Život pod vodou

The Life Aquatic with Steve Zissou

Život pod vodou

Komedie / Dobrodružný / Drama

USA, 2004, 114 min

Málokdy se mi stane, abych nebyl schopen o filmu říct víc než jen to, že se mi ukrutně líbil. Život pod vodou je výjimečný už jen tím, jak se vymyká škatulkám - kam si ho chcete zařadit? K čemu ho přirovnávat? Tohle je originál. Je to snad otřepaný dobrodružný snímek? Je to parodie na filmy o dobrodružných výpravách? Je to drama o vztahu otec-syn? Nebo se Anderson těmto filmům vysmívá? Režisér vypráví jakoby naprosto vážně, byť tu a tam prosvítají spousty drobných fórků, kterých si ani nemusíte všimnout. Všichni hrají jako o život, ať už dělají nebo říkají sebepodivnější věci. Nikdo na vás nemrká. Tohle je jasný film "ber nebo nechej být". Buď se budete výborně bavit nebo zívat dvě hoďky nudou. Já se bavil skvěle. I když vlastně ani nevím proč... :o)(9.8.2005)

Tenhle styl humoru prostě můžu.(10.4.2006)

Tomuto filmu vlastne nie je veľmi čo vytknúť. Herci perfektní, obrázky parádne, divotvorné zvieratká zaujímavé, ale to či sa vám bude páčiť alebo nie závisí od toho nakoľko blízky je vám Andersonov režisérsky štýl. Dokonca by som skôr povedal Andersonovo ponímanie filmu ako umenia. Pretože Life Aquatic sa podobne ako Rushmore vymyká klasickej šablónke hollywoodskeho filmu a nie každému sa na tejto odbočke z diaľnice mainstreamu musí páčiť. Mne osobne Andersonov štýl rozprávania ani jeho témy nič nehovoria , a tak ako som ledva dopozeral Rushmore, sa mi to len tak tak podarilo i s posádkou Stevea Zissou. Takže tri subjektívne hviezdičky a 6/10 berte s rezervou, lebo ja Andersonovi ten často sa vyskytujúci prívlastok „geniálny“ určite nedám. Jeho filmy ma totiž nudia k smrti.(16.4.2007)

Docela srandovní a milá podmořská hříčka s jak jinak skvělým Billem Murrayem. Přesto na jeho majstrštyk "Na Hromnice o den více" Život pod vodou nemá. Ale i tak je to solidní zábava.(24.4.2005)

Krásný a podivínský film o tom, jak se starý dobrodruh snaží ještě jednou a naposledy vyplout na moře, poznat svého dospělého syna, dát zapomenout neúspěchům a posměškům, ale hlavně - pomstít se, skoncovat s (možná) jaguářím žralokem, který na předešlé výpravě zabil jeho nejlepšího přítele a parťáka. Kouzlo filmu spočívá ve 'statickém' projevu všech herců, skrz který ale paradoxně uplyne více emocí než kdyby na to jakkoliv tlačili. Je to příběh o stáří a vzájemném smíření se, kamkoliv Steve (skvělý a dojemný Bill Murray) a jeho tým zavítá, jakoby už zavítal a to v mnohem lepších časech, všechno tak nějak mizí v mlžném oparu vzpomínek. I'll fight it, but I won't kill it. Now, what about my dynamite?(29.12.2007)