Život pod vodou

Život pod vodou

Komedie / Dobrodružný / Drama

USA, 2004, 114 min

• Radyo

Komedie? Dobrodružný? Fantasy? Ale ne, ani jedno z toho tenhle film není. Vlastně se nedá zařadit do žádného z dosud známých žánrů, takže jsem nucen pro něj vymyslet svou vlastní kategorii - psychomatlanina. Prostě tady došlo ke vzájemnému nepochopení. Jeden z nás dvou (já vs. film) je totiž úplně blbej - a obávám se, že já to nejsem. Slyšel jsem na tento barevný paskvil pozitivní ohlasy z mnoha stran a obávám se po jeho shlédnutí, že s lidstvem je to horší, než jsem tušil. Dát tomuto filmu více než dvě hvězdičky, musel bych si urazit obě ruce. Zasmál jsem se jednou jedinkrát, taková to byla náramná bžunda. Dobrodružné filmy si představuju jinak, než jako pozvolné oťukávání "otce" a "syna" (uvozovky jsou záměrně), prokládané spoustou stupidních řečí a rádobybalením těhotné ženské. A fantasy? Viděli jste Pána prstenů? Hloupá otázka, že? Tak to je fantasy. Ale tohle ne - leda tak fantasmagorie, plynoucí z toho, že ve filmu se vyskytují asi tak v 90% zvířata, která jsou endemická, a to tak, že existují jen na jediném místě na světě - na filmovém plátně. Jejich funkci v tomhle blábolu jsem samozřejmě taky tak úplně nepochopil - to bude asi stářím... No nic, už ruce pryč od tohohle filmu, snad budu mít příště více štěstí při výběru... DOPLNĚNO 11/2007: Vidím, že jsem si nadělal několik (nebo mnoho?) antifandů. :-) Jen k tomu dodám, že když nenajdu ve filmu nic zajímavého ke zhodnocení, tak hodnotím aspoň jeho zařaditelnost do žánrů k němu přidělených. :-) Ale když mi někdo vysvětlí, co je na tom filmu tak krásného, třeba změním názor. Chci ale konkrétní věci, ne něco ve smyslu "je to krásné celkově" nebo "ta a ta scéna byla geniální, proto je to skvělé". Btw. Poznámka o ignoranství od dbt (viz někde dole) je naprosto trefná, jsem zabedněný ignorant a filmovou krásu nepoznám, ani když ji naliješ do kýble a strčíš mi do něj hlavu (viz mé oblíbené filmy). :-) A doporučuji koment od Dreadlorda: Popisuješ mou oblíbenou zábavu, jako bys s námi bydlel. Asi se kouknu pod postel, jestli tě tam nenajdu. :-) Vivat Helenka! Vivat svářečské rukavice! Vivat německé gayfekalporno! :-)) Dreadlord na hrad! :-)(10.4.2006)

Ajaj Steve Zissou ma dostal ako malého chlapca, ktorý túži podbrodružstve, aj keď to bola prvotriedna konina, ktorá bola ale perfektne zahratá. Myslel som si, že Bill Murray, môže svôj vážny xsicht tasiť, len v atmosferáku ako je Lost In Translantion. O čo bolo lepšie zistenie, že to funguje aj pri suchej komédií typu Monty Pyton. O filme pritom nerozhodujú šialené výbuchy, ani podmorské dobrodružstvá, ale malé hlúpe detaily, niekedy až riadne čiernohumorné. Wes si u mňa azse raz poriadne šplhol.(9.6.2009)

Jméno Wes Anderson znám jen od slyšení a nebyl jsem si jist, co od něj vlastně mohu očekávat, přesto jsem však dal jeho Životu pod vodou přednost před několika dalšími adepty na zapůjčení v DVDpujčovně. Nelitoval jsem, naopak, byl jsem nadšen. Anderson má skvělý smysl pro humor který nám servíruje kdy to jen jde (kosatka při rozhovoru, šmírující delfín...) a dokonce mu jde i skvěle parodovat (zejména scéna, kdy pan Zissou střílí ze skoro nekonečné zbraně). Skvělá je i scéna, při které hledíme „skrz'' bok lodi přímo do jejích útrob a jsou nám představovány jednotlivé kabiny a technické vymoženosti, její absurdnost překonává snad jen stejně snímaný záběr v polovině filmu, kde sledujeme Stevena Zissou a Neda hledající místo, kde by je nikdo nerušil. Je však nutné podotknout, že humor není v tomto filmu rušivým elementem, ale pouze jej „dokořeňuje“, to samé se týká i různých počítačem vytvořených tvorů. Skvělému scénáři a režii sekunduje hvězdné herecké obsazení v čele s vousatým Billem Murrayem a krásnou Cate Blanchett a decentní hudební doprovod. Rozhodně se jedná o jeden z nejlepších snímků uplynulého roku.(11.1.2006)

Taká neobyčajná rozprávka o tom, ako Steve Zissou hľadal jaguárovitého žraloka aj sám seba. Z filmov Wesa Andersona mám vždy trochu rozporuplné pocity, ale vždy mi je po nich - tak príjemne... Wes podpisuje svoje dielka uhrančivou atmosférou a pozvoľna plynúcim dejom. Scenár je podčiarknutý vynikajúcimi hereckými výkonmi a zaujímavými dialógmi. Vďaka nebesiam, že úloha Jane sa po toľkých horúcich kandidátkach ušla práve Cate Blanchett - je nádherná a sladká (a o to krajšia a prirodzenejšia, že bola skutočne tehotná). Anjelica je skvelá cynická beštia so srdcom na pravom mieste, Willem komický plačko s maskou tvrďasa, Owen je proste gentleman a sympaťák, Jeff je dokonalý snob a Bill je jednoducho božský – všetky hnusné mužské vlastnosti pokope a predsa kus duše v tele :-) Všetci zahrali perfektne! Niektoré vetičky som síce nepochopila, ale čiastočne môžu byť na vine aj veľmi biedne titulky, ktoré často tvrdili v porovnaní s angličtinou niečo úplne iné, prípadne pravý opak - a ja rozumiem síce dobre, no nie som rodený Američan. Život pod vodou je veľmi fajn zážitok, ktorý si treba v kľude vychutnať. A čerešničkou na torte sú trikové zábery a fantaskné tvory, ktoré sa priam chvália svojou neprirodzenosťou - taký krásne nostalgický Zemanovský štýl.(8.9.2005)

• genetique

Normálne dávam veľkú šancu tomu, že budúci film, ktorý Anderson natočí, úplne vypustím! Tento som pozeral na etapy, pretože som ho nedokázal sledovať dlhšie ako 20minút. Očakávaný inteligentný humor sa zmenil na úplné žvásty, a scenár sa tvorcovia snažili oživiť párkrát vykríknutým slovkom 'fuck'. Smutné mrhanie potenciálom hereckého obsadenia. 35%.(27.8.2006)