Lovci lvů

• USA The Ghost and the Darkness (více)

Michael Douglas a Val Kilmer bojují s nebezpečnými zvířaty uprostřed africké přírody.
Stavební inženýr, plukovník John Henry Patterson přijímá od cynického podnikatele Beaumonta snad nejtěžší úkol svého života - stavbu železničního mostu ve východní Africe. Britové se tam snaží předstihnout německou a francouzskou konkurenci. Most má být postaven za pět měsíců. Za šest měsíců Patterson očekává narození dítěte, a tak chce být ve stejnou dobu doma. Při realizaci úkolu však nepřekonává jen stavební problémy, ale musí se dočasně proměnit v lovce lvů, kteří napadají domorodé dělníky. Proti záludnému páru krvelačných zvířat přezdívaných Duch a Temnota je téměř bezmocný. Dokončení železniční tratě do oblasti slonoviny je tak silně ohroženo. Patterson si proto na pomoc proti lvům přizve zkušeného lovce Charlese Remingtona...
Skutečnými událostmi inspirovaný dobrodružný film režiséra Stephena Hopkinse, jehož děj se se odehrává v roce 1896 ve Tsavu (dnešní Keni). Profesionálního lovce lvů Charlese Remingtona ztvárnil Michael Douglas (Honba za Klenotem Nilu, Skandální odhalení, Americký prezident). Neohroženého stavitele Pattersona si zahrál Val Kilmer (Přísně tajné, Top Gun). Američí filmaři úspěšně těží z nádherné a divoké africké přírody, natáčelo se v Jižní Africe v rezervaci Songimwelo Game v provincii Mpumalanga. Přitom bylo použito drezúrovaných lvů i jejich animatronických modelů. Velkou zásluhu na úspěchu snímku má uznávaný scenárista William Goldman (je podepsán například pod tituly Butch Cassidy a Sundance Kid, Všichni prezidentovi muži, Maratonec, Chaplin), který již ve scénáři dokázal příběhu vtisknout rafinované napětí. Kameru vedl proslulý kameraman Vilmos Zsigmond (Někdo se dívá, Nebeská brána).

Rok 1896. V tábore Tsavo vo východnej Afrike stavia britská vláda posledný úsek železničnej trate s dĺžkou 580 míľ z Mombassy k Viktóriinmu jazeru. Briti sa ponáhľajú, aby prekonali konkurenčné krajiny v získaní lukratívneho obchodu so slonovinou vo východnej Afrike, a na to je železnica nevyhnutná. Podplukovník Patterson (VAL KILMER) má postaviť most cez rieku Tsavo - záverečný úsek budovanej trate. Táto úloha sa však mení na nočnú moru. Tábor začnú prepadávať ľudožrútske levy, ktorí čiernych delníkov doslova decimujú. John sa musí vyučiť za lovca levov. Preto povolá skúseného lovca Charlesa Remingtona (MICHAEL DOUGLAS). (oficiální text distributora)

GMVajgl

Tohle není film o boji s lvy lidožrouty. To je film o tom, co se člověku stane, když poprvé potká svého nadřízeného (samý začátek filmu), který se k němu chová jako čurák, ale člověk neřekne "ne", neotočí se na patě a neodejde. ()

smrtacik

Jeden z málo dobrodružných filmov, ktorý má dokázal upútať na viac ako 100 minút. Za všetko môže atmosféra výborne vykreslenej africkej divočiny, tie zábery na trávu vo vetre a v nej mihotajú sa tiene je fakt úchvatná. Kamera a strih je naozaj na výbornej úrovni a Kilmer s Douglasom zo seba vydávajú čo sa dá. Krásna príroda prehlušovaná výkrikmi zdesenia ma celkom opantala a noci pri čakaní na levov zabijákov boli pekne napínavé ... Hodnotenie: 80% ()

Torgal

Poctivý dobrodružný film stojaci hlavne na tradične výbornom Michaelovi Douglesovi a nečakane dobrom Valovi Kilmerovi. Africká divočina, ľudožravé levy, napätie a boj o holý život. To všetko natočené veľmi zručným spôsobom, ktorý vám nedovolí ani na chvíľu sa nudiť. 7+/10 ()

Pekisan

Jeden z filmov, ktory ma sprevadzal cele moje detstvo, aj ked inak ako ostatne. Bol to ako sen. Niekedy som si nepamatal zaciatok, druhy raz zase ako skoncil. Vzdy som ale videl vlniacu sa step a pocul domorodu hudbu. V Cecha a na Slovensku zauzivany nazov "lovci levov" je dost klamlivy a nevystihuje atmosferu filmu. Evokuje skor story o anglanoch, ktori sa vybrali lovit nejake tie koberce na stenu svojej honostnej vily. Pravda je vsak, ze cely pribeh sprevadza tajuplnost az mysticnost africkej prirody doplnenej o miestne legendy o dvojici levov - zabijakov nazvanymi Duch a Temnota. Skvele do toho vsetkeho zapadaju aj obaja hlavni protagonisti Val Kilmer a Michael Douglas. Hlavne Douglas dokazuje, ze kedysi tvoril Hollywoodsky top uplne zasluzene lebo jeho posuk Remington je vsetko len nie "douglasovksy". Kazdy, kto ma chut na dobrodruzny film mozem tuto vec len doporucit lebo Afrika je naozaj krasna. ()

Kingjiri

Fakt nevim, co je na tomhle snímku tak skvělýho, že má červený hodnocení. Dobrodružný filmy mám v oblibě, jenomže to by se v nich muselo něco dít, aby měly tu správnou dobrodružnou atmosféru. Pozorovat dvojici zmatenejch týpků jak se snažej ulovit lvy téměř hodinu a půl chce notnou dávku trpělivosti (pokud teda nesháníte instruktážní video na lov nebezpečných šelem). Jasně, po herecký stránce pěkný, dokonce i Val Kilmer hrál slušně. Byla taky pěkná příroda resp. výprava, jenomže těžko můžu označit alespoň jako průměrnej snímek, kterej mě skoro vůbec nebavil. Možná tomu dám ještě někdy s odstupem času šanci, ale na příštích několik let tu budou ode mě viset dvě silnější hvězdy. ()

mupimup

Mladý anglický inženýr přijíždí do srdce černého kontinentu začátku minulého století postavit přes řeku most, aby mohl vláček vesele rozšiřovat do dalších dychtivých koutů pohanské Afriky milou, ač nezvanou, britskou přítomnost. Konečně tedy mohou nešťastní černoušci směnit nerostné a rostlinné bohatství své země za potěšení z blahosklonné nadvlády evropských kolonizátorů. Nálada výborná, počasí přeje, dělníků jak na pyramidě, kde by mohl být problém? Možná jen ve dvojici lvů, kteří si spletli staveniště s družstevní výdejnou. Zpočátku rutinní záležitost se pomalu začíná měnit v noční můru a Duch a Temnota, jak je domorodci nazvali, přestávají být pouhými zvířaty a posouvají se do zhmotnění skutečných démonů. Spolu s nimi se mění v děsivou i atmosféra filmu a to o to víc, že se jedná o zpracování skutečného příběhu. Gradující napětí jednoduchého, ale silného děje je podepřeno dobrými postavami i kouzlem samotné, ještě nedotčené divočiny. Pro mě velmi zdařilý, působivý film, který bez velkých reklam splňuje všechno, co jsem od něj čekal i kousek navíc. ()

dalziel

Pre filmy z africkej divočiny mám slabosť a tento sa obzvlášť vydaril.Napinavý dej ,skvelá kamera a hudba.Nevedel som sa od toho otrhnúť. ()

JBMAVERICK

Je to takovej ten film, kterej miluju a vlastně nevim proč. Neni to žádnej velkofilm, žádný převratný dílo, ale něco mi říká že v mej topce by měl bejt. Ghost and the Darkness je prostě bomba a o soundtracku ani nemluvim. "Není totiž nad to stavět mosty. Budovat souši nad vodou. Spojovat různé světy." ()

Razzor_82

"I dnes, když jim pohlédnete do očí, tak pocítíte strach." Silný ale jednoduchý námět a kouzelné prostředí Afriky. Poutavá kamera a neskutečné napětí při běsnících hrátkách lidožravých lvů. Parádní obsazení dvojicí Michael Douglas a Val Kilmer, která se skvěle doplňuje. Stephen Hopkins dobrodružnou podívanou. 8/10 ()

Odpadlik

Krásná příroda, výborný (jako vždy) Michael Douglas a Val Kilmer, k tomu napínavý příběh. S chutí jsem se na tento film z Afriky podíval znovu! ()

smack

Film nemusí bejt třeba duchařina, aby byl napínavej, stačí se podívat na snímek o řádění lvů ve vychodoafrické divočině a divákův pohár napětí přetéká. Má to šťávu ve všem. ()

Patrik200s

Priemerný aj keď nápaditý film do ktorého sa dobre hodí Michael Douglas, ktorý navzdory svojim múdrym kecom počas celého filmu aj tak skončí ako kotleta. ()

waska

Duch a temnota, dva lvi zabijáci a proti nim Michael Douglas a Val Kilmer, lovec a podplukovník , který má postavit železnici. Skvělý film plný napětí, krásných záběrů africké přírody a nečekaných dějových zvratů. Jedna z nejlepších rolí pro Vala Kilmera a Douglas? Netřeba mluvit, jeho Remington je dokonalý. ()

Zemřel herec Bernard Hill

Zemřel herec Bernard Hill