poster

Pán much

 • USA

  Lord of the Flies

 • slovenský

  Boh múch

Dobrodružný / Drama / Thriller

USA, 1990, 90 min

Režie:

Harry Hook

Předloha:

William Golding (kniha)

Scénář:

Jay Presson Allen

Kamera:

Martin Fuhrer
 • heyda
  ****

  Docela dost mě zajímalo, o čem to asi bude, když je tento film (a knížka) brán jako motiv pro vznik a natáčení nejúspěšnější soutěžní show na světě SURVIVOR. Začátek byl vcelku sympatický, parta chlapců ztroskotala na ostrově a chlapci se bez problému kámošili, chodili na dřevo, drželi hlídku u ohně atd.. Jenže rozpor mezi 2 nejvyšími autoritami vedl ke vzniku dvou kmenů a docela zřejmému rozdělení na Heroes vs Villains. To nejzajímavější přišlo však záhy, kdy autorita kladná postupně přicházela o své členy, ti totiž začali přecházet na stranu zla a nezdráhali se žádných krutostí. To vše vyvrcholilo v momentě, kdy zbyli v tom dobrém kmeni pouze 2 nejhodnější a nejrozumnější členové, kteří byli druhým značně početnějším kmene šikanováni, utlačováni a nakonec ... ´´neprozradím´´. Vzhledem k tomu, že dobro v tomto filmu rozhodně nevítězí a dějově je to trochu děravé (viz, kde skončil ten dospělák), tak nemůžu jít na maximum, ale byl to drsnej film, kterej jen potvrzuje, jak jsou lidi snadno zmanipulovatelní a v atypických podmínkách se nebojí zabíjet i své kamarády. 75%(4.12.2012)

 • xxmartinxx
  ***

  Čekal jsem, že oproti starší adaptaci se to dostane někam dál, ale pořád mám pocit, že to téma zůstalo značně nevyužito. Možná dokonce, že i ta starší verze byla lepší.(4.11.2010)

 • Kimon
  ****

  Jednání a charakter jakékoliv živé bytosti na této planetě se mění a přizpůsobuje podmínkám, v jakých je nucena žít. To platí o zvířatech, ale i o lidech, bez ohledu na to, zda se jedná o dospělého jedince či mládě. V případě větší skupiny pak v mezních situacích nastupuje dominanta silnějšího jedince, který ve snaze přežít projevuje snahu ovládnout ostatní "slabší" jedince. Tato skrytá vlastnost v nás přetrvává, i když jsme už dávno překonali dobu kamennou a žijeme v civilizované společnosti. Tento film nám naléhavě připomíná, že ani my, narození a vychovávaní v dnešních civilizovaných podmínkách nejsme nic víc, než jen pouhopouzí potomci pravěkého člověka s hluboko uloženými vlastnosti divokého zvířete. Když se tyto vlastnosti spojí s lidskými bytostmi věku dětského, je to víceméně hrubá podívaná poněkud hororového nádechu. Pro žáky prvního stupně základních škol tento film rozhodně určen není.(9.9.2008)

 • !RedruM
  *****

  Neuveriteľne surové zverstvo. Polovicu filmu som prežil v sprche zimomriavok a bolo pár scén, ktoré ma emocionálne položili. Civilnosť tu docela hraje do kariet, avšak príbeh nie je úplne od začiatku vyrozpravaný. Našlo sa tu aj pár fakt veľkých nelogických medzier, ale mne to v tomto prípade vobec nevadilo a záver je neskutočný...(24.9.2013)

 • Superpero
  ****

  Drsnej film. Zase se potvrdilo jak se lidi nechaj zmanipulovat naprosto ke všemu a že děti dokážou být pěkně kruté. Bylo dobře že se film soustředil jen na dění na ostrově, nic předtím, nic potom. Hodně se mi líbil konec.(17.6.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace