Reklama

Reklama

Haló, haló!

(seriál)
  • Velká Británie 'Allo 'Allo!

Série(9) / Epizody(85)

Haló, haló, tady lelek, jak mě slyšíte? Přepínám! Toto heslo po více než deset let neomylně rozsvěcovalo televizní obrazovky po celé Británii, aby do domácnosti milionů Angličanů vpustily postavy a postavičky, zalidňující jeden z nejúspěšnějších britských komediálních seriálů všech dob. Jeho pilotní díl byl natočen už v roce 1982 a celkový počet epizod se nebezpečně přiblížil stovce. Po více než deset let bavily Brity příhody malého francouzského kavárníka Reného Artoise, který neměl jinou touhu, než v klidu a míru obsluhovat hosty svého útulného podničku a sem tam se pomazlit s některou ze svých pohledných servírek (pochopitelně tak, aby se o tom nedozvěděla jeho žárlivá žena!), jemuž však - ó běda! - bylo souzeno stát se nedobrovolným hrdinou odboje.

Neboť se píše rok 1940, světem otřásá druhá světová válka a Reného kavárničku v městečku Nouvion kdesi v severní Francii si jako svůj nový "konspirační dům" vyhlédla místní partyzánská skupina. A přitom je to místo tak nepříhodné! Dnes a denně je plné německých vojáků, kteří si sem chodí odpočinout a rozptýlit se po své náročné okupační práci, a René se má opravdu co otáčet, aby všem jejich požadavkům vyhověl. Pravda je, že se mu zatím docela dařilo vycházet jak s nimi, tak se svým svědomím - protože vyloženě kolaborovat zase nechce, ovšem žít se musí a kápne-li občas z bohatých německých proviantních zásob nějaký drobínek do Reného spižírny, mají z toho prospěch všichni, že...

A nyní je tato idylka tak dramaticky narušena! Jenže odmítnout partyzány dost dobře nejde, první úkol - ukrýt přechodně dva sestřelené britské letce - na sebe vzal konkrétní podobu, vysílačka, která bude zprostředkovávat spojení s Londýnem, je instalována v pokoji Reného tchyně (na jediném místě v domě, kam nikdo nejde, když nemusí!) a chudák René se rázem - zato neodvolatelně - ocitá ve dvojím ohni. Jestli Němci, nedej bůh, přijdou na to, že spolupracuje s partyzány, zastřelí ho. A bude-li se partyzánům zdát, že spolupracuje málo, zastřelí ho zas oni...

Nic se ovšem nejí tak horké, jak se uvaří a nebyl by to mazaný Francouz, kdyby se nedokázal dostat z každé šlamastiky. I když mu to někdy, popravdě řečeno, dá dost práce a i když se přitom občas dostává do nejneuvěřitelnějších komických situací. V nichž mu ovšem s úspěchem sekundují všechny další postavy a postavičky seriálu: mírně přituplý německý velitel města se svým pobočníkem, jejichž jediným zájmem je zaopatřit se na horší časy a zatím si užít všeho, co sladká Francie skýtá; samolibý gestapáček Herr Flick, nezvratně přesvědčený o své nadřazenosti a genialitě; tajnosnubná partyzánka Michelle se svým věčným "Dobře mě poslouchejte, nebudu to víckrát opakovat!"; poručík Gruber, neodolatelně přitahovaný mužným Reného zjevem; britští letci Fairfaix a Carstairs, ztracení v zemi, jejímuž jazyku nerozumějí, a odevzdaně podstupující martyrium tisíce a jednoho plánu na svou záchranu; kasař, zloděj a padělatel pan Leclerc, beroucí na sebe podle potřeby desítky jiných podob; neodolatelný monsieur Alfons, majitel pohřebního ústavu "Rychle a stylově", přitahovaný i přes svůj věk a "budíčka" u srdce ženskou krásou a půvabem...

Autoři se nezastavili před ničím, nic jim nezůstalo svaté. Dělají si legraci sami ze sebe, z Němců i z Francouzů, z hrdinství i z odboje, ze statečnosti i zbabělosti. Snad proto jejich seriál mnohé - pro něž jsou některá témata nedotknutelná - pobouřil. Ale naštěstí mnohem víc bylo těch, které potěšil, kterým přinesl úsměv, pohodu a rozptýlení. (Česká televize)

(více)

Recenze (429)

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Tenhle britský počin stojí přesně na hraně mezi genialitou a trapností. Je to hodně stylizované, ulítlé, herci přehrávají až běda, ale při tom všem je to navýsost vtipné a originální. Je ale pravda, že kdyby byly dialogy a postavy jen o malý kousek ulítlejší, šel bych s hodnocením prudce dolů. Seriálu hodně pomáhá vynikající dabing, který už dneska dávno není samozřejmostí. Jednotlivé hlasy se k hereckým tvářím ideálně hodí. Celkový dojem: 90 %. Francouzština Arthura Bostroma s jeho nezapomenutelnými hláškami přidala seriálu jednu hvězdičku. ()

PavelR 

všechny recenze uživatele

René to nemá v životě lehký. Je majitelem kavárny, má příšernou ženu a tchýni. A ke všemu právě probíhá válka a kavárna je v centru zájmu němců i komunistických a demokratických odbojářů. Naštěstí má dvě, později bohužel už jen jednu velmi pohlednou servírku. Tak se to čekání na osvobození dá přece jenom snést... ()

Reklama

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Rovnou předznamenávám, že jsem seriál sledoval v originálním znění, tudíž nezohledňuju zde zmiňovaný možná lepší český dabing. Problém Haló, haló! je ale v kolísavosti kvality humoru a to nejen v rámci série (viděl jsem pouze kompletní první), ale i během samotného jednoho dílu. Od opravdu vypečených fórků k pokukání až k skoro trapným a nevtipným skečům. Výborný sympaťák Gorden Kaye to samozřejmě táhne, ale ostatní postavy (snad s výjimkou Richarda Marnera) jsou v pouhém závěsu a někdy docela nevýrazné. Hodnocení vidím někde mezi 3/4*, ale ty klady zde přecejenom převládají, takže to bude ta vyšší varianta. "Trápí mě jedna maličkost plukovníku." - "O co jde?" - No, poručík, co velel popravčí četě, která mě zastřelila, je štamgastem v mé kavárně. Nepříjde mu trochu nápadné, že jsem pořád tady a živý?" ()

MrPierc 

všechny recenze uživatele

Nadhled v tomto seriálu nad drsnou dobou je na každém metru. Renné, ač necharismatický, tak je afrodiziakum pro ženy. Manželka už je jako uschlá slíva a hlas má jako motorová pila. Nacisti jsou zženštilí a Gestapo trpí sexuálními úchylkami. Prostě parodující humor v max. míře. Krásná úvodní znělka :-). ()

Gavin87 

všechny recenze uživatele

Vesele o neveselé době. Myslím, že vše již bylo v komentářích řečeno. Jen si nemohu odpustit malé zamyšlení, proč se i v tomto seriálu neustále porovnává, který národ je zbabělý a který naopak hrdinský, zda-li je to Francie, či Velká Británie. Především my Češi přece z dějepisu víme, že oba tyto národy nás tomu malíři pokojů s jednou koulí (bohužel nikoliv na noze) předhodily společně a se stejnou měrou zbabělosti. Mimochodem "ženy opačného pohlaví" je výrok, který jsem si osvojil a s velkým gustem jej používám stále. ()

Galerie (81)

Zajímavosti (59)

  • Herec Richard Gibson se k roli Herr Otto Flicka dostal docela kuriózním způsobem. Spolutvůrce seriálu David Croft si jej povšiml na svatbě dcery, když vyprávěl s německým přízvukem vtipy. (Posheidon)
  • Postavu padělatele a klavíristy Leclerca v seriálu hrají celkem 3 herci - po zesnulém Jacku Haigovi (hrál Rogera Leclerca) vymysleli tvůrci jeho bratra Ernesta. Jeho představitel Derek Royle však také zemřel a roli dohrál Robin Parkinson. (DžejPý)
  • V 9. sérii je po výbuchu mlýna Edith (Carmen Silvera) všeobecně nazývána Reného (Gorden Kaye) vdovou, přestože je oficialně stále jeho švagrovou. (wocicko)

Související novinky

Comic-Con Prague už o víkendu!

Comic-Con Prague už o víkendu!

11.04.2023

Už od pátku do neděle hostí pražské O2 universum svátek nadšenců do filmů, seriálů, komiksů nebo her s primárně sci-fi, fantasy či hororovou tematikou. Comic-Con Prague, vyhlášený český festival… (více)

Reklama

Reklama