Život pod vodou

The Life Aquatic with Steve Zissou

Život pod vodou

Komedie / Dobrodružný / Drama

USA, 2004, 114 min

Tenhle styl humoru prostě můžu.(10.4.2006)

Před Andersonem nezbývá než smeknout, protože tenhle podivný slepenec pseudo-dokumentu, ifantilního dobrodružného déčka a komorního dramatu dokázal udržet pohromadě vskutku s lehkostí mistra. Velice k tomu napomáhá hudba, zejména postmoderně dráždivé překopávky Davida Bowieho do portugalštiny a komorního písničkářství, které mají díky pravidelný prostřihům na muzicírujícího Seu Jorge zvláštní rytmizující dopad na celkově trochu nevyrovnané tempo filmu. Nepominutelným specifikem „Života pod vodou“ je stylizovaná kamera, zejména pak kompozice obrazů, které často připomínají pečlivým naaranžováním postav před objektivem skupinové fotky z deníku cestovatele (nebo výjevy z dětských her na hrdiny – jak vidno, nemá to k sobě daleko). Hlavním tahounem snímku jsou však bezesporu herecké výkony (musela by mi ruka uhnít, kdybych nezmínil fenomenálního Willema Dafoe a zejména Billa Murrayho, který je na pomyslném vrcholu sil!), díky nimž člověk překoná závrať zmatení v úvodních částech filmu a s trochou štěstí si do bizardního akvária Steva Zissoua cestičku najde... Riziko, že mu v hlubinách dojde kyslík, tu je stále přítomné, ale navzdory tomu stojí tenhle snímek za sázku do divácké loterie.(19.3.2005)

Film, o jehož nezpochybnitelných kvalitách nepochybuji (ten soundtrack!), ale který mne jinak zcela minul. 60% Zajímavé komentáře: Radyo, Brouk, DaViD´82, Rex Mundi, anais, MIMIC, rowdy's, walecz(8.7.2005)

Tenhle filmík jsem si šetřil až bude správná doba, tj. klídek, pohoda a rodina pokud možno 300 km od baráku, abych si ho mohl sobecky sám samotinký užít. Film, to nepopírám, má své kouzlo. Anderson se mě pokousil podpořen hvězdným hereckým obsazením vtáhnout do svého světa. Přiznám se, že se mu to nepovedlo (snaha na mé straně byla ale veliká). Po celou dobu jsem tomu dílku nemohl přijít na takovou chuť, abych na "jeho" hru a svět přistoupil. A nemohu se zbavit rozpoložení, že nevidím zatím žádný důvod proč si ho pustit znovu... Jak říkám, film je to vcelku zajímavý, bizardní, ale pro mě až netolerantně nudný... Uvidíme za rok, za dva(30.5.2005)

• Renton

Scénář: Wes Anderson, Noah Baumbach .. Hm, takže tohle je ta podivná dobrodružná komedie. Největší problém je zde právě v onom humoru - přiznám se, nebyl to můj šálek čaje - režisér mě svým zvláštním komediálním stylem zrovna nepobavil.. Nechci říct, že bych se celou stopáž jen nudil, naopak, několik vtípků bylo povedených, ale je jich velmi málo. Co mě nejvíce (záporně) dorazilo a rozhodlo o výsledném slabém hodnocení byly maximálně dementní a trapné scény a přestřelky s piráty. Naproti tomu mi seděly některé kýčovité triky a animace, ale to je málo. A samozřejmě kladně hodnotím i dva herecké výkony - Bill Murray a krásně těhotná Cate Blanchett. Ostatní herci jsou spíše jen průměrní a navíc je tam až zbytečně mnoho postav. Shrnutí jedním slovem - (otřesná) slabota!! 30%.(1.8.2005)