Zloději paměti

Zlodeji pamäti

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2004, 89 min

• Fr

začátek je slibnej.vše je pěkně zamotaný, nevím, jestli mám věřit tomu co vidím nebo tomu co slyším. Telly je podezřívána z paramnézie, ale my začínáme vědět svoje. po setkání s hokejistou Ashem a federálama, to vypadá zajímavě a tajemně. pak přichází teorie o ufo a agent s ultra utajením zmizí i se střechou. pátrání za tichého souhlasu ,,všech" občas zavání trapností. pak se dozvíme co že je vlastně předmětem výzkumu, provede se pár zbytečných (počítačových) efektů a je tu happy end. tenhle film vůbec nemusel být špatnej. je v něm od všeho kousek a nakonec z toho nevznikl ani pořádnej thriller ani sci-fi. a to je škoda hlavně kvůli sympatickému výkonu J.Moore.(4.2.2006)

Zloději paměti se dají rozdělit na dvě zhruba stejné poloviny. V první polovině je divákovi nabídnut zajímavý příběh s dobrou zápletkou. Ovšem způsob, jakým je to podáváno, je poněkoud podivný. Naprostá sterilita, kde režie ničím nevzniká a sráží tak divácký zážitek. V druhé polovině pak nastává zlom. Děj se zvrhává do naprosté magořiny, na scénu vyběhnou mimozemšťané a celé to rezignuje na jakoukoliv logiku. Ale všechno má své klady. Dočkáme se konečně několika solidních lekaček a alespoň nějakého hororového nádechu. Celkově jde ale o promrhaný potenciál, který zaručuje vskutku zajímavý námět.(4.6.2005)

• castor

Spíše zloději času.. Je smutné sledovat přední hollywoodskou herečku, jakou Julianne Moore bezesporu je, v tak plytkém psychologickém dramatu. Ošidné téma nedokázal ani scenárista, natož režisér, udržet v nějaké napínavé rovině, film se několikrát nelogicky převrátí, v první polovině se z něj stává thriller, kdy po hlavní hrdince jde několik federálních agentů, kteří musejí za každou cenu uchovat tajemství jednoho vládního experimentu. Věci se totiž mají tak: Telly žije v představě, že její malý synek umřel při letecké katastrofě, jenže nejbližší okolí (včetně manžela a psychiatra) jí přesvědčují o tom, že dítě se nikdy nenarodilo, jelikož těhotenství skončilo potratem. Jak to tedy celé bylo? Upřímně zhruba po třiceti minutách filmu mi to bylo relativně jedno. Atmosféra chybí, jen kameraman s autorem hudby Jamesem Hornerem se snaží vyloudit na divákovi alespoň nějaké emoce!! Ostatně příběhy s „nadpřirozenem“ mi nikdy moc neříkaly, ono si stačí vybavit poslední snímky M. Night Shyamalana.(13.9.2006)

• - Hlavní roli měla původně ztvárnit Nicole Kidman. (imro)

• - Postava Julianne Moore se zastaví před zdí, která je plná graffiti. Mezi nimi je i logo Revolution Studios, producenta filmu. (Elisebah)

• - Kromě scén vzpomínek Tely, mají všechny postavy až do konce oblečené černé šaty. (imro)