Život pod vodou

The Life Aquatic with Steve Zissou

Život pod vodou

Komedie / Dobrodružný / Drama

USA, 2004, 114 min

A zase je tu ta postmoderna. Kombinace nezkombinovatelného. Je to dobře? Je to špatně? Každopádně je to velmi, velmi ... originální. Pozor: pokud to čekáte, Život pod vodou rozhodně není žádná třeskutá komedie. Atmosférou mě překvapivě připadá nejblíže asi filmu Zatraceno v překladu Sofie Coppolové - lehká nostalgie s dávkou humoru. Příběh zpracován jinak by mohl být vnímán jako 100% realistický. Vše je ovšem "shazováno" = parodováno přítomností teatrálního barevného mořského světa. Bill Murray jako hrdina Steve Zissou (a vlastně jako Jacquese Cousteau) pluje po moři a řeší své životní problémy. Vizuálně film pojí estetiku dokumentů Jacquesea Cousteaua a filmů, k jakým patří například Lhurmannovo Moulin Rouge. Je to spojení neuvěřitelné, ale je to tak. Trochu se za to stydím, ale opět mě napadla definice filmu skrze rovnici: Život pod vodou = příběh z dokumentů Jacquese Cousteaua + bizarní prostředí jako v Moulin Rouge + atmosféra Ztraceno v překladu + samozřejmě herecký výkon Billa Murrayho, z kterého se pomalu začíná stávat kultovní postava s naprosto specifickým hereckým projevem.(14.6.2005)

Nemůžu říct, že by tenhle film u mě vyhrál pětihvězdičkovou dardu, na druhou stranu musím uznat, že Wes Anderson má naprosto skvělý styl zvednout divákovi náladu. A to vlastně jak samotnými postavami, tak hlavně samotným odvyprávěním příběhu. Ten se tváří normálně, ale ve skutečnosti je to jeden velkej blázinec. Což je vlastně moc fajn. Pozitivní nálada se odráží snad od každého, kdo se ve filmu jenom mihne. No a krom toho má Wes naprosto úžasnou představivost, kterou v kombinaci s hraným obrázkem a vhodně zvolenou muzikou vytváří skvělý zážitek. Tady jsem ale úplně nebyl schopný naskočit na tu jeho komediální vlnu. To nic nemění na tom, že po shlédnutí mi bylo vnitřně opravdu moc pěkně.(14.3.2014)

Rozpočet $50miliónovTržby USA $24,020,403Tržby Celosvetovo $34,808,403║ Trošku ťažšie sa k takejto prezentácii príbehu dostáva ale postupne sa to dalo dejovo zniesť a prinieslo to aj kúsok pobavenia ale aj príchuť dramatickosti ale ako hovorím bolo to v dosť čudnom obale zabalené. /45%/(26.10.2008)

• Radyo

Komedie? Dobrodružný? Fantasy? Ale ne, ani jedno z toho tenhle film není. Vlastně se nedá zařadit do žádného z dosud známých žánrů, takže jsem nucen pro něj vymyslet svou vlastní kategorii - psychomatlanina. Prostě tady došlo ke vzájemnému nepochopení. Jeden z nás dvou (já vs. film) je totiž úplně blbej - a obávám se, že já to nejsem. Slyšel jsem na tento barevný paskvil pozitivní ohlasy z mnoha stran a obávám se po jeho shlédnutí, že s lidstvem je to horší, než jsem tušil. Dát tomuto filmu více než dvě hvězdičky, musel bych si urazit obě ruce. Zasmál jsem se jednou jedinkrát, taková to byla náramná bžunda. Dobrodružné filmy si představuju jinak, než jako pozvolné oťukávání "otce" a "syna" (uvozovky jsou záměrně), prokládané spoustou stupidních řečí a rádobybalením těhotné ženské. A fantasy? Viděli jste Pána prstenů? Hloupá otázka, že? Tak to je fantasy. Ale tohle ne - leda tak fantasmagorie, plynoucí z toho, že ve filmu se vyskytují asi tak v 90% zvířata, která jsou endemická, a to tak, že existují jen na jediném místě na světě - na filmovém plátně. Jejich funkci v tomhle blábolu jsem samozřejmě taky tak úplně nepochopil - to bude asi stářím... No nic, už ruce pryč od tohohle filmu, snad budu mít příště více štěstí při výběru... DOPLNĚNO 11/2007: Vidím, že jsem si nadělal několik (nebo mnoho?) antifandů. :-) Jen k tomu dodám, že když nenajdu ve filmu nic zajímavého ke zhodnocení, tak hodnotím aspoň jeho zařaditelnost do žánrů k němu přidělených. :-) Ale když mi někdo vysvětlí, co je na tom filmu tak krásného, třeba změním názor. Chci ale konkrétní věci, ne něco ve smyslu "je to krásné celkově" nebo "ta a ta scéna byla geniální, proto je to skvělé". Btw. Poznámka o ignoranství od dbt (viz někde dole) je naprosto trefná, jsem zabedněný ignorant a filmovou krásu nepoznám, ani když ji naliješ do kýble a strčíš mi do něj hlavu (viz mé oblíbené filmy). :-) A doporučuji koment od Dreadlorda: Popisuješ mou oblíbenou zábavu, jako bys s námi bydlel. Asi se kouknu pod postel, jestli tě tam nenajdu. :-) Vivat Helenka! Vivat svářečské rukavice! Vivat německé gayfekalporno! :-)) Dreadlord na hrad! :-)(10.4.2006)

Tak jsem dokoukal pro mě očekávaný "zvláštní" film a taky jsem přesně takový film viděl. Humor Wese Andersona je pro mě trochu zvláštní, chvílemi naprosto usměvavý a v druhé chvíli nudný a trapný. Je těžké si vybrat co převládalo. Film není nijak úžasně záživný, což mě velmi zklamalo. Nevím jestli jsem po minulém filmu Taková zvláštní rodinka čekal něco jiného, nejspíše ano. Příběh začíná krátkým vysvětlením předcházejícího děje(první část dokumentu o Tygřím žralokovi). Pokračuje snahou Steva najít jakýmkoliv způsobem tohoto žraloka a setkává se například se svým synem Nedem(Owen Willson) nebo piráty. Jeho protipól je bohatý vědec hraný Jeffem Goldblumem, mezi nimi brázdí neklidné vody Stevova žena Anjelica Huston, která se oběvila už v minulém Andersonově filmu. Problémy scénáře jsou viditelné a kvůli nim film chvílemi silně zadrhává. Steve hraný Billem Murraym je stařím opotřebovaný, znuděný, panovačný, egoistický a naštvaný chlap co chce pomstít svého mrtvého přítele Estebana. Je to také muž, kterého straší představa být otcem.Závěrečné setkání Steva se svou " bílou velrybou" (nebo spíše žralokem ze Starce a moře) je smutně nostalgické. Při pohledu Steva a posádky na nádheru za kterou se celou dobu hnali člověku ihned spadne úsměv. Film je bizární spojení herectví, talentu režiséra a fantazie scénáristy. Od každého pohybu rybiček až po modré,pohádkově různobarevné, útesy a zvláštní podmořské nálady s úsměvem a údivém zírám na obraz podmořského světa.Tento snímek v sobě má určitě mnoho skrytých odkazů na všechny možné filmy a živé postavy(to že je film něco jako poklona slavnému oceánografovi Jaque Custoovi je poměrně pochopitelná). Hudba je jednoduchá a pro Andersona typická. Lod vytvořená v ateliéru díky čemuž kamera předvádí naprosto krásný průlet kabinami kde se odehrává "děj mimo děj". Hodně mi to připomělo např. Dogville Larse von Triera, ikdyž tam tento způsob byl brán trochu jiným způsobem ala divadlo. Ateliérní práce je perfektní a umělé podmořské záběry(dříve jsem se díval na mnoho dokumentů o podmořském světě a vážně to takhle nevypadá :-)) jsou takové jaké by je podle mě v dnešní době tvořil Karel Zeman, kdyby tu mohl žít a točit. Humor, který přínáší Život pod vodou je opravdu zvláštní a ne pro každého. Přesto podle mě ve filmu nejde tolik o vtip jak se čekalo. Občas je cítit strnulá snaha rozesmát a jindy naopak rozesměje scéna, jejichž původní záměr byl jiný. Ať je to tak či onak film na mě působil dost zvláštně a rozhodoval jsems e mezi 3 a 4*. Herci jsou příjemní, ikdyž někteří se tam spíše ztrapnují (Klaus Williama Dafoea, který touží po respektu, uznání a "lasce" Steva Zissou). Bohužel je zde fakt, že ve filmu je až příliš rozehraných postav, které jsou ve filmu strčeny do pozadí, resp. z pozadí vůbec nevylézají. Takže film nemá čistě jednu hlavní roli. Spousta postav je zde skoro zbytečná a odstrčená. Velká škoda. Nakonec jsem se kvůli mldlému a nudnejšímu průběhu fikmu rozhodl pro 3*, které jak vidím jsou podle některých nepochopitelné a možná by mi ukroutili krk.(23.4.2005)

• - Seymour Cassel se krátce objevuje jako Esteban, kamarád Steva Zissoua, kterého sní žralok. Cassel si prý přál, aby byl jednou v nějakém ze svých filmů sněden žralokem. (D3VIL)

• - Bill Murray nemohl osobně převzít cenu BAFTA za svůj herecký výkon v Ztraceno v překladu, natáčel totiž v Itálii právě tento film. (D3VIL)

• - Piráty měli původně hrát Indonésané, ale v Itálii (kde se film natáčel), je jich velmi málo, a tak dostali přednost Filipíňané. (D3VIL)