Pán much

Předloha:

William Golding (kniha)

Jay Presson Allen

Martin Fuhrer

Četl jsem předlohu. Už je to pár let, ale velmi dobře si ji pamatuju a hned jsem poznal, že film se knihou jen inspiruje, velká většina situací je zcela pozměněna, mezi ty nejokatější změny patří přesunutí do současnosti a změna původu chlapců-tady jsou to Američané. Změn je skutečně hodně a většina z nich mi přišla hrozně zbytečná a pořád nedokážu pochopit, proč k nim došlo. Protože předloha je perfektní a podle mě nic měnit nebylo potřeba. Ale to je jedno, důležité je, že i ty změny jsou velmi dobře provedené a film tak nedělá Goldingově knize ostudu.(13.7.2009)

Námětem hodně zajímavej film, zpracováním už trochu horší. Nevím do jaké míry je to vina knižní předlohy, ale postavy se chvilku chovaj jako úplní blbci, a pak zas úplně dospěle, což bych od ani ne patnáctiletejch kluků v takové situaci určitě nečekal. Nevěřím, že by se v reálu mohlo dění vyostřit až tak jak ve filmu, ale jako jeden z pohledů na věc je tenhle film docela zajímavej a stojí za hodinu a půl času. 60%(18.5.2009)

Predchudce LOST v detske podobe. A jestli si myslite, ze bude vsechno v chillu, protoze tam jsou deti, myslete znova. Detske chovani je (obzvlast v tomhle filmu, ale i obecne) neco neskutecne brutalniho a diky jeste nevyvinutym mozkum dementniho. 6/10(25.11.2010)

Postrádá to hloubku Goldingovy děsivé antiutopie, ale ačkoli klouže jen po povrchu problému, dokáže vyvolat znepokojivou atmosféru a otázky. Konec je výborný...(20.1.2009)

Docela dost mě zajímalo, o čem to asi bude, když je tento film (a knížka) brán jako motiv pro vznik a natáčení nejúspěšnější soutěžní show na světě SURVIVOR. Začátek byl vcelku sympatický, parta chlapců ztroskotala na ostrově a chlapci se bez problému kámošili, chodili na dřevo, drželi hlídku u ohně atd.. Jenže rozpor mezi 2 nejvyšími autoritami vedl ke vzniku dvou kmenů a docela zřejmému rozdělení na Heroes vs Villains. To nejzajímavější přišlo však záhy, kdy autorita kladná postupně přicházela o své členy, ti totiž začali přecházet na stranu zla a nezdráhali se žádných krutostí. To vše vyvrcholilo v momentě, kdy zbyli v tom dobrém kmeni pouze 2 nejhodnější a nejrozumnější členové, kteří byli druhým značně početnějším kmene šikanováni, utlačováni a nakonec ... ´´neprozradím´´. Vzhledem k tomu, že dobro v tomto filmu rozhodně nevítězí a dějově je to trochu děravé (viz, kde skončil ten dospělák), tak nemůžu jít na maximum, ale byl to drsnej film, kterej jen potvrzuje, jak jsou lidi snadno zmanipulovatelní a v atypických podmínkách se nebojí zabíjet i své kamarády. 75%(4.12.2012)

• - Tento film je předlohou pro TV-show Survivor vysílanou v USA od roku 2000. (x_silver)

• - Film bol parodovaný v seriály Simpsonovci (1989) v epizóde s názvom "Ponorkobus". (Jello Biafra)

• - Jako Pán much je označován Belzebub, což je podle křesťanské mytologie jedno ze jmen pro ďábla. Jiné zdroje uvádějí, že Belzebub je jeden ze sedmi princů pekel, konkrétně démon obžérství. (Lukadlo)