Reklama

Reklama

Šílený bůh

(festivalový název)
Trailer 1

Obsahy(1)

„Finální forma ‚Šíleného boha‘ není film samotný, ale vzpomínka na něj poté, co ho vidíte. Přináší vás do okamžiku těsně po probuzení ze sna, kdy se vracíte k útržkům vlastní rozklížené mysli předtím, než se rozplynou ve stínech. Přesně ten moment. ‚Šílený bůh‘ je způsob, jak se do něj dostat.“ Takhle režisér, animátor a dlouholetý mistr speciálních efektů Phil Tippett popisuje svůj celovečerní animák Šílený bůh. Tippett je známý hlavně jako člen slavného trikového studia ILM a tvůrce efektů pro Hvězdné válkyIndiana Jonese a Chrám zkázyRoboCopaJurský park a další filmové klasiky. Ve svém srdcovém projektu se ale vydal na vyloženě otrlý terén. Šílený bůh vznikal s přestávkami třicet let a dokončený byl v covidovém lockdownu. Výsledkem je řádně vymazlená i mazlavá procházka krajinou nočních můr. Film nemá žádné dialogy ani vysvětlující komentáře, ale klidně se bez nich obejde. Bohatě nám postačí, že sledujeme cestu hlavního hrdiny krajinou stojící na hraně postapokalypsy a pekelné říše monster, kterou sám Tippett popsal jako kombinaci Hieronyma Bosche a Bustera Keatona. Osmdesátiminutová erupce chorobných fantazií je zároveň milostným vyznáním analogovým speciálním efektům a animaci. Ostatně animačních a trikových technik Tippettův film vystřídá úctyhodné množství. Abyste se mohli dostat do bodu, kdy budete na Tippetovu noční můru vzpomínat, musíte ji nejdříve vidět. (Festival otrlého diváka)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (83)

Crocuta 

všechny recenze uživatele

Krystalicky ryzí dekadence. Vrcholná ukázka estetiky chátrání, zmaru, hnusu a zkázy, nabízející nesčetné množství výkladů, ne nepodstatné - nutno dodat černočerné - poselství, ale především výjimečný divácký zážitek, o kterém si troufám tvrdit, že nikoho nenechá lhostejným. Já osobně jsem jím byl zaujat dokonale - a zdaleka nejen proto, že se zde odkazuje nebo přímo cituje z mých oblíbených tvůrců (Bosch, Breughel, Dalí, mnohé z filmu mi připomnělo Chinu Miévilla nebo Jana Švankmajera), děl a mýtů. V poslední době mne zaujala řada snímků určených spíše užšímu diváckému okruhu ("Shepherd", "The Sadness" "Země potomků"), ale přes všechny jejich nepopiratelné kvality je v mých očích "Šílený bůh" v mnoha ohledech překonává a určitě se k němu budu nejednou - a rád - vracet. ()

DJ_bart 

všechny recenze uživatele

Experimentální horror 'Šílený bůh' není jen celovečerní verzí tří stejnojmenných krátkometrážních filmečků – především jde o nechutnou stop-motion vernisáž (míněno v dobrým slova smyslu) pečlivé třicetileté práce pomyslného revolucionáře moderních praktických efektů, Phila Tippetta. Tippett totiž chytl diváky za ručičku a vzal je na cestopisnou exkurzi skrze své noční můry a halucinace spánkové paralýzy, jejichž význam či symboliku lze volně interpretovat ku libosti diváka. Díky tomu je 'Šílený bůh' ve své kontextuální podstatě jakousi poutí napříč temnotou a peklem fiktivní dystopické post-apokalypsy odehrávající se v tajemném industriálním labyrintu, potažmo podsvětí, kde se nachází hafo bizarních úkazů, děsivých mystérií, kreatur, monster, exkrementů, výměšků a jiné roztodivné havěti – všeobecně vzato hrůz, které vás svou groteskní brutalitou a absurdní explicitností násilí dokážou jak vyděsit, tak rozesmát. A právě sám Phil Tippett je Šíleným bohem, vládcem a králem této temné říše...... Kdekomu pak hlava nebere, jak Tippett dokázal své morbidní noční můry a vize zhmotnit ve formě precizní stop-motion animace - jež nemá daleko k surrealismu Jana Švankmajera - která nejenže bere dech, ale také nahání nefalšovanou hrůzu a větší nechuť než konzumace pizzy s ananasem – viz. scéna, v níž hlavnímu hrdinovi šílený vědec vyndavá vnitřnosti zaživa...... Kdyby však Tippet celý snímek koncipoval výhradně jako road-movie skrze říši oněch nočních můr anebo jej stylizoval do fantasmagorické variace na Danteho 'Božskou komedii', protože ve finální třetině už nemá ponětí čím víc by šokoval, jednalo by se o nejlepší animovaný film všech dob. Takhle je to 'jen' jeden z nejlepších animovaných filmů všech dob, který jedni budou nenávidět, a druzí naopak milovat. To však nemění nic na tom, že jde o nepříjemný zážitek, který jde těžko popsat, který půjde těžko zapomenout, a který je určen pouze pro otrlé – anebo pro fajnšmekry........ // VERDIKT: FUJ DO PÍČI! 8,9 démonických žížalek z 10 // ()

Reklama

PKD 

všechny recenze uživatele

Představte si 80min. klip od 90tkových Tool a jste doma. Není špatné, si je k tomu rovnou pustit. Byť hudbu samotnou musím pochváliti, neb se v bezdialogovém filmu na ní více soustředíte a i když je nenápadná, o to více je pak výraznější. Přidejte něco Sepultury, Švankamjera a Lynche a máte Šíleného Boha. Je škoda, že jsem všechny tato věci viděl než to trikový machr dostal po více jak 30 letech konečně ven, páč viděti tohle v 90tkách, byla by to pravděpodobně bomba, přímo atomová na níž během ´´děje´´  též dojde. Stejně jako jiní nepovažuji právě za šťastné, že některé (naštěstí je jich minimum) části jsou s živými herci, protože dle mého hl. postava toho chlápka s klouboučkem (jehož jméno zní Zabiják) a plynovou maskou byla zajímavá a jejíž putování dosti temným světem bylo to nejvýraznější z celého filmu. Když pominu sequenci pitvy, kde létají nalevo/napravo+strop, chlístance krve a vnitřních orgánů, která mě se přiznám až rozesmála.;-) V př. tohoto filmu jsem takový filmový švýcar, který je neutrální a stojí uprostřed a který plně chápe jak max. hodnocení, tak minimální. Já si prostě u tohoto vybavím spousty stejných či podobných experimentů a tudíž z toho nemohu býti odvařen. Když to tedy shrnu, nejvíce si z toho budu pamatovati samotný úvod, kde zní Wagner a stojí ještě Babylonská věž. Za podívání to určitě stálo, ale trvalý účinek, který by mě donutil či motivoval k vícero shlédnutím se zde satanžel...nedostavil. Škoda. Ale i tak díky za tip, Terminátore.;) P. s. doporučuji si přečísti děj na wikipedii. Dává to pak větší smysl. ()

kenkaku 

všechny recenze uživatele

No rozhodně to muselo dát spoustu práce a stát hodně (nejen na kulisách, loutkách, ale i halucinogenních drogách). 30 let to trvalo… (začal prý v době během natáčení Robocopa 2 …asi by to vysvětlovalo tu ED-209 v desáté minutě filmu). Bohužel filozofickou hloubku (nebo přesah?) jsem naprosto vůbec nepochopil (létající obdélníky narážka na 2001: Vesmírná odysea?) a vizuál mě sice zaujal formou (jízda Kübelwagenem byla fantastická, pohyb “Khonsu v klobouku” doslova magický), ale ne obsahem (mastrubujíci panenka… konzumace fekálií). Takže nevidím důvod proč tohle chtít vidět vícekrát. ()

Saur.us 

všechny recenze uživatele

Když jsem si myslel, že tvorba Jana Švankmajera je prazvláštně nechutná a vrcholně bizarní, P. Tippett mě naprosto změnil laťku. Mad God je vítězstí formy nad obsahem, absolutní a těžko čitelná alegorie. Ale hlavně prezentace filmové NEdigitalní animace ve své nejčistší formě s ne zrovna sluníčkovou náplní, kterou slabším povahám nemůžu doporučit ale ostatním jednoznačně. Zrudná procházka peklem jak z klipů skupiny Tool. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (3)

  • Tvůrce Phil Tippett byl prací na tomto filmu tak posedlý, že se ke konci produkce, která trvala tři desetiletí, psychicky zhroutil a skončil na psychiatrii, aby se zotavil. Později mu byla diagnostikována bipolární afektivní porucha. Podle jeho slov ho tvorba tohoto filmu traumatizovala do té míry, že na nějakou dobu přestal dělat cokoliv rukama (film byl natáčen animační technikou stop motion). (catnipped)
  • Poté, co se voják spustí na zem a prohliží si dalekohledem trosky města, lze spatřit i robota ED-209 známého ze seriálu Robocop (od r. 1994). (Habansz)
  • Spoustu práce na filmu udělali o sobotách studenti, kteří chtěli získat filmařské zkušenosti. Scéna s horou mrtvých vojáků byla vytvořena roztavením tisíců malých vojáčků dohromady na drátě a šesti lidem trvalo tři roky, než scénu dokončili. (catnipped)

Související novinky

Future Gate hledá stopy mimozemšťanů na Zemi

Future Gate hledá stopy mimozemšťanů na Zemi

04.03.2022

Největší český festival sci-fi filmů a kultury Future Gate odstartuje 9. března pražskou část festivalu v kině Lucerna a následně se přesune do Brna. Kromě hlavní filmové soutěže, legend žánru a… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Přichází den, kdy se každoročně obracíme na nejoblíbenější uživatele, aby se nám svěřili se svými topkami 3 filmů (a případně 3 seriálů) uplynulého roku. Od loňska je navíc doplňují i vybraní… (více)

Reklama

Reklama