Láska nezná hranice a ve vzpomínkách je nesmrtelná. Ralph Fiennes v titulní roli amerického filmu, oceněného devíti Oscary... Román Michaela Ondaatjeho "Anglický pacient" (1992), vyznamenaný po svém vydání ve Velké Británii prestižní Bookerovou cenou, jakoby se vzpíral filmovému zpracování. Příběh velké lásky a zrady, zasazený do konce 30. let a do doby 2. světové války, je vyprávěn v několika časových rovinách a v poměrně složité flashbackové struktuře. Těžce zraněný „anglický" pacient (nazývaný tak proto, že byl vytažen z hořícího britského letadla) neví, jak se jmenuje, ani si nic nepamatuje ze své minulosti. Když jsou ostatní ranění převezeni, zůstane znetvořený muž v opuštěném a vyrabovaném klášteře spolu s kanadskou ošetřovatelkou Hanou, která se o něho stará a snaží se s ním komunikovat. Muž, který o sobě tvrdí, že se jmenuje Lászlo de Almásy, postupně odhaluje události, jež začaly před válkou v Egyptě, kde pracoval pro Královskou geografickou společnost při mapování Sahary, a pokračovaly až do června 1942, kdy Angličané opouštěli Tobruk. Jeho milostný vztah k manželce kolegy Katharine se prolíná s osudem Hany, která trpí utkvělou představou, že všem svým blízkým přináší neštěstí a má strach o sikhského poručíka Kipa, s nímž se sblížila a jemuž hrozí neustálé nebezpečí při odstraňování nevybuchlých min. (Česká televize)

Jinny

Film, který by většina divácké obce označila za neuvěřitelnou nudu a Akademie mu navíc dala 9 Oscarů - fuj! Drželi snad střihače v kleci? Na druhou stranu jeden z mála, kdy si neříkáte, že postavy se chovají jako debilové. ()

honajz

Přetažená kýčovitá historka z červené knihovny, stejně prázdná jako Pearl Harbor. Chlapské diváky neutáhnete v tak natahované sladkobolné romantice pár válečnými záběry. ()

Ivoshek

Strašně dlouho jsem se Pacientovi vyhýbal. Asi kvůli tomu plakátu, který vyvolává představu, že to celé bude další romantický film, kde v pozadí vybuchují bomby. No a pak to jednou dávali v televizi, a já koukal a koukal, až jsem to dokoukal. Ten film je samozřejmě někde v základu romantický, ale to všechno okolo, co se v severní Africe děje, na to se tak dobře kouká... A poslední cesta a útěk válečného zajatce, aby zvládnul to, co musí, to jsem mu prostě musel fandit, i když to u filmů normálně nedělám. ()

duklak2

Byl jsem překvapen kladnými názory na tento film a to mě donutilo si ho zakoupit, ale bohužel jsem zklamán. Na můj vkus uměle natahované 160 min. dílo. Jediná postava, která se mi ve filmu líbila byl Naveen Andrews-nebo-li Sayid z Lostu. ()

Sawy

Je to strašně přetažený,kýč až na půdu,ale přesto se mi to líbí.Víc než Vzpomínky na Afriku.Výborní herci,krásná hudba,forma je dokonalá.Obsah už ne,ale za těch devět Oscarů bych se i docela postavil. 85 % ()

aniiicka

"I promise, I'll come back for you. I promise, I'll never leave you." Snímek, který má pro mě výjimečné kouzlo a určitě se silně zapsal do mé filmové paměti. Chápu ty, co jako nedostatky vytýkají délku. Ne každý je stavěn na rozsáhlá milostná dramata. Mně ale dlouhá stopáž vůbec nevadila, spíš ještě přidala na monumentálním dojmu (v pozitivním smyslu) a vtáhla mě do děje. Oscarový snímek má vynikající herce - opět brilantní Ralph Fiennes, kterého miluju téměř v každém filmu a jeho charizmatický, záhadný Almásy patří k mým oblíbeným filmovým postavám...dále pak skvělá K. S. Thomas, která podle mého názoru byla pro roli osudové Katharine perfektní. Společně oba tvořili jeden z nezapomenutelných filmových párů. Oscar překrásné, jemné Juliette Binoche mluví za vše a potěšil mě i Colin Firth. To čím si mě Anglický pacient z velké části získal je HUDBA, která je pro mě tak nádherná, geniální,....že bych se s její chválou zřejmě zdržela déle. :) Gabriel Yared zkomponoval čistý klenot a soundtrack filmu se mi zřejmě nikdy neoposlouchá (doporučuji skladbu - As far as Florence, Cave of Swimmers nebo Rupert Bear). Jen zajímavost - kdo viděl trailer a líbí se mu hudba v jeho druhé polovině, tak to je The Telegraphist - love theme (Randall Meyers) - http://www.youtube.com/watch?v=5RfcsDWEAKM&feature=channel_video_title, nepochází z filmu, ale jeho hudbě je podobná.....K samotnému filmu - mě prostě zasáhl ústřední milostný příběh, zejména díky hereckému ztvárnění Almásyho a Katharine. Tajemné prostředí nekonečné pouště, romantické dialogy (o druzích písku-na to by mě Ralph dostal :)), hudba, atmosféra 30. let...vše je krásné. Je zde také zobrazeno kruté prostředí války, zejména scény s ukrytými minami jsou silné. Je pravda, že někde mohl být film kratší, ale to je pro mě malý nedostatek. Oblíbených scén mám mnoho - tanec, bouře v poušti, hra na klavír nebo čtení dopisu od Katharine (to už jsem ale měla promáčený kapesník). Tento (doslova) velkofilm mohu vřele doporučit. Moc moc se mi líbil. :) Almásy o poušti - I once traveled with a guide who was taking me to Faya. He didn't speak for nine hours. At the end of it he pointed at the horizon and said, "Faya!" That was a good day. Z Almásyho deníku - Betrayals in war are childlike compared with our betrayals during peace. New lovers are nervous and tender, but smash everything. For the heart is an organ of fire. Z dopisu Katharine - We die. We die rich with lovers and tribes, tastes we have swallowed, bodies we've entered and swum up like rivers. Fears we've hidden in - like this wretched cave. I want all this marked on my body. Where the real countries are. Not boundaries drawn on maps with the names of powerful men. I know you'll come carry me out to the Palace of Winds. That's what I've wanted: to walk in such a place with you. With friends, on an earth without maps. The lamp has gone out and I'm writing in the darkness. http://www.youtube.com/watch?v=WHm8yzC0uEs&feature=related * http://www.youtube.com/watch?v=SNNrMdwwfMQ&feature=related * http://www.youtube.com/watch?v=BcSzqqaidbA () (méně) (více)

Tommassi3

"Němci tu byli !! Všude nechali miny !! A piána jsou moc vděčné schovávačky.." - "Třeba když člověk hraje Bacha, může být v klidu.. Byl Němec !!" ;) ()

Agatha

Na tomhle filmu se zdá všechno perfektní, ale vždycky mi na něm něco vadilo a stále nemůžu přijít na to co. Možná to bude opravdu tou délkou a chabým dějem. ()

Terva

Ocenění: Oscar 1996 - vedlejší herečka (J. Binoche), výprava, kamera, kostýmy, režie, střih, hudba (drama), film, zvuk; nominace: hlavní herečka (K. Scott Thomas), hlavní herec (R. Fiennes), adaptovaný scénář Zlaté glóby - film (drama), hudba; nominace: režie, herec v dramatu (R. Fiennes), herečka v dramatu (K. Scott Thomas), vedlejší herečka (J. Binoche), scénář BAFTA - cena Anthonyho Asquitha za filmu, kamera, střih, film, vedlejší herečka (J. Binoche), adaptovaný scénář; nominace: kostýmy, masky, hlavní herec (R. Fiennes), hlavní herečka (K. Scott Thomas), výprava, zvuk, cena Davida Leana za režii MFF Berlín - herečka (J. Binoche), nominace na Zlatého lva Evropské filmové ceny - herečka (J. Binoche), kamera; nominace: film César - nominace: zahraniční film Český lev - nominace: cizojazyčný film Boston Society of Film Critics Awards - kamera Broadcast Film Critics Association Awards - režie, scénář Chicago Film Critics Association Awards - kamera Empire Awards - režie Florida Film Critics Circle Awards - kamera Grammy Awards - hudba pro film London Critics Circle Film Awards - režie Los Angeles Film Critics Association Awards - kamera National Board of Review - vedlejší herečka (J. Binoche), vedlejší herečka (K. Scott Thomas) Satellite Awards - adaptovaný scénář, kamera, hudba Čím více cen, tím méně se mi to líbilo. Prostě nejsem nějak nadšený. ()

Blofeld

Dlouho jsem se Anglickému pacientovi vyhýbal, ale teď si to vyčítám. Naprosto senzační film hodně hrající na emoce. ()

Nick Tow

Někdo má rád holky, jiný zase vdolky. Já jsem spíš na holky... Ja skrátka tie Minghellove presladené torty obliate cukrovou polevou, parížským krémom a ozdobené marcipánovými srdiečkami nemusím. Lekár ma varoval, že s mojím cukrom to vyzerá všelijako. Kurňa, u tohto režiséra sa ešte aj smrtka tvári ako veľkonočný čokoládový zajačik. Vhodný darček na Svätého Valentína! ()

corpsy

Z môjho pohľadu niektoré oscarové sošky celkom prekvapivé. Technická stránka je pôsobivá, ale zvyšok ma nechal chladným. ()

Marek1991

Skoro tri hodiny filmu, ktorý akoby zabudol strihač zostrihať a scenárista pri ňom urobiť poriadny znesiteľný príbeh a dej. Presladené a predvídateľné, navyše ma to nepotešilo tým emocionálnym vydieraním a asistovanou samovraždou, lebo aj tak trpiaci človek by mal mať v sebe trochu viery, no všetky tieto filmy sú veľmi sekulárne, multikultúrne. Tá multikultúrnosť by ani nevadila, keby sa to držalo aspoň trocha nejakých normálnych princípov. Romantik možno som, ale nie takéhoto charakteru, plného zbytočných rečí a citového vydierania. Odkaz filmu takmer žiadny, zážitok z neho takmer žiadny, dej rozťahaný, kde sa takmer prvú hodinu nič nedeje. Tu ozaj platí tá teória užívateľa verbala, ktorú uviedol pri inom filme, že nájdite si na stene dva body a pozerajte medzi nimi a budete mať z toho skoro to isté. Ďalší oscarový snímok, ktorý ma nechal chladným, aj napriek teplu saharskej púšti. ()

Ajinka126

Ach, proč jen Ralph nezískal oscara? Na tomto filmu mě napadala myšlenka, že proč lidé doufají v happy end, když stejně víme, že nepřijde? Je to zvláštní a velmi skutečný pocit. Ať máme jakýkoliv život, každý jeden musí skončit. Velmi osvěžující, že film dokáže mít tak hluboké myšlenky, aniž by je vyřkl. ()

curunir

Ach jaj! Hlavným (ale v podstate aj jediným) kameňom úrazu Anglického pacienta je jeho prílišná dĺžka. Veľa scén sa mi zdalo byť zbytočných a nudných a ak by bol film o 30 minút kratší, rozhodne by bol záživnejším. Rovnako ako ,,Posledný cisár" bol ocenený až prehnanými 9 Oscarmi z ktorých neboli podľa mňa všetky úplne po zásluhe. Sošku za zvuk vôbec nechápem (radšej ho mal dostať Deň nezávislosti), kamera síce vytvorila napríklad v púšti často krát pekné obrazy, ale tiež mohla byť nápadnejšou. Tu toľko ospevovaná hudba Gabriela Yareda bola síce dobrá, ale... Oscara za kostýmy by som radšej vymenil za výkon Ralpha Fiennesa, ktorý nebol síce tak dobrý ako v ,,Schindlerovom zozname", ale hlavne pod maskou vyzeral naozaj skvelo a vzbudzoval ozajstný súcit. Ďalšie herecké výkony sú veľmi premenlivé. Juliette Binoche zahrala dobre, zato môj obľúbenec Willem Dafoe zahral svoju osemprstú úlohu asi tak, že tie zvyšné dva mu naozaj chýbali. Cez svoju miestami až presladenú romantickosť (rozhodne je nad všetkými slaďákmi a trúfam si napísať, že predbehol aj TItanic!) vedel režisér ukázať aj ostrejšie zábery. Záber na Fiennesa po havárii, alebo scéna usekávania Dafeových palcov je naozaj inakšia káva. Zároveň musím uznať, že Minghella je zaujímavý režisér. Nakrútil síce iba sedem filmov, avšak z toho 2 dostali Oscara a ostatné tiež nemožno pokladať za filmárske nezmysly. V závere by som chcel ešte napísať, že som očakával viac a výsledok bol pre mňa určitým sklamaním a istú chvíľu som uvažoval, že 1* uberiem. Nakoniec som sa nechal bohviečím obmäkčiť. Podľa mňa by mal takto oceňovaný film vyzerať inak. ()

draculca

Neuvěřitelně zdlouhavý a nudný film. Celkově příběh mi byl velmi nepříjemný, ňák mi nesedl. Něco bylo prostě špatně, z ústřední dvojice mi bylo spíš zle a druhá dějová linie mě vůbec nezaujala. Dvě hvězdičky dávám za skvělého Fiennese a za to lehké umění, které tam asi bylo. ()

Anglický pacient se dočká televizní adaptace

Anglický pacient se dočká televizní adaptace

19.08.2021

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

12.09.2020

MFF Praha - Febiofest již 18.9. 2020 odstartuje 27. ročník. Mění své působiště a jeho novým domovem se stává Cinema City ve Slovanském domě. Promítat se bude také v Ponrepu, Edison FilmHub a nově v… (více)

Bratři Weinsteinovi nespí

Bratři Weinsteinovi nespí

04.11.2005

Když na přelomu března a dubna tohoto roku po 25 letech bratři Weinsteinovi ohlásili svůj odchod z vedení společnosti Miramax, neboť se nepohodli s majoritním vlastníkem, studiem Disney, bylo jejich… (více)