Život pod vodou

The Life Aquatic with Steve Zissou

Život pod vodou

Komedie / Dobrodružný / Drama

USA, 2004, 114 min

Ventil pôvodne používaný v autách na plynový pohon, regulátor, dodávajúci vzduch pod rovnakým tlakom ako mala okolitá voda a desiatky modelov na zakázku-potápačský dýchací prístroj akvalung. Štyristo tonová mínolovka kráľovského námorníctva, oceánografické výskumné laboratórium, štúdio a takisto domov na nasledujúcich štyridsaťšesť rokov - palubná loď Calypso. Televízne ceny, Emmy, zbierka Oscarov - podmorský svet Jacqua Cousteaua._______Nádherné vyznanie dobrodružnej chlapčenskej horlivosti, potápačom, oceánografom, pokladom skrytým hlboko pod hladinou slaných vôd. Prezentované nevysvetliteľným spárením žánrových polôh či vidín takmer všeho druhu a neodolateľné skĺbenie tklivej tragickosti s akokeby vyšinutým, a pritom stále šibalským žargónom vtipnosti. Pečlivý casting (striedmy Bill Murray, presný Owen Wilson, teskná Cate Blanchett), ozdobná-archaicky ladená triková zložka (Jaguar shark, morské koníky, kraby, medúzy), pozoruhodné profilové/prierezové natáčanie posádok/korábov a pitoreskné aranžmá mizanscény (vrátane účinkujúcich postáv) prostredníctvom príhodne zvolených farieb (čapice, rovnošaty námorníkov)._______Nejednotný, naťahovaný, nepochopiteľný, takým sa zdá byť chameleónsky "Life Aquatic with Steve Zissou" a nepripúšťať možnosť chápania týchto slabín ako relevantných by bolo hlúpe, lenže aby som zabránil nedorozumeniam prečo zrovna mne je tento ojedinelý autorský akcent spriaznený, tak sa to pokúsim skrátene zhrnúť do dvoch rozvitých viet. Wes Anderson je snílkom, čiernou ovcou, poetom, má chuť ísť naproti novým výzvam a neváha rozvíjať a zdielať svoju hravosť. Ustavične vyžaduje agilnú spoluprácu, nepodlieha producentsky ohlodaným formulkám trendového režírovania, je profík, improvizátor - POKUŠITEĽ.(21.11.2010)

Neuvěřitelná mozaika žánrů - dokument, drama, akce, komedie, absurdita, líznutá špetkou fantasy a v neposlední řadě také rodinný film (ústřední to téma Wesových snímků) - je dohromady držena v první řadě brilantní režií a scénářem Wese Andersona, lví podíl na výsledném efektu filmu mají však i všichni herci - od zbožňování hodného parchanta Billa Murrayho přes milou Cate s perfektním anglickým akcentem až po poetického Willsonova gentlemana. Komplexní, smysluplné, chytré a hlavně krásně, hravě vtipné. P.S.: Mimojiné téma mé bakalářské práce. P.S.S.: Někdo mi ukradl mé milované DVD. Svět je zas o něco temnějším místem. Fňuk. 100%(17.6.2006)

Film, u kterého mám pocit, že vznikl jen pro mě, že mi rozumí a úplně mě chápe. Anderson si mě nikdy předtím ani potom nezískal takhle moc.(21.7.2012)

„Myslím, že tá lesba je voči nám zaujatá.“ – „Nie je lesba. Veď je tehotná.“ – „Aj lesba môže otehotnieť.“ Neopísateľný film neopísateľného Wesa Andersona, kde okrem bonbónových krabov a pastelového koníka exceluje napríklad Bill Murray v červenej čiapke, dvojica prenikavo inteligentných (resp. úctyhodne sprostých) delfínov, jeden možno áno ale možno aj nie biologický (alebo aký) syn a príjemný názor, že vlastne všetci na planéte Zem sme (skôr áno, ako skôr nie) bisexuálni. ŽIVOT POD VODOU rozhodne nie je pre každého, ale ak sa vám zapáči, pravdepodobne sa stane jedným z vašich... čo ja viem... sto?... najobľúbenejších filmov na svete, vrátane strhujúceho finále v ponorke. "Možno si na mňa ešte pamatá." Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/172176/Zivot-pod-vodou-101.html(13.9.2005)

• Nikon

Andersonova bizarnost mě bohužel (nebo spíš bohudík) nebere. Tolik skvělých herců a takový nijaký, podivný a chvílemi dost nudný spletenec. Pouze na několika místech jsem se pousmál, ale to je na dvě hodiny fakt málo ..... jestli je tohle pro někoho splněním dětských snů, tak to mu jeho dětství nezávidím .... :) P.S. Srovnávání s "Lost in Translation" a podobně je úplně mimo. Tohle se nedá s ničím srovnávat !(8.7.2005)

• - Hudba, která hraje v pozadí, když Steve Zissou (Bill Murray) představuje svoji loď, je hlavní téma z předchozího Andersonova filmu Taková zvláštní rodinka (2001), puštěná pozadu. (HellFire)

• - Večer, keď sa Ned (Owen Wilson) zoznamuje so Steveom (Bill Murray) a fajčia na mostíku trávu, Ned ukazuje, že má prsteň ako člen Zissou. Má ho na pravej ruke. No v scéne, keď Steve udrie Neda a ten mu to vráti, má prsteň na ľavej ruke. (kacer4)

• - Cate Blanchett byla během natáčení těhotná. (D3VIL)