Šílenství

• Česko V zajetí šílenství (více)

Pojišťovací vyšetřovatel John Trent (Sam Neill) je pověřen prozkoumáním náhlého zmizení fenomenálního hororového spisovatele Suttera Cane (Jürgen Prochnow). Ten má těsně před uzávěrkou své doposud nejlepší knihy, ale stále nedoručil poslední kapitolu. Trentovi se podaří lokalizovat zapomenuté městečko v němž spisovatel pravděpoodbně žije i čerpá inspiraci pro své zneklidňující příběhy. Spolu s Caneovou editorkou Lindou Styles (Julie Carmen) se vydávají po spisovatelových stopách. Začínají se kolem nich však dít podivné věci, občané městečka se chovají zvláštně a až nápadně připomínají postavy jednotlivých knih. Trent se domnívá, že jde jen o zvrhlý způsob jak upozornit na novou knihu, ale je tomu skutečně tak? (TobRieper)

C0r0ner

Moje prozatím poslední setkání s Carpenterem, které má atmosféru jako svině, to se musí nechat. Zároveň mě to ale až tolik nebavilo, protože mi to přišlo (já vím, je to fantasy horor) dost přitažené za vlasy a nereálné. Ale nakonec převážily pozitivní dojmy, protože jsem neměl potřebu tolik koukat na hodiny. 70% ()

pufina

Sam Neill mě přesvědčí o všem, i kdyby příběh za nic nestál (tady to naštěstí není ten případ). Ale pořád bych tomu měla co vytknout.. ()

Martrix

Podivuhodný počin. Sam Neill se tady přetahoval s Jack Nicholsonem o pomyslný titul nejlépe zahraného šíleného spisovatele, k čemuž mu velmi pomáhal vtipný...myšleno chytře poťouchlý scénář, nabitý mnoha narážkami. Právě postava Trenta a Carpenterovo vynikající zpracování, posouvá Šílenství mezi hororovou klasiku. Pár lekaček, občas potvora, hrátky s realitou i časem...vše prodchnuto zneklidňující atmosférou; těžko hledat nějaká srovnání, nebo se pokoušet analyzovat, jak se podařilo stvořit film, který má tak blízko k béčkovým filmům a současně je jedním z nejzajímavějších hororů vůbec. Vlastně se mi jedno srovnání nabízí. Horizont události. A to nejen díky Sam Neillovi. V obou filmech režisérský um převažuje nad scénářem, ale přesto se podařilo stvořit atmosférickou podívanou o temnotě, na jejíž intenzitu není člověk připraven. Šílenství sice není ani zdaleka tak explicitně brutální, ale ten emociální dopad se u mě moc neliší. ()

Juto

Tento film namiesto fyzického nebezpečenstva využíva útoky na vaše uchopenie skutočnosti. Vynikajúco využíva tie ikonické každodenné objekty, ktoré sú v správnom kontexte strašidelné. (Napríklad klauni, figuríny, viktoriánske kočíky alebo detská lopta, ktorá sa odráža nad schodiskom.) 7/10 ()

SHI-SHA

Slepenec hororových výjevů v jeden nepříliš přesvědčivý celek. Film plný slušných hereckých výkonů dojíždí na příliš plytkou atmosféru a zmatené vyprávění. ()

V_erus_h

Správná překombinovaná šílenost.. Občas jsem se v tom ztrácela, ale to byl podle mě záměr autora.. Líbilo se mi to.. :) ()

WolfR

On je to vlastně skvělý film využívající všechny žánrové zbraně a s neskutečnou atmosférou. ALE, na druhou stranu je to tak nějak film, na který si za půl roku ani nevzpomenu, 3 hvězdy. ()

Doldus

Co se Carpenterovy tvorby týče, na Věc to ani zdaleka nemá (už jen ty efekty jsou tady notně slabší). Zároveň je to však jeden z nejlepších hororů čerpajících z lovecraftovské tematiky. Po shlédnutí mě kromě pocitu nadšení z dobrého hororu také přepadá podiv a lítost, že jsme doposud neměli možnost spatřit pořádnou adaptaci Lovecrafta, kterou si jeho knihy (nejen) o kosmickém teroru zaslouží (R.I.P. Mountains of Madness od del Tora) . Tohle je paradoxně tak nejblíž, co se k tomu nějaký horor dostal, a to ani není přímá adaptace, nýbrž spíše ambiciozní pocta Lovecraftovi. Každopádně za solidní čtyři. ()

SeanLSD

To je masaker ! - majsterštyk, aký nemá páru... Keď máte odvahu, vžite sa naplno a predstavte si, ako sa vám nenápadne, po kúsočkoch stráca pôda pod nohami... Ako vám odpadávajú sklíčka z mozaiky skutočnosti a normality... Ako sa svet pomaličky ponára do náručia zla a zvrátenosti... Ako sa vám vlastná predstava o svete i sebe samom rozteká ako piesok medzi prstami... a vy to vidíte, vnímate, pozorujete a so všetkou svojou racionalitou sa ustráchane lepíte na všetky istoty, ktoré nikdy nemuseli dokazovať svoje oprávnenie... - až teraz... - a ako zúfalo zlyhávajú... - a ako ladne sa všetko zvrtne do zajatia šialenstva. Nepochopiteľné. Nezachytiteľné. Šialené ! ()

Nivenx

Skvělý Carpenter nám ukázal jak se točí super film. Můj oblíbený film na který se rád podívám. Sam Neil zahrál výtečně a celý film si drží svoje tempo až do konce. Slabší chvilku jsem tam nenašel a není co vytknout. 95% ()

Cedr

Plno skvělých nápadů a scén s opravdu tuhou atmosférou. Bohužel mi nějak nesedlo... "provedení" a z celého filmu mám poněkud nudný pocit. Nemohu si pomoct, ale i když je patrné, že John Carpenter není žádné režisérské máslo, tak The Thing zůstává jediným filmem, který se mi líbil naprosto bez výhrad. ()

TomStall

Bylo to.. dobrý. Několikrát mě fakt zamrazilo, atmosféru film bez debat taky má.. Chybí ale nějaký výraznější moment, který by mě buď kopnul do koulí nebo mi udělal ze žaludku centrifugu. Už teď, zhruba po půlhodince od konce filmu mám pocit, že na něj brzo zapomenu. A přestože nemám vyjma osobní ničím nezapříčiněné antipatie k Samu Neillovi žádné výraznější formální či obsahové připomínky, i tak dávám "pouhé" *** ()

Mr.Ripley

Po celý film solidní tři hvězdy s hutnou atmosférou, tradičně skvělým Samem Neillem a děsivou režií Johna Carpentera. To by ale nesměla přijít závěrečná půlhodinka, která solidní tříhvězdičkovou záležitost smete pod stůl. S mrazením v zádech musím dát 4* a v budoucnu se k téhle noční můře, každého spisovatele hororu rád vrátím. ()

Doudis19

U podobných typů filmů, strašně moc záleží na hlavním představiteli, jak se chopí role a jakým směrem postavu nasměruje. Sam Neill byl perfektní. Cinické a vtipné postavě, co se do poslední chvíle snaží vše racionálně vysvětlit, dodal své kouzlo osobnosti a dovolil bych si tvrdit, že tento fakt tvoří polovinu úspěchu filmu. Druhou polovinu bezesporu obstarává sám mistr Carpenter, kterému se povedlo opět vzkřísit pocity strachu a bezbranosti stejně jako v The Thing. Bohužel musím přiznat, že k maximální spokojenosti mi chybělo důkladnější vysvětlení některých z mnoha otázek a více zapomatovatelných scén. I tak jeden z nejlepších Carpentrových kousků a to už je nějaká známka kvality. ()

tatanapope

Film byl originální a měl velmi zajímavé zpracování. Děj mil dobře srozumitelnou myšlenku-Ano, nebylo to dokonalé, ale na svou dobu, to bylo velmi povedené. Hrozně se mi líbilo zpracování snů a halucinací. Viděno v rámci Seznamte se s.../ H.P.Lowecraft ()

wafc

Nemam Carpentera rád, vždycky se z něj málem poseru. Nicméně na Carpentera by se měl někdo hodně rychle podívat, protože to je regulérně nemocnej magor. Plus by mě teda nikdy nenapadlo, že budu někdy považovat Sama Neilla za herce. Jdu si dát neurol, tohle jen tak nevstřebam. ()

filmmovier

Luxus. Úplně na plný počet to sice není, ale čtyři hvězdy jsou strašně málo. Šílenství je fakt luxusní záležitost, pocta Lovecraftovi i Kingovi se zajímavým příběhem a luxusně využitými žánrovými prvky, neskutečně hutnou atmosférou, tradičně výtečnou režií páně Carpentera a fantastického Sama Neila v jedné ze svých nejlepších rolí. Navíc, jak je Carpenterovým dobrým zvykem, čím víc se film blíží ke konci, tím víc je šílenství, nejistota a atmosféra větší a těžší. Film začíná relativně poklidně (pokud nepočítáte sugestivní scény z blázince), na konci bude ale nejeden člověk těžce vydepresený, navíc tá úplná závěrečná pointa je fakt nesmírně luxusní, takže za mě prostě velký žánrový zážitek a absolutní spokojenost. 90%. ()

sugythesugar

Horor V zajatí šialenstva (1994) nám predstaví poisťovacieho agenta s tvárou Sama Neilla (Horizont udalostí, Juský park). Ten je jeden z najlepších vo svojom odbore, tak dostane (ako to už býva) výzvu. Povestný hororový spisovateľ sa stratil. A to tesne pred vydaním jeho najnovšej knihy. Vydavateľstvo totiž nemá rukopis, ktorý by šiel do tlače. A tak Sam Neill v spoločnosti literárnej editorky ide pátrať po záhadnom autorovi. Už samotné texty, ktoré stratený autor píše, sú často doslovné citácie H. P. Lovecrafta. Bude to ale ešte divnejšie. „Pátrací tím“ totiž nájde mesto, ktoré nie je na žiadnej mape. Ako čoskoro zistia po príchode, toto mesto je divnejšie, než sa na prvý pohľad môže zdať. Nezvestný autor začína svojimi zvrátenými textami nainfikovávať celé mesto a naši hrdinovia začínajú byť zúfalí. Kde je hranica medzi fikciou a reálnym svetom? Kde končia stránky kníh a kde sa stretávajú s našou psychikou? Horor do každého počasia Ak máte radi psychologicky vypäté horory s miernou prímesou brakového pozlátka v kombinácii s kozmickým desom, tak je horor V zajatí šialenstva presne pre vás! Mňa vďaka nemu zamrazí vždy, keď idem v aute a na ceste je cyklista. Zhrnieme si všetko, čo tento horor obsahuje. Záhadného autora, výpravu do mesta, ktoré by nemalo existovať, podivuhodní vidiečania, a chápadlovité božstvá prenikajúce do našej úrovne reality. Podtrhnuté, spočítané. Je to najlepšia „adaptácia“ Lovecrafta, aká bola natočená. A prečo „adaptácia“ a nie adaptácia? Pretože tento horor neadaptuje žiadnu konkrétnu Lovecraftovu poviedku. Ale esenciálne si vyzobáva všetky charakteristické prvky Lovecraftovej tvorby. 9/10 ()

Motinski

Keby King napísal predlohu pre Lyncha, výsledok by mohol dopadnúť veľmi podobne. No a keby si k tomu ešte David prizval dvorného skladateľa Badalamentiho, Bože to by bola pecka. Carpenter natočil Lovecraftovskú verziu tejto mojej predstavy a od samého začiatku ma vtiahol. Neprijemná atmosféra, desivé výjavy, nejednoznačný príbeh, dokonalá receptúra pre mindfuck. Niektoré monštra sú moc brakové, tempo občas zbytočne rýchle a koniec nebol zďaleka tak dobrý ako som počul v odporúčaniach od ľudí. Pozitív je ale viac a pri sledovaní som si uvedomil že mám vlastne rád takýto béčkovy surrealizmus. Sam Neill zahral excelentne a veľké plus je že film vznikol v 90. rokoch. Horory vtedy vyzerali svojsky, lacno a pritom mali niečo do seba oproti drahšim nástupcom z nového tisícročia. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Tvůrci Hry o trůny chystají Lovecrafta

Tvůrci Hry o trůny chystají Lovecrafta

13.12.2019

Dvojice tvůrců seriálového hitu Hra o trůny David Benioff a D. B. Weiss teď po opuštění Star Wars projektu má konečně volné ruce k chystání svých nových věcí exkluzivně pro Netflix. Několika set… (více)