Na zámek v podhůří Krkonoš přijíždí nový majitel Štěpán (J. Prachař) se snoubenkou krásnou komtesou Blankou (D. Morávková) a mladším bratrem Adamem (J. Nedbal). Cestou kočár nešťastně srazí kolemjdoucí dívku Lidušku (L. Skleničková), Adam jí pomůže a ona se do něj zamiluje. V horském městečku je ještě jeden nový příchozí, národopisec Jiráček (O. Sokol), který sbírá místní pověsti a nevychází z údivu nad tím, že zdejší lidé ještě věří v Krakonoše. Díky Adamovi Liduška získá místo zahradnice na zámku, jenže také brzy zjistí, že Adam je beznadějně zamilovaný do Blanky. Sobecký a lakomý Štěpán se dozví od Jiráčka o nevídaných pokladech skrytých v krkonošských horách a je odhodlaný je získat, zvlášť, když Adam náhodou objeví vlašskou knihu, která pomocí tajných značek popisuje, jak se k nim dostat. Jenže rozluštit je nedokáže ani Jiráček. Po první neúspěšné výpravě se ukáže tajemný cizinec a nabídne Štěpánovi, že ho k pokladům dovede. Požaduje za to vlašskou knihu a největší drahý kámen, který najdou. Poklad skutečně objeví, ale Adam zapře drahokam, který vzal tajně kvůli Blance. Štěpán, který se nehodlá s nikým dělit, chce cizince připravit o život. Cizinec však v rozhodující chvíli odhalí svou pravou tvář. Je to Krakonoš! A strašný trest přijde vzápětí. Podaří se Lidušce zachránit Adama? Jakou záhadu skrývá starý obraz na zámku Hůrka a co strašlivého se v horách kdysi odehrálo? A kdo je vlastně Krakonoš a jaké je jeho největší tajemství? (Česká televize)

FosaCZ

Tak to je ovšem velký průšvih. I ten 50 let starý večerníček natočený ve studiu má stokrát lepší atmosféru. Krakonoš jako postava naprosto marný, ostatní postavy jalové a dějově je to strašný paskvil. Zhlédnuto, zapomenuto. ()

Gig

Tak je nutné předem říct, že Krakonoš nejsou jen Krakonošovy pohádky s Prachařem nejstarším coby Trautenberkem, ale jsou i krásné poetické a i moudré loutkové pohádky od Látala a Henkeho, Viniše, kde jsme neměli jen jedno panství, Kubu, hajného a Anče, ale kde co pohádka, to jiné postavy, jiný příběh a dostali jsme ceké panoptikum. Obě tyto série o Krakonošovi měli něco ale společné, krásnou nosnou melodickou hudbu Luboše Fišera nebo Vadima Petrova. Byl jsem zvědav, jak si s tématem jménem Krakonoš poradí ostřílený režisér Bebjak, kterého většina má spojeného s kriminálkami. Bebjak vyšel ze scénáře, kdy Krakonoš byl ještě “mladý”. Apropos i mladého Krakonoše už jsme tu měli a to v černobílé pohádce z šedesátých let (mimochodem těch pohádek s Krakonošem bylo daleko víc. Mnohé už bohužel i neprávem zapomenuté). A upřímně i ta byla daleko daleko lepší. Tato nová pohádka má snad sympatického jen Jana z Hůrky tedy Krakonoše. Jinak žádná z postav mi nebyla sympatická. Režisér si dokonce pozval i Prachaře, který je i trochu dědovi (Trautenberk) podobný. Herecky má ke svému předku ale hodně daleko. Ač je tato postava v pohádce zmíněna, tak Kuba Prachař si nezahrál mladého Trautunberka, ale jiného “zlého” pána Štěpána. Který se naštěstí brzo změnil v Rumburaka - tedy krkavce. 😀. Ani ženské postavy mi nebyly sympatické. Hudba byla těžkotonážní. Autor hudby Případů oddělení nebo Devadesátek byl solidní v těchto skvostech. Ale tady mi muzikálnost neseděla. Chyběla mi ta lehkost a melodičnost Fišera. Je pravda, že u pár “vtípků” vědce Sokola jsem u usmál. “Nevidím.” Ale kamera, hory a na konci i sníh byly krásné. To se musí uznat. ()

Madhuri

Na začátku kdy první co vidíme, je řvoucí lékárník kutálející se z kopce jsem se bála, že to opět bude plné pitvoření, jak je u vánočních pohádek zvykem. Což se nakonec nekonalo, bohužel to ale bylo i bez jakýchkoliv emocí. Nemastné neslané a dosti vleklé. Žádná z postav mě příliš neoslovila, až na záporáka, kterého si Prachař střihnul pěkně. Mezi herci bylo strašně málo chemie, zvláště pak mezi hlavními hrdiny nacházejícími se v podivného milostného trojúhelníku. Pohádka mi splyne v šedi ostatních vánočních pohádek na kterou už se pravděpodobně příště nepodívám. Oceňuji ale lokace, kameru a k pohádce hodně zajímavý soundtrack. ()

ZHODNOTITEL

Švehlík je důstojný Krakonoš, i když ne tak magický. Pohádkou to moc nevoní. Je to celkem bezemoční příběh bez hlavního hrdiny, kterého by si člověk oblíbil. ()

jendamaty

Výborný Švehlík a Nedbal, ale celkově herecky velmi dobře uchopená pohádka. Přispívají tomu zručně napsané dialogy a zajímavé a životné postavy. Pro někoho to možná může být příliš melancholické a posmutnělé, málo pohádkové, já si to ale užil. ()

Sefik

Konečně po letech jiná vánoční pohádka, než ty "klasické", kde se nějaký moula z Nemanic dostane na královský trůn, když před tím zaujme princeznu, která celý svůj život v přepychu čeká zrovna na nějakého nevzdělaného umouněnce. Za mne Prachař a Švehlík výborní, Sokol přímo excelentní. ()

Ricci

Technicky je to dost utrpení. Kamera je tupě televizní (rakurs je asi sprosté slovo), jediný vizuální postup je v DOF, grading je až nechutně barvotiskový (pohádka, jasně…)… Herci fajn, příběh fajn. O něco lepší než současná pohádková televizní tvorba. ()

natalanka

Pohádkový příběh, který se nám doma všem ohromně líbil. Zlo potrestáno, a evidentně dost drsně a příkladně, a laskavost a velikost srdce odměněna. Ondřej Sokol zas a opět skvělý a vtipný. Nitka příběhu je nádherně vystavěná a Krakonošovo tajemství je překvapením, které hezky zapadá do mozaiky jako kamínek ke kamínku. :-) :-) :-) ()

Bobbyk69

Musím říct, že s Krkonošskými pohádkami to má tedy pramálo společného, výskyt drahokamů v již ve vybroušeném stavu ve přírodě je ve skutečnosti samozřejmě blbost, ale tady se jedná o pohádku, takže jsem nucena tuto skutečnost zohlednit. Dobré herecké výkony hlavně Ondřeje Sokola a Jakuba Prachaře. Tedy nápad Krakonoše zavřít si Lidušku u něj doma mi připadal podivný, prostě zavřít si doma smrtelnici a neumožnit jí ani se vidět se svou rodinou je od Krakonoše, který je nesmrtelník, zvláštní. Ale jinak se jednalo o originální dílo a během filmu můžeme vidět i nádhernou přírodu Krkonoš. Na Vánoční pohádku se nejedná o nic zas tak špatného a dá se u toho strávit večer. 65% ()

Muff

Za mne dobrý. Ne úplně dobrý, ale dobrý, ale serou mne ta nízká hodnocení, tak spíš přidám, než uberu. Po delší době pěkné zpracování příběhu, které neurazí. Vydařený výběr herců, včetně např. Leony Skleničkové, Jana Nedbala nebo Dominiky Zeleníkové. Bez přehrávání – toho jsem se opravdu velmi obával u prvoplánovitě komické role vědátora Ondřeje Sokola, ale úroveň pitvoření a hláškování nakonec tak akorát, aby se to nezvrhlo v trapnou frašku. Švehlík spíše komornější a strohý (k třistaleté postavě mi to nicméně sedělo), Prachař správný necita a hajzl (jako vždy), Skleničková k sežrání, i ten trochu přehrávaný Burmeister mi tam seděl. Příběh měl hlavu a patu, krásné exteriéry, kamera a taky, jak jsem si už při filmu uvědomil, vydařené hudba a ruchy. Decentní triky. Fakt, že se na to určitě ještě někdy podívám, sám o sobě znamená, že film byl dobrý. Jasný, jsem generace vyrůstající na staré seriálové verzi, ale ta byla až příliš černobílá a tendenční (zlý pán s velkým břichem vykořisťující poddané, hodní poddaní, krakonoš, kterému vlastně všechno patří a rozdává jen komu chce) a na jedno brdo (Trautenberk něco vymyslel, byla to vždy lumpárna, Krakonoš ho vytrestal), což mi vždy vadilo. Rozhodně bych staré verzi dal nižší hodnocení než této, nicméně jsou to dvě rozdílné kategorie. ()

Nonna

Mám z pohádky velice příjemný a pohodový pocit. Vyvážená, přiměřeně vtipná, přiměřeně kouzelná, ale hlavně velmi lidská. Jako dítě z podkerkonoší s výhledem z pokojíčku na Sněžku jsem Krakonošovy příběhy hltala od mala. Ve filmovém zpracování je zachyceno přesně to, co jsem z pohádek navnímala - určité tajemno kolem vládce hor, jeho spravedlnost někdy trochu negativně ovlivněná city, které sám v sobě nezvládá, určitý smutek ze samoty v horách, které chrání, smůla na ženské (viz např. Úpa), ochrana slabých a chudých horalů, kteří se ve svém těžkém životě upínali právě k němu. David Švehlík se role zhostil vskutku se ctí, svým strohým herectvím vzbudil napětí. Málokdo se dnes umí takto nepitvořit. Moc se mi líbilo Trautenberkovo převtělení, no natřít Prachaře na tmavo a trochu vycpat, reinkarnace je jasná, protože herecky ho uhraje. Bavil mě Ondřej Sokol, nebavila mě "blondýna" Blanka. Taková o ničem. Ženského padoucha, dle mého názoru, moc nezhmotnila. No a představitelka Lidušky byla milá, roztomilá. Ráda se na pohádku podívám znovu. Koukali jsme tři generace a bavila všechny. ()

Wyorax

Film vcelku slušný na české poměry, nejvíc mě však baví místní komentáře a nějakém genderově zastaralém uspořádání snímku. To je opravdu někdo takový korekt(ál)ní bezmozek? ()

jungewolf

Velice pěkně natočená verze pohádky o původu Krakonoše, tj. Rýbrcoula. Jednoznačně 5 * a 76 % . Vedle hereckých veteránů M.Huby, D.Mórové, D.Švehlíka a O.Sokola a už zkušenějších J.Prachaře a J.Nedbala byla velice dobrá taky začínající Leona Skleničková. Místa natáčení - VIZ : Zajímavosti 4 a 7. ()

Vasyl

Objektivně je to asi spíš na 3, ale v porovnání se všema pohádkama co se točí posledních třeba 20 let, je to majstrštyk. Přitom jednoduchej příběh. A sám velkej Krak mohl být drsnější. Užuž jsem doufal, že aspoň tu Lidušku voprcá. Ale vyměknul a vrátil ji i se zámečkem. ()

pafka

K tomu bych rekl asi toto - chci vic, toto je malo, chci pokracovani. Ma to obrovsky potencial, mnoho moznosti a to nemyslim recyklaci znamych Krakonosovych pohadek. Mozna je tio proto, ze jsem z Krakonosova. ()