Pán much

Předloha:

William Golding (kniha)

Jay Presson Allen

Martin Fuhrer

Možná o něco lepší než původní verze z roku 1963. Jeden z mála filmů, kde barevný materiál pozitivně ovlivní výsledek. Ve filmu nenajdete žádné zbytečně vložené záběry smějících se chlapců,a je proto lepší. Některé detaily jsou tu sice zpracovány jinak, modernější doba se projevuje i modernějšími nástroji (vrtulník), nečekám však ani tady příliš velký odklon od knižní předlohy. Velmi známý, a velmi tvrdý příběh, solidní alegorie na lidskou krutost a egoismus, které je v nás odjakživa.(4.10.2009)

• Hogun

Banda nevychovaných zákerných malých hajzlíkov, ktorých rodičia poslali radšej do vojenskej školy ako ich trpieť doma, sa hrá po stroskotaní na opustenom ostrove na velkých "lovcov"... Nepresvedčivé, umelé, iritujúce. Padám do postele, vypínam rozčúlene televízor a nadávam nad zbytočnou 90 minútovou stratou drahocenného spánku. 3/10(31.12.2007)

Ostrovní survival, který je neobvyklý a má být taky o to znepokojivější tím, že hlavními hrdiny je banda spratků, no bohužel na mě to teda moc nezapůsobilo, přičemž jakous takous zábavu jsem pocítil až ke konci. Ze sebe doporučuju spíš vypustit. 55%(23.12.2014)

Skvělý film s dokonalým koncem. Rozebírat téma by bylo na sakramentsky dlouho, dotýká se to těch nejzákladnějších kamenů lidské osobnosti a společnosti, kamenů, které z nás ani v té nejvyspělejší civilizaci prostě nikdy nevymizí. Je potřeba vyzdvihnout skvělé a přirozené herecké výkony malých herců, atmosféru i sympatickou stopáž. A ten konec... Ono se vlastně od těch dob loveckých společností, do kterých se kluci vrátili, zase tak moc nezměnilo. Jen to má dnes jinou, sofistikovanější podobu. Ten závěrečný kontrast byl geniální. A to, co se civilizace snaží potlačovat, je zdrojem veškerých problémů. Těším se na knižní předlohu.(23.4.2010)

Nevidel original ze 63, ale cetl knizku a toto zpracovani je super!!!(12.2.2006)

• - Tento film je předlohou pro TV-show Survivor vysílanou v USA od roku 2000. (x_silver)

• - Film bol parodovaný v seriály Simpsonovci (1989) v epizóde s názvom "Ponorkobus". (Jello Biafra)

• - Jako Pán much je označován Belzebub, což je podle křesťanské mytologie jedno ze jmen pro ďábla. Jiné zdroje uvádějí, že Belzebub je jeden ze sedmi princů pekel, konkrétně démon obžérství. (Lukadlo)