Život pod vodou

The Life Aquatic with Steve Zissou

Život pod vodou

Komedie / Dobrodružný / Drama

USA, 2004, 114 min

Ajaj Steve Zissou ma dostal ako malého chlapca, ktorý túži podbrodružstve, aj keď to bola prvotriedna konina, ktorá bola ale perfektne zahratá. Myslel som si, že Bill Murray, môže svôj vážny xsicht tasiť, len v atmosferáku ako je Lost In Translantion. O čo bolo lepšie zistenie, že to funguje aj pri suchej komédií typu Monty Pyton. O filme pritom nerozhodujú šialené výbuchy, ani podmorské dobrodružstvá, ale malé hlúpe detaily, niekedy až riadne čiernohumorné. Wes si u mňa azse raz poriadne šplhol.(9.6.2009)

Steve Zissou aka Jacques Cousteau aka znovu nalezený otec a manžel v podivně vyhlížejícím Životu pod vodou, které se chvíli tváří jako pseudo-dokumentem o jedné výpravě, aby se po chvilce změnil v komedii, která přetransformuje v dobrodružně-akční nášup s dramatickým zakončením. Život pod vodou je žánrový pavouk pohodlně roztažený přes několik stylů, nebýt však roztomile podivných příšerek rozpohybovaných Henry Selickem a hereckým týmem zřejmě bych zůstal na 3* ale především díky posledním deseti minutám, kdy jsem se nechal naplno unést fantaskním světem nahlížejícím do Zissouovy hlavy jsem pochopil, že se tento roztodivný hlavolam nemůžu spláchnout do výpusti jen tak lehce. Po poslední zkušenosti s Andersenem v podobě Darjeeling limited si troufám tvrdit, že Život pod vodou je Andersenův opus magum, jenž už nebude překonaný žádným jeho dalším snímkem. Většina témat, které řeší ať už v Takové normální rodince nebo v Darjeelingu jsou v Životu pod vodou dovedeny k dokonalosti ale ne vždy ku prospěchu věci. Další variace na téma dysfunkční rádoby Adamsovic rodina by bylo moc. 7/10(31.3.2009)

.............Nenuťte mě do velkých slov...Anderson zůstane svým a jeho další pokus vybočit na jinou kolej, šokovat, oprostit se od klasického pojetí mě rozhodně neuchvátí....chaos, zaobalený spletenec, parodie či záměr ?...od všeho trochu a přemíra postav.........děkuji, odcházím............(8.5.2005)

• Nikon

Andersonova bizarnost mě bohužel (nebo spíš bohudík) nebere. Tolik skvělých herců a takový nijaký, podivný a chvílemi dost nudný spletenec. Pouze na několika místech jsem se pousmál, ale to je na dvě hodiny fakt málo ..... jestli je tohle pro někoho splněním dětských snů, tak to mu jeho dětství nezávidím .... :) P.S. Srovnávání s "Lost in Translation" a podobně je úplně mimo. Tohle se nedá s ničím srovnávat !(8.7.2005)

Tomuto filmu vlastne nie je veľmi čo vytknúť. Herci perfektní, obrázky parádne, divotvorné zvieratká zaujímavé, ale to či sa vám bude páčiť alebo nie závisí od toho nakoľko blízky je vám Andersonov režisérsky štýl. Dokonca by som skôr povedal Andersonovo ponímanie filmu ako umenia. Pretože Life Aquatic sa podobne ako Rushmore vymyká klasickej šablónke hollywoodskeho filmu a nie každému sa na tejto odbočke z diaľnice mainstreamu musí páčiť. Mne osobne Andersonov štýl rozprávania ani jeho témy nič nehovoria , a tak ako som ledva dopozeral Rushmore, sa mi to len tak tak podarilo i s posádkou Stevea Zissou. Takže tri subjektívne hviezdičky a 6/10 berte s rezervou, lebo ja Andersonovi ten často sa vyskytujúci prívlastok „geniálny“ určite nedám. Jeho filmy ma totiž nudia k smrti.(16.4.2007)