poster

Život pod vodou

 • USA

  The Life Aquatic with Steve Zissou

 • Slovensko

  Život pod vodou

Komedie / Dobrodružný / Drama

USA, 2004, 114 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Houdini

  Zlatý Medvěd - výběr(14.2.2006)

 • zelvopyr
  ****

  Dejte si pozor, tady se může stát naprosto cokoli. Naštěstí většina zvratů není Deus ex machina, ale vyplývají z logiky příběhu. Líbí se mi ten "jemně" mystifikační tón, zároveň pocta fenoménu JYC (ostatně zmíněno i v titulcích). Stejně jako v Moonrise Kingdom, Anderson si mě nejvíc získává tím, že pokud ve filmu někdo položí otázku, třeba i infantilní nebo nesmyslně vypadající, ten, komu je položena, odpovídá seriózně a nejpoctivěji, jak dokáže. I kdyby se ptalo dítě nebo člověk, kterého nenávidí, nebo v situaci, kdy by se dal odbýt.(10.11.2012)

 • Rex Mundi
  *****

  Taká neobyčajná rozprávka o tom, ako Steve Zissou hľadal jaguárovitého žraloka aj sám seba. Z filmov Wesa Andersona mám vždy trochu rozporuplné pocity, ale vždy mi je po nich - tak príjemne... Wes podpisuje svoje dielka uhrančivou atmosférou a pozvoľna plynúcim dejom. Scenár je podčiarknutý vynikajúcimi hereckými výkonmi a zaujímavými dialógmi. Vďaka nebesiam, že úloha Jane sa po toľkých horúcich kandidátkach ušla práve Cate Blanchett - je nádherná a sladká (a o to krajšia a prirodzenejšia, že bola skutočne tehotná). Anjelica je skvelá cynická beštia so srdcom na pravom mieste, Willem komický plačko s maskou tvrďasa, Owen je proste gentleman a sympaťák, Jeff je dokonalý snob a Bill je jednoducho božský – všetky hnusné mužské vlastnosti pokope a predsa kus duše v tele :-) Všetci zahrali perfektne! Niektoré vetičky som síce nepochopila, ale čiastočne môžu byť na vine aj veľmi biedne titulky, ktoré často tvrdili v porovnaní s angličtinou niečo úplne iné, prípadne pravý opak - a ja rozumiem síce dobre, no nie som rodený Američan. Život pod vodou je veľmi fajn zážitok, ktorý si treba v kľude vychutnať. A čerešničkou na torte sú trikové zábery a fantaskné tvory, ktoré sa priam chvália svojou neprirodzenosťou - taký krásne nostalgický Zemanovský štýl.(8.9.2005)

 • Radek99
  *****

  Naprosto fascinující a odzbrojující mystifikační pocta klukovskému světu dobrodružství a neohrožených hrdinů ze staré školy, variace na věčné téma Barona Prášila, ozvláštněná pseudodokumentární formou vyprávění, záměrně archaickou trikovou a animační stránkou odkazující ke stylu verneovek a rodokapsů (a třeba i k filmům našeho Karla Zemana) a v postmoderním synkretickém mixu film předznamenávající a doprovázející poetiku a estetiku snímků Michela Gondryho (neotřele pojaté představení výzkumné lodi s použitím jejího průřezu, práce s interiéry, s image oceánografů - geniálně příznakové červené čepice atd.)... Wes Anderson zamýšlel svou hravě nejednoznačnou mystifikaci jakožto vážně míněnou poctu a poklonu všem těm nádherným mužům vědy křížící svou práci s chlapeckými sny o dobrodružství a především pak oceánografu a vynálezci potápěčského přístroje Jacques-Yves Cousteauovi (zjevná aluze v názvu na jeho legendární cyklus Podmořský svět Jacquea Cousteaua). Na principu parodie tohoto a podobných přírodovědných dokumentárních snímků v kombinaci s hranou dramatickou rovinou a poetickou rovinou inspirující se nádherou oceánu a pestrostí a rozmanitostí podmořského světa vytváří Anderson doslova úchvatný filmový tvar. Co nelze nezmínit je dokonalý casting a doslova neuvěřitelná mizanscéna, už dlouho jsem nebyl z nějakého filmu (mimo děl právě již zmiňovaného Gondryho) takhle esteticky ,,paf" :-) Rámec osobitého vyznění dotváří i brazilský folkař Seu Jorge, který příznačně pro film a jeho synkretický mix po svém (a dokonce v portugalštině) interpretuje kultovní písně Davida Bowieho, a samozřejmě úžasné a hvězdné (pro film s rozpočtem 25 miliónů až neuvěřitelně) obsazení v čele s Andersonovým oblíbencem Billem Murraym, který se od svého obsazení Sophií Coppola v jejím normotvorném filmu Ztraceno v překladu zařadil mezi asi nejzajímavější herecké tváře současné Ameriky a jehož střízlivé a umírněné herectví patří k tomu nejosobitějšímu, co může současná západní nezávislá kinematografie nabídnout (viz Jarmuschovy Zlomené květiny či Kafe a cigára).(29.5.2008)

 • B!shop
  ***

  Tenhle film je rozhodne originalni a da se tezko nekam zaradit, ale rozhodne bych ho nebral jako komedii, protoze jsem se jen parkrat pousmal. Je to proste takovej divnej film. Herci hrajou vyborne, hlavne Bill Murray, Willem Dafoe a Jeff Goldblum jsou skveli, ale ani oni film nezachrani. Furt jsem cekal, kdy uz se to konecne rozjede a ono nakonec nic. Navic tu hraje svizna hudba jen obcas (hodne malo), takze vetsinou se film neskutecne tahne. Kdyz se konecne dostali pod vodu, tak jsem si rikal, ze uz to snad bude lepsi, ale pak jsem uvidel ty priserne animovany ryby a utesy. Mozna to byl zamer, ale me to prislo jen spatne animovany a uchylne barevny ryby a vlastne cely more. Nizsi hodnoceni nedam jen proto, ze i presto, ze jsem skoro celou dobu kroutil hlavou, co to ma jako bejt, jsem se nijak zvlast nenudil a par scen je docela povedenejch, rozhodne jsem ale cekal vic.(30.9.2005)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace