Chán Sulejmán a víla Fatmé (TV film)

Pohádka

Československo, 1985, 59 min

Pohádka se mi líbila a měla svůj půvab, napětí a krásu....jen paní Geprtová byla na roli čarodějnice moc hodná a připadalo mi nešťastné, aby paní Zora Jandová hrála půvabnou vílu a současně i dceru zlé čarodějnice.(20.2.2016)

Láska je jako květina a potřebuje čas, aby rozkvetla. Ostatně čas potřebuje i kompost, jak ví každý zahradník, a i tak může láska skončit. Pak už následuje klasická zápletka s prstenem, záměnou nevěst, výhrůžkou paštiky z plyšového ptáka a zatmění mysli a náhlé prozření chána, kterému oči otevře představitel prostého lidu, nadán boží moudrostí a prozíravostí.(9.4.2013)

Opět jedna z koukatelných pohádek, které sice zrovna neměli rozpočet jako Terminátor 3, ale dodíváte se se spokojeností v sobě-(21.5.2013)

Myšlenka pohádky: Láska je jako květina, aby vykvetla potřebuje čas. O tom, že aby stejně tak zvadla, se už v pohádce nikdo nezmiňuje :-) Proč kazit ideály dětem, že? ;-) Po dlouhé době, co jsem viděl kulisovou pohádku, ... kulisy prostě nejsou to, co by mne nějak oslňovalo.(28.8.2008)

Lehce nadprůměrná pohádka s poměrnou přesností vůči předloze zachycuje exotické prostředí Blízkého východu způsobem, který je i po desetiletích "koukatelný". "Český" Orient má prostě svoje nepomíjející kouzlo. Za zmínku stojí většina hereckých výkonů. A mistrovská režie klasičky tvorby pro děti a mládež Věry Jordánové. I po desetiletích zůstává člověk okouzlen a uchvácen. Zajímalo by mě, jak by toto ztvárnění působilo na Araby a vůbec Orientálce.(25.3.2008)