Reklama

Reklama

Alfiemu leží všechny ženy u nohou. Tento sebevědomý londýnský světák o sobě nepochybuje a život prokoukl už dávno. Řídí se jednoduchou hedonistickou filozofií, o niž se neváhá podělit přímo s divákem. Když člověk něco chce, má si to vzít a city nehrají žádnou roli. Jeho život se má však brzy zkomplikovat. Jedna z jeho přítelkyň čeká dítě a nehodlá se ho vzdát. Alfieho bezbřehý pragmatismus získává první trhlinu.
Snímek režiséra Lewise Gilberta vznikl podle divadelní hry Billa Naughtona, který je také autorem scénáře. Film je svižně natočenou studií člověka, který v mnohém ztělesňuje uvolněného ducha nastupujících 60. let. Jeho amorální hrdina není zlý a rozhodně nechce nikomu ublížit, jenom si vůbec neuvědomuje, jakou citovou spoušť za sebou ve své honbě za požitky nechává. Snímek stojí a padá s hereckým výkonem Michaela Cainea, jehož role Alfieho katapultovala mezi herecké hvězdy první velikosti. Vedle nominace za nejlepší mužský herecký výkon se film dočkal oscarové nominace v dalších čtyřech kategoriích, získal Zvláštní cenu poroty v Cannes a prestižní Zlatý glóbus za nejlepší anglicky mluvený zahraniční film. V roce 2006 vznikl jeho remake, u nás známý pod názvem Zlatíčko, s Judem Lawem v hlavní roli. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (38)

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Alfie je ukázkový sobec, který své okolí jenom využívá k uspokojování vlastních potřeb a city nebo problémy druhých jsou mu naprosto lhostejné. O druhém pohlaví se vyjadřuje s pohrdáním, s vědomím vlastní převahy a především s maximálním cynismem. Užít si a odkopnout, to je jeho heslo, kterým se důsledně řídí. Pokud druhá strana má opačnou představu, je to jenom její problém. Tenhle film se narozdíl např. od seriálu Californation na svého hrdinu dívá s kritickým pohledem a jde mu o zamyšlení se nad podobným stylem a jeho dopady. Na druhou stranu jede až příliš podle očekávané šablony jednostranné kritiky a jeho hrdina je až moc ukázkový. Věc má pochopitelně i druhou stránku. Z těch žen, které mu prošly postelí, považuju za oběť vlastně jen ženu jeho spolupacienta z nemocniční kliniky. Ten zástup unuděných vdaných paniček a hloupých naivek má bohužel také velkou dávku másla na hlavě. Ono je to spíš zamyšlení nad obecným stavem rodiny a pohlavních svazků v moderní konzumní společnosti. Některé scény, jako je např. hospodská rvačka, které mají patrně film odlehčit do ryze komediální polohy, mi do snímku vyloženě nesedly a určitě se dalo ještě zapracovat na scénáři, ale díky přítomnosti Michaela Caina v hlavní roli se nakonec přikláním ke 4. hvězdičce. Celkový dojem: 70 %. ()

Fingon 

všechny recenze uživatele

Před pár dny jsem viděl remake s Jude Lawem... námět stejný, Alfie komunikuje s publikem úplně stejným způsobem... problém je v tom, že remake je mnohem bližší dnešní době a i Jude Law vypadá na pohled mnohem lépe než Michael Caine. To samé platí i o ženách, které se v obou fílmech objevují - ty z remaku prostě vypadají lépe. A v neposlední řadě... přestože remake měl pár slabších míst, které mě nudily, tento film mě nudil už od samého začátku. Spolu s Kruhem zatím jediný originál, u kterého se mi více líbí nová verze. ()

Reklama

danecek24 

všechny recenze uživatele

24. Zlatý Glóbus za rok 1966 - cena (1) - *Nejlepší zahraniční (anglicky mluvící) film - Velká Británie + nominace (6) - Nejlepší herec (drama) - Michael Caine, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Vivien Merchant, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Shelley Winters, Nejlepší režie - Lewis Gilbert, Nejlepší scénář - Bill Naughton, Nejlepší filmová píseň - "Alfie" - Hudba Burt Bacharach, text Hal David ()

Vančura 

všechny recenze uživatele

Celou dobu při sledování se mi tam vkrádalo srovnání s o 3 roky mladším filmem Já, truchlivý Bůh, jehož hlavní postava (v úžasném hereckém ztvárnění Miloše Kopeckého) vykazuje s Alfiem celou řadu podobností. Kromě společné záliby v ženách je tou nejnápadnější jejich mluvení do kamery k divákům (na stejný zcizující prvek jsem ještě narazil ve filmu Annie Hallová). Na rozdíl od svého českého protějšku (který se k oslovování diváka uchyluje vcelku střídmě) však Michael Caine mluví do kamery k divákům skoro neustále, což v kombinaci s téměř dvouhodinovou stopáží začne působit téměř až otravně (v duchu čeho je moc, toho je příliš). A celkově mi ten film přišel slabší, citelně méně zábavný, a mnohem více poznamenaný dobou svého vzniku, než Já, truchlivý Bůh (Alfie musí svou neuvěřitelnou cudností dnešního diváka až zarazit - v tom filmu se neukáže naprosto nic, a i dialogy jsou velice krotké). Zajímavé mi přišlo, že jak mi byl Alfie celou dobu extrémně nesympatický (v podstatě mi přišel jako lidský odpad), v samotném závěru jsem pro něj nakonec našel pochopení, a byl jsem rád, že film končí právě tak, jak končí, protože jsem si přesně takový závěr přál, a protože jen z něj mám dojem, že takto je svět v pořádku. (Mimochodem zmíněný závěr by sám o sobě byl na 4 *, ale kvůli slabšímu zbytku filmu se přidržím jen 3 *. Za zmínku stojí i výtvarně nápadité závěrečné titulky se skvělou písní "Alfie" od Cher / Cilly Black). Jedním z dobrých důvodů, proč tento film stojí za vidění i po těch letech, je herecký představitel titulní postavy - pro všechny, kdo mají Michaela Caina zafixovaného jako Batmanova asistenta z Nolanových filmů (případně jako starce nad hrobem ze Sorrentinova Mládí), by mělo být zajímavé vidět, že byly časy, kdy byl obsazován i do rolí suverénnních playboyů - až by tomu nemusel jeden věřit. ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Alfie je hajzl. Egoistický blb, který má štěstí, že má tvář Michaela Cainea. A tenhle film je zvláštní - sledujete hlavního (ne)hrdinu, kterak si pohrává se ženami, potřebuje je jen tehdy, když se mu to hodí, nedělá mu pražádný problém tu či onu odkopnout, jestli ho už přestane bavit. Zkrátka si užívá. Alfieho příběh je mrazivá konverzačka, která nemá za cíl diváka nějak poučit, a je na každém, co si z něj vezme. Největším kladem je samozřejmě Caine v hlavní roli, typově přesně jsou vybrány i všechny ženské, pěkná je kamera našeho Otty Hellera. Líbilo se mi i odlehčování příběhu - momenty, kdy Alfie mluví do kamery přímo k divákům ("Tak co, už jste se všichni usadili? Teď asi čekáte na dlouhé pitomé titulky. Nebudou."). Čtyři a půl. ()

Galerie (31)

Zajímavosti (7)

  • Film získal řadu ocenění. Jsou jim například cena BAFTA pro nejnadanějšího hereckého nováčka udělená Vivien Merchant , speciální cenu poroty na MFF v Cannes, Zlatý glóbus za nejlepší zahraniční anglicky mluvený film, cenu Kansaa City Film Critics Circle Award a National Society of Film Critics Award pro Michaela Caina za nejlepší hlavní herecký výkon a 5 nominací na Oscara. (=woody=)
  • Na premiéru filmu 24. března 1966 se přišli podívat členové kapely Beatles se svými manželkami, ale pouze Paul McCartney, který v té době chodil s Jane Asherovou hrajíci ve snímku, mohl sedět v první řade mezi tvůrci. [Zdroj: Beatles - Den po dni] (kosticka7)
  • Scénář napsal Bill Naughton podle vlastní stejnojmenné divadelní hry z roku 1963. (=woody=)

Související novinky

Zemřel hudební skladatel Burt Bacharach

Zemřel hudební skladatel Burt Bacharach

09.02.2023

V požehnaném věku čtyřiadevadesáti let odešel do muzikantského nebe oceňovaný americký skladatel popmusic, pianista, textař a hudební producent Burt Bacharach. Médiím tuto zprávu předala jeho mluvčí… (více)

Reklama

Reklama