Odvážná akce spojeneckého komanda, která má změnit průběh války. Slavný válečný snímek Kam orli nelétají pojednává o odvážné operaci speciálně složeného komanda výsadkářů, kterému velí major Smith (Richard Burton). V týmu elitních britských specialistů na přežití v týlu nepřítele je jediným zástupcem spojeneckých vojsk poručík Schaffer (Clint Eastwood), příslušník americké jednotky zvláštního určení. Jejich společným úkolem je osvobození amerického generála Carnabyho, jehož nacisté drží v zajetí v nepřístupném a pečlivě střeženém horském sídle Schloss-Adler. Generál je totiž jedním z koordinátorů pro přípravu druhé fronty a má dokončit plány pro invazi do Evropy. Z politických důvodů je proto potřeba generála osvobodit z nedobytného orlího hnízda dřív, než ho nacisté donutí promluvit. Od počátku se ovšem záchranná mise potýká s nejrůznějšími nástrahami a komplikacemi. Již během úvodního seskoku za záhadných okolností umírá radista výpravy a celá skupina je brzy vyzrazena a zajata. Celá záchranná akce se začíná proměňovat ve špinavou špionážní hru, která má nakonec možná mnohem hlubší poslání. Právě akční špionážní linka představuje jeden z žánrových motivů, který obohatil klasický válečný žánr o prvky napětí a zábavy. Snímek natočil v roce 1968 americký režisér Brian G. Hutton a v hlavních rolích se představí britští herci Richard Burton a Mary Ureová společně s tehdejší vycházející hollywoodskou hvězdou Clintem Eastwoodem. Na úspěšnou spolupráci s režisérem Huttonem navázal Eastwood o dva roky později ztvárněním hlavní role ve slavné válečné komedii Kellyho hrdinové. (Česká televize)

kellys2

Super válečný film, skvěle natočený, obsazený hereckými hvězdami. Clint Eastwood jako vždy exceluje v německé uniformě, ta mu opravdu padne. Nádherné záběry hor z letícího letadla by mohli závidět režiséři dokumentárních filmů. Kamera je prostě skvělá, hudba to jenom podtrhuje. ()

radostR

Velmi dobrý válečný film se špionážní zápletkou. Mladý Clint Eastwood a Richard Burton jsou skvělí. Film je sice zamotaný víc, než by bylo nutné a místy působí poněkud absurdně. Přeto patří k těm,ke kterým se ráda vracím. ()

Andrew1987

Veľmi dobrý vojnový film, ktorý si zaslúži plných päť hviezdičiek. Hoci je trochu netradičný, nepoletuje tu množstvo striel kolo hláv vojakov, tento fakt mu však len pridáva na jeho zaujímavosti. Veľmi dobrý napínavý a strhujúci scénar s množstvom zvratov určite nebude nudiť žiadneho diváka. Obyčajná záchrana amerického generála vyústi do zlikvidovania nemeckých špiónov pracujúcich v britskej MI6. Ide o veľmi dobre natočený špionážny thriller, ktorý donúti diváka ostať pri filme do jeho konca, ten je skutočne nečakaný, konšpirácia siaha až na najvyššie miesta. Na kvalite tohto diela pridáva aj vynikajúca hudba, tá sa veľmi hodí k majestátnemu alpskému prostrediu, ktoré je zobrazené vo filme. Milovníkom vojnových filmov, ale aj tým, čo majú radi napätie a špionážne prostredie, vrelo odporúčam. ()

paja78

Velmi dobře natočený špionážně-válečný snímek, s vynikající zápletkou a naprosto úchvatným Richardem Burtonem. ( Jasně, Clint je tu taky dobrý). Z dnešního pohledu sic občas trochu křečovité akční záběry, ale atmosféra a překvapivé zvraty to naprosto vynahrazují. Filmové prostředí a hudba ( ne však děj) téměř do puntíku použito ve slavné PC hře. ()

Deadly2810

Dvě a půl hodiny trvající hup tam, hup ven aneb při dokonalé přípravě a načasování je i nemožné možné. Prakticky celou dobu sledujeme postup zmenšujícího se komanda, delší stopáž umožňuje si uvědomit (kromě toho, že je prima to celé můžu sledovat pěkně v teple) jak fyzicky, psychicky i logisticky náročnou akci podstupují. Na své si přijdou jak milovníci akční podívané - honička, výbuchy, náročné výstupy po laně, souboj na lanovce, ping pong s granátem, tak milovníci konspirací - agenti, dvojití agenti, zvraty ve scéně v sále s krbem. ()

Balisong

To,že se děj odehrává za druhé světové války je zde spíše kulisou a já bych ani tento kousek válečným filmem nenazýval. Jde spíše o skvělé špionážní drama a akční pecku s hvězdným obsazením. ()

natascha058

Dávám 4 hvězdy za pohádku o dobytí nedobytelné pevnosti. Richard Burton a mladý a pohledný Clint Eastwood zaujali. Zápletka, za kterou by se nemusel stydět ani James Bond. Trochu překombinované ve scéně „všichni u stolu“, v níž se asi nevyznal ani sám Burton, ale nevadí. Trocha nostalgie neuškodí. Scéna na lanovce úžasná. Hlavně že všechno dobře dopadlo a padouši byli potrestáni. ()

sako44

Není to ten typický válečný film jako například Zachraňte vojína Ryana, ale spíš špionážní s výbornou zápletkou na kterou jsem přišel až když jsem to viděl po druhý. Vynikající prostředí (zámek), výkony herců a ty bojové scény? Prostě neskutečné. Boj na lanovce, útěk autobusem na letiště....Jeden z mých nejlepších válečných filmů. Doporučuje všem. Jasných 100%. ()

Puchyr

Válečný film kde válka je až v samotném pozadí, spíše se jedná o špionážní thriller z akčním kořením. Neuvěřitelné že je z roku 1968, Film který má hodně chyb i klišé a zároveň tolik kladů,,, Klišé je samotný příběh, podobná operace se nikdy neodehrála, ale o to nejde vzpomeňme na film Děla z Navarone nebo na Tarantinovy Pancharti,, jde spíše o chyby charakteru jako že němci zde mají vrtulníky, či filmové chyby jako že všude se mluví česky nedělají se rozdíly mezi jazyky, nebo že lanovka se rozjíždí podle toho kdo jí spouští a jestli do ní stihly všichni nastoupit nebo jak Mary na konci míří na německou motorku a samopal má jinak při záběru zepředu a zezadu. Kladů je ovšem víc, samotná originalita scénáře, hudba, i novodobé efekty samozřejmě na tu dobu,,, Jak se skupina dostává do zámku, přes lanovky, po provazech na vysutých zdech, jak potichu se plíží pevností. Poté závěr kdy mladý Eastwood samopalem mp40 střílí jednoho němce za druhým, scéna s Burtonem na lanovce, útěk autobusem z pluhem a přepadení letecké základny, jak pluhem nabírá zaparkovaná letadla a celé to nějak nepostrádá atmosféru a do mrtě si to fakt užíváte....no mohl bych mluvit o tom to filmu celé hodiny,,, Prostě mně nejen zaujal, ale strašně se mně líbil, Jeho stopáž je dlouhá, ale ani mi to tak nepřišlo a to se stává málo kdy,, Všechny chyby a klišé mu odpouštím za to že je to více špionážní než Bond, více akční než Rambo a více válečné než mnohdy přeceňovaní Hanabný pancharti. V každém žánru je skvělí a jako celek je třída,, Jen se klaním a smekám klobouk i když ho nenosím,, Skvělí to film --- 90 % ()

Sao Saoi

Stará škola. Hollywood a jeho stvárnenie dobytia bašty. Richard Burton, ako rebel nie bez príčiny, a prekvapivo Clint Eastwood nie ako hlavný akčný hrdina a namiesto pištole samopal... Niektoré scény, ako napríklad v hostinci boli neuveriteľne autentické, iné skôr kazia dojem, ale je fakt, že na tú dobu, kedy sa film natošil, to musela byť šupa... Celkové skóre: 79% ()

SONNY07

Pane Bože,to je klasa !!! Brutálně aktraktivní prostředí - zima -horský zámek, 2. světová válka. Na dobu vzniku filmu ( v tomto roce jsem se narodil), velice kvalitní akce - viz. horská lanovka, výbuchy, honičky atd. Tajemné až chílemi moc, téměř všichni jsou dvojtí agenti a po prvním shlédnutí je problém rozeznat kdo je kdo! Jediný Clin Eatwood, jako americký důstojník je opravdový (snad).Estwoodovi jsem od začátku věřil že je ten "na správný straně", ale Burton mně nechal čekat až do poslední scény! Sice mně nesedí pár reálií - s vojenskou vysílačkou si naši hrdinové pohazují jak s nafukovacím balónem a protože se pohybuji v neměckým prostředí, vím, že není problém se naučit německy, ale už je velký problém získat jakýkoliv německý přízvuk, ale naši hrdinové se v německém prostředí pohybují jako doma, získat tolik agentů, z toho jednoho amerického - Eestawooda, který nemá žádný německý zázemí, je problém, ale byla válka a možná se mílím.Ale to jsou jen pikantnosti. ()

lukas_flek

superdrsňáci projíždí táborem nepřátel na sajdkáru. nepovšimnuti. šplhají po laně přes okno, za kterým jsou nepřátelé a nepovšimnuti. pálí na ně dávky z kulometů, ale ani jednou nejsou trefeni. utíkají z pevnosti, z níž je jediná úniková cesta, kterou ale nikdo nehlídá. nepřítel stojí za zavřenýma dveřma a půl hodiny do nich buší kladivem a superdrsňáci zatím unikají lanovkou. proč ty dveře nerozstřílí, když jsou ze dřeva a oni ověšeni zbraněma. do toho 2,5hod a řádně řinčivá hudba, jak se na sluší a patří. sakra dlouhá bondovka. na takový mix musí mít člověk hodně velký koule. tenhle biják mi fakt nesed, ke konci jsem už přeskakoval a těšil se na konec. ()

Spapanek

Po letech co znám film jsem konečně sehnal i knihu, kterou MacLean psal zároveň se scénařem k filmu. Ta se mimochodem nejmenuje jako film, ale "Generál nesmí promluvit". Moje hodnocení je trochu nadsazené, mít možnost, dám tak devadesát. Film je plný heroických výkonů, přesně v duchu MacLeanových knih. Takže člověk musí při sledování odpustit přeskakování z jednoho lanovkového vozu na jiný a další nepravděpodobné věci. Oproti knize velmi oceňuji, že se s tím moc nepářou a koho je potřeba zabijí. V knize až (na válku) nereálně hlavní postavy dělají vše pro to, aby náhodou někdo nebyl zraněn a to až moc. Jinak je to skvělá kombinace špionážního trilleru s poněkud akčnější akcí na konci alá Rambo. Hudba je sice trochu kolovrátková, ale správně vlastenecká. Mám tyhle filmy rád a zas tolik jich není a po velmi velmi zpackaném zfilmování knihy "Děla z Navarrone", je tohle velmi svěží a fungující film. ()

IndyJones

Špionážnější než většina bondovek! Rich Burton opět ve formě, začínající Eastwood a nedobytný nacistický hrad. Mě se naopak první půlka líbila, budování atmosféry a pěkný zmatek ve všech těch tajemstvích a utajeních. Druhá akčnější půlka filmu občas trochu béčkovost připomínala. Pořádný film o pořádných chlapech. ()

Ferguson

Příběh zajímavý, ale je to nuda. Němci zase jako hadroví panáci. Jak mohli tihle (dle tohoto filmu) vojáci dobýt Evropu od Atlantiku po Moskvu, to opravdu nepochopím. ()

rass

Tak nevím...tento film je všeobecně hodnocen velmi vysoko, ale to snad jen z nějaké nostalgie. Při vší úctě k legendám Burtonovi a Eastwoodovi konstatuji, že toto vydařený film není. Na svou dobu asi udivovaly všechny ty akční scény, ale mojí pozornost daleko více než všechny ty husarské kousky hrdinů a desítky výbuchů poutá sled naprosto nepravděpodobných a logicky nesmyslných událostí. Zápletka se spoustou dvojitých agentů je možná vymyšlena docela zajímavě, ale všechno přebíjí až komicky černobílé ztvárnění hlavních figur. Zatímco ústřední dvojice sekáčů ví v každém okamžiku přesně, co má dělat a naprosto všechno jim hraje do noty, tak naopak všechny záporné postavy esesáků působí značně nablble, takže je jasné, jak to všechno musí dopadnout. Oba borci ve spolupráci s dvojicí vždy pěkně upravených slečen tak poměrně snadno vyřídí asi tisícihlavou posádku nacistického "Orlího hnízda", která jen zoufale pobíhá po dvoře mezi jednotlivými detonacemi, není schopna prorazit skrz obyčejné dřevěné dveře, připomínající vrátka od chlívku a přestože vystřílí asi milion nábojů, tak se samozřejmě netrefí. Válečným filmem bych to snad ani nenazýval, jedná se spíš o jakousi naivní bondiádu se zbytečně komplikovanou zápletkou. ()

Scott67 odpad!

Zkusil jsem se na to dnes podívat, ale nešlo to. Když jsem uviděl ten vrtulník, napadlo mě, že tam za chvíli klidně můžou lítat i tryskáče. A pak zase nekonečný zásobníky a do nikoho se netrefující se zástupy tupých Němců. Tohle komando agentů 007 by klidně vyhrálo válku samo. 20 milionů Rusů nemuselo umírat. Proč do toho nešli kruci ? ()