Padlé ženy

• Irsko The Magdalene Sisters (více)

Írsko, 60-te roky minulého storočia. Dievčatá a ženy, ktoré viedli ľahký život, stali sa obeťami znásilnenia, alebo sú slobodnými matkami, odvádzajú do kláštora . Žiadna z nich však netuší, čo ju čaká za múrmi, kde si má odpykať trest. Tvrdá práca je asi to najmenšie zlo. Musia čeliť despotickému a ponižujúcemu zachádzaniu rádových sestier a najmä matky predstavenej, ktorá tvrdí, že robí všetko pre ich dobro a odvoláva sa na vôľu božiu. Režisér Peter Mullan pozbieral materiál na svoj film v ešte donedávna existujúcich Írskych polepšovniach a sám bol šokovaný z krutých výchovných praktík, o ktorých verejnosť nemala ani tušenia. (oficiální text distributora)

chemo

Na tento film som natrafil náhodou v telke a zaujal ma a prebral, napriek tomu, že som predtým zvažoval príjemné zaspanie v kresle. Preto dávam 4 hviezdičky, aj keď objektívne by si zaslúžil menej. O existencii takýchto ústavov som nič nevedel a počas filmu som si viackrát hovoril, že toto predsa nie je možné. Démonizácia pomerov pôsobí až nedôveryhodne, pretože všetky sestry sú bez výnimky necitlivé, sadistické a úchylné a to filmu trochu uberá. ()

Leila75

Drsný příběh z kláštera,kde vládne diktátorská sestra představená se vším ,co k diktátorské totalitě patří.V klášteře kde jsou "schované"ženy,které se nehodí do přísných pravidel katolické církve,slouží jako otrokyně a jsou vystavovány psychickému i fyzickému teroru.Podle pravdivé skutečnosti,stejně jako třeba náš Requiem pro panenku,zlo odehrávající se za zdí kontra dveře otvírající se do svobody,nádherné přírody... ()

amlug

Divák sdílí s hrdinkami jejich týrání v církevním "nápravném zařízení" a především pocit, že tam žádná z nich nepatří. Situace je to zoufalá, protože i když utečou nemají kam jít, vždyť je zavrhly i jejich vlastní rodiny. A tohle je na tom asi to nejhorší - zrada od nejbližších. Každá z chovankyň se s touto situací vyrovnává jinak dle své vlastní nátury. ()

bronik

O tom jak dokáží být ženy zlé?O tom jak je církev prohnilá?O tom jak jsou padlé ženy nešťastné...bylo to tady už mnohokrát a nevybočuje to pro mě z řady. Trošku to připomínalo film Zlo, který je o mnoho lepší, vypointovanější a napínavější prostě lepší. Díky malé vykreslenosti povah jednotivých postav mi žádá kromě Crispine neutkvěla moc v paměti, chybí mi ztotžnění se s hrdinkami...6/10. ()

bocy

Pôsobivá dráma o nespravodlivosti a vynútených osudoch bezbranných dievčat...tie mnišky boli ale mrchy. ()

atakua

Na film vzpomínám po mnoha letech od shlédnutí především proto, že mě naprosto šokovalo, že se něco takového ještě nedávno dělo v zemi, kterou jsem považovala za hodně rozvinutou. Nehodnotím až tak kvality filmu, jako celkový dojem. ()

Accacia

V touze vidět roztomilou tvář Geraldine McEwan jsem se podívala na tento film. Roztomilá tady nebyla, ale jinak výborná, nelituji. Kdo by řekl, že ve 20. století tohle bylo možné. Trochu mě rušil protivný obličej Nora-Jane Noone. Velmi nechutné hodnocení nahých dívek ve sprše. Zvedá se z toho žaludek. Autistická Kryšpína výborná. ()

swn

Film zobrazuje skutočné príbehy dievčat, ktoré prešli katolíckymi útulkami Magdalene. 30 000 žien a dievčat bolo duševne a telesne týraných v katolíckych ústavoch–práčovniach Magdalene v Írsku. Advokátska skupina Justice for Magdalenes, predložila tento prípad Komisii proti mučeniu Organizácie spojených národov. V roku 2011 bolo Írsko vyzvané, aby "vyšetrilo tvrdenia, že ženy a dievčatá poslané do katolíckych práčovní, boli mučené". Mary-Jo McDonagh, ktorá sama bola v ústavoch Magdalene, povedala režisérovi filmu Mullanovi, že realita v Magdalene Asylums bola omnoho horšia ako je zobrazená vo filme. Katolícka teológie hovorí, že človek môže odčiniť časť svojich hriechov už tu na zemi svojimi skutkami a utrpením. Biblia ale hovorí, že žiaden ľudský skutok, nie je dostatočný na to, aby bol človek spasený. („Lebo sme všetci ako nečistí, a všetky naše spravodlivosti sú ako ohyzdné rúcho“). Obeť Krista bola jediná, úplná, neopakujúca sa a dostatočná pre ospravedlnenie veriaceho. To čo je nad to, slúžilo často len na manipuláciu masy. Dôkazom takmer dokonalej manipulácie ľudí (pretrvávajúcej často aj do smrti obetí), je aj to, že ani niektoré z týraných dievčat nedokázali, kvôli strachu zo straty spasenia, opustiť katolícku cirkev. Prečo? Kvôli falošnému tvrdeniu katolicizmu, že po vystúpení z katolíckej cirkvi pôjde človek do pekla. (Čo je z pohľadu Biblie lož). ()

Kathleena

Nemůžu pochopit, jak v moderním světě mohlo projít něco takového. Ještě v době, kdy jsem se narodila já, vládl v Irsku stupidní "křesťanský", vládou podporovaný byznys o věznění žen. Dostávaly se tam už děti a spousta mladých i starších žen, které mnohdy nic neudělaly, aby byly týrány ve jménu boha a tvrdě pracovaly pod otrokářským dohledem "milosrdných sester". Tohle je hnus a nechápu, že se církev od toho distancuje a odmítá se k tomu vyjádřit. Podle svědeckých výpovědí byla situace ještě mnohem horší než je ve snímku popsáno a to je podle mne jeho mínus. Pokud to má být doklad historických událostí, mělo by to být vykresleno tak, jak ty ženy popisují, bez ohledu na diváka a pokud to měl být pouze film o smutném osudu něco tomu chybí. Jde o to, jak se na to díváme. Možná jsem svým odporem k církvím zaslepená, ale tohle je hnus velebnosti. ()

BaMia

Toto je film, počas ktorého sa budete chcieť občas nadýchnuť ale nebude to možné. Emočná komunikácia s divákom je tu priam dokonalá najmä keď sa bolesť hlavných hrdiniek dotýka aj vás. Frigidné mníšky a odporná katolícka cirkev zneužívajúca svoju moc. Precízna réžia a šokujúce herecké výkony. Viera, krivda a vnútorná sila. ()

mirika39

Zbožňujem filmy podľa skutočných udalostí a tento jeden ma chytil za srdce. O špinavostiach cirkvi sa vie veľa, ako aj to, že svoju zvrhlosť a pokrytectvo skrývajú za takzvané morálne zásady, no ešte vždy existujú zaslepenci, ktorí ich nasledujú a konajú zlo v mene Boha. Samozrejme, keď mladé dievča znásilní jej bratranec, je to len jej chyba a treba ju za to do konca života držať zatvorenú ako zviera. A keď sa vašej dcére narodí nemanželské dieťa, treba sa ho zbaviť a dcéry sa zrieknuť. Toto je to, čo kázal Boh vo Svätom písme? Naozaj môže táto chorá spoločnosť cirkevných hodnostárov špiniť Kristovo meno svojimi odpornými a sadistickými skutkami? Áno, môže. Ak ju necháme. ()

tmwork

Ale to byl krasavec!!! Na tento film jsem narazil, že si jej pustím ke spaní a ejhle... Nádherně syrová podívaná se skvělou atmosférou. Netuším jak to, že v klubu našich filmomilů nikdo nezavelel k frontálnímu útoku na tohle parádní dílko. Až budete nadávat, jak je na vás život krutý, koukněte na todle. Fujky, fujky civilizovaný světe. ()

Rathe

Padlé ženy, jo, přesně tak se museli cítit v klášteře řádu Marie Magdalénské. Ale ta mentalita těch lidí v 60. letech v Irsku... je strašná. Odsoudit někoho za to, že byl znásilněn? A pak trpět jako pes v klášteře. Ta bezvýchodnost, beznaděj, co se tam snaží sestry vyvolat, byla strašně reálná. Přitom ony samy hřešili mnohem víc. Jejich zálibou bylo trýznit ostatní a počítat peníze. Ty by si měly vyzkoušet, jaké to je být týrán. Nevím jak moc to bylo podle skutečných informací, ale film to byl opravdu povedený. ()

lineker

Ano i v polovině minulého století byl pro některé ženy v Irsku život peklem. Církevním peklem. Stačilo zaflirtovat, "nechat" se znásilnit, či nedej bože počít dítě co by svobodná matka. V tu chvíli se Vás rodina zříká, stáváte se vyděděncem a třeba i zbytek života strávíte v rámci své očistné kůry v nemilosrdných prackách řádových sester Magdaleniných prádelen. Aneb co všechno chcete vědět o církvi a bojíte se zeptat. ()

starr64

Působivé drama - odhaluje pravdu o církvi. Matka představená mluví o Ježíši a přitom počítá penízky. Dívky odváděny do kláštera aniž by něco spáchaly. Církev zkazila mnoho lidských životů a tenhle film je pěkná ukázka toho co církev mohla a může. Žijeme v převratné době a toto už nikdy na Zemi nesmí být. Nikdo nemá právo určovat co s kterým člověkem bude. ()

MamaChola

Chci víc takových filmů, které ukazují, kam až to může zajít, když má určitá skupina v rukou absolutní moc rozhodovat nad lidskými osudy. Moc, která nastavuje vlastní pravidla a vlastní diktaturu. V podstatě něco jako Saw 3D převedená do společenské roviny. Jediné, k čemu jsou občasné nadvlády těchto skupin možná dobré, je přirozená regulace lidské populace. ()