Scénaristou a režisérem filmu je Michel Gondry, vynalézavý tvůrce oceněných filmů, mezi něž patří například kultovní Věčný svit neposkvrněné mysli. Nauka o snech je podivínským výletem do kolážové říše divů, která je vyrobena z papíru, celofánu a představ. Nauka o snech je laškovná romantická fantazie odehrávající se v chaotickém mozku Stephana Mirouxa (Gael Garcia Bernal), mladého výstředního muže, jehož sny mu neustále napadají reálný svět. Když dřímá, stává se z něj charismatický moderátor „Stephane TV,“ který přednáší „nauku o snech“ do papírových kamer. Ve skutečném životě má nudnou práci ve vydavatelství Pařížského kalendáře a hyne láskou ke své sousedce Stephanie (Charlotte Gainsbourg). Přestože je Stephanie Stephanem zezačátku okouzlena, je zmatena jeho dětinstvím a labilním postojem k realitě. Stephanův spolupracovník Guy (Alain Chabat) je obyčejný praktický chlapík a snaží se Stephanemu radit, jak se chovat k opačnému pohlaví. Stephane však žije v obláčcích a neposlouchá ho. Protože není schopen získat si srdce Stephanie když bdí, rozhodne se hledat odpovědi ve svých snech. (oficiální text distributora)

wosho

Podmanivý film o snech, plný hravosti, smutku, humoru, života a neopětované lásky. Škoda jen, že místy jsem se nudil a některé sny byly pro mě mimo mísu. Podivám se na to ještě vícekrát a kdo ví, třeba se ta pátá* někde najde. ()

Giggs

Davka originality tomuto filmu nechyba, škoda, že nie vštko sa podarilo dotiahnuť do konca. Občas som mal problem orientovať sa, kde konči sen, začina realita a naopak. Ale pozera sa na to veľmi pekne a tiež to nenudi, takže tie **** su uplne zaslužene. ()

B4TM4N

Perfektní romance s trochou nadpřirozena. Spousta zajímavých nápadů, dobré herecké výkony a hlavně ÚŽASNÉ animace jednotlivých snů. Za chvíli skutečně nepoznáte, jestli hlavní hrdina sní nebo bdí, co vlastně chce podniknout...a hlavně takovému snílkovi prostě nemůžete nefandit, i když ke konci má velmi podivné chvilky... ()

showxman

Tohle je celý Gondry. Hravý tvůrce pohlcený mystikou lidského mozku, který se na svět dívá trochu jinak než ostatní. 75% ()

EKLEKTIK

"A tohle budou obláčky." Tak jsem se po docela dlouhé době rozhodl, dohnat na zdejší univerzitě filmu svou zameškanou docházku v oboru Michel Gondry a po skončení přednášky s názvem "Nauka o snech" musím konstatovat, že z ní mám rozporuplné pocity. Ty příjemné mi určitě přinesla její hravá vizuální podoba, nebo ten spontánní entuziasmus dvou mladých kreativních individuí, kteří si byli navzájem obrovským zdrojem inspirace. A nepříjemné mám hlavně kvůli tomu marnému souboji s osudem o lásku obou hrdinů, ale i díky jejímu pootevřenému konci, který prostě nemusím u žádných filmů. ()

aquiver

Naprosto originální film za hranicí geniality. Fantazie, kreativita, filmové umění, výtečná režie i scénář. Hlavnímu hrdinovi není opětována láska, a tak utíká do reality snové, či sledujeme jeho podvědomí. Prolínání snů a reality má Michel Gondry v malíčku a jeho nádherné filmové kouzlo je nezaměnitelné... Chápu, že není snadné pro někoho takový snímek absolutně docenit, může vám připadat náročnější či podivný... snažte se maximálně přistoupit na režisérovu hru, nechat se unášet, vnímat tu tvořivost a přemýšlet... Jeho Věčný svit neposkvrněné mysli sice tímto snímkem nepřekonal, i tak mohu říci, že jde o jeden z nejkrásnějších a nejlepších filmů, jaké jsem kdy viděl... 100 % ()

Bafo

Takze fakt je ze koncepcne je to skoro to same jako vecny svit neposkvrnene mysli (jak nesnasim delku tohodle nazvu) a takze se filmy primo vybizi k srovnani... Rozhodne mi pride nauka o snech obraznejsi a surrealistejsi... Clovek se vazne ztraci v tom co je realita a co sen coz je dobre... Jinak herci hraji skvele a kamera je takova prirozenejsi... Pribeh pomerne propracovany ale ne zas tolik jak VSNM... A co mi predevsim chybelo byla Beckova hlavni hitovka... No at se ty filmy tedy zdaji velmi podobne tak prece jen je srovnat neni uplne lehke... Ale kdyz to clovek prece jen zkusi tak u nej zrejme vyhraje VSNM ale i tak davam pet hvezdicek protoze Gondry je vazne pan filmar... ()

Moskoe

Tenhle film jsem viděl ještě před Věčným svitem. Kdyby to bylo obráceně, možná bych "věděl, do čeho jdu" a možná bych měl pro celý film více pochopení.. ()

Radim

Velice zvláštní film, na kterém si každý musí najít to své. Přes nesporné kvality jsem já to své nenašel. Nicméně můj oblíbenec Bernal je (opět) skvělý, některé scény byly fakt povedené. ()

Midnite

Neviem čo si mám myslieť o tomto filme.. Na jednej strane nový, netredičný, na strane druhej mätúci (niekedy som mal naozaj problém rozoznať čo je realita, čo sen), chviľkami nudný.. Očakával som viac romantickú komédiu ako drámu, ale z tej komédie tam skoro (ak vôbec niečo) nič nebolo.. Neľutujem, že som si Náuku o snoch pozrel, no 3 hviezdičky má odo mňa za originalitu a nie za film.. ()

dormouse

Od tohoto režiséra se mi Věčný svit neposkvrněné mysli líbil mnohem víc. Jinak snové záležitosti nejsou má parketa, zvláště když ve filmu dominují a příběh je díky nim upozaděný. V tomto-snovém oboru u mne kraluje Něco z Alenky a Brazil. ()

iampatrik

Do půlky filmu jsem si říkal, že se jedná o povedený film s hravým uměleckým pojetím, po polovině jsem se tohoto stylu začínal "přejídat" a už mi to tak pěkné nepřipadalo. A co víc, film s průměrnou hrací dobou mi po konci shlédnutí připadal jako dvou a více hodinový. I přes tato negativa určitě zajímavý a v celku originálná snímek. ()

unagi

Výborná fylozofia filmu a však na moje myslenie až moc zložité a trošku nedomyslené. ALE ZAUJÍMAVÉ ! ()

jennie

Michel Gondry v rozkvete svojej tvorivej zasnívanej mysle génia. Vovádza nás do sveta podvedomia a vysvetľuje nám, ako sa varia sny, točia amatérske filmy, vyrábajú krásne predmety a stavia vlastný svet, z ktorého niet úniku. Prierez realitou z iného uhla pohľadu má moc diváka vtiahnuť, stačí mu to dovoliť. Sila filmu spočíva hlavne v tom, že nás Gondry púšťa do svojej vlastnej hlavy - veľmi dobre vie, o čom hovorí a veľmi dobre vie, ako to podať. Radosť sledovať! ()

Lionheart

Krásný a dojemný film, ve kterém hlavní hrdina sní, aby mohl prožít štěstí, kterého se mu v normálním životě nedostává. Je to vlastně loser, jehož jedinou reálnou šancí na štěstí je jeho sousedka Stephanie. To ona by mohla dát jeho životu nějaký smysl, který doteď postrádá a marně hledá ve snech. Gael Garcia Bernal byl skvostný a divák se s ním může plně ztotožnit... je to muž posedlý hledáním štěstí, kterému už začíná splývat realita se snem... a divákovi v průběhu sledování v podstatě taky... ()

Nebeská

O sny se hodně zajímám a dokonce si je pečlivě zaznamenávám. Nauka o snech je tedy pro mě jako stvořená, neboť právě v tomto vizuálně malebném a něžném filmu jsou sny tak originálně ztvárněné. Hlavní hrdina Stephan se uzavírá do svého vnitřního snového fantazijního světa a ztrácí pojem o realitě. Fantazie je zde jako utržená z řetězu a to je jen dobře - z kohoutku teče celofánová voda, na ulici jezdí auta z vlnité papírové lepenky, textilní zvířátka ožívají, najdeme zde telefon a psací stroj z plsti, obláčky z kousků vaty, jednosekundový stroj času, apod. Po zhlédnutí filmu jsem si hned koupila vatu, perleťové knoflíky a plsť, abych si ušila právě takový telefon. A Charlotte Gainsbourg? Ta byla naprosto přirozená. ()

Itar

La Science des rêves je pro Gondryho něco podobného, jako pro Aronofskyho Pi. Není tak divácky atraktivní jako jeho filmový bratříček Eternal Sunshine of the Spotless Mind (v případě Aronofskyho Requiem for a Dream), zato je ale mnohem osobitější a díky absenci kompromisů ve formě kreativnější. I přes složitou strukturu celkem jednoduše uchopitelný příběh, výborní herci a nezaměnitelná Gondryho režie, která klade maximální důraz na divnoatmosféru. Gondry se také spolu s Paulem Thomasem Andersonem nejvíce přiblížil věrnému zobrazení "snu" ve filmu. Několikrát během filmu jsem měl pocit, jako by mi viděl do hlavy a prováděl mě mými vlastními myšlenkami. Geniální! ()

peetriss

Michel Gondry je jedním z nejpůsobivějších snílků za filmovou kamerou. Po úžasném Věčném svitu neposkvrněné mysli servíruje divákovi další fantasticky fantaskní podívanou, ve které uvízne Stephane někde na pomezí mezi realitou a celofáno-kartónovými sny. Konfrontace jeho snění s nečekanou láskou přerůstá v nevšední divácký zážitek s hodnotnou atmosférou a skvělými hereckými výkony. Skvělé bylo především obsazení uhrančivé Charlotte Gainsbourg. ()