X

Hororový snímek scenáristy a režiséra Ti Westa vypráví příběh skupiny mladých lidí, která v roce 1979 přijíždí na pustý texaský venkov, aby tam natočila film pro dospělé. Pronajme si farmu od postaršího manželského páru, který netuší, co se na jeho pozemku chystá. O filmaře však projeví neobvyklý zájem. Když manželé odhalí skutečné záměry štábu, noc plná výdělečné vášně se změní v krvavý teror. (Cinemax)

Gilmour93

Texaský masakr nadrženou stařenou. Ti West má styl, který spolehlivě rozděluje diváky, ale tentokrát rozdělil i mě. Na půlku, co ocenila pracně tvořený „celluloid feel“, trýznivé trestání gerontofobního obecenstva i nostalgie zbavený pohled do dob, kdy porno nemělo k hororu zase tak daleko. A pak na tu druhou, co zvedá obočí nad nekvalitními maskami a kvůli nenápaditosti v podstatě nad celou pasáží, kdy se začne prolévat krev viníků. „America needs Jesus!“ ()

Morien

Jedna koupačka s aligátorem to nezachrání. Nicméně musím uznat, že poté, co jsem se přinutila nehodnotit film podle toho, co jsem očekávala, ale raději podle toho, co jsem doopravdy dostala, se moje mínění o X trochu zlepšilo. I nadále je to ovšem příliš exploitation na to, abych filmu přisoudila nějaké to osvícení. Plus se přidávám k tomu táboru, pro které byla po první půlce (hehe) ta druhá spíš zklamáním. ()

korbitch22

S tímhle režisérem jsem měl vždycky obrovský problém. Oceňuju jeho vytříbený retro styl. Třeba takový Devil House měl úžasný feel 80. let a dobovou atmosféru na jedničku, jenže scénář byl neskutečná sračka, ve filmu se dělo hovno, nemělo to hlavu ani patu a skončilo to stejně imbecilně, jako začalo. Takže sem se X hodně bál, že to dopadne stejně, díky bohu, nestalo se. West pro změnu servíruje luxusní atmosféru let 70. , která mu jde naprosto úžasně, příběh je super, parta mladých lidí, dodávka a jede se točit péčko, jelikož mám k péčku velice kladný vztah jak z uživatelského tak z antropologického hlediska, byl jsem celkem nadšený z toho, co se děje na plátně i když šlo jen o točení filmu bez nějaké větší atmosféry nebo napětí. Ovšem co se rozjede potom je ultimátní twist skvělých vražd, nečekaných kombinací stylů jako je slasher s animal hororem (scéna v jezeře absolutní top) a výtečný konec, u kterého jsem zaplesal. Velkou výtku mám k maskám úchylného páru, to byl fakt až zbytečně extrémní nechut no a šukačka důchodců, u toho jsem měl co dělat, nezeblít ovladač. Jinak West ohromně překvapil, příběh super, herci perfektní ve svých rolích, překvapivé a dobře natočené vraždy. Po filmu jsem okamžitě dostal chuť na jakýkoliv oldschool slasher a nový péčko. 70%: ()

verbal

Když amatérským maskérem svraštělá bába náhle v devadesáti znovu nastartuje zteřelého vykuchaného netopýra, je zle. Amatérským maskérem svraštělý dědek už ji ho tam není schopen ani nadrobit, a tak nezbývá, než šmajdavě opíchat kohokoliv po ruce… Nožem. Ne, nenechte se zmást! Profesionální nudil Ti Západ opět prokázal, že umí točit. Satanžel jen unylé, otravné sračky o ničem. Čili zase prokopuloval pár mega na kulisní, zákulisní a jiné retropičičandy, přičemž „scénáři vylez!“ a přívěsem slibovaný texaský pornomasakr, sloužící akorát tak k opětovnému klamání spotřebitele, se scvrknul na vcelku anemických dvacet minut behaviorálně obskurní nadržené šouravé báby a pár klišovitě ječících „pornoretrokrasavic“, málem skoupých i na kozy. Avšak plně obklopených ubíjejícím dobovým balastem, autentickým zvukem sedmdesátkových rurálních cikád a tolik poutavě sáhodlouze se valícími chuchvalci laskavce! Opravdu nechápu, kdo tomuhle prudivému neumětelskému hovadu na takové ubohé, prázdné, dějově plytké a dialogově retardované ksindloviny dává prachy. ()

tron

X je zvláštny film. Povedať, že prvú polovicu sa nič hororové nedeje, by mohol asi len niekto, kto v živote videl max. tri horory. V skutočnosti sa toho v prvej polovici hororového deje práveže veľmi veľa. Ale sú to „len“ mrazivé náznaky, nič explicitné. Ak ste nevideli trailer, ocitnete sa v príjemnom pomykove, keďže nebudete tušiť, čo z X vypadne. Je tam strašidelný dôchodca, aligátor (pohľad z vtáčej perspektívy je brutál exkluzívny), farma ďaleko od ľudí, strašidelný dôchodca č. 2, niekto ako mladý Kurt Russell a medzi jednotlivými filmármi to iskrí. Skvelá dobová atmosféra, soundtrack, výprava, sympatickí herci a postavy, ktoré síce nie sú nejaký enormný zázrak, ale inak sú veľmi fajn. Potom sa X preklopí do druhej polovice a v nej sa síce začne vŕšiť jedno klišé na druhé, až je z toho poriadne vysoká kopa (klinec, oko), ale čuduj sa svete nevadilo mi to. Následne príde na rad explicitné gore. Mal som z toho proste veľmi dobrý žánrový dojem a aj keď tie 4* nie sú úplne čisté, tri by boli málo. Vtip na záver: až X mesiacov po dopozeraní som zistil, že tu má Mia Goth dvojúlohu. Tá sa v rovnakom roku dočkala prequelu Pearl. ()

• Názov čerpacej stanice a minimarketu na začiatku filmu je priamym odkazom na film Tajemství starého hotelu (2011), ktorý sa odohrával v Yankee Pedlar Inn. (Arsenal83)
  • Brittany Snow v jednom z rozhovorov hovorila o natáčaní nahých scén: "Myslím, že sme si veľmi verili, pokiaľ ide o naše postavy a časť nahoty vychádzala z tejto sebadôvery, ktorú naše postavy vyžarovali. Pripadalo mi to takmer nevyhnutné, pretože nielenže sme nakrúcali porno, ale naše postavy by sa v tom cítili veľmi dobre." Snow povedala, že film "bol cvičením v tom, aby som sa cítila sebavedome, pokiaľ ide o moje telo. Bola som na seba dosť hrdá." (molcan2)
  • Celosvětová premiéra proběhla 13. března 2022 na festivalu South by Southwest konaném každoročně v Austinu. (hrumsrt)

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení