Lev v zimě

TV spot

Anglie, období Vánoc roku 1183. Stárnoucí král Jindřich II. (Peter O´Toole) vybírá svého následovníka. Každý z jeho synů, Richard, John a Geoffrey, chce trůn získat. Jindřichova žena, Eleanor, je ochotna království rozdělit, král je ovšem proti a usiluje, aby království zůstalo jednotné. V průběhu několika málo dnů je rozehrána komplikovaná hra a v sázce je budoucnost celé říše. (oficiální text distributora)

xaver

Poměrně neznámý režisér, ale natočil skvělý historický snímek. Celkem věrně vykreslil poměry ve středověké Anglii i dvorní intriky. Zajímavé je i herecké obsazení, kde vedle Anthony Hopkinse se poprvé ve velkém filmu objevil mladičký Timothy Dalton. Absolutorium pak zaslouží Peter O'Toole a Katharine Hepburn za svoje herecké výkony v rolích královských manželů. ()

Chegi

Aniž bych nějak rozpitvával děj, který mě nijak hluboce nezasáhl, musím se zeptat na jednu věc. Jak sakra mohl získat Oscara v roce 1969 Cliff Robertson a ne Peter O´Toole?? Vážně, tohle prostě nepochopím. Jeden z největších oscarových omylů v téměř 90ti leté historii této ceny. ()

klúčik

Tak na tento film si spomínam , že som ho po prvý krát videl ako chalan v kine. Je to výborné dielo , výborne obsadené a vynikajúco nadabované... Katarína Hepburnová zahrala ako vždy famózne... Hodnotím 80%. ()

Zagros

Intriky, intriky, intriky. Nevím, zda jsem někdy viděl film, kde by jich bylo více. Všechny postavy intrikují v maximální míře a v jejich dialozích nelze nalézt snad jedno upřímně míněné slovo. Filmu samotnému to dodává zvláštní kouzlo, které je tvořeno výbornými dialogy a skvělými hereckými výkony. Přesto, že film je téměř bez děje a jakékoli akce, je radost jej sledovat. Jen je dobré dávat pozor, jinak se v tom rychle ztratíte. Stejně jako u Becketa je znát divadelní původ, ale opět je to spíše k užitku. ()

Han22

Konečně v roce 1968 poctivý historický film. I když je to jen divadelní konverzačka v solidně působících kulisách, kde se v podstatě nic nevyřeší. Je tu nějakých pár bojů, ale zapomeňte na nějaký velkofilm. Léta páně 1183 si král Jindřich II. pozve na oslavu Vánoc manželku Eleanor, kterou 10 let vězní a tři syna Richarda, Geoffreyho a Jana, k tomu svoji milenku Alais a mladého francouzského krále Filipa II. A rozjede se kolotoč nenávisti, zášti, intrik a ubližování pomalu na úrovni Virginie Woolfové, kdy si říkáte ano, takhle by to ve středověku mezi těmi nejvyššími vypadalo. Jindřich a Eleanor se nenávidí s rozkoší si ubližují, jejich děti bojují o trůn, zatímco matka preferuje Richarda, otec Jana, děti je nenávidí. Jde i o britské území ve Francii, francouzský král čeká ke komu se přidat a zdánlivě citlivá milenka má také temné stránky. Jan je zbabělý křivák, Geoffrey chladnokrevný manipulátor a Richard? Zapomeňte na hrdinského krále z Robina Hooda, tady jde o bezcitného vojáka a vrahouna. Herci předvádí doslova herecké koncerty. Debutující mladičký Dalton jako francouzský král, Nigel Terry, budoucí Artuš jako Jan, rovněž debutující (a nijak extra mladý) Hopkins jako Richard. Fantastická zlomená i ubližující Hepburnová a především O´Toole. Ten v podstatě navazuje na 4 roky staršího Becketta, jen zde vypadá o 20 let starší a hraje cyničtější, zákeřnější a stárnoucí verzi své postavy. Výborně vygradované finále a parádní film i když "jen" divadelní konverzačka. Silné 4*. ()

derryl

1183: historické konverzační drama, které je neskutečným a dechberoucím hereckým koncertem Petera O'Toola a Katharine Hepburn. ()

Lionheart

Překvapivě chytré, satirické a napínavé konverzační drama z 12. století s hvězdnou sestavou. Akorát to už ke konci ztrácelo dech, ale i přesto jsem si to užil. Zhlédnuto v den smrti velkého herce Petera O'Toolea. ()

Rozjimatel

[2,5*]     ""To Henry." Heavy. It's my tombstone! Eleanor, you spoil me."     Historická dráma silne postavená na divadelnom základe. Na to, aby som dokázal túto nepochybne kvalitnú snímku lepšie oceniť, sa v nej stretlo až príliš veľa veci, ktoré akosi neobľubujem - nie som priaznivcov ani historických filmov (poväčšine mi pripadajú dosť suchopárne), ani "divadelných" filmov (a tá teatrálnosť je tu niekedy až na nevydržanie) a ani príbehov pozostávajúcich prevažne zo špinavých mocenských bojov (je mi proste úplne ukradnuté, ktoré z tých hoväd zasadne na trón a aké ďalšie územia k tomu ešte získa). Nie zrovna príjemným hrdinom filmu akoby išlo len o to jediné (o moc) a sú kvôli tomu schopní páchať aj tie najpodlejšie zverstvá. Nesedelo mi ani to, ako si členovia rodiny navzájom hnusne ubližujú a vzápätí si prejavujú hlbokú náklonnosť. Čo pre mňa film robí znesiteľnejším, sú výborné herecké výkony, predovšetkým Katharine Hepburn (Eleonóra Akvitánska), Petra O'Toolea (Henrich II.) a Anthonyho Hopkinsa (Richard, budúci kráľ "Levie srdce") vo svojej prvej významnej role. Výborne sú aj dialógy, plné parádne ironických hlášok ("I've come to you to offer peace." "Piss on your peace."). Za malé plus považujem aj informačnú hodnotu filmu, keďže som sa dozvedel niečo z toho, čo sa dialo pred slávnym príbehom Robina Hooda. Naproti tomu oscarová hudba slávneho Johna Barryho na mňa príliš nezapôsobila.     "Your sons are part of you." "Like warts and goiters, and I'm having them removed." ()

GREGOIRE

Film, který formou připomíná spíše divadelní hru. Při dnešních záplavách akcí si musí člověk chvíli zvykat na přehršel dlouhých dialogů, ba i monologů (což už je dnes ve filmu prakticky nepředstavitelné). Při hvězdném obsazení klíčových rolí ovšem jistou statičnost rád pomíjím. Sledovat ono neustálé přelévání mezi O´Toolem, Hepburnovou nebo třeba mladým Hopkinsem skýtá totiž potěšení jiného druhu. Těžko se ubránit vzpomínce na Werichův duel s Brejchovou v roli Jindřicha v „Král a žena“. Nemohu si bohužel odpustit zásadní výtku k prachmizerným titulkům na českém DVD. Já vím, že není snadné titulkovat takovou smršť dialogů. To, že se na obrazovku nevejde překlad všeho, beru, že se nezobrazují počáteční velká Š, Č, Ž taky přežiji, ale proč je nezřídka úplně špatně překlad a načasování titulku? Proč mám vědět, co bude Hepburnová říkat už 6 sekund před tím, než otevře pusu? Vřele tedy doporučuji vedle titulků pořádně poslouchat anglický originál. ()

Cong

S adaptacemi dramat podle divadelních her mám jeden přetrvávající problém. Atˇuž je to shakespeare nebo v tomto případě james goldman, platí, že co se na divadelních prknech z hlediska monologů i dialogů snese, na plátně či televizní obrazovce už to všechno zní a vypadá nadmíru šroubovaně. Každopádně peter o´toole i katharine hepburn jsou na oscara a alespoň díky jejich hereckým výkonům se fim vyplatí zhlédnout. ()

Mikino00

Toto je spíše divadelní hra než film, ve které naprosto exceluje O'Toole. Je zvláštní vidět mladého Hopkinse a Daltona, kteří své role také zvládli. ()

Vesecký

Jako přepis divadelní hry je to obdivuhodné dílo. Většinou historické hry tohoto typu jsou v kamenném divadle příliš statické, spousta dialogů unaví a člověk často spíš v sedadle usíná. Díky tomu, že se zde mohlo rozehrát drama na širokém prostranství kulis hradu Chillon, to dodalo filmu mnohem živější formu. Dosud jsem tenhle film neviděl, ne že by mě dostal svým námětem, spíš se budu muset podívat do Wikipedie na historické souvislosti, ale přičteme-li k samotné režii i scénáři výborné výkony Petera O´Toolea a zvláště (ještě více!) Kathariny Hepburnové, musel jsem dát pět hvězdiček. ()

VictorMartel

CITACE: „I know. You know I know. I know you know I know. We know Henry knows, and Henry knows we know it. We're a knowledgeable family.“/ „"What If" is a game for scholars.“ / „There's no sense asking if the air is good if there's nothing else to breathe.“ ()

ddf76

Kvalitni historicke drama, kteremu vevodi Hepburn a OToole a doplnuji je v te dobe mladici Hopkins a Dalton. Kral muze byt jen jeden, takze same intriky a podrazy :) . ()

warrenur

Slusna konverzacka, zial, takmer divadelna forma a prilisna teatralnost mi vadila. Neustale a strojene uklady mi po hodine prisli silne "prepalene". V sucanosti zrejme stravi film len malokto v plnej jeho dlzke. ()

Derny

Mnoho divadla. Což o to, divadlo mám rád, ale v tomto případě se z toho stal poněkud kočkopes. Scénář je sice velmi propracovaný, herectví působivé, jenomže koncentrace zvratů je příliš vysoká, až je jejich dopad otupen, stejně jako divák v polovině filmu. ()

Wawer

Šílené vztahy mezi protagonisty, twist za twistem, někomu se to určitě bude líbit, na mě to bylo až moc utržené ze řetězu. Na druhou stranu je třeba ocenit plasticitu postav a výtečné výkony - zvláště svatební scéna je přímo dechberoucí. To je obrovský posun proti Becketovi, kde byly postavy ploché a s postavami nebyla šance se ztotožnit. ()

Huguette

Skvěle zahrané a dokonce senzačně nadabované. V rukách šikovných lidí musí být 'Lev v zimě' fascinující zážitek na divadelních prknech (na Broadwayi Eleanor hrála Stockard Channing známá z Pomády jako Rizzo). Znala jsem novější verzi s Glenn Close, obě se mi líbí, což je dáno obsahem a textem, ale tahle asi přecejen o malinko víc. ()

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole