Hrob světlušek

(neoficiální název)
  • Japonsko Hotaru no haka (více)

Ponurý příběh vypráví o dvou sourozencích, kteří se snaží přežít hrůzy Druhé světové války. Seita a jeho malá sestřička Setsuko jsou ponecháni osudu, když jejich maminka zemře na následky zranění po ničivém bombardování. Otec slouží u japonského námořnictva, ale rodina od něj už dlouhou dobu nedostala žádné zprávy. Dětí se ujme teta, avšak kvůli častým neshodám Seita se Setsuko odchází. Najdou si přístřeší, ale obstarat dostatek jídla je téměř nemožné... Hrob světlušek je založen na stejnojmenném románu podle skutečných událostí Akiyuki Nosaky. Bývá považován za jeden z nejpůsobivějších protiválečných snímků. V kinech byl promítán společně s pohádkovým anime Můj soused Totoro, který měl diváky po traumatickém zážitku povzbudit. (Fabienne)

Emo-haunter

Nejprve než přistoupím k samotnému hodnocení filmu, tak bych rád připomenul, že jsem velkým milovníkem anime a rád tyto typy filmů sleduji. Nejdříve jsem přemýšlel, zda mám k tomuto komentáři zmínit i tehdejší historickou či politickou situaci v Japonsku a vyřknout tak svůj vlastní subjektivní názor. Neudělám to, není to podle mého názoru úplně dobrá věc, koneckonců, kdo zná aspoň trochu historie Japonska během II. světové války, dozajista na to má svůj obrázek, ať už kladný nebo záporný, je to každého člověka věc a ani jednu stranu neodsuzuji. Teď přistoupím k samotnému hodnocení filmu. A už je to tu zase! To, co mi na anime vadí a zrovna v takovém filmu, který je velice vychvalován, se zde nachází v početném měřítku. Mechanické chováni postav bez nějakých větších emocí připomínající roboty. A s argumentem, že tím chtěl režisér vystihnout absolutní únavu a psychické vyčerpání lidí během světové války, o tom posle mě moc řeč být nemůže, jsem si jistý, že by to vypadalo jinak. Úplně mě rozčílilo samotné chování dvou protagonistů. To, když holčička začne silně plakat z toho, že jí moc chybí maminka, tak je nejlepší začít dělat cviky na venkovní hrazdě? Ach, starší brácho, sestra by se měla utišit, psychicky podpořit... Copak takové elementarity režisérovi nedocvaknou nebo jen já mám takový názor na takovou situaci? Nebo to, že se Seita rozhodne ke krádežím a nechá svou dceru úplně hladovou a pak se zčistajasna, až jde do tuhého rozhodne vybrat všechny úspory, které má? Ale až už, když je pozdě, až když Setsuko na prahu smrti. O dalších takových podobných situacích radši ani nemluvit, vyskytovalo se jich tam víc. Nicméně, druhá polovina filmu už získala trochu náboje a atmosféry, nicméně díky mému velkému znechucení díky první části filmu mě nakonec film jako samotný celek nechal téměř ledově chladným. Film se snaží mechanicky na zcela primitivním příběhu člověka, diváka dojmout, dostat ho k soucítění a říct mu prostou větu, kterou zná snad každý rozumný člověk, a to sice že válka je zlo... Samotná hudba mě také nikterak nezaujala. K čemu nádherná animace, k čemu zachycení absolutního dna lidské existence pomocí dvou dětí, kteří musí žít téměř bez domova, hladu a žízně, uchýlit se ke krádeži, k čemu ty pěkné metafory světlušek či plechovky od bonbonů, když vám ten film zkazí takovéhle věci, jako jsou konkrétně tyto v tomhle filmu. Film mě celkově bohužel zklamal a nechal ledově chladným i přes jasnou kvalitu, kterou tento film dozajista má, já o ní nepochybuji, ale mé subjektivní pocity mi zkrátka řekly ne. Samotný film si dozajista zaslouží tři až čtyři hvězdičky. Já ale bohužel více jak lepší dvě udělit nemohu... Na to, jak Ghibli miluji, tak tento film byl pro mě celkem zklamáním. 50% ()

simply

O Hrobu světlušek jsem před zhlédnutím slyšela celkem dost věcí. Ve výsledku to byla asi chyba, protože jsem od toho hodně čekala a ani nebyla překvapená koncem, který byl od začátku celkem jasný...Hrob světlušek je silný film dobře natočený, nepřišlo mi že by se s city až moc tlačilo na pilu. Nicméně něco mi tam chybělo, aby mě to pořádně zasáhlo. ()

feeme

To bych čekala, že mě to vžene slzy do očí, ale nějak se nestalo. Asi začínám být hroch. Anebo ta vyprávěcí linie byla tak jako prazvláštně pospřeházená, že mi to nedovolilo bejt víc hlouběji a déle v těch emocích? Každopádně krásný, krásná vizuální analogie padajících bomb a poletujících světlušek. Super kontrast mezi silnou touhou po vnitřní svobodě a totálním omezením okolnostmi. Navíc mě osobně je strašně blízký vyprávění katastrof prostřednictvím jednotlivce/jednotlivců – to má najednou i jakousi psychologickou přidanou hodnotu. Tady to je. ()

Terezinka198

Citové vydírání. A udělané tak blbě, že vás uspí. Nechápu, jak tohle může být jeden z nejlépe hodnocených filmů na MALu. Ale whatever. Setsuko si oficiálně vysloužila titul jedno z nejotravnějších a nejuřvanějších děcek všech dob. 3/10 ()

bobstock

Kdo by si dal práci udělat animák o hrůze a s takovým smutným koncem k pláči. Japonci jsou v tomhle skutečně jedineční, hledat světlo ve tmě a stále tak dospělé, citlivé a skutečné. Mladým generacím se musí vštěpovat smysl proti jaderné válce, aby to už svět neopakoval. Hrob světlušek ve mě vzbudil nepříjemný pocit stejně jako tehdy v muzeu v samotné Hirošimě, což bylo cílem tvůrců. 85% ()

Daweflip

Hrob světlušek je pro mě zklamáním. Není to špatné anime, ale že by mi u něj byť jen zvlhly oči, k tomu jsem měl opravdu daleko. Divák nemá nejmenší šanci se s dětskými postavami aspoň trochu sžít, takže poselství tohoto filmu se naprosto míjí účinkem. ()

Phillo

Nedotiahnuté... Ako vojnový film to pôsobí síce lepšie ako film kreslený, ale stále je tam toho málo na to, aby ma to aspoň trošku chytilo za srdce. Celý film som len čakal na nejaké to citové vyústenie a na konci mi bolo skôr do smiechu z toho nepodareného citového vydierania. Dokonca aj pri Ceste do Fantázie som bol viac "namäkko". 60% ()

Furmi

Najprv som tu mal iba 4*. Ale sám ani neviem prečo, keď som sa tak nad filmom hlboko zamyslel jednalo sa o majstrovské dielo. K anime som sa dostal už dávnejšie, ale veľmi ma tie japonské rozprávky nechytili za srdce. S čistej nudy a rozmaru som si stiahol a pustil Hotaru no Haka. Neskutočná dráma o neskutočnej beznádeji v živote dvoch súrodencov. Srdcervúci film prekypujúci nezabudnuteľnými zábermi a scénami podfarbenými citlivým soundrackom. Toto nieje len anime, vojnový film, dráma, toto bola bohužiaľ realita a život. 90% ()

werewolf69

Už to bolo dosť dávno čo som si naposledy poplakal pri filme, aj keď som vedel ako to cele dopadne, ten koniec ma proste zmohol. Bol to pre mňa dosť šokujúci snímok, už len s dôvodu ako surovo a zároveň nežne to bolo natočene, ak k tomu pripočítam prekrásnu hudbu, tak fakt neviem čo by som mohol proti tomuto filmu namietať. Myslím že som si pravé uvedomil že fakt nie som s kameňa. ()

Atheas

Velmi smutné, ponuré, a velmi krásné. Nedokázat se postarat ani o svou malou sestřičku ??? Takto nějak vypadá asi peklo nevinných lidí, kteří s válkou nemají v podstatě co dočinění. Hlavně tím myslím, malou Sestsuko. Hlad, bída, nemoci a boj o holé přežití, něco strašlivého, zažít by to nechtěl asi opravdu nikdo a po tomto filmu se snad každý v tomto názoru utvrdí. ()

AndieSpark

Japonské animované filmy mám hrozně ráda. Celkem dlouho jsem váhala jestli se na 'Hrob světlušek' podívat, ale shlédnutí rozhodně nelituji. Pocity, které jsem v průběhu filmu měla, jsou nepopsatelné ... Nic pro děti ;) ()

Gore

Já nevím, ale Setsuko mi připadala jako nejotravnější dětský spratek v poslední době a citové vydírání na mě vůbec nepůsobilo. Buď jsem až moc velký cynik nebo to zas tak úžasné nebylo. ()

Brejlil

Těžko co napsat. Film je sice působivý a pocity z něj tísnivé, ale viděl jsem už mnohem tíživější válečné filmy, mnohem děsivější a mnohem beznadějnější. Tak se snad ani nebudu o něčem rozepisovat. Film je rozhodně dobré vidět, ale co komu dá a co si z něj odnese, asi hodně záleží na něm samém... ()

Klara

Po Requiem za sen nejdepresivnější věc, co jsem kdy v životě viděla. Slzy tekly proudem a nešly zastavit. ()

Muel

| Studio Ghibli | Najlepšia ghibliovina. Emocionálny kolotoč dvoch postáv v čase druhej svetovej vojny, ktorý ma roztápal tak každou druhou scénou. Tá réžia od Takahaty je tu fakt veľmi presná na danú látku a fakt si neviem predstaviť, ako by toto mohla topnúť západná kinematografia. Bol by to podarený film, ale ani zďaleka by to nebolo tak majstrovsky precítené a napísané, ako tu. Prenádherný filmík. Viac TU. | Hodnotenie: 10/10 | ()

voidindigo

"Hrob světlušek" je mimořádně krásná i mimořádně smutná anime. Mnoho získává tím, že chování postav je naprosto přirozené (možná dokonce naturalistické) a vykreslené do detailu. Setsuko je snad nejvěrohodnější dítě předškolního věku, co jsem v jakémkoliv filmu viděl. A pomalé, téměř snové tempo vyprávění je osvěžující změna od jiných anime. Mnoho geniálních momentů (zvlášť scény se světluškama, nebo ta, kde Seita dělá gymnastiku zatímco Setsuko pláče). Ovšem myslím, že podobné téme je ještě víc srdceryvně prezentováno ve filmu "Barefoot Gen", a i když "Hrob" byl depresivní, nebylo to až tak depresivní, jak bych čekal podle jiných recenzí. ()

Zeek

Krutý až děsivý příběh, ale krásný a asi jeden z nejsmutnějsích anime všech dob. Citové vydírání mně nevadí, ale tady to bylo možná až příliš a efekt to nezanechalo, na mě toto citové vydírání prostě nefungovalo. Smutný příběh, který silně zapůsobí, ale nemůžu ho ohodnotit za plný počet, něco mi tam nesedělo, asi to laciné citové vydírání. Moje hodnocení: 80% ()

kailik

Ne ! Ne a ne ! Tohle bylo opravdu citové vydírání, přiznávám se, že jsem bulel jako mimino. Jestli tohle někoho citově nezasáhne, tak pak už nevím co ()

Studio Ghibli zamíří na Netflix

Studio Ghibli zamíří na Netflix