Chán Sulejmán a víla Fatmé (TV film)

Pohádka

Československo, 1985, 59 min

Láska je jako květina a potřebuje čas, aby rozkvetla. Ostatně čas potřebuje i kompost, jak ví každý zahradník, a i tak může láska skončit. Pak už následuje klasická zápletka s prstenem, záměnou nevěst, výhrůžkou paštiky z plyšového ptáka a zatmění mysli a náhlé prozření chána, kterému oči otevře představitel prostého lidu, nadán boží moudrostí a prozíravostí.(9.4.2013)

Mírně nadprůměrná studiová pohádka o vznešeném Chánu Sulejmánu, který jednou zabloudí do lesa, kde na narazí na krásnou vílu, kterou si rozhodne vzít. Ona mu dá semínko, ze kterého vyroste květina a až pokvete, bude svatba. Zlo je zde představováno jakousi bahenní paní a její škaredou dcerou, která se díky šátku víly Fatmé promění právě v její podobu a budou chtít ošálit Chána, aby si tuto škaredou a hlavně hloupou slečinku vzal. Naštěstí je tu Fatmin kouzelný pták, poslušný zahradník a láska, které způsobí dobrý konec. Bartoška v slušně poetické a trochu pomalejší pohádce, která se může líbit dospělým i dětem.(13.8.2015)

"Zahradníku, vysekej ty keře !!"(6.9.2014)

• rakovnik

Hrozná studiová pohádka, ale díky ní už víme, co se také píše za moudrosti v koránu...(8.8.2012)

Myšlenka pohádky: Láska je jako květina, aby vykvetla potřebuje čas. O tom, že aby stejně tak zvadla, se už v pohádce nikdo nezmiňuje :-) Proč kazit ideály dětem, že? ;-) Po dlouhé době, co jsem viděl kulisovou pohádku, ... kulisy prostě nejsou to, co by mne nějak oslňovalo.(28.8.2008)