Padlé ženy

• Irsko The Magdalene Sisters (více)

Írsko, 60-te roky minulého storočia. Dievčatá a ženy, ktoré viedli ľahký život, stali sa obeťami znásilnenia, alebo sú slobodnými matkami, odvádzajú do kláštora . Žiadna z nich však netuší, čo ju čaká za múrmi, kde si má odpykať trest. Tvrdá práca je asi to najmenšie zlo. Musia čeliť despotickému a ponižujúcemu zachádzaniu rádových sestier a najmä matky predstavenej, ktorá tvrdí, že robí všetko pre ich dobro a odvoláva sa na vôľu božiu. Režisér Peter Mullan pozbieral materiál na svoj film v ešte donedávna existujúcich Írskych polepšovniach a sám bol šokovaný z krutých výchovných praktík, o ktorých verejnosť nemala ani tušenia. (oficiální text distributora)

yarghoul

Po závěrečných titulkách jsem ještě dlouho nemohla usnout. Neskutečně silná atmosféra absolutní beznaděje, zoufalství a nemožnosti cokoliv udělat. Tahle atmosféra mi stačila jednou, znovu už ne, děkuji. A nejhorší je, že podobná zařízení fungovala snad až do 80. let(jestli se podle závěrečných titulků nemýlím). ()

bonovox

Dráma, ktorá Vám nedá vydýchnuť. Strhujúci príbeh o odpísaných ženách v spoločnosti, ktoré nemali právo slobodne žiť a realizovať svoje sny. ()

Mr. Movie

A to nás západní země i po revoluci poučují o demokracii a svobodě. Asi je to dobré odvést pozornost od svých problémů. NJN my jsme si tenhle svět nevybrali. Ale je tady i krásně... ()

jopal

Nebolo to take extra, ako tu o tom pisete. Uz som videl lepsie filmy s takouto tematikou. A nechapem, co bolo na tej vychove take hrozne, ja som mal doma prisnejsi rezima a tu som! ()

Ijanek

Dost otřesné prostředí a smutná atmosféra. Tím hůře že je to podle pravdy. Po tomto snímku mám na církev ještě horší názor. Fanatické jeptišky a práce (dřina) od rána do večera? bere to dech. Fuj ()

lepo

Film ma neskutočne zasiahol a otriasol mnou . A verím, že realita bola ešte horšia. Nevidím dôvod neveriť režisérovi a jeho podaniu tejto, pre cirkev háklivej témy. Pravda vyšla najavo aj vo výpovediach skutočných postáv, ktoré v tomto filme boli neskutočne zahrané hlavnými predstaviteľkami. ()

Saxos

Film, který mě utvrdil v tom, že nemám "tučňáky" rád. Tady krásně využívají levnou pracovní sílu. A když se něco nedařilo, tak tvrdé trestání a ponižování. Hlavně aby se penízky sypaly. ()

lacerta

Docela děsivý film, když si člověk uvědomí, že nekouká na zpracování Jeptišky, ale na příběh z 60. let 20. století. Na druhou stranu to není film, který by se dal zapamatovat na dlouho, chyběl tam příběh, který by to nějak víc táhl a ve finále na mě film působil spíš jako výčet nepěkných věcí, které dělaly (a věřím, že skutečně dělaly a fakt ne jen výjimečně) jeptišky "hříšným" ženám. ()

buchannon

Napadá mě srovnání s Formanovým "Přeletem nad kukaččím hnízdem", kde ale stoprocentně vítězí Padlé ženy, které se mi rozhodně líbily mnohem více, zůstal mi po nich daleko hlubší zážitek. Ne nadarmo někteří lidé tvrdí, že organizovaná církev je největší mor lidstva a po shlédnutí nejen tohoto filmu (například také Vávrovo "Kladivo na čarodějnice", i když s tímto filmem tématicky nesouvisí) dávám těmto lidem za pravdu a to píšu převelice slušně. Mohl bych se tady rozepsat, jaký byly ty řádový sestry svině a jak zastaralý a prohnilý byl "sociální" systém v Irsku, ale už o tom byly napsány nejrůznější články. Od roku 1922 až 1996 bylo v těchto prádelnách umístěno asi 30000 žen, no spíš by se hodilo napsat obětí. Tento snímek ve mně zanechal velmi hluboký dojem a věřím, že stejně to vidí drtivá většina těch, kteří jej viděli. Ale realita byla prý tisíckrát horší, jak tvrdí skutečné ženy, které byly u Magdalene sisters internovány. Sám režisér Mullan pronesl, že ty nejdrsnější skutečné příběhy nechtěl zfilmovat, aby výsledek nebyl příliš odpudivý pro běžného diváka. Toto superdrama si pouštím výhradně v originále, aby byl zážitek ještě silnější. Doporučuji všem. ()

janeu

Reziser podal solidny vykon..jeho rezia sa nam nevnuceje..divak je ten kto ma hodnotit..podal pravdivu udalost pravdivo bez ohladu na to, aby sklzol k nejakemu sentimentu. ()

marti

Ostrovný systém (pre)výchovy bol vôbec zvláštny, napr. keď posielali rodičia chlapcov do internátnych škôl, ktoré sa atmosférou príliš nelíšili od kláštora vo filme. Všeobecne akýkoľvek systém, v ktorom dostanú vybraní jedinci (takmer) neobmedzenú moc nad druhými tak to dopadne podobne, za to cirkev nemôže - viď napr. Experiment. ()

Trescha

Zářný příklad že křesťanský fanatismus z daleka není problémem jenom muslimů.Krásný a silně působivý snímek.Co vše lze provádět ve jménu Božím.Je to až neuvěřitelné kam až jsou lidé ochotni zajít jen proto že jdou jako stádo za svým pasáčkem. ()

prengel

Podľa môjho skromného úsudku, ide o mimoriadne sugestívne nakrútené dielko mapujúce relatívne nedávnu o to však neuveriteľnejšiu skutočnosť ohľadne zaobchádzania so spoločensky neakceptovateľnou skupinou žien v Írskych kláštorných práčovniach. Bez servítok poukazujúce na hlavné neduhy vtedajšej spoločnosti, manipulovanej katolíckou cirkvou a defekty katolíckej cirkvi ako takej (zneužívanie moci, chamtivosť za peniazmi a sexuálne derivácie prameniace s opovrhovania ženami), servírované ako inak s anglickou resp. škótskou chladnokrvnosťou. Príbeh si možno neodhryzol veľké sústo, ale zato poctivo buduje atmosféru márnosti a beznádeje z tohto prekliateho, ale pri každom obede o to požehnávanejšieho miesta. A tak tu čistotu kláštora symbolizuje iba opakovaný záber na kolenačkujúce cleanerky. Inak prvá návšteva jedálne poukazujúca na hierarchiu mi okamžite vybavila obdobnú spomienku z mojej vojenčiny. V prvom rade chcem preto vyzdvihnúť skvele herecké výkony pre mňa absolútne neznámych hercov, vrátane pána režiséra za rolu mimoriadne neprívetivého otca, kameru a v neposlednom rade i hudbu /Craig Armstrong/ a zvuk „Amazing Grace“ je vskutku amazing. Človek po vzhliadnutí veru má na čas o čom premýšľať. Reakcia v podobe ostrého odsúdenia zo strany Vatikánu sa dala očakávať, prekvapil by ma skôr opak. 95% Film4 ()

Ayax

Pribeh iba podopiera stare odporne farizejstvo a zbytocnost sekt nech vznikli pred 2011. rokmi alebo vzniknu o 1000 rokov. Musela to byt fuska zit v tych rokoch. 4+ ()

Chlo0opek

Ač jsem s ženami v tomto směru soucítil, film jako takový mě moc nezaujal. Prostě jsem po jeho shlédnutí měl pocit, jako kdybych viděl jednu reportáš ve večerních zprávách.. Lepší 2*. ()

winifred1

Šokující výpověď o praktikách katolické církve, o praktikách katolické země, která za tváří Boha a modtlitbami skrývala tyranské, násilné a kriminální zacházení s nevinnými ženami. Ještě více zarážející je, že tato "bohulibá zařízení" fungovala v Irsku až do roku 1996, jako tzv. MAgdaleniny prádelny, a až do roku 2001 irská vláda odmítala jakékoliv pochybení. Až v roce 2011 se začaly irské vyštřovací složky celou záležitostí zabývat, a to na nátlak OSN....otázkou je, kolik osob bylo v těchto ústavech zavražděno, nebo zemřelo na následky nelidského zacházení a tajně pohřbeno... ()

raru

Práve po zhliadnutí tohto filmu som sa rozhodol vstúpiť do sveta komentárov k filmom.Film Padlé ženy na mňa zapôsobil ako rana päsťou.V tom najhoršom zmysle.Pôvodne som chcel napísať pár vulgárnych slov na adresu náboženstva,ale poviem to takto-je to vlastne o tom,ako sa tie najkrajšie ideály a myšlienky kresťanstva staré 2000 rokov prenášajú do reality života.Hnusní,pokryteckí rodičia,absolútne pre mňa nepochopiteľné,som tiež rodič,chladné,egoistické mníšky,ktoré sa len tvária,že im ide o nápravu chúďat dievčat,ktoré vlastne nespáchali nič zlé.A majú za to ešte aj pekne zaplatené!Hrôza a hnus! A to všetko sa naozaj dialo len pred pár desiatkami rokov......Čo sa týka hereckých výkonov,réžie,hudby a všetkého ostatného,nemám filmu čo vytknúť.U mňa za päť.A ešte celkom na záver-Keby Kristus existoval tu a teraz viem o jednej veci,ktorou by určite nechcel byť.....kresťanom.Mark Twain. ()

afroman001

Hodně smutný film o tom, co se dělo v Irsku, ještě v roce 1995 v roce 1996 byla zrušena poslední prádelna. Kolem všech prádelen bylo nalezeno několik masovích hrobů (včetně dětských). pan Cival zde napsal komentář - Tyhle drsňárny bez nějaké hlubší myšlenky, které jen šokují a vydírají diváka. K tomu jen dodám že režisér Peter Mullan použil pouze materiál mírnější povahy. Měl obavy že by to diváky odradilo. Tohle je další důkaz kam může zajít člověk. Sexuální zneužívání nejen církevní populací ale i politiky, mučení při kterých ne zřídka umírali a ty horší ani psát nebudu kdo chce informace si najde je jich dost. Chovankyně měli pouze jedno jídlo denně a to chleba ke snídani. Většina žen umírala hlady. Bohužel se tohle dnes děje v jiných zemích. ()

JohnnyV

Dobře udělaný film, který ukazuje, jaké svinstvo je náboženství, které z lidí dělá jen fanatiky (viz sestry a Crispina) a těm normálním ubližuje. Ty řádové sestry by zasloužily, aby jim dal někdo pořádně do těla. Film bych pouštěl povinně každému, kdo hodlá přestoupit na jakoukoliv víru, aby poznal, jaký to je hnus. Kdyby bůh existoval, nikdy by nemohl dopustit, aby se mu jeho ovečky takhle zbavovaly myslů. A dále: nic proti irské lidové hudbě, ale čeho je moc, toho je moc. ()