Nejkontroverznější film 20. století! Absolutní moc - absolutní zvůle... Slavný snímek Tinta Brasse zpracovává příběh ze starověkého Říma. Zvrácený Caligula (Malcolm McDowell) se neštítí ničeho, aby dosáhl moci, a za jeho panování ovládá Řím zrada, sex a násilí! Otevřené znázornění brutality i erotických scén vyneslo filmu skandální pověst. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

MM_Ramone

Gaius Caesar Augustus Germanicus bol v poradí tretím rímskym cisárom. Vládol počas rokov 37 až 41. Obdobie jeho vlády je spojované s násilím, politickými vraždami, incestom a sexuálnymi orgiami. Svet si tohto divokého cisára pamätá pod jeho prezívkou "Caligula". V roku 1979 natočil taliansky režisér Tinto Brass snímok, ktorý mapuje život a charakter tohto panovníka. Je to silne kontroverzné filmové dielo balancujúce na hrane pornografie. Titulnú úlohu stvárnil anglický herec Malcolm McDowell. *** ()

Dan9K

Vy jste tak nechutně puritánští. "Oh, nahá těla! Chce se mi blinkat!" To se asi musíte koupat ve vlastních zvratcích, když se v té vaně vidíte. Jak mi bylo líto, že jsem nejdříve viděl kratší verzi. Tu, která je ta "normálnější", nicméně nedlouho poté jsem si vychutnal i tu delší a stálo to za to, celý film to posunuje mnohem výš :-) . Malcolm McDowell zahrál roli skvěle, napadalo mě celou dobu, že se pro ní narodil, ovšem takových on má víc. Možná, že bych to hodnocení z důvodu až přílišně úzkého zaměření celé story, viděl tak na tři, ale je mi tenhle snímek hrozně sympatický a když vidím, jak ho odstřelujete jen kvůli tomu, že je jiný, nemůžu se ho nezastat. Scéna s tím dokonalým strojem na usekávání hlav byla výborná a vyvolala ve mně snad i empatii... ()

kulyk

Malcolm umí kmitat mechanicky i nad pomerančovou kůží. Takhle se to dělá, a já chrapoun furt otravoval s předehrou....Vynikající ztvárnění dekadence, která sem tam postihne kdekterou kulturu. Možná se zde leckdo odhalí téměř nad kotník, tak na to nekoukejte třeba s dědečkem, ať vám nepobryndá botky. Cinty některých expertů na téma - takhle to teda nevypadalo - odsouvám touto poznámkou: dejte mi absolutní moc a dostatek lidských prostředků, a uvidíte teprve péčko. Láska prochází žaludem, láska k moci i gonádami, o tom žádná. Toto je ztvárnění Říma nejen tak, jak vypadal před uprdelením ježíškomilů, ale i tak, jak si jej rád představuji já. ()

ripo

Škoda toho extrémneho počtu pornoscén. V určitých mometoch mi bolo na grcanie ... Ešte nech mi niekto povie, že to bolo relistické zobrazenie pomerov v Ríme za vlády tohoto šialenca ! ()

gogo76

Mal som to možnosť vidieť už veľmi dávno na VHS, pravdepodobne kratšia verzia, ale nelákalo ma to. V trafike som nedávno zazrel rozšírenú edíciu, tak si hovorím, že tej krvi a erotiky tam bude viac a jednoducho som zvedavý, čo v tej kratšej verzii nemohlo byť. A už je mi to jasné...Úchyl, Tinto Brass mal radšej točiť čisté porno, pretože sa miestami zdá, že príbeh je tu až na druhom mieste. Často sa stáva, že dialógy sú prestrihávané sekundovými zábermi na "kocúrov" a "chlpaté mačky", čo ma hrozne rozčuľovalo. Od druhej polovice je to miestami nefalšované porno plné orálneho sexu. V týchto momentoch je Caligula vztýčenými penismi úplne zatienený a to ma sralo. Nevadila mi erotika, porno už áno, vadilo mi, že som nedostal dostatočne silný príbeh, krv ani brutalitu akou bol Caligula preslávený. Niečo málo samozrejme dostaneme, napríklad krvavý záver na schodišti je výborný, rovnako ako výkon M. McDowella, ale je to málo. Nevidím veľký rozdiel medzi Brassovým Caligulom a bežným pornom v historických kostýmoch. Slabé tri hviezdy. 50%. ()

Mahalik

S dekadencí jsem pořád kámoš a Caligula navíc představuje korunovaného krále zvrhlosti, čili je má hlava o to víc v pejru. Je-li nějaká historická nesrovnalost, pak se nebudu otírat o císařův majestát a raději se vyslovím přímočaře: bylo to skvělý. Brass je pro mě exemplářem nechutným a to, že jsem mohl nakouknout do jeho perverzní hlavy, bylo spíš poděkování, než znepokojení. Asi je to tím, že jsem takovej. Vyjma téhle fascinace, obdivuju výkon mechanického pomeranče, který byl snad políbený dekadentní múzou. Caligulu prostě nemohl hrát jiný herec. Velmi psychotropní zážitek! ()

kinej

Výtvarná stránka není špatná, ale film se snaží provokovat až moc. Malcolm McDowell se na Caligulu perfektně hodí. Explicitní vyobrazování sexu a násilí mi nějak zvlášť nevadí, dokonce si myslím, že do filmu o Caligulovi určitě patří, nicméně film o jedné z největších zrůd v historii lidstva by měl být mnohem lepší. ()

LiVentura

Bravůrně zvrhlá filmová inscenace jednoho z největších a nejúchylnějších "masových" vládců..! Tak zvrhlé, jak byla ona morálně vyprahlá doba a všimněte si, že v každé společnosti, čím je vyspělejší, tím v ní chybí více morálních lidí a obyčejné spravedlnosti.!!! ()

lamps

Postava Caliguly má v sobě nezměrný příběhový potenciál, který zde byl úspěšně a velmi brutálně zabit. Stačí se podívat na herecké obsazení ve složení: bobr Řehoř, bobr Antonín, Malcolm McDowell, bobr Štěpán, Helen Mirren a konečně celá Hujerovic bobří rodinka; a je nám jasné, s jakým záměrem pan Brass celý film natáčel. Bezpředmětné orgie, které se možná honosí jistým diskutabilním historickým podkladem, avšak ve výsledku postrádají z dobrých 70% jakýkoli vyšší význam. Dvě hvězdy pouze za hudbu, herce (ale proboha ne za bobry) a za odvahu znázornit slavné bohémské císaře také z trochu jiné, možná opravdu pravdivější perspektivy. 45% ()

Big Bear

Caligulu jsem si dnes dal ani ne tak, že bych měl na něj chuť, ale čistě jako zářez. Už dlouho se mi ta necenzurovaná verze válela na disku a já to pořád obcházel jak horkou kaši. Ne že by mne historické filmy nebavily, natož z antického Říma, to tedy nikoliv. Navíc se nepovažuji za citlivku a tak nějakou tu krev na plátně či nahotu snesu, leckdy dokonce vítám. Ale tady toho na mně bylo krapet moc. Jasně Řím takový bezpochyby byl a ono co dělo už ve starověkém Řecku by dnes taky leckdo těžko rozdýchával, ale přeci jen jsou nějaké žánrové mantinely a tenhle film je čistě na jejich pomezí. Takový je prostě Tinto Brass. Nestačí mu erotika a sexuální scény, potřebuje vždycky něco ukázat navíc. Ale jen krátce, takže jeho filmy nelze nazvat čirou pornografií, kde jde jen o explicitní ukázání všeho co s tímto žánrem souvisí. Není to ale jen ta nahota. V protipólu tomu je to i nasazení solidních herců a pak také jistá výpravnost byť i tam já vidím mouchy, díky kterým mi film úplně nesedl. O Caligulovi jsem slýchal už za dob komančů, kdy sem do naší socialistické vlasti pronikly videokazety s tímto filmem a zřejmě i s oběmi verzemi. Samozřejemě, že sem se všemi těmi Ramby, Čelistmy a Terminátory pronikalo i porno, ale pokud se pamatuji nebylo tak dostupné jako akční a kung-fu filmy. A že nás to jako teenagery fakt zajímalo a rodiče mající doma video ani netuší jak byla každá kazeta pečlivě prověřena zda někde není něco co není vypsáno z boku kazety na papírovém štítku... :-). Mně osobně se do rukou Caligula nedostal, ale pár přátel o něm s dost vyjeveným výrazem vyprávělo na základce. Tak dnes konečně se mohu také přidat k těm co toto kontroverní dílo viděli. Zkrátka jsem si udělal zářez. Dojmy jsou všelijaké. Kdo hned zaujme je šílenec McDowell. Nevím jestli to bylo jeho první obsazení do takto extrémní role ( a to už jsem s ním pár filmů vidě), ale skoro bych řekl, že ano. A stejně jako chudák Čenský hrál jednu dobu jen prince, začal se McDowell objevovat v rolích hodně divnejch týpků od nacistických dozorců po lidožrouta Čikatila ve filmu Evilenko. A alespoň u mně působí v ostatních ,,civilních'' filmech herecky i vizuálně, že tam nepatří. Když to přirovnám, je to jako kdyby jste do školky malých dětiček přijmuli právě propuštěného deviantního pedofila jako vychovatele .-). Překvapila i účast O'Tooleho a hlavně Helen Mirren, která se koukám nahoty nebála. To ostatní jsou pro mne neznámí herci. Film je výpravný o tom žádná, ale celé jsou to takové sedmdesátkové disco fantazie. Na rovinu, to už lepší kostýmy měli Monty Pythoni v Životu Bryana... Tady jsou kostýmy jen jako ve stylu Říma. Všechno to je s neuvěřitelně krátkými nohavicemi, bez rukávů a Malcolm tam většinu filmu běhá v jakýchsi tangách pod bílým prostěradlem... Vojáci a pretoriáni ani nemají na přilbách chocholy a celé je to takové divně barevné... Asi nejpřirozenější Řím to byl když se všichni při orgiích váleli nazí :-). Co se týče kulis, to je to samé. Snaha byla a jaksi intuitivně vnímáte, že jste ve starověkém Římě, ale s reálnou podobou paláců či amfiteátrů to má společné pramálo. Opět je to jako něco ve stylu Jesus Christ Superstar, byť tady se tomu snažili věnovat krapet víc. Dám-li to celé dohromady, je to na svoji dobu jistě zajímavý film. Erotika mi tam až tak nevadila, ale mohlo se trochu ubrat (i když k tomu možná sloužila necenzurovaná verze). Pro socialistického diváka, kterého pruderní soudruh držel v těchto ohledech dost na uzdě to mohlo sloužit i jako celkem zajímavá názorná ukázka sexuálních praktik. Nedělám si iluze že to u nás byla v těch dřevních dobách co se týče variability a nestereotypnosti nějaká super hitparáda. Herecké výkony jsou zajímavé, ale jedno bych ve filmu opravdu vyzdvihl a to je hudba. I když tam zaznělo pár skladeb složených čistě pro film, hlavní hudební linku drží skladby Prokofjeva s Chačaturjanem a sedly tam neskutečně. Je to až neuvěřitelné. Jen málokdy se podaří vážnou hudbu vložit do filmu tak aby ty známé motivy nerušily a divák se s nimi sžil, tak jak to má u filmové hudby být. Tady, u tohoto velmi kontroverzního filmu plného násilí a erotiky to klaplo dokonale. To, jak těžko je Caligula žánrově zařaditelný tento film dokládá i náhled do současné wikipedie: exploitation film, pornografický film, erotický film, životopisný film, filmové drama, film zabývající se LGB... tak si vyberte :-). Můj verdikt - zajímavé, ale nesedlo mi to zcela. Možná ponechat to všechno a zasadit to do lepších reálií (vím jsem na tyhle věci pintlich), pak by se mi to asi líbilo víc. Takhle je tam nejreálnější ta erotika a to mi nestačilo. Na závěr nutno podotknout, že podobně jako z Drákuly dělá film z Gaia Caesara Augusta Germanica (Caliguly) monstrum, kterým možná ani nebyl. Záznamů o něm samotném moc není a pokud jsou, uvádí jej spíše jako váženého císaře. Faktem je, že po 4 letech své vlády byl zavražděn svojí osobní stráží. Takže i co se týče historické věrnosti nelze film brát moc vážně. Já si skoro myslím, že si Tinto Brass zkusil natočit naoko historické dílko, ovšem propašoval do něj vše co vídáme i v jeho ostatních filmech. Jakoby zkoušel, zda mu to u širší divácké obce projde. V dnešní době internetu, kdy se na nás nahota a porno valí všemi směry nemůže film nikomu vehnat ruměnec do tváře. Možná právě proto je tato doba ideální a vhodnější k jeho objektivnímu jeho zhodnocení bež šokovanosti kterou způsoboval v době svého uvedení. Já dávám za tři svazky papyru ,,z Británie''. * * * () (méně) (více)

Paldini

Tinto Brass je břídil, který potopil celý film, ač prý porno scény netočil. Malcolm McDowell a Peter O´Toole jsou sice perfektně zvrhlí a dokonce i podobní svým historickým předlohám, ale oba hrají mizerně. No a úplným zklamáním bylo pro mě obsazení jakéhosi kastráta do role mého oblíbence Claudia. To mi Brass neměl dělat. Přesto jsem film viděl dvakrát a to pokaždé v jiné verzi. Kdo by taky čekal, že v televizi NOVA pustí porno, že? ()

Ruut

No o kvalitách filmu ajko takového bylo napsáno dost. nebudu pitvat zda má nějaký přínos pro světovou kinematografii nebo zda je to prachsprosté porno. Musím ale ocenit odvahu filmařů ukázat starověký Řím v plné kráse. Se všemi nešvary, zvrácenostmi, úpadkem senátu a hlavně že ukázali celkem uvěřitelně Caligulovu osobnost. Tento film se podobá skutečné historii mnohem více než naprostá většina historických velkofilmů. ()

S.Quentin QUALE

Kdysi dávno jsem jako asi tak dvanáctiletej tento film nedopopatření viděl, tedy přesněji řečeno část z něho, než mi po zásluze nařezáno. Co já vím proč jsem si na něj vzpomněl až teď, každopádně na mě zapůsobil stejně pozitivně jako před lety. Scéna s mašinou na sekání hlav mi utkvěla v paměti ze všeho nejvíc a její síla nevyprchala. Já nemám znalosti historie na to, abych tady mohl tvrdit že to tak v Řimě vypadalo, ale klidně se přiznám, že Brassovi totu variantu žeru aji s navijákem. Kontroverzní snímek určitě, ale třeba v porovnání se Saló se jedná o film na uzdě udržený. 85% ()

Adam Bernau

Co je člověk a jaká je jeho povaha? Je to tvor, který se obléká, aby dal najevo, že není nahý, a který se obléká, aby se obnažoval. Tvor, který se vždy nutně pohybuje na hranici normality. A co ještě? Postavy caligulovského theatrum hominis buď souloží nebo o tom mluví, mnohem víc je však zajímá moc a přežití. A pokud sex, tak většinou buď jako jedna složka bezmezné opulence a nenabažitelnosti požitky nebo opět jako nástroj moci. A Botička se bojí smrti, infantilně miluje svou krásnou sestru, rád si hraje a chce se být bohem. Zkouší, kam až se dá zajít a je dokonalým vtělením bezohlednosti. Brakový pornograf Tino Brass vytvořil opulentní dílo, zdařile ambiciózní nejen co do útoku na hranici mezi uměním a pornografií, ale i pokud jde o myšlenkový a meditační potenciál a jemuž se adekvátností titulní postavě a jí příslušnému espritu vyrovná asi málokterý historickobiografický snímek. Není to ani přiblblé péčko, ale ani z těch pohříchu obvyklých "seriózních" historizujících obrázů, v nichž dávné postavy prezentují politické a společenské myšlenky druhé poloviny 20. století. Kazí ho jen jedna věc: Ať mi nikdo neříká, že nemohlo být místo těch implementovaných penthausových štětek sehnáno pár ke všemu ochotných no-name rádoby héreček, které by byly schopny zhostit se jejich "rolí" aspoň trochu na úrovni. Než i přesto jsem Brassovi vděčný. Jo a taky Claudius byl dost trapný, ale to už musíme přičíst interpretaci dějin z hlediska Caliguly boha. ()

mchnk

Tinto Brass a Bob Guccione spojili síly a pozvali nás na velkolepou a nádhernou velmi detailní prohlídku pohanského Říma. Precizně zpracovaný obraz římských radovánek i hierarchie vládnoucí garnitury. Vládci, považující sebe sama za polobohy. Ale i sloužící člověk bez identity...otrok i hračka k uspokojení vlastních potřeb. Politika jednoho diktátora se dnes změnila v politiku jedné korporace. Zůstává i zrada. Ta je základem všeho "bratr zabije bratra, který zabil svého otce, který zabil svého syna. Osud." Zvrácené smýšlení, dokázali římští vládci změnit ve skutečnost. Příkladem za všechny je Tiberiovo monstrózní, sexuální panoptikum. Caligula byl odraz nejtemnější stránky lidské duše. Nelítostné děcko, které si hraje s hračkou jménem Řím, a které má občas slabé chvilky. Dejte mu na hlavu korunu a on Vám ukáže, jak si představuje neomezenou moc. Ve své době je rozdělení na dvě verze naprosto logické. Dnes, kdy je porno všude kolem nás, je možné vychutnat slastnou historická podívaná s tímto výborným pornografickým prvkem naprosto dokonale. Malcolm je bez komentáře, svou roli si užil skvostně a zanechal zde jeden ze svých životních výkonů. Nekompromisně realistický film. Toto se v Tobě člověče skrývá...? ()

InJo

Absolutní hardcore! Dekadence antického Říma zobrazená tak explicitně, že i ultra dirty seriály jako Řím a Spartakus vypadají ve srovnání s Caligulou jako výchovné a morálně nezávadné lekce z dějepisu určené dětem na základních školách. To bohužel ale nic nemění na tom, že stejného, ne-li ještě o dost lepšího, kýženého efektu by šlo bezpochyby dosáhnout i bez těch neustálých zásunů, prstovaček, lízaček, kuřeb, ejakulátů apod. (v nezkrácené verzi pravděpodobně není scéna, v níž by nebyl alespoň jeden obnažený zadek, prso, pyj či vagína). Nicméně, vidět v tomhle "krvavém pornu" tak respektované herce, jako jsou Peter O'Toole, John Gielgud a Helen Mirren, je rozhodně zajímavý (a možná i unikátní) zážitek... :) 60 % ()

Sobis87

SchizoRoma aneb souboj několika autorských vizí roztažený na dvě a půl hodiny. V tehdejší konstelaci se z Caliguly nikdy nemohl stát vyloženě dobrý film a na to, aby se dal označit za film nepovedený, je zase až moc pozoruhodný... a také se může pyšnit zběsilým (a zběsile roztříštěným) hereckým projevem. Je to kus filmové historie a je to docela zážitek... odškrtnuto. ()

LION-MR.T

Nebudu se rozmýšlet zda je to porno nebo historický film natočený podle skutečnosti. Dějově o ničem,zajimavé jsou fakt odhalované scény a perverze. Na tři hvězdy,ale nevím proč. Možná,že za tu scénu v bordelu,kde manželky poslanců sloužily jako štětky,ale některý to bavilo. ()

3D remake Caliguly

3D remake Caliguly

30.01.2010

Zdá se, že Tinto Brass je pořád ve formě. Otec, či spíš dědeček italského erotického filmu (nar. 1933), oznámil, že se nebojí pokrokových technologií a jeho následující přehlídka dámských pozadí nás… (více)