Nejsou to už děti, a přesto touží po pochopení a lásce vlastních rodičů...  Snímek, ve kterém James Dean ztvárnil svou typickou roli mladého rozervaného hrdiny, se po více než čtyřiceti letech stal filmem téměř kultovním. Jako jeden z prvních se zaměřil na svět problematické dospívající mládeže, která nemůže najít kvůli chybějícímu zázemí své místo ve světě kolem. Citová otupělost a zločinnost těchto stále ještě dětí je tu ukazována jako důsledek naprostého nepochopení rodičů, kteří nedokáží překročit hranice svého světa a naslouchat svým ratolestem. Jak otřesně zní komentář jednoho z mladých hrdinů: "Děti ovšem nejsou nijak zvlášť žádoucí. Jsou hlučné a obtížné, nemyslíte? Proto je dětský pokoj umístěn stranou. Až budete mít děti, oceníte toto zařízení. Mohou vyvádět a vy to ani nezaznamenáte. Zavřete je tu a do smrti je už neuvidíte..." Vedle životní role Jamese Deana si tu připomeneme i neméně slavnou a půvabnou Natalii Woodovou v postavě Judy. Ti pozornější poznají v jednom z chlapců z party mladistvých i Dennise Hoppera. (Česká televize)

Zagros

Rebel bez příčiny má snad až kultovní status, který ovšem nesdílím. Jeho důvod je dle mě zejména v postavě Jamese Deana a jeho předčasné a tragické smrti. Byl to beze sporu výtečný herec. Je velká škoda, že svůj herecký talent nemohl rozvíjet déle. Zhruba pro polovinu lidí byl on sám o sobě důvodem k návštěvě kina. :-) Ale jsem chlap a na mě tohle nefungovalo. Také proto je pro mě Rebel bez příčiny jen lehce nadprůměrným snímkem. Beru jej jako podařenou výpověď jedné dospívající generace, nic více a nic méně. Osobně se těším spíše na jeho další dva filmy: Na východ od ráje a Giganta. ()

dopita

První polovina filmu je velmi dobrá, ovšem jen do té doby, než se v dramatické scéně na útesu odporoučí do moře auto s jedním znuděným frajírkem. Pak se film začne utápět jak ve scénáristické tak i v režijní upachtěnosti (obé má na triku Nicholas Ray) a velmi zřejmé až laciné snaze vymáčknou z diváka ňákou tu slzu. A ono prd, spíš zívnutí. ()

Scevola

James Dean vo svojej "typickej roly" a i ked sa na stredoskolaka vobec nepodobal, tak hral rovnako dobre ako obvykle. Po pozreti vsetkych troch Deanovych filmov, konstatujem ze sa mi najviac pacil East of Eden. 7/10 ()

Piškotka

Poměrně jednoduchý děj, kde se řeší otázka cti. Středoškoláci vypadali jako vysokoškoláci, doba si žádala kluky v saku a s uhlazeným účesem, děvčata byla elegance sama. J. Dean jako rebel bez příčiny věřil ve vlastní sebeúctu, jakmile si na ni někdo dovolil sáhnout, vystrčil růžky. A hned se na něj dívalo jako delikventa a vyvrhele. Svého otce ctil, ten však byl pro něj nedokonalým vzorem, propadal dominanci své ženy a syn to v něm chtěl zlomit. Tady lze vidět krizi rodiny, nikoli morální zkaženost mládeže. Jim měl jednu cennou vlastnost, kromě sebeúcty taky víru v čistou pravdu. Bez obalu svým rodičům svěřil, co se stalo u útesu a své jednání uměl věrohodně zdůvodnit. Trápilo ho svědomí, narozdíl od kamarádů mrtvého. Na konci filmu mě napadlo, že Jim byl nositelem všech ctností a přehnaným klaďasem. A to mi nejvíce drhlo. James Dean jinak dobrý, prkenná Natalie s vosím pasem se podobala N. Kidman. ()

santiamén

50% ... Mým prvním filmem s Jamesem Deanem (a hned tím nejoceňovanějším) se mi horko těžko podařilo prokousat s až několikatýdenními přestávkami. Někdo by měl upozornit všechny známé výkladové slovníky, že je třeba upravit definici pojmu "rebel", protože lze jen těžko věřit, že takováto zdlouhavá pohádka se směšně deklamovanými dialogy kdy působila šokujícím dojmem. James Dean nevypadá jako středoškolák ani omylem a Natalie Wood pro mě definitivně ztrácí nárok na označení "herečka", jelikož West Side Story v jejím případě zjevně přešlap nebyl. P.S. Enfant terrible Hollywoodu je po právu jedině Marlon Brando. ()

Shimargh odpad!

Co jsem to právě viděl za vypatlanou srágoru? Bylo to plné namachrovaných kokotků a stupidních dialogů, scénárista zřejmě čichal ředidlo. Takhle nadhodnocený film se jen tak nevidí, fuj. ()

MkSallam

Musím se přiznat, že jsem čekal něco úplně jiného. Očekával jsem nasupeného Deana, s děsně tough badass pohledem a dočkal jsem se "jen" zajímavého náhledu na tehdy mladou generaci. Z hlediska psychologizace velmi poutavé, ale zároveň dost nevyrovnané v tempu. Každopádně palec nahoru za Jamesa Deana a Natalie Wood. ()

Mikino00

V USA je to stále jako na divokém západě! Skvělý charismatický Dean a perfektní psychologické podkreslení toho proč rebeluje. ()

Chajimwitz

Na staré americké filmy jsem dost ujetej,ovšem tento "kulťák" mě nikterak nenadchnul,zrovna tak herectví J.Deana nebylo nějak extra přesvědčivéNa druhou stranu mě snímek nezklamal,něco takového jsem totiž očekával.Když už příště nějaký americký film z 50.let,tak raději nějaké slušné béčko. ()

sona123

Rebel bez příčiny, klasila, film, kde hrál James Dean, v kolonce Must see - nyní tedy odškrtnuto, ale tím veškerá sláva končí. Film je to starý a místy působí velmi úsměvně, až jsem si říkala, jestli to vůbec je míněno vážně. Melodramatický (hysterický?) Dean mne nijak neuchvátil a ten příběh - béčkový. Moc jsem teda nepochopila, proč ta paráda kolem. Ano, asi je v něm nějaká myšlenka, ale ta mi pro celkové vyznění (klišé, kýč) nešla ani hledat, natož najít. Nechci říct, že to bylo zlé, na nedělní odpoledne, kdy venku leje a není moc co dělat určitě fajn, ale spíš jde o tu gloriolu kolem. ()

Movie Gourmet

James Dean, jako Rebel bez příčiny, to je film, který se mi líbil i když jej vysílají po 57 letech. Věčně mladý sympaťák, který se postaví na stranu slabšího a přestože nevyhledává žádné problémy a potíže, svým rozhodným postojem vůči nim si získává celou generaci příznivců. Idol mladých lidí a bouřlivého stylu života. Dobrý scénář s režií a kvalitním výkonem hlavního představitele. Verdikt: 5* a 90 %. ()

feeme

Film, který mě seznámil s Jamesem Deanem a do týdne se mi vytvořila potřeba vidět s nim cokoliv, kde se třeba jen mihne, nevyjímaje veškerých dostupných dokumentů o něm a jeho práci. On totiž tenhle Dean není ikonou jen tak pro nic, za nic. Tak, jak posouval svoje role do niterních rovin, je vážně k obdivu. Nejsem asi sama, kdo ho podezřívá z toho, že "hrál" vlastně dost sám sebe. Je věčná škoda, že umřel tak předčasně brzy a nestihl těch filmových rolí ztvárnit daleko víc. A ještě mě napadá, zda se zde Godard neinspiroval pro svůj film U konce s dechem natočený o pár let později? ()

Brylin

Na svoji dobu výjimečný a přelomový film. Dnes ovšem alespoň na mě působí snímek vzdáleně, scénář je naivní a herci občas přehrávají. I přes nesporný význam pro filmovou historii Rebel bez příčiny v dnešní době na čtyři hvězdy nemá. ()

Pawlisman

Ok, možná v té době zajímavé. Ale že by kultovní snímek? Dean slizkej. Začátek extra špatnej a nudnej. Příliš excitované reakce, nic moc zábava. Chvíli slušné momenty a přemýšlel jsem o těch 4ech. Ale to jsou už u mě dobré filmy k doporučení, toto ne. Nezajímavě koukatelné. ()

Chudobka

James Dean je moje jednička mezi herci a vždycky to tak bude. Aspoň myslím. Kdo by ho mohl překonat? Vzpomínám si, že když mi mamka před mnoha lety ukazovala jeho fotku v časopise Kino (sbírala je) , trochu jsem se divila, co se jí na něm tak líbí. Když jsem ho pak viděla v tomto filmu, bylo mi to jasné. Pro jednoho z uživatelů film únavný jak povinná školní četba (no, pro mě povinná školní četba únavná nebyla, vždycky se našlo něco, co se mi líbilo), pro mě zážitek na celý život. Citlivý chlapec, který potřebuje, aby ho měl někdo rád. Touží po tom, aby mu někdo rozuměl a trápí ho, že od rodičů se porozumění nedočká. Téma staré jako svět a pořád aktuální. A proto tenhle film nemůže zestárnout. Jak by asi vypadal James Dean, kdyby se dožil vyššího věku? V jakých filmech by se objevil? Často si ty otázky kladu, i když zbytečně. Přišli jsme o úžasného herce, s kterým se člověk mohl ztotožnit. James Dean je moje láska. ()

VictorMartel

Název filmu je od první scény na policejní stanici demaskován jako ironizující. Jestliže odcházející generace předává svět v rovině celkového fungování společnosti i příkladu tvořeného jednotlivci ve stavu, který je pro nastupující generace škodlivý a konsternující, mívá ještě navrch tendenci se vyvinit a podivovat se rebelii. Film říká: pojďme se podívat, nakolik je to opravdu bez příčiny. Jsou-li devalvovány důvody Deana být Deanem, Dean si tuto perspektivu spratka bez příčiny internalizuje a ostentativně ji dovádí k nové dokonalosti. Což také trochu koreluje s jeho osobním příběhem, Dean je mezi herci tak trochu auteur. / Syn vysledoval vzorec koexistence u rodičů a je už z této pravidelné výměny zralý pro blázinec. Dochází mu, že poměry v jeho rodině musejí vypovídat o již institucionalizovaných poměrech společenského uspořádání. Například muž si může dovolit „odvahu“ a přímočarost, jen pokud k tomu disponuje komfortním zázemím. Do existenčních počtů tlačené mužství, kompromitované morálkou resignovaného kompromisu, ústí velmi snadno do dvou extrémů: podpantoflák a násilník. Podpantoflák prodlužuje osvědčené metody přežití do soukromí, násilník aplikuje na něm uplatňovanou převahu v soukromí těmi způsoby, kterých je schopen. Člověk je rovnice a buď vstřebávaný útlak sám ventiluje útlakem, nebo si osvědčenou strategii přežití osvojí vztahy napříč. Deanův hrdina to vidí a vedle toho se dostává do konfliktu s pokrytectvím, když si musí srovnat staré výchovné „říkej pravdu“ s tím, že mu rodiče pravdu najednou zakazují. Otec doma nemá autoritu, je jako předváděcí zvíře v cirkusu. A když syn v zoufalé snaze nebýt svým otcem zrovna nezkratuje a nenajde si partu lumpů, má tu smůlu, že si ho na nové adrese najde sama. Film skvěle hraný a dobře vyprávěný, ale naštěstí neplatí všem mezigeneračním přechodům v téže míře a dnešku se už trochu vzdaluje. ()

Režijní legenda ožívá

Režijní legenda ožívá

10.01.2006

Od konce 40. až do poloviny 70. let vedl režisér Nicholas Ray dlouhotrvající válku s hollywoodským průmyslem, kterému neseděla nejenom jeho forma vyprávění, ale i styl života, jemuž vévodily alkohol… (více)