Reklama

Reklama

Šílený bůh

(festivalový název)
Trailer 1

Obsahy(1)

„Finální forma ‚Šíleného boha‘ není film samotný, ale vzpomínka na něj poté, co ho vidíte. Přináší vás do okamžiku těsně po probuzení ze sna, kdy se vracíte k útržkům vlastní rozklížené mysli předtím, než se rozplynou ve stínech. Přesně ten moment. ‚Šílený bůh‘ je způsob, jak se do něj dostat.“ Takhle režisér, animátor a dlouholetý mistr speciálních efektů Phil Tippett popisuje svůj celovečerní animák Šílený bůh. Tippett je známý hlavně jako člen slavného trikového studia ILM a tvůrce efektů pro Hvězdné válkyIndiana Jonese a Chrám zkázyRoboCopaJurský park a další filmové klasiky. Ve svém srdcovém projektu se ale vydal na vyloženě otrlý terén. Šílený bůh vznikal s přestávkami třicet let a dokončený byl v covidovém lockdownu. Výsledkem je řádně vymazlená i mazlavá procházka krajinou nočních můr. Film nemá žádné dialogy ani vysvětlující komentáře, ale klidně se bez nich obejde. Bohatě nám postačí, že sledujeme cestu hlavního hrdiny krajinou stojící na hraně postapokalypsy a pekelné říše monster, kterou sám Tippett popsal jako kombinaci Hieronyma Bosche a Bustera Keatona. Osmdesátiminutová erupce chorobných fantazií je zároveň milostným vyznáním analogovým speciálním efektům a animaci. Ostatně animačních a trikových technik Tippettův film vystřídá úctyhodné množství. Abyste se mohli dostat do bodu, kdy budete na Tippetovu noční můru vzpomínat, musíte ji nejdříve vidět. (Festival otrlého diváka)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (80)

PKD 

všechny recenze uživatele

Představte si 80min. klip od 90tkových Tool a jste doma. Není špatné, si je k tomu rovnou pustit. Byť hudbu samotnou musím pochváliti, neb se v bezdialogovém filmu na ní více soustředíte a i když je nenápadná, o to více je pak výraznější. Přidejte něco Sepultury, Švankamjera a Lynche a máte Šíleného Boha. Je škoda, že jsem všechny tato věci viděl než to trikový machr dostal po více jak 30 letech konečně ven, páč viděti tohle v 90tkách, byla by to pravděpodobně bomba, přímo atomová na níž během ´´děje´´  též dojde. Stejně jako jiní nepovažuji právě za šťastné, že některé (naštěstí je jich minimum) části jsou s živými herci, protože dle mého hl. postava toho chlápka s klouboučkem (jehož jméno zní Zabiják) a plynovou maskou byla zajímavá a jejíž putování dosti temným světem bylo to nejvýraznější z celého filmu. Když pominu sequenci pitvy, kde létají nalevo/napravo+strop, chlístance krve a vnitřních orgánů, která mě se přiznám až rozesmála.;-) V př. tohoto filmu jsem takový filmový švýcar, který je neutrální a stojí uprostřed a který plně chápe jak max. hodnocení, tak minimální. Já si prostě u tohoto vybavím spousty stejných či podobných experimentů a tudíž z toho nemohu býti odvařen. Když to tedy shrnu, nejvíce si z toho budu pamatovati samotný úvod, kde zní Wagner a stojí ještě Babylonská věž. Za podívání to určitě stálo, ale trvalý účinek, který by mě donutil či motivoval k vícero shlédnutím se zde satanžel...nedostavil. Škoda. Ale i tak díky za tip, Terminátore.;) P. s. doporučuji si přečísti děj na wikipedii. Dává to pak větší smysl. ()

Devadesát Dva 

všechny recenze uživatele

Polarizující ve své vlastní dimenzi. Něco jako extrémnější verze Švankmajera. Noční můra, kterou je těžké hodnotit, něco tak odlišného, speciálně, když Phil Tippett není filmař, v pravém slova smyslu, či scénárista, s chytře vypointovaným příběhem, ale čistě a jen génius stop motionu, který dokáže vaše oči zahltit a nechat vás cítit. Koukám, že víc něco pro někoho jako jsem já, kdo se vizuálnem a pocity zabývá na prvním místě, a to jak je něco vycepované, vypointované, zábavné, nebo logické, řeší až později. Vizuálně a pohlcením je tohle skutečně orgie, na jakou jen tak nenarazíte. A je šílený si říct, že něco, co někdo měl tři dekády ve vývoji zhltnete za slabou hoďku a půl. ()

Reklama

Hamaradža 

všechny recenze uživatele

Dramaturgicky to miestami viazne, ale vadí to, ak je to výtvarne tak dychvyrážajúce, že si nepamätám ambicióznejší stop motion projekt za posledných 10 rokov? Nerobí to kompromisy a ja s tým nemám problém. Fanúšikom odporúčam skuknúť aj Morganovho Bobby Yeah, ktorého pol hodina stopáže taktiež vznikala tri roky. ()

Corpsegrinder 

všechny recenze uživatele

Atomový Fimfárum Phila Tippetta :)) Od legendy miniaturních praktickejch efektů jsem nic jinýho nečekal. Úroveň fantazie a představivosti která šla do tohohle filmu se jen tak nevidí a líbí se mi že to funguje jako dobrá a vůbec ne laciná ozvěna 80s kdy tahle válečná, dystopická a skoro až heavymetalová výprava zažila boom. ()

Crocuta 

všechny recenze uživatele

Krystalicky ryzí dekadence. Vrcholná ukázka estetiky chátrání, zmaru, hnusu a zkázy, nabízející nesčetné množství výkladů, ne nepodstatné - nutno dodat černočerné - poselství, ale především výjimečný divácký zážitek, o kterém si troufám tvrdit, že nikoho nenechá lhostejným. Já osobně jsem jím byl zaujat dokonale - a zdaleka nejen proto, že se zde odkazuje nebo přímo cituje z mých oblíbených tvůrců (Bosch, Breughel, Dalí, mnohé z filmu mi připomnělo Chinu Miévilla nebo Jana Švankmajera), děl a mýtů. V poslední době mne zaujala řada snímků určených spíše užšímu diváckému okruhu ("Shepherd", "The Sadness" "Země potomků"), ale přes všechny jejich nepopiratelné kvality je v mých očích "Šílený bůh" v mnoha ohledech překonává a určitě se k němu budu nejednou - a rád - vracet. ()

Galerie (9)

Související novinky

Future Gate hledá stopy mimozemšťanů na Zemi

Future Gate hledá stopy mimozemšťanů na Zemi

04.03.2022

Největší český festival sci-fi filmů a kultury Future Gate odstartuje 9. března pražskou část festivalu v kině Lucerna a následně se přesune do Brna. Kromě hlavní filmové soutěže, legend žánru a… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Přichází den, kdy se každoročně obracíme na nejoblíbenější uživatele, aby se nám svěřili se svými topkami 3 filmů (a případně 3 seriálů) uplynulého roku. Od loňska je navíc doplňují i vybraní… (více)

Reklama

Reklama