilder se zabil pádem na ulici. Pak Marlboro a Harley odjeli na rodeo, kde Marlboro osedlal býka jako za starých časů a pak Harley odjel pryč na svém legendárním motocyklu. A byl konec filmu. Pro mne to byla opravdu velká nostalgie, po letech tento americký film opět vidět, ale přece jen už to kouzlo okamžiku bylo pryč. Přesto se film docela líbil, i když by už v dnešní konkurenci jen těžko obstál. Divák 21. století se už totiž nespokojí s postavou hrdiny, který vše zvládne, dnes je k tomu potřeba různá technika, nabité akce a já nevím co ještě. Mne ve filmu ještě zaujalo několik věcí. Všiml jsem si, že řada postav měla jméno buď po tabákových nebo alkoholových výrobcích - Marlboro Man, Virginie Slim (cigarety), Jack Daniels (whisky), OI'Grandad (whisky). Výjimkou byl pouze Harley Davidson (motocykly). Dále tu byly již zmíněné přestřelky při které Marlboro (Don Johnson) poučil Harleye (Mickey Rourke), aby střílel mafiány do hlavy, že jsou oděni v kevlaru, ovšem ve skutečnosti by kevlarová vesta nebyla schopna rážím 454.Casull ani 44.magnum odolat. Zásah by muže určitě vyřadil z boje a pravděpodobně i zabil. A na závěr ještě jedna smutná informace - film byl poslední pro Big John Studda, který si zde zahrál postavu Jacka Danielse. Tento americký profesionální wrestlingový zápasník a herec o čtyři roky později zemřel na rakovinu jater, když předtím postoupil několik chemoterapií. Ale vraťme se k filmu samotnému. Během sledování jsem pořád přemýšlel, jak jej ohodnotím a balancoval jsem mezi třemi až čtyřmi cípatými. Nakonec jsem se rozhodl následujícím způsobem. Suma sumárum, snímek Harley Davidson a Marlboro Man ode mne získal tři motocyklové hvězdy ***. () (méně) (více)

T1000

Definice oddechovky, nostalgie na n-tou, prostě neopakovatelná 90ková akční komedie, 2 frajeři bez starosti a závazků, proti bance s jejími záporáky v dnes už směšných kevlarových oblecích, ano 30 let staré béčko, ale jsou to právě oni Rourke a Johnson, kdo připomínají ať už podobnými scénami, nebo projevem legendární a nesmrtelnou dvojici Newman a Redford a jejich Butch Cassidy a Sundance Kid. Jeden z mála filmů, pro který i přes svou slabou filmařinu jako takovou, budu mít vždy slabost. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore