X

Hororový snímek scenáristy a režiséra Ti Westa vypráví příběh skupiny mladých lidí, která v roce 1979 přijíždí na pustý texaský venkov, aby tam natočila film pro dospělé. Pronajme si farmu od postaršího manželského páru, který netuší, co se na jeho pozemku chystá. O filmaře však projeví neobvyklý zájem. Když manželé odhalí skutečné záměry štábu, noc plná výdělečné vášně se změní v krvavý teror. (Cinemax)

HAL

Zábavný exploitation. Bohužel ne sexploitation, navzdory tématu tu toho explicitního sexu moc není, žádné full-frontaly, a ta nejhezčí holka dokonce leze do postele v podprsence. Tragické. Lepší je to se zábavným násilím s originální premisou a neméně originálním, byť velmi očekávaným vyvrcholením. A k tomu velmi chytré tematizování doby vzestupu porna v sedmdesátých letech které se prolínalo s novovlnou dominancí avantgardních umělců. Režisér ve filmu je vyloženě jak Andy Warholl z výprodeje - Warholl tehdy točil víceméně stejné umělecké porno jako co ten zkouší tady. Jen Andy to naštěstí nezkoušel ve vidláckém zapadákově plném krokodýlů, a pošahaných dědků s brokovnicí a nadstandardně vybaveným sklepem. Mezi slashery je tohle dílko milované produkční společnosti A24 jedním z nejlepších. 8/10 ()

Xmilden

Dlouhá první polovina, ve které se prakticky vůbec nic hororového neděje, je paradoxně filmařsky prakticky bez chyb. Jeden krokodýl a tím to hasne. Druhá půlka, jakoby nám najednou začal úplně nový film, konečně se vyjeví na scéně záporáci. Jsou nechutní, jsou neobvyklí, jsou minimálně velmi zkušení a hlavně jsou nebezpeční. Ti West se každým filmem lepší a jestli to tak půjde dál, tak nás v jeho 80ti čeká mistrovské dílo. X ale rozhodně stojí za pozornost. Na poli buranských hororů toho moc lepšího nevzniklo. Tohle je jasná inspirace původním Texaským masakrem. 60% ()

EvilPhoEniX

Přeceňovaný Ti West po téměř 10 leté odmlce se vrací se svým doposud nejlepším hororem, který už teď attackuje druhou příčku. X je výbornou poctou 70-80tkovým Slasherům a Hixploitationům s exkluzivním retro Lookem, což je dnes už vyloženě rarita a já jakožto milovník subžánru samozřejmě tleskám a vzdávám hold, tohle se hodně povedlo. Film má zajímavý námět o partě mladých filmařů, kteří by chtěli natočit film pro dospělé v odlehlém Texasu, jež bude hostit creepy důchodcovský pár a těm se samozřejmě nebude líbit, co omladina má v úmyslu. Líbí se mi, že Ti West jde na to trochu jinak a než sledovat partu teenagerů, kteří chlastají a poté si to rozdají jak je u podobných filmů zvykem, tak tenhle styl mi vyhovoval více. Kdo čekal Rating NC-17 byl naivní, to by fakt neprošlo né v USA, ale holky se ukázaly alespoň nahoře bez, což je samo o sobě v dnešní době odvážné ( zlaté 80tky v tomhle). Rozjet úvodní seznámení soft pornem je zkrátka výživná a zábavná podívaná, která se záhy promění v nekompromisní a fajnový masakr ( jak byly předešlé 3 roky na Gore slabé, tak letos jsem hodně spokojen). Ti West navíc využil fakt, že creepy staří lidé jsou v kurzu, ale proč by měli jen strašit, když můžou i vraždit, že ano. Hlavní záporáci jsou fakt parádně slizcí a nepříjemní ( lepší hororové záporáky letos možná už neuvidíme). Babča s nožem a vidlema, s úsměvem na tváři zatímco krev cáká .. tak to můžu! Postavy jsou sympatické, dívky atraktivní ( Jenna Ortega!) gore je velmi fajn ( scéna s krávou v úvodní třetině mě fakt postavila ze židle na nohy) a takový krokodýl, tak ten si zde odehrál rovnou dvě parádní a nepříjemné scény. X je hodně zásadní horor i pro letošní rok, přišel ve správný čas a dává hororovým fanouškům víceméně vše, co by se od solidního hororu dalo očekávat. Jedna vtipná a trefná hláška z filmu: No one cares about the plot, we all want tits and assses .. yea and Gore ! Fuckin A- Right. Příběh 3/5. Akce 4/5, Humor 2/5, Násilí 4/5, Zábavnost 4/5 Hudba 4/5, Vizuál 4/5, Atmosféra 4/5, Napětí 4/5, Emoce 2/5, Herci 3/5. 8.5/10. ()

Spiker01

My kind of movie. První mysteriózní polovina mě bavila o dost víc než ten druhá prolitá krví, leč atmosféra by se dala krájet a hrozně pěkně se mi na to koukalo. Co se týče killů, tam už mi to přišlo příliš Evil dead-absurdní, ovšem výprava a celkové zpodobnění sedmdesátých let se povedlo na výbornou. Studio A24 se opět trefilo do černého a nadšené ohlasy z festivalů pro tentokrát opravdu nelhaly. Jen ten název mohl být malinko nápaditější. ()

kingik

Ti West má po tvůrčí dovolené (trvala dlouhých 6 let) a nyní sbalil věci na cestu svému porno štábu. V šesti lidech vyráží na texaský venkov, kde si vyjednali pronájem prostor k natáčení a v dodávce sedí Brittany Snow, Jenna Ortega, Mia Goth, Martin Henderson, Owen Campbell a Kid Cudi, aby natočili péčko, které udělá díru do světa. Ovšem pár důchodců, který jim nabídl prostory na svojí farmě, je nevítá s otevřenou náručí. Jejich skrývaná sexuální frustrace dostane vražedný a až téměř nekrotický rozměr. Režisér natočil svůj nejvyzrálejší film, neznamená to ale, že jsem s ním maximálně spokojen. První hodinu se vůbec nic podstatného neděje. Tedy relativně se nic neděje. Vesele se točí sexuální scény, jsme tak nějak zasvěceni do tajů a vztahů okrajového x žánru a podezřívám režiséra, že si předlouhý důvod natočil hlavně kvůli svému vyzrálému smyslu pro masturbaci. Odhalení vnad Brittany a Mii a k tomu Jennin zadek k nakousnutí totiž mělo za následek, že se nám film tak nějak dějově nepohnul z místa. Abych režiséra nevinil jen ze záliby v sexuálnosti, je nutno upozornit, že za celá ta režijní léta nasbíral solidní zkušenosti v podobě skvělých technických fines, které technicky zaměřeným divákům jistě neujdou jejich pozornosti. Střih, kamerové náhledy a nepatrné detaily jsou umnou ukázkou režijní zdatnosti. A nemalou měrou výpravně dobové reálie spolu s prací kostymérů a maskérů výraznou měrou přispívají k dokonalému navození atmosféry éry sedmdesátých let minulého století. Jakmile se překleneme přes hodinové technické i erotické defilé, přijde na řadu ta část, ve které režisér poměrně neotřelým způsobem oživuje prvky hixploitation říznuté slasherem, kdy pozvolna dochází ke konfrontaci štábu filmařů s podivínským párem penzistů. A ačkoliv je pár téměř ve fázi rozkladu, rozhodně nečekejte laskavý svěrácký humor. A West se rozhodl, že tuhle vrcholnou část filmu natočí za tmy a tedy v šeru, což filmu ubírá na působivosti a drastičnosti, ačkoliv gore bylo připraveno diváka nešetřit. Ovšem z hlediska nechutností představuje vrchol sexuální scéna gerontů. Westovi bylo jasné, že po své dlouhé odmlce nutně musí přijít s něčím málo vídaným v oblasti hororové tvorby. Ta jinakost se skutečně podařila, ač většinově v daných subžánrech už není snadné překvapit novátorstvím. I za cenu vycizelovaných postupů, které mají za následek zdlouhavost pro méně vnímavou sortu diváků, se mu podařilo vrátit se v optimální hororové formě. 7/10 ()

• Deň po premiére filmu X (2022) na festivale South by Southwest scenárista a režisér Ti West prezradil, že počas povinnej dvojtýždňovej karantény COVID-19 vo svojom novozélandskom hoteli napísal pred začiatkom produkcie tohto filmu prequel Perla (2022). Spoločnosť A24 videla scenár a dala filmu zelenú ešte pred ukončením produkcie. Spýtal sa hviezdy Mii Goth, či chce zostať na Novom Zélande a nakrúcať pokračovanie, a ona ochotne súhlasila. Prequel sa dostal do kín neskôr v roku 2022. (molcan2)
  • Natáčelo se na Novém Zélandu. (Kudly4)
  • Lorraine (Jenna Ortega) odkazuje počas rozhovoru v skupine na film Psycho (1960), neskôr Jackson (Kid Cudi) objaví v rybníku čiastočne ponorené auto podobné autu Marion Crane, ktoré Norman Bates vyhodil do jazera v tom istom filme. (Arsenal83)

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení