Život pod vodou

The Life Aquatic with Steve Zissou

Život pod vodou

Komedie / Dobrodružný / Drama

USA, 2004, 114 min

Tenhle film je rozhodne originalni a da se tezko nekam zaradit, ale rozhodne bych ho nebral jako komedii, protoze jsem se jen parkrat pousmal. Je to proste takovej divnej film. Herci hrajou vyborne, hlavne Bill Murray, Willem Dafoe a Jeff Goldblum jsou skveli, ale ani oni film nezachrani. Furt jsem cekal, kdy uz se to konecne rozjede a ono nakonec nic. Navic tu hraje svizna hudba jen obcas (hodne malo), takze vetsinou se film neskutecne tahne. Kdyz se konecne dostali pod vodu, tak jsem si rikal, ze uz to snad bude lepsi, ale pak jsem uvidel ty priserne animovany ryby a utesy. Mozna to byl zamer, ale me to prislo jen spatne animovany a uchylne barevny ryby a vlastne cely more. Nizsi hodnoceni nedam jen proto, ze i presto, ze jsem skoro celou dobu kroutil hlavou, co to ma jako bejt, jsem se nijak zvlast nenudil a par scen je docela povedenejch, rozhodne jsem ale cekal vic.(30.9.2005)

Naprosto fascinující a odzbrojující mystifikační pocta klukovskému světu dobrodružství a neohrožených hrdinů ze staré školy, variace na věčné téma Barona Prášila, ozvláštněná pseudodokumentární formou vyprávění, záměrně archaickou trikovou a animační stránkou odkazující ke stylu verneovek a rodokapsů (a třeba i k filmům našeho Karla Zemana) a v postmoderním synkretickém mixu film předznamenávající a doprovázející poetiku a estetiku snímků Michela Gondryho (neotřele pojaté představení výzkumné lodi s použitím jejího průřezu, práce s interiéry, s image oceánografů - geniálně příznakové červené čepice atd.)... Wes Anderson zamýšlel svou hravě nejednoznačnou mystifikaci jakožto vážně míněnou poctu a poklonu všem těm nádherným mužům vědy křížící svou práci s chlapeckými sny o dobrodružství a především pak oceánografu a vynálezci potápěčského přístroje Jacques-Yves Cousteauovi (zjevná aluze v názvu na jeho legendární cyklus Podmořský svět Jacquea Cousteaua). Na principu parodie tohoto a podobných přírodovědných dokumentárních snímků v kombinaci s hranou dramatickou rovinou a poetickou rovinou inspirující se nádherou oceánu a pestrostí a rozmanitostí podmořského světa vytváří Anderson doslova úchvatný filmový tvar. Co nelze nezmínit je dokonalý casting a doslova neuvěřitelná mizanscéna, už dlouho jsem nebyl z nějakého filmu (mimo děl právě již zmiňovaného Gondryho) takhle esteticky ,,paf" :-) Rámec osobitého vyznění dotváří i brazilský folkař Seu Jorge, který příznačně pro film a jeho synkretický mix po svém (a dokonce v portugalštině) interpretuje kultovní písně Davida Bowieho, a samozřejmě úžasné a hvězdné (pro film s rozpočtem 25 miliónů až neuvěřitelně) obsazení v čele s Andersonovým oblíbencem Billem Murraym, který se od svého obsazení Sophií Coppola v jejím normotvorném filmu Ztraceno v překladu zařadil mezi asi nejzajímavější herecké tváře současné Ameriky a jehož střízlivé a umírněné herectví patří k tomu nejosobitějšímu, co může současná západní nezávislá kinematografie nabídnout (viz Jarmuschovy Zlomené květiny či Kafe a cigára).(29.5.2008)

Po pozretí Darjeeling som očakával niečo podobne kvalitné. Herci sú veľmi dobrí, hlavne Bill Murray. No film ako taký je zvláštny, tentokrát to nebola presne moja šálka kávy. Občas to bolo milé, humorné a nápadité. Potom zasa príliš ťahavé a nezaujímavé (napríklad prestrelky s pirátmi boli dosť zbrklo natočené). Hudba nebola zlá, ale nebola ani veľmi dobrá. Taký je v podstate celý film - niektoré momenty lepšie a niektoré zasa horšie. 60%(30.8.2008)

Je to ulítlý. Ale ulítlý docela správným směrem. Zajímavý slepenec všech možných žánrů, roztodivných postav a obskurních mořských potvor :-). Sice to jako celek nepůsobí ani trochu kompaktním dojmem, ale nečekaně mi to ani trochu nevadilo a dost dobře se mi na to dívalo.(9.3.2006)

Nepopsatelně "divný" film. Cokoli o něm napíšete není pravda nebo to nereflektuje skutečnost. Vystihují ho slova jako melancholický, nostalgický, smutný a přitom výsledek takový vůbec není. Snímek, který vás bude nudit nebo v případě, že se natrefíte náladou na jeho vlnu, neskutečně bavit. Neodvážím se říct zda to je komedie, parodie, pocta Cousteaovi či vážné drama. Má to v sobě však kus "lásky" a tak nějak od všeho něco. A to včetně hravých filmů od Zemana. Předpokládám, že si Wes Anderson takto v dětství představoval profesi oceánografa a zde pouze svou představu zvěčnil.(21.3.2005)