Jsou rozdílní jako čtyři živly, ale spojil je boj proti stejnému nepříteli... Pistolník Emmett rozhodně není žádný zelenáč, strávil delší čas ve vězení a právě se chystá do Kalifornie. Přitom se chce zastavit v městečku Silverado, kde hodlá navštívit své blízké příbuzné. Na cestě je přepaden neznámými muži, za dramatických okolností se seznámí s dalšími psanci, málomluvným Padenem a černochem Malem a na poslední chvíli zachrání svého bratra Jakea před smrtí na šibenici. Když všichni prchají z městečka Turley, vůbec netuší, že se brzy znovu spolu setkají právě v Silveradu. Tomu a celému okolí všemocnou rukou vládnou šerif Cobb a bohatý starousedlík McKendrick… Film natočil režisér Lawrence Kasdan (Náhodný turista, Wyatt Earp, Francouzský polibek), který jím vzdal hold klasickému žánru westernu. Velkou šanci přitom dal hlavním hereckým představitelům, osamělého pistolníka Padena hraje Kevin Kline, Emmetta Scott Glenn, mladého Jakea ztělesnil Kevin Costner a zarputilého Afroameričana Mala vytvořil Danny Glover. (Česká televize)

jatamansi

Když western, tak začít pořádným střílením, hlava, nehlava. Se slušným hereckým obsazením. Byť s mírně podbízivou kamerou. Další film s neopakovatelnými spodními růžovými trikoty s dlouhými rukávy i nohavicemi. Asi byl tehdy tenhle kousek oděvu in. Rozjezd docela pomalý, hodně navzájem propojených postav. Minulostí, vztahy, zážitky. Nedorozuměními. Bratrský rozhovor ve vězení dává tušit následující děj. O Silveradu se zatím jen mluví. Za chvíli ve vězení oba bratři. A jak se z něj dostat? Dobrý fígl v jednom kabátě a čtveřice je pohromadě. Vstříc spravedlnosti, zločinům, osadníkům a všemu, co je na cestě čeká. Přiznám bez mučení, že některé scény jsem si kvůli pochopení děje vracela, jiné kvůli opakovanému zážitku. Třeba když Glovera čeká jen vypálený dům a medailonek. A otec. Šmrnc starých westernů tomu trošku chybí, ale je to koukatelné. I když jako obvykle zákony neplatí pro všechny stejně. „Svět je takový, jaký si ho uděláte. Když vám nesedí, upravíte si ho.“ Potkávají se staří známí, děj neustále skáče z děje do děje. Pěkné přiznání: „Šerife, jsem hazardní hráč, který by si tady chtěl zahrát poctivou hru.“ Jako by lidí nebylo málo, ještě Goldblum. Přítel nepozná přítele a do toho ožívají staré zášti. Kouzelná je scéna s ředěním whisky. Mimochodem, Linda Hunt, maličká herečka velkého rejstříku, je okouzlující a posouvá a glosuje děj a dokonalá. Pohled na nůž v botě nebude jen tak. Šerif je čím dál nečestnější, s tím nožem jsem měla pravdu. Ta prťavá předčila všechny chlapy. Také vám hašení požáru s vědry vždycky připadalo nesmyslné? Moc ohně, málo vody. Costnerův trik s chůzí pozpátku a střelbou za dva rohy fakt dobrý. Mám ráda ve větru se převalující trsy klestí z prérie, v pozadí s bílým kostelíkem, fakt efektní. Který z těch dvou přežije bylo v rámci tradic jasné. Stejně jako větší či menší happy endy všech zúčastněných. ()

Philoun1

Hodně dobrý western se skvělým hereckým obsazením. Costnera jsem nikde takhle mladého ještě neviděl, ale potěšili i jiné známé tváře v menších rolích. Jednoduchý a poutavý příběh. ()

solskjaer

Nechápu ty negativní ohlasy, mě se to docela dost líbilo a myslím sï, že je to zcela plnohodnotný konkurent úspěšných westernů ze stejné doby. Perfektní děj a super hudba to je hlavní doména tohoto westernu. ()

NALBERTik

Dobrej western !! Já nevěděl do čeho jdu ( 5.1.2009 na ČT2) a koukam koukam a jsem potěšen :) Kevin Costner zahral parádně, svou účastí mne přeqapil J. Cleese a dokonce je zde i Goldlblum ! :D Prostě se parta ultra-přesných-a-rychlých pistolníků postavila na stranu dobra, pravdy a lásky a zlo bylo poraženo ! :) ()

Dromed

Pokud by jste hledali prototyp westernu tak tady ho máte. V tom dobrem ale i v tom zlem. Jedina zajímavost je Kevin Costner, který tu je snad ještě v pubertě. ()

jondoe

Presny dokaz toho, ze v niektorym filmom nepomoze ani exceletne hviezdne obsadenie. Mam rad westerny a Silverado ma celkom dobry pribeh aj dobre postavy a celkom dost akcie. Silveradu vsak chyba isty westernovsky naboj a je tu strasne malo silnych scen. Ale milovnikov zanru isto potesi ale asi moc nenadchne. Jedna sa o uplne priemerny western. ()

Seti

Sliverado má téměř vše, co od pořádného westernu očekávám. Klasickou zápletku, drsné, ale férové chlapy stavící se proti bezpráví, zlosyny skrývající se pod roušku spravedlnosti, krásnou přírodu divokého západu a to vše umocněno výborným hereckým obsazením. Tu pátou dávám za skvělý soundtrack, v jehož čele stojí dokonalý hlavní motiv linoucí se celým filmem (když za jeho zvuků cválají seřazení hlavní hrdinové prérií, scenérie i moje husina jsou srovnatelné se Sedmi statečnými). Silverado je prostě parádní western, který jsem si navýsost vychutnal. ()

keoma26

Dneska už to má hodnotu jen jako výpravná kronika všech těch známých tváří, je to poctivá, ale úplně "neškodná" zábava, kde jediným překvapením zůstává jiskřivý výkon Kevina Klinea, kterého jsem si v roli westernového hrdiny dovedl představit snad ještě míň než Johna Cleesea. ()

duddek

Za celou dobu jsem se bohužel nedokázal pořádně zabrat do děje... a některé scény mi připadaly dost nahodilé. Ale za vidění Silverado určitě stojí, jinak byste přišli o Costnerovy "dvě mouchy dvěma ranami" apod. ()

cab

Postavy hrdinu jsou netradicne obsazene oproti klasickemu archetypu v zanru western, ale tim ozivuji cely pribeh, ktery navic podbarvuje dobra hudba. Tak hura na divoky zapad koltem vpred. 70% ()

F.W.Colqhoun

Sentimentální VHS-záležitost a kdysi jedno z prvních setkání s čímsi, co má blíže klasickému westernu, než jugoslávské indiánce. I když ani po letech nedokážu přehlédnout Silverado nezaujatě [některé z hlášek v devadesátkově mizerném dabingu volně přešly do každodenních rodinných promluv], početné objektivní klady jistě má. První z nich je na první pohled zcestný casting, obnášející tak ne-wayneovské xichty jako John Cleese či Jeff Goldblum. Druhým je paradoxně značná vůle nerebelovat proti westernovému formátu za každou cenu, což je možná jeden z důvodů, proč Silverado uhnětené nevkusnými osmdesátými lety dodnes nese jistou pečeť klasiky. Třetím výrazný soundtrack, čtvrtým lékárnicky přesně vyvážená špetka dosti suchého humoru, pátým * a ne nejnepatrnějším * neokoukaná zimní výprava, která může dělat divy - zeptejte se Vorlíčka. Krystalické žánrové pokoukání. ()

DocBrown

Měl to být velkofilm, spousta velkých hvězd, výborná hudba. Začátek je skvělý, hlavně zjevení Cleeseho na divokém západě (nutno slyšet v originále). Ale všeho jenom do času, jakmile se cesty 4 hrdinnů rozdělí, začíná klasický pejskokočičkovský syndrom a celý film je rozmělněný mezi spoustu postav, že jsem měl chvílemi vůbec problém film dokoukat. Styl střelby - hodní trefí revolverem přesně na sto metrů, zlí trefí puškou za celý film tak maximálně nohu, na kvalitě taky moc nepřidal. Já se vůbec nedivím, že to byl téměř finanční propadák. ()

Prochy38

Jeden z těch skvělých westernů, které mi zůstanou v srdci navždy. Kvalitní obsazení, skvělá hudba, výborný příběh. Na tento film se vždycky rád podívám... "..tak jste Dexter vy?!..." ()

peetriss

Asi nejprofesionálněji natočený western 80. let s výborným obsazením a skvěle vykreslenou dobovou atmosférou divokého západu. ()

Wishkah

Takové neslané nemastné. Sám o sobě to špatný western není. Má sympatické hrdiny, má zdařilé přestřelky a to je tak všechno co od westernu člověk potřebuje. Ale je to těžkopádné a vedle svých starších, potažmo i mladších bratříčků je trochu v pozadí. Je škoda, že vznikl v době, která westernům nepřála. Na druhou stranu si tady svůj westernový debut odbyl, alespoň podle mě, jeden z nejlepších filmových kovbojů všech dob, Kevin Costner. ()

Disease

Koukatelné, ale trochu moc dlouhé. Asi nebylo nutné dávat tam úplně všechny westernové ingredience, takhle to působí trochu jako když pejsek s kočičkou pekli dort. ()