Scénaristou a režisérem filmu je Michel Gondry, vynalézavý tvůrce oceněných filmů, mezi něž patří například kultovní Věčný svit neposkvrněné mysli. Nauka o snech je podivínským výletem do kolážové říše divů, která je vyrobena z papíru, celofánu a představ. Nauka o snech je laškovná romantická fantazie odehrávající se v chaotickém mozku Stephana Mirouxa (Gael Garcia Bernal), mladého výstředního muže, jehož sny mu neustále napadají reálný svět. Když dřímá, stává se z něj charismatický moderátor „Stephane TV,“ který přednáší „nauku o snech“ do papírových kamer. Ve skutečném životě má nudnou práci ve vydavatelství Pařížského kalendáře a hyne láskou ke své sousedce Stephanie (Charlotte Gainsbourg). Přestože je Stephanie Stephanem zezačátku okouzlena, je zmatena jeho dětinstvím a labilním postojem k realitě. Stephanův spolupracovník Guy (Alain Chabat) je obyčejný praktický chlapík a snaží se Stephanemu radit, jak se chovat k opačnému pohlaví. Stephane však žije v obláčcích a neposlouchá ho. Protože není schopen získat si srdce Stephanie když bdí, rozhodne se hledat odpovědi ve svých snech. (oficiální text distributora)

AIMÉE

Tyhle 'vize' zvedají ze židle... Nenucený a originálně zpracovaný příběh o sbližování dvou lidí. S obsazením Bernala a Gainsbourgové z toho dělá uvěřitelnou fantazii v reálném světě. Nápad stromů rostoucích na loďce se mi vryl do paměti. ()

chim.chim

Taky máte někdy problém rozeznat sny od skutečnosti? Hrozně milý a příjemný film právě na tohle téma na mě zapůsobil jakýmsi uklidňujícím způsobem, ač jeho zmatenost a nelogičnost by tomu nenasvědčovala. Nádherný komorní snímek zahloubaný hluboko do lidské mysli zkoumá světy, které si každý člověk vytváří sám pro sebe, ať už sní či bdí. Díky tomuto dílku jsem objevila dokonale nezařaditelného, originalitou přímo sršícího a evidentně pěkně zadumaného režiséra, Michela Gondryho, a jen tak se ho nepustím. Gael García Bernal, jakožto představitel hlavního hrdiny, stíhaného svými sny ve dne v noci, je ve své roli naprosto přirozený, což je konkrétně u něj milé překvapení. Nejlepší hodnocení dávám i kvůli skvělému výtvarnému pojetí. ()

Nebešťan

Velice příjemný film v nejlepším slova smyslu, skutečně! Milý, nenásilný, vtipný. Myslím, že by takovým byl i bez té tuny vizuálních hříček, a to je pro Gondryho-vypravěče velká pocta z mých úst. Vřele doporučuji, nejlépe sledovat z postele, z této perspektivy má Nauka o snech větší šarm a smysl. ()

evil_ryu

Originálne, vynaliezavé, snové, proste Gondry. Mierny chaos ale trocha znepríjemnil môj zážitok, takže dávam 4*. ()

Mikino00

Bernal balancuje na hraně reality a snu a není jediný kdo je z toho velmi zmatený, moc mě neoslovilo tohle pojetí alá Švankmajer a přesvědčování diváka o své jedinečnosti za každou cenu. Přijde mi to jako osobní výpověď z režisérových snů, které jsem ale neprožil a tudíž mě neoslovují. ()

Oralfabet

Zdá se mi to (no pun intended) nebo bylo tohle fakt depresivní? A taky hrozně cute a plný nápadů a tak... Ale i depresivní. No, kdybych měl teď seřadit mnou shlédnuté filmy, které se z velké části snaží zobrazovat sny, podle toho, jak věrně se jim to daří, vypadal by onen žebříček takhle: 1. Mulholland Drive 2. Tento film 3. Paprika 4. Inception. Shodou okolností by ten žebříček vypadal stejně, i kdybych filmy řadil podle divnosti nebo podle toho, jak moc se mi líbily. 9/10 ()

alenka

romanticke a detske. a opravdu moc hezke :) nauka o snech neni rozhodne pecka jako vecny svit, ale gondry si zaslouzi pochvalu i za udrzeni vysoke urovne. a bernal je opravdu okouzlujici, zatim mi jeho herecky talent neprise nidy tak vyrazny jako tentokrat. ()

Oxymoron

Tak tohle se mi ještě nestalo, abych začal nějaký film "žrát", ještě než jsem ho viděl :) Po shlednutí traileru jsem si prostě říkal, že to bude to pravý. Když se blížil můj nástup do kina, začal jsem se bát, že jsem to nějak přepískl a budu nakonec třeba zklamaný. Ale světe div se, nebyl a dokonce jsem byl ještě víc nadšený. Ten film je komedie od začátku do konce. Čekal jsem pár scén, u kterých se usměju a pojede se dál, ale já se vysloveně řezal a to se mi v kině už dlouho nestalo. Asi mám zajímavý smysl pro humor :) ()

CamperCz

Překrásný výlet do fantazie, skutecny skvost kouzelny ve sve neotrelosti, originalite a napaditosti. Po Věčném svitu neposkvrněné mysli dokazuje Gondry i tentokrat, ze filmy v jeho podani nejsou jen krasnym uletem nekdy az temer do surrealna, ale zaroven i skutecnym umeleckym dilem. Zvlastni atmosfera temer odpoutana od reality vas nejednou donuti jen okouzlene sledovat deni na platne, ktere sice JE PRAPODIVNE, ale tady na tom zkratka VUBEC NEZALEZI. Slozite vztahy dvojice hrdinu Stefana a Stefanie jsou prekrasne ujete, Stefanovy sny jsou pak samozrejme kapitolou samou o sobe. Vytecne ztvarneni hlavnich hrdinu v podani Gaela García Bernala a Charlotte Gainsbourgové mohu jedine chvalit...Tento film nelze hodnotit jako vsechny ostatni. Je jiny. Rozhodne neni pro kazdeho, urcite ne pro ty z vas, kteri nedokazi popustit uzdu sve fantazii...Ale je pro me je skvely. 85% ()

newt17

Rád bych udělil šest hvězdiček, ale nějak mi to zatím nejde. Možná, že když si lehnu, vezmu do ruky myš a pokusím se usnout s otevřenýma očima, sledujícíma hodnotící okno na monitoru... ()

bidja

Musím říct, že film je to zvláštní, ale ničím zásadním mě nezaujal. Bernal hraje tak všelijak, Gondry si hraje s interiéry, animací i exteriéry. Dialogy maličko zajímavé. ()

Jaroslaf

Nádherný film, nádherná hudba, skvělá podmaňující si melancholie všechno a všechny. S příběhem Stephana se naplno ztotožňuji, žít normální život je tak těžké, když přeci stačí jen spát a člověk prožívá naplno snový & jiný & vždy dokonalý život...Jediný kdo mi film kazí je Charlotte Gainsbourg. Co na té "herečce" režiséři vidí, absolutně nepochopím. ()

waits

Moc jsem se těšil..a to byla chyba. Ve Věčném svitu Gondry dotáhnul všechno do konce, skvělé nápady výborně posloužily napadnutému příběhu a film navíc jako správná, i když poněkud podivná lovestory na závěr diváka oblažil povzbuzujícím pocitem, že láska hory přenáší. Posmutnělý Beckův klip z filmu mě dostane do snového naladění dlouhé měsíce po shlédnutí. Nauka o snech je naproti tomu poměrně smutná podívaná a to přes vizuálně nesmírně osobité odskoky do Stephanova světa, které by mě jinak naplnily nadšením. Film o tom, jak nevznikne romantický vztah si možná ani tolik nápadů nezasloužil, jejich hravost jako by byla v rozporu s čím dál víc agresivním a čím dál víc bolestínským chováním Stephana na jedné a s lehkým odstupem a váháním Stephanie na druhé straně. Že jsou vztahy obtížné a vyhlídky nejasné vím, ale tohle Gondryho připomenutí mi přišlo přilš nedotažené a zasmušilé než abych se k němu někdy vrátil.. ()

Horak

Gondry znovu a znovu dokazuje, ze prave on je ten nej reziser soucasnosti. Opet jde az do morku kosti a mnohym muzum "nastavi zrcadlo" v podobe antihrdiny Stephana. Bernal zatim asi v nejlepsi forme. ()